Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


doctor

Ερώτηση

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ακριβώς... η κλαδική μας δεν έχει ανανεωθεί από το 2010 όπου 31/12/10 έληξε

Καλημέρα και από εμένα, θα εκφράσω κι εγώ την αποψή μου γιατί πλέον δεν αντέχω να εργάζομαι έτσι με αυτήν την πίεση και υπό αυτές τις συνθήκες. Εργάζομαι ως βοηθός λογιστή εδώ και 8 έτη (πολλοί θα έχετε την ίδια ιστορία φαντάζομαι) τα πρώτα χρόνια ήμουν ανασφάλιστη, στη συνέχεια ήμουν υπάλληλος γραφείου και επιτέλους το 2010 έγινα βοηθός λογιστή (αναφέρομαι στις συμβάσεις μου και πάντα στον ίδιο εργοδότη) αφού κατέληξα σε συμφωνία με τον εργοδότη μου και θεώρησε ότι το άξιζα. Το γραφείο μας είναι μικρό σε προσωπικό και για αυτό κάνω όλες τις εργασίες η Μισθοδοσία είναι δικιά μου,οι καταχωρήσεις, το ΦΠΑ το ίδιο, αναμορφώσεις,Ε9 ,Ε7 το μόνο που δεν κάνω είναι Ε3 και Ε5 στις μεγάλες μας επιχειρήσεις εν ολίγης αλλά η αποστολή τους μέσω taxis είναι κ αυτό δική μου ευθήνη καθώς ο εργοδότης μου είναι της παλιάς σχολής και λόγω ηλικίας. Αποδοχές 950,00 το 2011 880,00 το 2012 και προ λίγων ημερών μου ανακοινώθηκε ότι θα μου γίνει μείωση και αναρωτιέμαι αξίζει να παραμείνω στον κλάδο?αξίζει μετά από 8 χρόνια όλη αυτή την δουλειά που προανέφερα, το διάβασμα, τις άπειρες ώρες εργασίας και αυπνίας λόγω προθεσμιών και ανεύθυνων πελατών, το άγχος να συνεχισω να προσπαθώ? θεωρώ πως όχι πλέον αρνούμαι να κάνω όλα αυτά για 600,00 ή 700,00 , κάποιος θα πει και που θα βρεις παραπάνω μπορεί αλλά τουλάχιστον θα κοιμάμαι ήρεμη θα παίρνω <<10 ευρω>> αλλά θα πηγαίνω στο σπίτι μου και θα ηρεμώ δεν θα μπαίνω στο gus στις 1,00 το βράδυ να διαβάζω π.χ. δεν θα πετάγομαι στον ύπνο μου γιατί την επομένη ο τάδε πελάτης πρέπει να κάνει αυτό αλλά παρά τα 10 τηλέφωνα συνεχίζει και με συνδέει. Δεν ξέρω προσωπικά έχω απογοητευθεί πάρα πολύ, καταλαβαίνω και την πλευρά του εργοδότη μου αλλά δε νομίζω πως θα συνεχίσω . Δεν είναι το ίδιο επάγγελμα που διάλλεξα να κάνω στην αρχή και όλοι οι κόποι και θυσίες που συνειδητά έκανα τόσα χρόνια πάνε χαμένοι!!!

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Doctor, νομιζω πως θελεις να πεις "απο 14/05/2012", σωστά?

Σωστός. Το διόρθωσα!

4. Συμφωνίες των μερών που υπολείπονται των νέων μειωμένων κατώτατων μισθών και ημερομισθίων, όπως καθορίζονται στις προηγούμενες παραγράφους, είναι αυτοδικαίως άκυρες ως προς τον όρο αυτό.

http://www.taxheaven.../circular/13473

Εδώ λέει ότι οι νέες συμφωνίες δεν πρέπει να είναι κάτω από τον βασικό. Δεν έχει να κάνει με συμφωνίες που είναι πάνω από τις κλαδικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Imagine there's no heaven, It's easy if you try,

No hell below us, Above us only sky,

Imagine all the people, living for today

Άκυροι πλέον αυτοί οι στίχοι των Beatles, τώρα το νέο σουξέ θα είναι : imagine theres only hell, its easy, u dont have to try, no future below us, above us only darkness. Imagine all the people, living for nothing! Και μη χειρότερααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδώ λέει ότι οι νέες συμφωνίες δεν πρέπει να είναι κάτω από τον βασικό. Δεν έχει να κάνει με συμφωνίες που είναι πάνω από τις κλαδικές.

Ναι, σωστά. Υπολείπονται λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

4. Τι γίνεται με εργαζόμενους που αμείβονται ήδη πάνω από την κλαδική [με συμφωνία μισθού];.

Χμ... Τί γινεται με εργαζομενους που αμοιβονται ήδη πανω απο την ΕΓΣΣΕ (με συμφωνία μισθου)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και από εμένα, θα εκφράσω κι εγώ την αποψή μου γιατί πλέον δεν αντέχω να εργάζομαι έτσι με αυτήν την πίεση και υπό αυτές τις συνθήκες. Εργάζομαι ως βοηθός λογιστή εδώ και 8 έτη (πολλοί θα έχετε την ίδια ιστορία φαντάζομαι) τα πρώτα χρόνια ήμουν ανασφάλιστη, στη συνέχεια ήμουν υπάλληλος γραφείου και επιτέλους το 2010 έγινα βοηθός λογιστή (αναφέρομαι στις συμβάσεις μου και πάντα στον ίδιο εργοδότη) αφού κατέληξα σε συμφωνία με τον εργοδότη μου και θεώρησε ότι το άξιζα. Το γραφείο μας είναι μικρό σε προσωπικό και για αυτό κάνω όλες τις εργασίες η Μισθοδοσία είναι δικιά μου,οι καταχωρήσεις, το ΦΠΑ το ίδιο, αναμορφώσεις,Ε9 ,Ε7 το μόνο που δεν κάνω είναι Ε3 και Ε5 στις μεγάλες μας επιχειρήσεις εν ολίγης αλλά η αποστολή τους μέσω taxis είναι κ αυτό δική μου ευθήνη καθώς ο εργοδότης μου είναι της παλιάς σχολής και λόγω ηλικίας. Αποδοχές 950,00 το 2011 880,00 το 2012 και προ λίγων ημερών μου ανακοινώθηκε ότι θα μου γίνει μείωση και αναρωτιέμαι αξίζει να παραμείνω στον κλάδο?αξίζει μετά από 8 χρόνια όλη αυτή την δουλειά που προανέφερα, το διάβασμα, τις άπειρες ώρες εργασίας και αυπνίας λόγω προθεσμιών και ανεύθυνων πελατών, το άγχος να συνεχισω να προσπαθώ? θεωρώ πως όχι πλέον αρνούμαι να κάνω όλα αυτά για 600,00 ή 700,00 , κάποιος θα πει και που θα βρεις παραπάνω μπορεί αλλά τουλάχιστον θα κοιμάμαι ήρεμη θα παίρνω <<10 ευρω>> αλλά θα πηγαίνω στο σπίτι μου και θα ηρεμώ δεν θα μπαίνω στο gus στις 1,00 το βράδυ να διαβάζω π.χ. δεν θα πετάγομαι στον ύπνο μου γιατί την επομένη ο τάδε πελάτης πρέπει να κάνει αυτό αλλά παρά τα 10 τηλέφωνα συνεχίζει και με συνδέει. Δεν ξέρω προσωπικά έχω απογοητευθεί πάρα πολύ, καταλαβαίνω και την πλευρά του εργοδότη μου αλλά δε νομίζω πως θα συνεχίσω . Δεν είναι το ίδιο επάγγελμα που διάλλεξα να κάνω στην αρχή και όλοι οι κόποι και θυσίες που συνειδητά έκανα τόσα χρόνια πάνε χαμένοι!!!

Ευχαριστώ.

Λοιπόν συναδέλφισα,

έχεις απόλυτο δίκιο.Ειδικά όσοι από εμάς είναι μισθωτοί λογιστές,επειδή γνωρίζουμε πώς θα διαμορφωθούν τα πράγματα πρέπει να κρατήσουμε αν μη τι άλλο την αξιοπρέπειά μας.Οταν εγώ δουλεύω 25 χρόνια,εχω βγαλει τα μάτια μου στο καθημερινό διαβασμα,έχω φτάσει να κοιμάμαι με χαπια για να μη σκεφτομαι στον υπνο μου τη δουλειά,δεν ΜΠΟΡΩ να δεχτώ να μου μειώσουν το μισθό ,τη στιγμή ειδικά που η δουλειά μου είναι στα ύψη και συνεχώς αυξάνεται.

Και πιστεύω ότι πέρα από τον εαυτό μας πρέπει να ενημερώνουμε και τους συναδέλφους μας που δε γνωριζουν για το τι σημαίνει να δεχτείς μείωση μισθού.

Σημαίνει ότι θα σου ζητηθεί να κάνεις και αλλο πίσω,σημαίνει ότι μπορεί μετα από λίγο να σε διώξει με το μειωμένο μισθό κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ δεν καταλαβαίνω οτι ο μισθός επανέρχεται στον βασικό της κλαδικής.Οι περισσότερες εταιρείες τον βασικό δηλώνουν σαν αφετήρια.ΔΛΔ.Στην παροχή υπηρεσίων υπάλληλος γραφείου είναι 850,16+επιδ.γάμου αν εχει+τριετιες και τέλος.Θα υπάρχει λοιπόν και εδώ μείωση 22%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν δεν υπαρχει κράτος να προστατέψει το επαγγελμα μας, τότε πρεπει εμεις να προστατεψουμε την αξιοπρεπεια μας, οπως πολυ σωστά ειπατε.

Προσωπικά, εχω παρει την αποφαση να μην δεχτώ μείωση αποδοχών για το μέγεθος και την ποιότητα των υπηρεσίων που προσφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν δεν υπαρχει κράτος να προστατέψει το επαγγελμα μας, τότε πρεπει εμεις να προστατεψουμε την αξιοπρεπεια μας, οπως πολυ σωστά ειπατε.

Προσωπικά, εχω παρει την αποφαση να μην δεχτώ μείωση αποδοχών για το μέγεθος και την ποιότητα των υπηρεσίων που προσφέρω.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την απάντησή σας γιατί θεωρούσα πως ήμουν η μόνη με αυτή την άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρεπει να δωθει μαχη απο τα γραφεια μας να κρατηθουν οι μισθοι σε αξιοπρεπη επιπεδα (οσο αυτο ειναι εφικτο)

Ας μην γελιομαστε , κλαδικη συμβαση δεν προκειται να υπογραφει απο εδω και περα , και αφου χανεται και το δικαιωμα μονομερους προσφυγης στον ΟΜΕΔ , σημαινει οτι και οι μισθοι στον ιδιωτικο τομεα που μεχρι τωρα καλυπτονταν απο κλαδικες , θα πεσουν πανω απο 20%.

Δεν πρεπει να αφησουμε τους εργοδοτες-πελατες μας , να βρουν εξιλαστηρια θυματα της κρισης , τους υπαλληλους τους .....

Η εργασιακη ζουγκλα που πανε να μας επιβαλλουν δεν πρεπει να περασει

Ηδη μεγαλες ξενοδοχειακες μοναδες στα Χανια "διαπραγματευουνται" μισθους κατω ακομα και απο τον βασικο της κλαδικης , πατωντας στην τεραστια ανεργια που μαστιζει και το νησι και στην αναγκη του κοσμου να δουλεψει....

ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ....ας μην επιτρεψουμε να εξαγορασουν και τα συναισθηματα μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κοιτάξτε, κι εγω δηλωμένος βοηθός λογιστής ειμαι, ενώ τα φτιαχνω ΟΛΑ, μισθοδοσία, ΦΠΑ, δηλωσεις εισοδηματος και ισολογισμό (συναδελφοι μην με βριζετε) εκτός απο το να υπογραφω, επειδη δεν εχω δικαιωμα υπογραφής.

Κι εγώ ξημερωνομαι επειδη όλη νυχτα διαβάζω και ξαναδιαβάζω.

Σε περίπτωση που δεν υπαρξει θετική συμφωνία, θα αναγκαστώ να επικαλεστώ την ιδιότητα του λογιστή, εκτός αν τι να πώ, δεν ισχύει πια ουτε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δλδ τι? μέχρι το μαιο θα είμαστε όπως ήμασταν κ θα περιμένουμε τη νέα σύμβαση αν υπογραφεί? για να δούμε τα χάλια κ υπογεγγραμμένα? και θα υπογραφεί άραγε? δεν νομίζω...αλλα το ελπίζω...! και μετά αν δεν υπογραφεί? θα αρχίσουμε ένα χαζό αλισβερίσει σου δίνω τόσα, οχι θέλω τοσα??? ελεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και από εμένα, θα εκφράσω κι εγώ την αποψή μου γιατί πλέον δεν αντέχω να εργάζομαι έτσι με αυτήν την πίεση και υπό αυτές τις συνθήκες. Εργάζομαι ως βοηθός λογιστή εδώ και 8 έτη (πολλοί θα έχετε την ίδια ιστορία φαντάζομαι) τα πρώτα χρόνια ήμουν ανασφάλιστη, στη συνέχεια ήμουν υπάλληλος γραφείου και επιτέλους το 2010 έγινα βοηθός λογιστή (αναφέρομαι στις συμβάσεις μου και πάντα στον ίδιο εργοδότη) αφού κατέληξα σε συμφωνία με τον εργοδότη μου και θεώρησε ότι το άξιζα. Το γραφείο μας είναι μικρό σε προσωπικό και για αυτό κάνω όλες τις εργασίες η Μισθοδοσία είναι δικιά μου,οι καταχωρήσεις, το ΦΠΑ το ίδιο, αναμορφώσεις,Ε9 ,Ε7 το μόνο που δεν κάνω είναι Ε3 και Ε5 στις μεγάλες μας επιχειρήσεις εν ολίγης αλλά η αποστολή τους μέσω taxis είναι κ αυτό δική μου ευθήνη καθώς ο εργοδότης μου είναι της παλιάς σχολής και λόγω ηλικίας. Αποδοχές 950,00 το 2011 880,00 το 2012 και προ λίγων ημερών μου ανακοινώθηκε ότι θα μου γίνει μείωση και αναρωτιέμαι αξίζει να παραμείνω στον κλάδο?αξίζει μετά από 8 χρόνια όλη αυτή την δουλειά που προανέφερα, το διάβασμα, τις άπειρες ώρες εργασίας και αυπνίας λόγω προθεσμιών και ανεύθυνων πελατών, το άγχος να συνεχισω να προσπαθώ? θεωρώ πως όχι πλέον αρνούμαι να κάνω όλα αυτά για 600,00 ή 700,00 , κάποιος θα πει και που θα βρεις παραπάνω μπορεί αλλά τουλάχιστον θα κοιμάμαι ήρεμη θα παίρνω <<10 ευρω>> αλλά θα πηγαίνω στο σπίτι μου και θα ηρεμώ δεν θα μπαίνω στο gus στις 1,00 το βράδυ να διαβάζω π.χ. δεν θα πετάγομαι στον ύπνο μου γιατί την επομένη ο τάδε πελάτης πρέπει να κάνει αυτό αλλά παρά τα 10 τηλέφωνα συνεχίζει και με συνδέει. Δεν ξέρω προσωπικά έχω απογοητευθεί πάρα πολύ, καταλαβαίνω και την πλευρά του εργοδότη μου αλλά δε νομίζω πως θα συνεχίσω . Δεν είναι το ίδιο επάγγελμα που διάλλεξα να κάνω στην αρχή και όλοι οι κόποι και θυσίες που συνειδητά έκανα τόσα χρόνια πάνε χαμένοι!!!

Ευχαριστώ.

Και πολύ έκατσες!

Ξεκίνα τώρα δικό σου γραφείο, όπως μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπόθεση εργασίας

1. Έχει λήξη η κλαδική. -> Από 14/5/2012 ο εργοδότης δίνει τον βασικό συν τα 4 επιδόματα.

2. Για πόσο τα δίνει αυτά; -> Μέχρι να υπογραφεί νέα κλαδική.

3. Αν δεν υπογραφεί νέα κλαδική; Μπορεί να δώσει τον μισθό της ΕΓΣΣΕ; Απάντηση: .......

4. Τι γίνεται με εργαζόμενους που αμείβονται ήδη πάνω από την κλαδική [με συμφωνία μισθού];.

α) η "οικειοθελής παροχή" του εργοδότη μπορεί να ανακληθεί; Απάντηση: ......

β) μπορεί να κοπεί το επίδομα γάμου; Απάντηση: .............

5. Ποια ένωση εργοδοτών είναι τόσο ηλίθια ώστε να συνάψει κλαδικές ή ομοιοεπαγγελματικές έως 14/5/2013; Απάντηση: ..............

Από το 2004 με την αηδία του Παναγιωτόπουλου φωνάζω ότι δεν υπάρχει "οικειοθελής παροχή" του εργοδότη.

Από τότε λέω μην γράφετε την αηδία που σκέφτηκε να εισάγει ως όρο ένας επιθεωρητής του ΣΕΠΕ.

Ότι βλακεία και να λέει ο Κουτρουμάνης υπάρχει πάντα ένα νόμος που δεν καταργήθηκε και λέγεται αστικός κώδικας.

Για τον αστικό κώδικα λοιπόν η μονομερής μεταβολή του μισθού είναι βλαπτική μεταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και πολύ έκατσες!

Ξεκίνα τώρα δικό σου γραφείο, όπως μπορείς.

Όλοι θα ανοίξουμε γραφεία.

και θα τηρούμε ο ένας τα βιβλία του άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Καλησπέρα σε όλους

Καλημέρα και από εμένα, θα εκφράσω κι εγώ την αποψή μου γιατί πλέον δεν αντέχω να εργάζομαι έτσι με αυτήν την πίεση και υπό αυτές τις συνθήκες. Εργάζομαι ως βοηθός λογιστή εδώ και 8 έτη (πολλοί θα έχετε την ίδια ιστορία φαντάζομαι) τα πρώτα χρόνια ήμουν ανασφάλιστη, στη συνέχεια ήμουν υπάλληλος γραφείου και επιτέλους το 2010 έγινα βοηθός λογιστή (αναφέρομαι στις συμβάσεις μου και πάντα στον ίδιο εργοδότη) αφού κατέληξα σε συμφωνία με τον εργοδότη μου και θεώρησε ότι το άξιζα. Το γραφείο μας είναι μικρό σε προσωπικό και για αυτό κάνω όλες τις εργασίες η Μισθοδοσία είναι δικιά μου,οι καταχωρήσεις, το ΦΠΑ το ίδιο, αναμορφώσεις,Ε9 ,Ε7 το μόνο που δεν κάνω είναι Ε3 και Ε5 στις μεγάλες μας επιχειρήσεις εν ολίγης αλλά η αποστολή τους μέσω taxis είναι κ αυτό δική μου ευθήνη καθώς ο εργοδότης μου είναι της παλιάς σχολής και λόγω ηλικίας. Αποδοχές 950,00 το 2011 880,00 το 2012 και προ λίγων ημερών μου ανακοινώθηκε ότι θα μου γίνει μείωση και αναρωτιέμαι αξίζει να παραμείνω στον κλάδο?αξίζει μετά από 8 χρόνια όλη αυτή την δουλειά που προανέφερα, το διάβασμα, τις άπειρες ώρες εργασίας και αυπνίας λόγω προθεσμιών και ανεύθυνων πελατών, το άγχος να συνεχισω να προσπαθώ? θεωρώ πως όχι πλέον αρνούμαι να κάνω όλα αυτά για 600,00 ή 700,00 , κάποιος θα πει και που θα βρεις παραπάνω μπορεί αλλά τουλάχιστον θα κοιμάμαι ήρεμη θα παίρνω <<10 ευρω>> αλλά θα πηγαίνω στο σπίτι μου και θα ηρεμώ δεν θα μπαίνω στο gus στις 1,00 το βράδυ να διαβάζω π.χ. δεν θα πετάγομαι στον ύπνο μου γιατί την επομένη ο τάδε πελάτης πρέπει να κάνει αυτό αλλά παρά τα 10 τηλέφωνα συνεχίζει και με συνδέει. Δεν ξέρω προσωπικά έχω απογοητευθεί πάρα πολύ, καταλαβαίνω και την πλευρά του εργοδότη μου αλλά δε νομίζω πως θα συνεχίσω . Δεν είναι το ίδιο επάγγελμα που διάλλεξα να κάνω στην αρχή και όλοι οι κόποι και θυσίες που συνειδητά έκανα τόσα χρόνια πάνε χαμένοι!!!

Ευχαριστώ.

Και πολύ έκατσες!

Ξεκίνα τώρα δικό σου γραφείο, όπως μπορείς.

Εγώ πάντως αγαπητοί συνάδερφοι, θα πρότεινα ανταλλαγή του γραφείου μου, με την θέση της αγαπητής συναδέρφισας , με μία και μόνο προυπόθεση …

Μόνο και εφόσον θα μπορούσε να μου εγγυηθεί ότι θα εξακολουθεί να παίρνει τα 880,00 ή και 750,00 ευρώ αλλά σταθερά και αδειάλειπτα, για κάποια χρόνια ακόμη.

Μάλλον όμως, ούτε αυτή μπορεί να εγγυηθεί κάτι τέτοιο,

αλλά ούτε και εγώ, αν τελικά την συμφέρει η αλλαγή με το γραφείο μου.

Και μάλλον δεν την συμφέρει για τον έναν και μοναδικό λόγο …

δεν ξέρω αν στο άμεσο μέλλον …

θα υπάρχουν επιχειρήσεις-πελάτες για να υπάρχω και εγώ και το γραφείο μου …

Καλό κουράγιο σε όλους μας

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως αγαπητοί συνάδερφοι, θα πρότεινα ανταλλαγή του γραφείου μου, με την θέση της αγαπητής συναδέρφισας , με μία και μόνο προυπόθεση …

Μόνο και εφόσον θα μπορούσε να μου εγγυηθεί ότι θα εξακολουθεί να παίρνει τα 880,00 ή και 750,00 ευρώ αλλά σταθερά και αδειάλειπτα, για κάποια χρόνια ακόμη.

Μάλλον όμως, ούτε αυτή μπορεί να εγγυηθεί κάτι τέτοιο,

αλλά ούτε και εγώ, αν τελικά την συμφέρει η αλλαγή με το γραφείο μου.

Και μάλλον δεν την συμφέρει για τον έναν και μοναδικό λόγο …

δεν ξέρω αν στο άμεσο μέλλον …

θα υπάρχουν επιχειρήσεις-πελάτες για να υπάρχω και εγώ και το γραφείο μου …

Καλό κουράγιο σε όλους μας

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Από την αρχή έγραψα την άποψή μου και σε κάποιους δεν άρεσε ή δεν κατάλαβαν τι διάβασαν. Εγώ δεν εργάζομαι σε γραφείο <<πολυεθνική>> έτσι ώστε να κάνω μόνο μια δουλεία ή να έχω 10 επιχειρήσεις και τίποτα άλλο !!!!!! Πέρα από όλες αυτές τις υποχρεώσεις κάνω κ εξωτερικές δουλειές ΔΟΥ κλπ και έχω επαφή με το πώς δουλευουν ορισμένοι συνάδελφοι και πώς κάποιοι άλλοι . Οποιοσδήποτε εργάζεται πραγματικά καταλαβαίνει γιατί έγραψα αυτά που έγραψα σπαστό ωράριο, ανάλογα την εποχή δεν κάνουμε καν διάλυμα εχω δουλέψει κ κυριακές γιατί γνωρίζω τις υποχρεώσεις μου και δεν είπα ποτέ δεν πειράζει ας το πληρώσουν με πρόστιμο ή προσαύξηση ή δεν πειράζει ας εκθέσω το γραφείο και πάντα οι αποδοχές μου είναι αυτές ενώ οι δικές σας φαντάζομαι όχι κύριε Μπάμπης Κ. μην ανησυχείται λοιπόν δεν θα ανοίξω δικό μου γραφείο δεν έγραψα καν αυτό!!! δεν κινδυνεύετε ούτε εσείς, ούτε ο κύριος ype, ούτε οποιοδήποτε άλλο γραφείο από εμένα αλλά δεν σκοπεύω κιόλας να δουλεύω τζάμπα επειδή κάποιοι εργοδότες βρήκαν την ευκαιρία που έψαχναν. Για αυτό θα προσπαθήσω ως το τέλος ή τον μισθό μου ή βρες καινούριο κορόιδο που να ξέρει και να θέλει να κάνει όλα αυτά με ψίχουλα ενώ θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον 2 άτομα προσωπικό. Λυπάμαι πολύ που ακόμα και από αυτόν τον κλάδο ακούγονται τέτοιες απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε ναι, για ποιο γραφειο μιλαμε?

Γραφειο τελετών για μελοθανατες επιχειρησεις?

Δυστυχώς στόχος είναι η αλλαγή της δομής της ελληνικής οικονομίας. Ο υπάλληλος που απασχολεί ο μανάβης μετά τις μειώσεις δεν θα ψωνίζει από τον περιπτερά της γειτονιάς. Αντίστροφα, ο υπάλληλος του περιπτερά μετά τις μειώσεις δεν θα ψωνίζει από τον μανάβη. Και ο μανάβης και ο περιπτεράς θα κλείσουν. Θα κλείσει και το λογιστικό γραφείο της γειτονιάς. Μήπως θέλουν να δημιουργήσουν μία ΙΝΔΙΑ στον ευρωπαικό νότο, όπου θα εγκατασταθούν μεγάλες βιομηχανίες προκειμένου να εξάγουν φτηνά και ανταγωνιστικά τα προιόντα τους αλλά και τα κέρδη τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Καλησπέρα,

όταν λήξουν οι συμβάσεις και πρεπει να έρθεις σε συνεννόηση με τον εργοδότη, αν δεν συμφωνήσετε θα πρέπει να παραιτηθείς ή σε απολύει.

Είναι υποχρεωτική η συνέναιση?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως θέλουν να δημιουργήσουν μία ΙΝΔΙΑ στον ευρωπαικό νότο, όπου θα εγκατασταθούν μεγάλες βιομηχανίες προκειμένου να εξάγουν φτηνά και ανταγωνιστικά τα προιόντα τους αλλά και τα κέρδη τους?

Ετσι νομιζω κι εγω. Η Ελλαδα εχει τη δυνατοτητα μεγαλης αγροτικης αναπτυξης.

Ομως οι Ελληνες δεν μπορεσαν ποτέ να αξιοποιησουν αυτη τη δυνατοτητα,

γι αυτο και θα ερθουν άλλοι να το κανουν, αλλά πολυ φοβαμαι οτι θα το κανουν για δικο τους λογαριασμο και οχι για δικο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ετσι νομιζω κι εγω. Η Ελλαδα εχει τη δυνατοτητα μεγαλης αγροτικης αναπτυξης.

Φίλε τα Ζωνιανά και η Καλαμάτα μπορούν άνετα να συναγωνιστούν και το Νεπάλ και το Αφγανιστάν. Μιλάμε για ποιότητα που μπορεί να πιστοποιηθεί ως βιολογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε τα Ζωνιανά και η Καλαμάτα μπορούν άνετα να συναγωνιστούν και το Νεπάλ και το Αφγανιστάν. Μιλάμε για ποιότητα που μπορεί να πιστοποιηθεί ως βιολογική.

σωστός....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω παντως, αυτο που καταλαβαινω κοιτωντας την Πραξη Υπουργικου Συμβουλιου 6/28-2-2012

ειναι οτι μετά την 14/05/2012 για τη δικη μας συμβαση (λογιστών) *, θα ισχυει ο βασικος μισθος των λογιστων αλλά μόνο με τα επιδοματα ωριμανσης, σπουδών και τεκνων.

Ουτε επιδομα γάμου, ούτε επιδομα ισολογισμου, ουτε επιδομα οθονης Η/Υ.

Συμφωνειτε με το συμπερασμα?

* αν εντωμεταξύ δεν εχει συναπτει νεα συμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...