Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


doctor

Ερώτηση

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

θα βγάλουν νέους πίνακες με τις Συμβάσεις ή θα πρέπει εμείς να βγάλουμε τις μειώσεις με βάση τους παλιούς πίνακες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέτρο, στον Ν.4046/2012 (παράρτημα V, σ.713) αναφέρεται ότι ΘΑ βγει νόμος. Δηλαδή έχει βγει σε Νόμο (4046) ότι ΘΑ βγει νόμος...:

Ν.4046/2012

Παράρτημα V, σ.713:

"Θα νομοθετήσουμε: (i) μια άμεση επανευθυγράμμιση του επιπέδου του κατώτατου μισθού που καθορίζεται από την εθνική γενική συλλογική σύμβαση κατά 22 τοις εκατό σε όλα τα επίπεδα βάσει της προϋπηρεσίας, της οικογενειακής κατάστασης και των ημερήσιων / μηνιαίων μισθών, (ii) το πάγωμα του κατώτατου μισθού μέχρι το τέλος της περιόδου του προγράμματος, και (iii) μια επιπλέον μείωση 10 τοις εκατό του κατώτατου μισθού για τους νέους, η οποία θα ισχύει γενικά και χωρίς περιοριστικούς όρους (για τα άτομα κάτω των 25) (προαπαιτούμενη δράση). Τα μέτρα αυτά θα δώσουν τη δυνατότητα μείωσης της απόκλισης στο επίπεδο του κατώτατου μισθού σε σχέση με τους ανταγωνιστές μας (Πορτογαλία, Κεντρική και Νοτιοανατολική Ευρώπη). Αναμένουμε ότι το μέτρο αυτό θα βοηθήσει στην αντιμετώπιση της υψηλής ανεργίας των νέων, την απασχόληση ατόμων στα περιθώρια της αγοράς εργασίας και θα ενθαρρύνει την αλλαγή από τον ανεπίσημο στον επίσημο τομέα εργασίας".

Έχεις δίκιο Μέγα doctor με παρέσυρε ο κος Ραπανάκης -_- (που είναι εξαιρετικός εισηγητής σε σεμινάρια παρεπιμπόντως).

Από 01/03 οι αλλαγές με βάσει όσα δήλωσε σήμερα ο Υπουργός αλλά δεν αλλάζει κάτι στο τι και πως εκτός από την ημερομηνία...

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/9457

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Εγώ απο την άλλη νομιζω, π.χ για τις εμπορικές επιχειρήσεις που είχε υπογραφεί η κλαδική σύμβαση (δεν ήταν υποχρεωτική απο ότι ξέρω) και ήταν αορίστου χρόνου ότι αυτή θα ισχύει μέχρι τις 14/5/2013, και αυτό γιατί πέρνει ένα χρόνο απο την υπογραφή των μέτρων 14/2/2012 και 3 μήνες μετενέργεια, τώρα άν η εταιρία δεν είναι μέλος των εργοδοτικών ενωσεων έχω την αίσθηση ότι μπορεί να σε πάει στην Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.

Με κάθε επιφύλαξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Σε σημερινή επικοινωνία με τον εποπτη εργασίας μας είπαν πως η μειωση 22% αφορά μόνο την ΕΣΣΕ και όσους έχουν προσληφθεί με αυτήν με τους υπόλοιπους τι ακριβώς θα κάνουμε γιατί διαβάζω διαβάζω και άκρη δεν βγάζω.Οι περοσσότερες συμβάσεις έτσι κ αλλιώς έχουν λήξει. Μπορεί κάποιος με απλά ελληνικά να μας ενημερώσει?

Καλημέρα καλή δύναμη.

Μετά από δικιά μου επικοινωνία με υπουργείο εργασίας , μου ανέφεραν ότι στους ήδη ενεργούς εργαζομένους που αμείβονται με την ΕΓΣΣ εργασίας μπορεί ο εργοδότης να κάνει την μείωση, ΜΟΝΟ συνάπτοντας καινούργια ατομική σύμβαση. Για τους νέους όμως, από την αρχή με τις μειωμένες αποδοχές.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΡΩΤΗΣΗ:ΕΓΩ ΑΜΟΙΒΟΜΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ Δ.Α.45/2009 Β ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΑΛΛΗ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ?

ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ+ΕΠ.ΓΑΜΟΥ 10%+ΕΠ.ΠΑΙΔΙΟΥ 2 10%+ΕΠ.ΔΙΑΧ.Η/Υ 15%= 35% ΕΠΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΚΟΥ.

ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ή ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΔΛΔ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΕΠ.ΔΙΑΧ.Η/Υ ΚΑΙ ΕΠ.ΓΑΜΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΡΩΤΗΣΗ:ΕΓΩ ΑΜΟΙΒΟΜΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ Δ.Α.45/2009 Β ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΑΛΛΗ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ?

ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ+ΕΠ.ΓΑΜΟΥ 10%+ΕΠ.ΠΑΙΔΙΟΥ 2 10%+ΕΠ.ΔΙΑΧ.Η/Υ 15%= 35% ΕΠΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΚΟΥ.

ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ή ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΔΛΔ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΕΠ.ΔΙΑΧ.Η/Υ ΚΑΙ ΕΠ.ΓΑΜΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......................................................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαίρετε.

Έχω την εξής απορία. Η εταιρεία μας ακολουθεί τη Σ.Σ.Ε Παροχής υπηρεσιών (η οποία έχει λήξει) αλλά οι αποδοχές όλων των εργαζομένων της είναι μεγαλύτερες από τη ΣΣΕ (πχ υπάλληλος γραφείου δικαιούται με ΣΣΕ 800 αλλά αμοίβεται με 1.000). Μπορεί η εταιρεία με το νέο Νόμο να μειώσει τους μισθούς των υφιστάμενων υπαλλήλων της στο επίπεδο της ΕΓΣΣΕ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαίρετε.

Έχω την εξής απορία. Η εταιρεία μας ακολουθεί τη Σ.Σ.Ε Παροχής υπηρεσιών (η οποία έχει λήξει) αλλά οι αποδοχές όλων των εργαζομένων της είναι μεγαλύτερες από τη ΣΣΕ (πχ υπάλληλος γραφείου δικαιούται με ΣΣΕ 800 αλλά αμοίβεται με 1.000). Μπορεί η εταιρεία με το νέο Νόμο να μειώσει τους μισθούς των υφιστάμενων υπαλλήλων της στο επίπεδο της ΕΓΣΣΕ?

Ευχαριστώ

Μη γράφετε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια έχει απαντηθεί παραπάνω..

Μονομερώς: κόψιμο επιδομάτων με εξαίρεση τα 4 επιδόματα

Διμερώς: μείωση μέχρι το νέο όριο της ΕΓΣΣΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μη γράφετε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια έχει απαντηθεί παραπάνω..

Μονομερώς: κόψιμο επιδομάτων με εξαίρεση τα 4 επιδόματα

Διμερώς: μείωση μέχρι το νέο όριο της ΕΓΣΣΕ

Ενοείς εαν καποιος που ανηκει σε καποια κλαδικη που ειναι σε ισχυει ΣΣΕ μπορει διμερος να τον πάμε στην νέα ΕΓΣΣΕ και μονομερος κοβουμε τα γνωστα επιδοματα ? και εαν εχει ληξει η κλαδικη και περασαν οι 3 μηνες μετενεργειας τοτε παλι μονομερος στην νεα ΕΓΣΣΕ? Για τους νεους εργαζομενους πατος η νεα ΕΓΣΣΕ και προαιρετικα η κλαδικη ΣΣΕ και ας ειναι και σε ισχυ? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΣΣΕ – ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ- ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΑ ΓΥΡΕΥΕ…

Όλα εικονικά και όλα στα χαρτιά. Ποιος Υπάλληλος και ποιος εργάτης σε μικρές – μεσαίες επιχειρήσεις έπαιρνε τόσα χρόνια όλα αυτά που έπρεπε να πάρει? Ή μήπως όταν γινόταν αύξηση στις ΣΣΕ έδιναν και στον εργαζόμενο παραπάνω λεφτά στο χέρι…

Ακόμα δεν έχει διευκρινιστεί τίποτα και πριν μια βδομάδα μας ανακοίνωσε ότι από αρχές Μαρτίου θα έχουμε μείωση μισθών. Ούτε πόσο μείωση μας ανέφερε ούτε για σύναψη νέων συμβάσεων μας είπε.

Ανεξαρτήτως αν μπορεί ή πότε μπορεί ή πόσο μπορεί για τον καθένα ξεχωριστά , οι εργοδότες βρήκαν ένα καλό πάτημα να μειώσουν τις δαπάνες τους.

Λοιπόν θα εκτιμούσα πολύ σε όποιον θα μπορούσε να μου δώσει μια απάντηση γιατί έχω διαβάσει προσεκτικά όλα αυτά που έχετε γράψει εδώ και η αλήθεια είναι ότι με βοηθήσατε αρκετά να μπω λίγο στο κλίμα αλλά ψιλό μπερδεύτηκα κιόλας.

Είμαι άνω των 25 δηλωμένος ως υπάλληλος γραφείου σε εμπορική επιχείρηση με επίδομα Τ.Ε.Ι με 0-2 προϋπηρεσία και με έχουν με τετραετές πρόγραμμα ΟΑΕΔ με πρόσληψη τέλος Μαΐου 2010. Έπαιρνα καθαρά 700€.

1)Πόσο μπορεί να μου μειώσει τον μισθό?

2)Μέχρι το 2013 πρέπει να συνεχίσει να με πληρώνει 700€ καθαρά και όταν λήξη η σύμβαση να κάνει μείωση μισθού με καινούρια σύμβαση ή μπορεί από τώρα να το κάνει?

Ευχαριστώ πολύ και καλό κουράγιο σε όλους μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σε όλους.Προσπαθώ να καταλαβω αν μια κλαδικη συμβαση που εχει καταστει αοριστου χρονου -εχει ληξει παρειλθε το 6μηνο της μετενεργειας και δεν εχει καταγγελθει ,οποτε ειναι αοριστου χρονου-θεωρειται πια ανενεργος η αυτο θα συμβει τον μαιο του 2013.Εχει κανεις συναδελφος αποψη?Η συμβαση ειναι των λιθογραφων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Καλημερα σε όλους.Προσπαθώ να καταλαβω αν μια κλαδικη συμβαση που εχει καταστει αοριστου χρονου -εχει ληξει παρειλθε το 6μηνο της μετενεργειας και δεν εχει καταγγελθει ,οποτε ειναι αοριστου χρονου-θεωρειται πια ανενεργος η αυτο θα συμβει τον μαιο του 2013.Εχει κανεις συναδελφος αποψη?Η συμβαση ειναι των λιθογραφων.

Καλημέρα και καλή δύναμη.

Πράξη Υπουργικού Συμβουλίου αρ. 6 της 28.2.2012

Ρύθμιση θεμάτων για την εφαρμογή της παρ. 6 του άρθρου 1 του ν. 4046/2012

Άρθρο 2

4. Οι κανονιστικοί όροι Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας που θα λήξει ή θα καταγγελθεί, εξακολουθούν να ισχύουν επί ένα τρίμηνο από τη λήξη ή την καταγγελία τους. Κανονιστικοί όροι Συλλογικής Σύμβασης που έχει ήδη λήξει ή καταγγελθεί ισχύουν για ένα τρίμηνο από την ισχύ του ν. 4046/2012. Με την πάροδο του τριμήνου και εφόσον εν τω μεταξύ δεν έχει συναφθεί νέα Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, εξακολουθούν να ισχύουν από τους κανονιστικούς αυτούς όρους αποκλειστικώς οι όροι εκείνοι που αφορούν α) τον βασικό μισθό ή το βασικό ημερομίσθιο και β) τα επιδόματα ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών και επικινδύνου εργασίας, εφόσον τα επιδόματα αυτά προβλέπονταν στις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που έληξαν ή καταγγέλθηκαν, ενώ παύει αμέσως να ισχύει κάθε άλλο προβλεπόμενο σε αυτές επίδομα. Η προσαρμογή των συμβάσεων στις διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου γίνεται χωρίς να απαιτείται προηγούμενη σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων. Οι όροι του τρίτου εδαφίου που διατηρούνται, εξακολουθούν να ισχύουν μέχρις ότου αντικατασταθούν από εκείνους της νέας Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας ή της νέας ή της τροποποιημένης ατομικής σύμβασης.

και περιμένουμε και άλλες διευκρινήσεις ...

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μη γράφετε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια έχει απαντηθεί παραπάνω..

Μονομερώς: κόψιμο επιδομάτων με εξαίρεση τα 4 επιδόματα

Διμερώς: μείωση μέχρι το νέο όριο της ΕΓΣΣΕ

Η καινούργια ατομική σύμβαση θα έχει κάποια ανάλυση Βασικός + κάποια επιδόματα ( τα 4 που μείνανε ) ή θα έχει ένα φυτεμένο ποσό ; Διάρκεια max τριετής και μετά ξανά η ίδια π.χ. ; Ύπάρχει κάποιο υπόδειγμα ή όπως οι παλιαότερες ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΟΡΩΝ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Μη γράφετε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια έχει απαντηθεί παραπάνω..

Μονομερώς: κόψιμο επιδομάτων με εξαίρεση τα 4 επιδόματα

Διμερώς: μείωση μέχρι το νέο όριο της ΕΓΣΣΕ

Καλημέρα καλή δύναμη.

Ας περιμένουμε συνάδελφοι να ξετυλιχτεί το κουβάρι με τις διευκρινήσεις και οδηγίες πριν απαντάμε σε ανθρώπους που δεν έχουν σχέση με το επάγγελμα. Εδώ επαγγελματίες 2 δεκαετίες είμαστε και δεν μπορούμε εύκολα να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα με όλον αυτόν τον τυφώνα αλλαγών και κακογραμμένων ή ελλιπών αποφάσεων.

Κατά την ταπεινή μου άποψη:

Η σύμβαση παροχής υπηρεσιών (ΔΑ 51/2010 με ισχύ έως 31/12/2010) έχει λήξει και απ’ όσο ξέρω, δεν έχει ανανεωθεί. Άρα σύμφωνα με την Πράξη Υπουργικού Συμβουλίου αρ. 6 της 28-02-2012 (και εφόσον όλα όσα ορίζει, ισχύουν και για τις Διαιτητικές αποφάσεις) ,οι κανονιστικοί όροι της παραπάνω ΣΣΕ ισχύουν επί ένα τρίμηνο από την ισχύ του ν. 4046/2012 (14/02/2012).

Επίσης ορίζεται στην παραπάνω πράξη, τι θα συμβεί μετά την πάροδο του τριμήνου (14/05/2012) εφόσον δεν υπάρξει νέα κλαδική σύμβαση (που δεν το νομίζω).

Περιμένοντας και πολλές άλλες διευκρινήσεις από πλευράς των κυρίων που αποφασίζουν.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

H σύμβαση παροχής υπηρεσιών (ΔΑ 51/2010 με ισχύ έως 31/12/2010) έχει λήξει και απ’ όσο ξέρω, δεν έχει ανανεωθεί. Άρα σύμφωνα με την Πράξη Υπουργικού Συμβουλίου αρ. 6 της 28-02-2012 (και εφόσον όλα όσα ορίζει, ισχύουν και για τις Διαιτητικές αποφάσεις) ,οι κανονιστικοί όροι της παραπάνω ΣΣΕ ισχύουν επί ένα τρίμηνο από την ισχύ του ν. 4046/2012 (14/02/2012).

Επίσης ορίζεται στην παραπάνω πράξη, τι θα συμβεί μετά την πάροδο του τριμήνου (14/05/2012) εφόσον δεν υπάρξει νέα κλαδική σύμβαση (που δεν το νομίζω).

Μπάμπης Κ.

Ακριβώς αυτά ισχύουν πλέον σύμφωνα με το νέο ανακοινωθέν του κ.Κουτρουμάνη. Ο πρώην εργατοπατέρας μεταμορφώθηκε σε Κόναν. Βρε πως αλλάζουν οι καιροί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν χρειάζονται διευκρινήσεις τα κάνανε όλα πολύ απλά , καταργούνται όλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπόθεση εργασίας

1. Έχει λήξη η κλαδική. -> Από 14/5/2012 ο εργοδότης δίνει τον βασικό συν τα 4 επιδόματα.

2. Για πόσο τα δίνει αυτά; -> Μέχρι να υπογραφεί νέα κλαδική.

3. Αν δεν υπογραφεί νέα κλαδική; Μπορεί να δώσει τον μισθό της ΕΓΣΣΕ; Απάντηση: .......

4. Τι γίνεται με εργαζόμενους που αμείβονται ήδη πάνω από την κλαδική [με συμφωνία μισθού];.

α) η "οικειοθελής παροχή" του εργοδότη μπορεί να ανακληθεί; Απάντηση: ......

β) μπορεί να κοπεί το επίδομα γάμου; Απάντηση: .............

5. Ποια ένωση εργοδοτών είναι τόσο ηλίθια ώστε να συνάψει κλαδικές ή ομοιοεπαγγελματικές έως 14/5/2013; Απάντηση: ..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα καλή δύναμη.

Ας περιμένουμε συνάδελφοι να ξετυλιχτεί το κουβάρι με τις διευκρινήσεις και οδηγίες πριν απαντάμε σε ανθρώπους που δεν έχουν σχέση με το επάγγελμα. Εδώ επαγγελματίες 2 δεκαετίες είμαστε και δεν μπορούμε εύκολα να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα με όλον αυτόν τον τυφώνα αλλαγών και κακογραμμένων ή ελλιπών αποφάσεων.

Κατά την ταπεινή μου άποψη:

Η σύμβαση παροχής υπηρεσιών (ΔΑ 51/2010 με ισχύ έως 31/12/2010) έχει λήξει και απ’ όσο ξέρω, δεν έχει ανανεωθεί. Άρα σύμφωνα με την Πράξη Υπουργικού Συμβουλίου αρ. 6 της 28-02-2012 (και εφόσον όλα όσα ορίζει, ισχύουν και για τις Διαιτητικές αποφάσεις) ,οι κανονιστικοί όροι της παραπάνω ΣΣΕ ισχύουν επί ένα τρίμηνο από την ισχύ του ν. 4046/2012 (14/02/2012).

Επίσης ορίζεται στην παραπάνω πράξη, τι θα συμβεί μετά την πάροδο του τριμήνου (14/05/2012) εφόσον δεν υπάρξει νέα κλαδική σύμβαση (που δεν το νομίζω).

Περιμένοντας και πολλές άλλες διευκρινήσεις από πλευράς των κυρίων που αποφασίζουν.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Ειδικά για την ΠΥΣ 6/28-02-2012 δεν ξέρω τι ακριβώς διευκρινίζει ; Λέει για τις ΣΣΕ , λέει για το τρίμηνο ότι δλδ και ο 4046/2012 .

Πως επι της πράξεως θα γίνουν όλα δε λέει τίποτα ; Θα ανακοινώνει ο ΟΜΕΔ ότι η τάδε ΣΣΕ δεν πρόειται ποτέ ξανά στο μέλλον να γίνει νέα , θα τους βάζουμε φυτεμένο ποσό σε μια Ατομική και μετά τι ;

Ποιος θα βάλει μια βόμβα να ησυχάσουμε όλοι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Δεν χρειάζονται διευκρινήσεις τα κάνανε όλα πολύ απλά , καταργούνται όλα .

Σε καιρούς προηγούμενων δεκαετιών, όχι αυτά, αλλά και το 1/1000ο αυτών, θα σήμαιναν ... ΠΟΛΕΜΟ ...

αλλά σήμερα ...

παραμένουμε φλιβερά ... "ΑΚΟΥΝΗΤΟΙ !!!"

Και έτσι απλά "ακούνητοι" ,περιμένουμε πολλές ακόμη διευκρινήσεις και σε αυτά που λέει ο Doctor αλλά και ο Karn, εκτός από την 5η ερώτηση του Doctor, που κατά την ταπεινή μου άποψη, η απάντηση είναι : "ΚΑΜΙΑ ή ελάχιστες".

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Οι μισθωτοι λογιστες & βοηθοι λογιστες, ειμαστε ακόμα με τη Δ.Α. 45/2009 η οποια εχει λήξει απο 31/12/2010?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε καιρούς προηγούμενων δεκαετιών, όχι αυτά, αλλά και το 1/1000ο αυτών, θα σήμαιναν ... ΠΟΛΕΜΟ ...

αλλά σήμερα ...

παραμένουμε φλιβερά ... "ΑΚΟΥΝΗΤΟΙ !!!"

Και έτσι απλά "ακούνητοι" ,περιμένουμε πολλές ακόμη διευκρινήσεις και σε αυτά που λέει ο Doctor αλλά και ο Karn, εκτός από την 5η ερώτηση του Doctor, που κατά την ταπεινή μου άποψη, η απάντηση είναι : "ΚΑΜΙΑ ή ελάχιστες".

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπόθεση εργασίας

1. Έχει λήξη η κλαδική. -> Από 14/5/2013 ο εργοδότης δίνει τον βασικό συν τα 4 επιδόματα.

Doctor, νομιζω πως ήθελες να πεις "απο 14/05/2012", σωστά?

2. Για πόσο τα δίνει αυτά; -> Μέχρι να υπογραφεί νέα κλαδική.

3. Αν δεν υπογραφεί νέα κλαδική; Μπορεί να δώσει τον μισθό της ΕΓΣΣΕ; Απάντηση: .......

4. Τι γίνεται με εργαζόμενους που αμείβονται ήδη πάνω από την κλαδική [με συμφωνία μισθού];.

4. Συμφωνίες των μερών που υπολείπονται των νέων μειωμένων κατώτατων μισθών και ημερομισθίων, όπως καθορίζονται στις προηγούμενες παραγράφους, είναι αυτοδικαίως άκυρες ως προς τον όρο αυτό.

http://www.taxheaven.../circular/13473

Συμφωνείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...