Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ-

ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ,ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ&ΠΑΓΙΩΝ

Recommended Posts

Guest Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ-

ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ERP ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΥ. ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ ΤΗΣ LOGICDIS & ΤΟ X-LINE ΤΗΣ ΑLTEC! ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΗΝ ΣΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Θα σας απαντήσω με μια ερώτηση:

Ποία είναι η καλύτερη μάρκα ρούχων;;;

Μάλλον οι απαντήσεις θα είναι ανάλογα με τα γούστα του ερωτώμενου....

δείτε τα προγράμματα

ξεκαθαριστε το ti θέλετε να κάνουν για σας τα προγράμματα

και δείτε πιο απο όλα το κάνει καλύτερα για εσας....σε συνάρτηση βέβαια με το κόστος πάντα...

γιατί αν το κόστος δεν είναι θέμα μπορείτε να δείτε και το SAP

επίσης θεωρώ δόκιμο να ρωτήσετε και εταιρείες του κλάδου σας ποια προγράμματα χρησιμοποιούν

και αν ειναι ευχαριστημένοι....φυσικά δεν δέχεστε ποτέ την πρόταση "αυτό θα γίνει σε επόμενη version" μιας και ποτέ δε λένε πότε θα έρθει αυτή....

δείτε και άλλα ανάλογα θέματα στο forum

Guest Seferlis Demetrios
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ERP ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΥ. ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ ΤΗΣ LOGICDIS & ΤΟ X-LINE ΤΗΣ ΑLTEC! ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΗΝ ΣΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Θα σας πρότεινα το Prime της LogicDIS λόγω της καλύτερης λογιστικής που διαθέτει. Αλλά απο τα 2 που αναφέρεις πιστεύω οτι ο Ορίζοντας είναι καλύτερος.

Δες και άλλα. Στην αρχική σελίδα του κόμβου, θα βρεις αρκετές καταχωρίσεις όλες με θαυμάσια προγράμματα. Αν κάνεις εγγραφή στείλε μου ένα πμ για να έχεις και άλλη μία διαφορετική επιλογή ακόμα καλύτερου (πιστεύω) .

Μεταξύ των δύο που αναφέρεις, και τα δύο είναι scaled down versions του Solution και του Atlantis, αντίστοιχα που υπήρξαν αστέρια.

Guest Νικόλας Δεμιρίδης

Τα προγράμματα που αναφέρεται ΔΕΝ είναι ERP, αλλά πολύ θα ήθελαν οι εταιρίες τους να είναι. ERP είναι το mySAP, τo Entersoft Business Suite, το LogicDIS ERP, άντε και το Atlantis (αν και προσωπικά δεν το θεωρώ ERP, αλλά απόπειρα ERP).

Αυτά που αναφέρεται και ειδικά το xLine είναι μία κουτσουρεμένη έκδοση του Atlantis. Αν ψάχνετε για πραγματικό ΕRP και όχι για μία μεγάλη εμπορική διαχείριση, τότε κοιτάξτε για αυτά που αναφέρω τα οποία και παραθέτω με σειρά κόστους και προτίμησης.

Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή, γιατί μία εμπορική διαχείριση που έχει παρτίδες, αναλυτική, γενική λογιστική και σύνθεση/αποσύνθεση ΔΕΝ είναι ERP. Ξεκαθαρίστε απόλυτα τις ανάγκες σας και εστιάστε απόλυτα τη προσοχή σας στο ΤΙ σημαίνει "το πρόγραμμά μας θα σας καλήψει απόλυτα στη κοστολόγηση και στη παραγωγή". Ζητήστε παραδείγματα που αφορούν τη δική σας περίπτωση και όχι γενικά. Ζητήστε να σας δείξουν (το πιο σημαντικό) πώς (και αν) υπολογίζει τα ΓΒΕ και να σας δώσουν ένα παράδειγμα από το Ισοζυγίο Αποθήκης, Κόστος Αποθεμάτων και βεβαίως Αναλυτικό Κόστος Παραγωγής. Και αν δεν καταλάβουν τί τους λέτε (που μπορεί να συμβεί), τότε στείλτε τους σπίτι τους. Αν όμως σας πούνε ότι ΌΛΑ αυτά ΘΑ σας τα ετοιμάσουμε στα μέτρα σας, τότε απλά ζητήστε καλύτερη τιμή και συγκεκριμένη ημερομηνία παράδοσης. :-)

Τα ERP είναι ακριβά (πανάκριβα) προγράμματα, αλλά αποτελούν τη νο2 σημαντικότερη και μεγαλύτερη επένδυση μίας εταιρίας, μετά το προσωπικό της ή/και τα μηχανήματά της.

Καλώς ήρθες Νικόλα στο forum!

Και πρώτα από όλα ένα αστείο:

ERP= Enterprise Resource Planning ή ERP= Electronic Report Processing
Έχεις δίκιο να λες ότι κάθε πακέτο λογισμικού που βασίζεται σε σχεσιακή βάση δεδομένων δεν είναι απαραίτητα ERP. Όμως αν το καλοεξετάσεις ΟΛΑ μπορούν να συμπεριληφθούν στη γενική κατηγορία ERP, αν την ορίσεις κατάλληλα. Από ότι κατάλαβα, με το δικό σου ορισμό ERP είναι μόνο οι λιγότερες από 100 εγκαταστάσεις SAP R/3, και οι λιγότερες από 20 εγκαταστάσεις Oracle Financials πόυ είχαν γίνει στην Ελλάδα μέχρι to 2002. Στο άλλο άκρο είναι ο ορισμός ενός πελάτη μου το 2001, όπου δεν αγόρασε ERP επειδή ήταν ευχαριστημένος με τη [ψευτο]"εφαρμογή" σε Access που του είχα φτιάξει, της οποίας οι πίνακες ενημερωνόντουσαν μέσω της ODBCιέρας της Singular από το Eurofasma!

Τέλος, το SAP R/3, στη βασική του έκδοση, κόστιζε το 2000 από 80εκ δραχμές και απαιτούσε 18μήνες παραμετροποίηση. Το mySAP του 2007 πόσο κοστίζει και τι χρόνος παραμετροποίησης απαιτείται;

Υ.Γ. Αν θεωρείς το Atlantis "απόπειρα ERP" το ORAMA της Q&R τι ήταν; (Το πρώτο τουλάχιστον απόκτησε πολλούς ευχαριστημένους χρήστες)

Αν πρόσεξες τα εκατομμύρια δραχμές του 2000 έγιναν χιλιάδες ευρώ το 2006, (τάξη μεγέθους) για ένα πιο "σύγχρονο" πρόγραμμα, που χρειάζεται πλέον το 1/3 του χρόνου εγκατάστασης και παραμετροποίησης από ότι ο "πρόγονός" του.

Να σκεφτείς ότι το 2002 το Business ERP της LogicDIS με μόλις οκτώ θέσεις εργασίας (χωρίς παραγωγή) κόστιζε 44χιλ€ και ένα τρίμηνο παραμετροποίηση. Το αντίστοιχο σημερινό, μόλις που ξεπερνάει το 1/10 της τιμής (σίγουρα είναι λιγότερο από το 1/5)

Θέλω να πω, ότι, όπως η αγορά, πριν είκοσι χρόνια θεωρούσε "ολοκληρωμένες" λύσεις πληροφορικής κατασκευάσματα όπου είχες άλλο πρόγραμμα για τη λογιστική και άλλο για την "εμπορική" διαχείρηση, και ένα δράμα για να τα συμφωνήσεις, έτσι και τώρα η αγορά θεωρεί ERP ότι και να έχει αναπτυχθεί σε MSSQL Server. Μόνο που τώρα η τιμολόγηση είναι λογικότερη.

Τότε οι "ORIZONTES" κόστιζαν 2,5 φορές το μισθό του Οικονομικού Διευθυντή. Τώρα, τα προγράμαμτα στα οποία αναφέρθηκε αυτός που έθεσε το ερώτημα κοστίζουν λιγότερο από μία.

Guest Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-

Για τα προγράμματα της SOFTONE ποία είναι η γνώμη σας;

Guest Επισκέπτης

ULTIMO ERP ΑΠΟ ΣΥΝΠΑΝ. ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ "ΕRP" (ΟΧΙ SAP ΚΛΠ) ΕΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

Guest m6s

Αυτή η κουβέντα είναι καλή, προφανώς είσαι προμηθευτής. Για να χεις τέτοια απορία. Το θέμα όμως ειναι αντε στο αγόρασε αυτό με 13Κ.

Εσύ τζίραρες 13Κ, πόσα θες για την παραμετροποίηση πές αλλα τόσα. Πόσες φορές πρέπει να πουλήσεις στο χρόνο για να χείς λόγο να ασχολείσαι με αυτή τη δουλειά ;

Πολύ απλά, επειδή εχω δουλέψει σε κάποιες εταιρίες που έβαλαν ERP, δεν βλέπω ο προμηθευτής μετά να χει έσοδα, παρά μόνο για κανα 2 μικροδιορθώσεις πάνω σε φόρμες. Και τα οποία κιόλας είναι πολύ ευτελούς κόστους στον πελάτη. Θέλω να πώ, πώς βγάζεις λεφτά απο αυτή τη δουλειά γενικά ; Γιατί μου μιάζει σαν να προσπαθούν να πουλήσουν παγάκια σε εσκιμόους

Guest Επισκέπτης ΤΑΣΟΣ

Για να μπορεί κάποιος να κατατάξει ένα προιόν σε μια κατηγορία(πχ ERP), θα

πρέπει πρώτα να υπάρχει σαφήνεια στην κατηγοριοποίηση.

Αν ρωτήσεις 10 να σου πούν τι είναι η τι πρέπει να περιλαμβάνει ενα ERP θα ακούσεις 10 διαφορετικές

απαντήσεις. Ο καθένας έχει φτιάξει την δική του ερμηνεία(μα πελάτης είναι , μα προμηθευτής είναι).

Το Enterprise Resource Planning είναι ο ορισμός της αφαίρεσης, για να καταλάβει κάποιος τι σημαίνει .

Τι πρέπει να περιλαμβάνει ένα πρόγραμμα για να είναι ERP;

(Για να μπορέσουμε να αποφασίσουμε αν πχ το Atlantis η το SAP είναι ERP)

Πιστεύω ότι οι μηχανογράφοι των επιχειρήσεων έχω "πεδίον δόξης λαμπρόν" με τα ERP συστήματα.

Με την έλευση των ERP συστημάτων (και γενικά συστημάτων με ανοικτή αρχιτεκτονική) οι μηχανογράφοι των επιχειρήσεων έχουν πλέον λυμένα τα χέρια τους για να δώσουν πραγματικές λύσεις στα προβλήματα των επιχειρήσεων και λογιστών.

Σας αναφέρω μερικά παραδείγματα που αφορούν τους λογιστές

1. Αυτόματος (με ένα κλικ) έλεγχος συμφωνίας εμπορικού-ΓΛ , πελατών προμηθευτών

2. Αυτόματος (με ένα κλικ) έλεγχος συμφωνία αξιογράφων με 33-90 , 53-90 . Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να μην μπορώ να πάρω από το εμπορικό μια λίστα εκκρεμών αξιογράφων εισπρακτέων για μία παλιά ημερομηνία

3. Έλεγχος (με ένα κλικ) Πωλήσεων και Αγορών με τα αντίστοιχα ΦΠΑ

4. Εύρεση (πχ) των άρθρων που περιέχει τους λογαριασμούς 70-00-019 και 54-00-709

5. Εκτύπωση πλήρους Ισοζυγίου σε Α4 χαρτί και να χωράει!!!! (απλώς να μπορώ να μικραίνω το μήκος της περιγραφής και οι στήλες των αριθμών να είναι (χωρίς να κάνω τίποτα) τόσο μικρές όσο να χωράει ο μεγαλύτερος αριθμός)

6. Έλεγχος συνέχειας αρίθμησης παραστατικών (συμπεριλαμβανομένου και αυτών με ενιαία αρίθμηση) με ένα κλικ.

7. Καρτέλα λογαριασμού ανωτεροβάθμιου

8. Καρτέλα λογαριασμού στην οποία να εμφανίζεται όλο το άρθρο της ΓΛ (και με εντονα γράμματα ο λογαριασμός).

9. Στους λογαριασμούς ΓΛ εύρεση λογαρισμό όχι μόνο με περιγραφή - Κωδικό. Τι θα λέγατε για "εύρεση λογαριασμών που κινήθηκαν τον Μάρτιο του 2010" ??

10. Άρρηκτα δεμένη ΓΛ με εμπορικό.

11. Άρθρα που ενημερώθηκαν τελευταία.

12. Εύρεση άρθρων με χρονολογική σειρά καταχώρησης.

13. Ανενημέρωτα παραστατικά εμπορικού

14. Φίλτρο για άρθρα που προέρχονται από το εμπορικό - Γηγενή άρθρα. πχ. Αρθα που ενημέρωσαν τον 70 και δεν προέρχονται από το εμπορικό.

Εμείς στη SEMANTIC ( www.semantic.gr ) έχουμε αναπτύξει το Business Evolution ERP το οποίο δίνει λύσεις σε όλα τα παραπάνω.