Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΔΟΣΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ - ΤΗΡΗΣΗΣ ΒΙΒΛΙΟΥ - ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗΣ


ARMAGEDON

Ερώτηση

Καλό μεσημέρι .......

Θα ήθελα τις απόψεις σας όσον αφορά σιδηροκατασκευαστή (κοινώς σιδερά), που κατασκευάζει από πόρτες, παράθυρα, κάγκελα, στέγαστρα, μεχρι σκάλες εξωτερικές, διακοσμητικές κατασκευές κλπ ......

Πώς αντιμετωπίζετε αυτές τις κατασκευές όσον αφορά την έκδοση στοιχείων, δηλαδή εάν και σε ποιές περιπτώσεις πρέπει να εκδώσει ΤΔΑ ή ΑΛΠ καθώς επίσης Τιμολόγιο ή ΑΛΠ Τεχνικών Έργων, καθώς επίσης και όσον αφορά τον τρόπο τήρησης του Βιβλίου και την φορολόγηση αυτών ;

Ρωτάω γιατί έχω συζητήσει με συναδέλφους, με εφοριακούς και δεν έχω σχηματίσει μια ξεκάθαρη άποψη για το θέμα, άλλοι μου λένε ότι οι κατασκευές αυτές δεν αποτελούν τεχνικά έργα, οπότε εκδίδεται ΤΔΑ και ΑΛΠ και το αποτέλεσμα προκύπτει έσοδα - έξοδα και άλλοι πάλι ότι άλλες κατασκευές αποτελούν τεχνικό έργο και άλλες όχι, ανάλογα με την μόνιμη εγκάτασταση ή μη της κατασκευής επί του κτιρίου και το αποτέλεσμα προκύπτει τεκμαρτά (10% ή 12% ή 25%) και έσοδα - έξοδα ..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

α) πρέπει να εκδώσει ΤΔΑ ή ΑΛΠ για τις πωλήσεις προιόντων που κάνει ή ΤΠΥ για τυχόν επισκευές,

β) το αποτέλεσμα προκύπτει έσοδα - έξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...