Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΤΑΞΙ ΛΟΓΩ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ


PANTELHS

Ερώτηση

Θα ήθελα να ρωρήσω αν κάποιος συνάδελφος έχει υπ' όψιν του πως υπολογίζετε η αξία του ταξί (άδεια και αυτοκίνητο) λόγω κληρονομιάς.

Συγκεκριμένα γνωστός μου το 1999 έκανε αποδοχή κληρονομιάς λόγω θανάτου του πατέρα του.

Με συγκριτικά στοιχεία του 12ου του 1992 (αξίας 12.000.000 δρχ), το εν λόγο ταξί εκτιμήθηκε απο την ΔΟΥ στο ποσό των 32.000.000 δρχ. (με διακανονισμό στα 25.000.000)

Το πρόβλημα που δημιουργήται στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι τα πρόστιμα της ανακρίβειας τα οποία είναι υπέρογκα.

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάτι παρόμοιο και δεν μπορώ να έχω άποψη και ανάλογα να τον συμβουλέψω. Δηλ να το αποδεχθεί ή να καταφύγει δικαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Θα ήθελα να ρωρήσω αν κάποιος συνάδελφος έχει υπ' όψιν του πως υπολογίζετε η αξία του ταξί (άδεια και αυτοκίνητο) λόγω κληρονομιάς.

Συγκεκριμένα γνωστός μου το 1999 έκανε αποδοχή κληρονομιάς λόγω θανάτου του πατέρα του.

Με συγκριτικά στοιχεία του 12ου του 1992 (αξίας 12.000.000 δρχ), το εν λόγο ταξί εκτιμήθηκε απο την ΔΟΥ στο ποσό των 32.000.000 δρχ. (με διακανονισμό στα 25.000.000)

Το πρόβλημα που δημιουργήται στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι τα πρόστιμα της ανακρίβειας τα οποία είναι υπέρογκα.

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάτι παρόμοιο και δεν μπορώ να έχω άποψη και ανάλογα να τον συμβουλέψω. Δηλ να το αποδεχθεί ή να καταφύγει δικαστικά.

κατα πρωτον μεταβιβαζεται μεριδιο ταξι η ολοκληρο λογω κληρονομιας? παντως για την μεταβιβαση οταν ειναι εν ζωη επιβαλλεται ενα παγιο ποσον ως υπεραξια του αυτοκινητου.

αφου στο προσδιορισε η δου και το απεδεχθης δεν μπορεις να προσφυγεις κατα του φυλλου ελεγχου.δεν εχεις συμβιβασθει?αφου λες εκανες διακανονισμο.εκτος αν εννοεις κατι αλλο.

η δεν αποδεχεσαι η προσφευγεις στα διοικητικα δικαστηρια καταβαλλοντας παραβολο ενα ποσοστο επι του φορου γαι την ασκηση προσφυγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
κατα πρωτον μεταβιβαζεται μεριδιο ταξι η ολοκληρο λογω κληρονομιας? παντως για την μεταβιβαση οταν ειναι εν ζωη επιβαλλεται ενα παγιο ποσον ως υπεραξια του αυτοκινητου.

αφου στο προσδιορισε η δου και το απεδεχθης δεν μπορεις να προσφυγεις κατα του φυλλου ελεγχου.δεν εχεις συμβιβασθει?αφου λες εκανες διακανονισμο.εκτος αν εννοεις κατι αλλο.

η δεν αποδεχεσαι η προσφευγεις στα διοικητικα δικαστηρια καταβαλλοντας παραβολο ενα ποσοστο επι του φορου γαι την ασκηση προσφυγης.

Βασικά το προβλημά μου βρίσκετε στο ζήτημα ότι αν η μεταβίβαση γίνει κανονικά (αγοροπωλησία) πληρώνουμε υπεραξία των 2.500,00 ευρώ περίπου. Όταν έχουμε κληρονομιά βγάζουν μία αξία της τάξεως των 32.000.000 δρχ. Αυτό μου είναι λίγο ακατανόητο (θα μουπείς είναι μόνον αυτό) και δεν μπορώ να το χωνέψω.

Απλά για το συγκεκριμένο ζήτημα δεν έχω άποψη, αλλά ούτε και κάποιος νομικός ή συμβολαιογράφος δεν μπόρεσε να μου δώσει τα φώτα του. Έτσι λοιπόν ρωτώ μήπως κάποιος συνάδελφος αντιμετώπισε παρόμοια περίπτωση, και μπορέσει να μας βοηθήσει για να ελαχιστοποιήσουμε το ποσό του φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

μα το ζητημα ειναι πως κανονικα πρεπει να επιβληθει ο φορος.με ποια πραξη.εν ζωη μεταβιβαση

ειναι η μεταβιβαση λογω θανατου?τι απο τα δυο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η πολ. 96/1981 έκανε δεκτή την Γνωμ. 679/1980 . Παντελή δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει

Λέει με λίγα λόγια πως η φορολογητέα αξία της άδειας αυτοκινήτου δημοσίας χρήσεως είναι η τρέχουσα κατά το χρόνο του θανάτου του κληρονομούμενου και όχι αυτή με βάση τις διατάξεις του άρθρου 4 του 1146/1972

006791980.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

παντως η μεταβιβαση εν ζωη οπωσδηποτε συμφερει καλυτερα απο την μεταβιβαη λογω θανατου,απο οτι φαινεται.καλυτερα ρωτα το ομως στην δου για πιο σιγουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΑΞΙ ΑΠΕΒΙΩΣΕ ΤΟΝ 10-2011. ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ. ΤΟ ΤΑΞΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΠΡΩΤΩΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΕΚ ΝΕΟΥ ΕΝΑΡΞΗ ΣΕ ΔΟΥ ΤΕΒΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟ? ΙΣΧΥΕΙ Η ΥΠΕΡΑΞΙΑ? Η ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΧΩΡΙΟ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ. ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...