Προς το περιεχόμενο

Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών χωρίς αναγραφή παρακράτησης φόρου (ΦΕΕ)


επισκέπτη Επισκέπτης - Δημήτρης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης - Δημήτρης

Γεια σας (και συγνώμη αν postaro σε λάθος μέρος)....

Έκανα πρόσφατα έναρξη επαγγέλματος ως ελεύθερος επαγγελματίας μεταφραστής. Μία εταιρεία η οποία μου παρήγγειλε μια μετάφραση μου ζητά να της κόψω Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών χωρίς να αναγράφω την παρακράτηση φόρου, δηλαδή να γράψω μόνο το ποσό που χρεώνω + Φ.Π.Α. 19%.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι νόμιμο αυτό, γιατί στην Εφορία μου είχαν πει πως ότι κι αν κόβω (απόδειξη ή τιμολόγιο) πρέπει να αφαιρώ 20% ΦΕΕ και να προσθέτω 19% ΦΠΑ.

(Η περιγραφή είναι ελαφρώς παιδική γιατί είμαι βαθιά άσχετος με τα οικονομικά).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν ελευθερος επαγγελματιας δεν μορεις να εχεις ΤΠΥ

αλλα μονο ΑΠΥ

αρα και παρακρατηση 20% ΦΕΕ

μονο αν ειχες εταιρια παροχης υπηρεσιων θα μπορουσες να κοψεις αλλα αυτο προυποθετει αλλα πραγματα (γραφεια προσωπικο κ.λ.π.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης - Δημήτρης

Στην εφορία μου θεώρησαν κανονικά το μπλοκάκι με τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών. Άρα φαντάζομαι πως μπορώ να κόψω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης - Δημήτρης

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....

Στα βιβλία της Εφορίας το επάγγελμα ήταν καταχωρημένο ως "Υπηρεσίες Μετάφρασης", δηλαδή δεν είμαι διερμηνέας... Άρα, μήπως είμαι Ατομική Επιχείρηση και μπορώ να κόβω τιμολόγια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρο 48 Ν.2238/94

1. Εισόδημα από υπηρεσίες ελευθέριων επαγγελμάτων είναι οι αμοιβές από την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος του ιατρού, οδοντιάτρου, κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, δικολάβου, συμβολαιογράφου, άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, συγγραφέα, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτέχνη, αναλογιστή, κοινωνιολόγου, κοινωνικού λειτουργού και εμπειρογνώμονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας (και συγνώμη αν postaro σε λάθος μέρος)....

Έκανα πρόσφατα έναρξη επαγγέλματος ως ελεύθερος επαγγελματίας μεταφραστής. Μία εταιρεία η οποία μου παρήγγειλε μια μετάφραση μου ζητά να της κόψω Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών χωρίς να αναγράφω την παρακράτηση φόρου, δηλαδή να γράψω μόνο το ποσό που χρεώνω + Φ.Π.Α. 19%.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι νόμιμο αυτό, γιατί στην Εφορία μου είχαν πει πως ότι κι αν κόβω (απόδειξη ή τιμολόγιο) πρέπει να αφαιρώ 20% ΦΕΕ και να προσθέτω 19% ΦΠΑ.

(Η περιγραφή είναι ελαφρώς παιδική γιατί είμαι βαθιά άσχετος με τα οικονομικά).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...

Προσέξτε τι του είπαν στην Εφορία. (αν έχει μεταφερθεί)

Μου θυμίζει κάτι που είπε ότι του είπαν σε 2 ΔΟΥ και στο ΥΟ κάποιος άλλος, που ήταν και Λογιστής, σχετικά με το ποσό που πάει συγκεντρωτικές. (πρίν λίγες μέρες έγινε κουβέντα)

Ρε μπάς και τρελαθούμε εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης - Δημήτρης

Μάλλον θα παρερμήνευσα αυτά που μου είπαν....

Anyway, ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Και μην "τρελαίνεστε" τόσο εύκολα! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

Παρακαλώ θα ήθελα να μου διευκρινίσετε όσον αφορά την ασφάλεια στην οποία πρέπει να ενταχθεί μουσικός(ασφαλισμένη μετά την 01/01/2003 μόνο στο ικα έως και σήμερα) που απασχολείται σε ιδιωτικό ωδείο με ασφάλιση ικα, δυο φορές την εβδομάδα άρα οκτώ ένσημα το μήνα, επίσης απασχολείτε στα κέντρα φύλαξης παιδιών (κδαπ), μένει σε προαιρετική περιοχή η οποία εντάσσετε στις διατάξεις του άρθρου 9 του Ν. 3050/02 όπως και σε προαιρετική περιοχή είναι και ο φορέας εργασίας της ( κδαπ), έχει υπογράψει σύμβαση έργου με ένα μόνο εργοδότη την ΚΤΑΔΑ ΑΕ η οποία (ΚΤΑΔΑ ΑΕ) την υποχρεώνει σε βιβλίο εσόδων-εξόδων, η σύμβαση έργου την υποχρεώνει επίσης να ενεργεί κάτω από τις οδηγίες του εργοδότη της, δηλαδή υπογράφει κάθε μέρα παρουσιολόγιο με τις ώρες εργασίας που προβλέπει το καταστατικό λειτουργίας του κδαπ, η δουλειά της είναι σε απόλυτη συνάρτηση με τις οδηγίες του εργοδότη της, η πληρωμή της γίνεται μηνιαίος, δηλαδή με λίγα λόγια παρέχει εξαρτημένη εργασία η οποία κρίνετε από πραγματικά γεγονότα όπως: το παρουσιολόγιο, η υπόδειξη από τον εργοδότη της του τρόπου διδασκαλίας,και η μηνιαία καταβολή του μισθού της.

Το ερώτημα μου είναι το εξής, είναι υποχρεωτική η ασφάλιση της παραπάνω μουσικού στον οαεε με βάση την απόφαση 113/2009,

ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

σαν ελευθερος επαγγελματιας δεν μορεις να εχεις ΤΠΥ

αλλα μονο ΑΠΥ

αρα και παρακρατηση 20% ΦΕΕ

μονο αν ειχες εταιρια παροχης υπηρεσιων θα μπορουσες να κοψεις αλλα αυτο προυποθετει αλλα πραγματα (γραφεια προσωπικο κ.λ.π.)

Καλησπέρα και από εμένα... Συγνώμη που ποστάρω πάνω στο θέμα αυτό,αλλά νομίζω είναι σχετικό:

Εμπορικός Αντιπρόσωπος, που εκδίδει Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών (ΟΧΙ Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών) για την είσπραξη των Προμηθειών από Πωλήσεις που πετυχαίνει (διαμεσολάβηση πωλήσεων ή όπως αλλιώς το ονομάζει κλπ κλπ) θεωρείται ελευθέριο επάγγελμα και είναι υποχρεομένος να υπόκειται σε παρακράτηση φόρου 20% ? Μέχρι τώρα καταχωρούσα τα παραστατικά που μου έφερναν από διάφορους αντιπροσώπους σαν λοιπές αμοιβές χωρίς παρακράτηση (δεν αναγράφουν εξάλλου και αυτοί την παρακράτηση) αλλά και εγώ δεν είχα υποψιαστεί αν πρέπει να του παρακρατώ και να αποδίδω φόρο 20%, αφού δεν είναι και στα επαγγέλματα που αναφέρονται στο άρθρο 48 του 2238/1994. Μήπως όμως μπορεί να θεωρηθεί ότι εντάσσεται σε αυτά σαν "εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες Α' έως Ζ΄"?????

Σωστά δεν γίνεται παρακράτηση μέχρι τώρα ή μήπως είμαι λάθος? Ευχαριστώ-Καλή ανάσταση σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα... Συγνώμη που ποστάρω πάνω στο θέμα αυτό,αλλά νομίζω είναι σχετικό:

Εμπορικός Αντιπρόσωπος, που εκδίδει Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών (ΟΧΙ Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών) για την είσπραξη των Προμηθειών από Πωλήσεις που πετυχαίνει (διαμεσολάβηση πωλήσεων ή όπως αλλιώς το ονομάζει κλπ κλπ) θεωρείται ελευθέριο επάγγελμα και είναι υποχρεομένος να υπόκειται σε παρακράτηση φόρου 20% ? Μέχρι τώρα καταχωρούσα τα παραστατικά που μου έφερναν από διάφορους αντιπροσώπους σαν λοιπές αμοιβές χωρίς παρακράτηση (δεν αναγράφουν εξάλλου και αυτοί την παρακράτηση) αλλά και εγώ δεν είχα υποψιαστεί αν πρέπει να του παρακρατώ και να αποδίδω φόρο 20%, αφού δεν είναι και στα επαγγέλματα που αναφέρονται στο άρθρο 48 του 2238/1994. Μήπως όμως μπορεί να θεωρηθεί ότι εντάσσεται σε αυτά σαν "εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες Α' έως Ζ΄"?????

Σωστά δεν γίνεται παρακράτηση μέχρι τώρα ή μήπως είμαι λάθος? Ευχαριστώ-Καλή ανάσταση σε όλους

Άρθρο 55 παρ 1γ:

Στα εισοδήματα αντιπροσώπων, πρακτόρων, μεσιτών κ.λπ. από αμοιβές ή προμήθειες για τη σύναψη σύμβασης προμήθειας από αλλοδαπά εργοστάσια ή αλλοδαπούς οίκους οποιασδήποτε φύσης υλικού, με συντελεστή δεκαπέντε τοις εκατό (15%) που υπολογίζεται στο ποσό της αμοιβής ή της προμήθειας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...
επισκέπτη δημητρης

θελω να κανω μια ερωτηση και εγω για το κομματι τ.π.υ. εχω μια καφετερεια η οποια ειναι ο.ε. , τηρω βιβλιο εσοδων εξοδων και φορολογουμε με συντελεστη 16-18% στα καθαρα κερδη. υπαρχει μια εταιρια που μου προσφερει ενα ποσο για να εχω συνεργασια μαζι της . το ποσο αυτο που μου προσφερετε ειναι το καθαρο συν το φπα του με την εκδοση απο μενα ενος τιμολογιου παροχης υπηρεσιων βασει ενος ιδωτικου συμφωνιτικου συνεργασιας. μεχρι εδω ολα καλα . το θεμα μου ειναι ο τροπος φορολογησης του συγκεκριμενου τ.π.υ. . ο λογιστης μου ισχυριζεται οτι αυτο το ποσο θα φορολογηθει με διαφορετικη κλιμακα (32%) απο τα υπολοιπα εσοδα μου καθως θεωρειτε υπηρεσια ενω η εταιρια ισχυριζεται οτι αυτο το ποσο θα μπει στα εσοδα μου και θα φορολογηθει οπως και τα υπολοιπα δηλαδη με 16-18 %. ποιο ειναι το ανακριβες ? ενας υπαλληλος στην δου ηλιουπολης μου ειπε οτι απο την στιγμη που μπορω να εκδοσω τπυ θα φορολογηθει με την ιδια κλιμακα που φορολογουμε και στα αλλα αγαθα που πουλαω πχ καφες , ποτα . προσοχη δεν μιλαω για φπα αλλα για φορολογηση εσοδου κομμενο με τπυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να κανω μια ερωτηση και εγω για το κομματι τ.π.υ. εχω μια καφετερεια η οποια ειναι ο.ε. , τηρω βιβλιο εσοδων εξοδων και φορολογουμε με συντελεστη 16-18% στα καθαρα κερδη. υπαρχει μια εταιρια που μου προσφερει ενα ποσο για να εχω συνεργασια μαζι της . το ποσο αυτο που μου προσφερετε ειναι το καθαρο συν το φπα του με την εκδοση απο μενα ενος τιμολογιου παροχης υπηρεσιων βασει ενος ιδωτικου συμφωνιτικου συνεργασιας. μεχρι εδω ολα καλα . το θεμα μου ειναι ο τροπος φορολογησης του συγκεκριμενου τ.π.υ. . ο λογιστης μου ισχυριζεται οτι αυτο το ποσο θα φορολογηθει με διαφορετικη κλιμακα (32%) απο τα υπολοιπα εσοδα μου καθως θεωρειτε υπηρεσια ενω η εταιρια ισχυριζεται οτι αυτο το ποσο θα μπει στα εσοδα μου και θα φορολογηθει οπως και τα υπολοιπα δηλαδη με 16-18 %. ποιο ειναι το ανακριβες ? ενας υπαλληλος στην δου ηλιουπολης μου ειπε οτι απο την στιγμη που μπορω να εκδοσω τπυ θα φορολογηθει με την ιδια κλιμακα που φορολογουμε και στα αλλα αγαθα που πουλαω πχ καφες , ποτα . προσοχη δεν μιλαω για φπα αλλα για φορολογηση εσοδου κομμενο με τπυ.

Για να βρούμε με τι συντελεστή φορολογούνται τα έσοδα που αναφέρεις πρέπει να ξέρουμε τί είδους υπηρεσίες είναι αυτές που προσφέρεις και κόβεις το ΤΠΥ.

το συμφωνητικό τι λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη δημητρης

Για να βρούμε με τι συντελεστή φορολογούνται τα έσοδα που αναφέρεις πρέπει να ξέρουμε τί είδους υπηρεσίες είναι αυτές που προσφέρεις και κόβεις το ΤΠΥ.

το συμφωνητικό τι λέει;

το τιμολογιο που θα κοπει θα εχει ως περιγραφη ''βασει ιδιωτικου συμφωνιτικου'' το ιδιωτικο συμφωνιτικο περιγραφει οτι τα χρηματα αυτα δινονται με σκοπο την αποκλειστικη συνεργασια του καταστηματος μου με την εταιρια η οποια τα δινει σε καποια προιοντα οπως εσπρεσσο για 5 ετη ή 10 τονους espresso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βρούμε με τι συντελεστή φορολογούνται τα έσοδα που αναφέρεις πρέπει να ξέρουμε τί είδους υπηρεσίες είναι αυτές που προσφέρεις και κόβεις το ΤΠΥ.

το συμφωνητικό τι λέει;

Ρωτάτε

κύριε επιχειρηματία , λογιστές να σας κρίνουν τον λογιστή σας ?

To Θεωρείτε δεοντολογικό αυτό ?

H έχετε εμπιστοσύνη στις γνώσεις και ικανότητες του λογιστή σας ή τον αλλάζετε.

Υ.Γ. η απάντησ αφορά στον επισκέπτη και όχι στον Rage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ?

Σε ποια χώρα φορολογείστε?

Απ'όσο ξέρω στην Ελλάδα τα φορολογητέα κέρδη προσδιορίζονται λογιστικά και όχι με συντελεστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΓΙΚΑ Ο ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ) ΣΤΟΥΣ ΜΣΚΚ.

ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη δημητρης

Ρωτάτε

κύριε επιχειρηματία , λογιστές να σας κρίνουν τον λογιστή σας ?

To Θεωρείτε δεοντολογικό αυτό ?

H έχετε εμπιστοσύνη στις γνώσεις και ικανότητες του λογιστή σας ή τον αλλάζετε.

Υ.Γ. η απάντησ αφορά στον επισκέπτη και όχι στον Rage

δεν ειναι θεμα εμπιστοσυνης κυριε μου . αν σου πουν οτι εχει καρδιακο προβλημα ρωτας 2-3 γιατρους για να εχεις σφαιρικη αποψη. οταν λοιπον η εφορια σου λεει το ενα ( διαβαστε το αρχικο κειμενο) ο λογιστης το αλλο , θες μια ,δυο μπορει και τρεις γνωμες για να εισαι σιγουρος για την επιχειρηματικη σου κινηση . βεβαια θα σας πω επισης οτι δεν ειναι ολοι οι λογιστες το ιδιο καλοι και εκπαιδευμενοι για ολα . και αυτο αφορα ολα τα επαγγελματα. θα το εκτιμουσα παρα πολυ αν καποιος απο εσας μου εδινε μια απαντηση στο ερωτημα μου . ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα εμπιστοσυνης κυριε μου . αν σου πουν οτι εχει καρδιακο προβλημα ρωτας 2-3 γιατρους για να εχεις σφαιρικη αποψη. οταν λοιπον η εφορια σου λεει το ενα ( διαβαστε το αρχικο κειμενο) ο λογιστης το αλλο , θες μια ,δυο μπορει και τρεις γνωμες για να εισαι σιγουρος για την επιχειρηματικη σου κινηση . βεβαια θα σας πω επισης οτι δεν ειναι ολοι οι λογιστες το ιδιο καλοι και εκπαιδευμενοι για ολα . και αυτο αφορα ολα τα επαγγελματα. θα το εκτιμουσα παρα πολυ αν καποιος απο εσας μου εδινε μια απαντηση στο ερωτημα μου . ευχαριστω

Πώς δεν είναι ?

Ειναι και παραείναι !

Και αν έχετε διαφορετικές και αντικρουόμενες γνώμες ?

συνεχίζετε να ρωτάτε και άλλους ?

καταλήγετε να δεχτείτε την γνώμη που σας αρέσει ?

ή ακολουθείτε την γνώμη αυτού που εμπιστεύεστει ?

Βέβαια υπάρχει και το "οτι πληρώνεις παίρνεις"

Και τέλος πάντων ,

αν αρχίσουμε και λέμε διαφορετικές γνώμες τί θα κάνετε ?

Επίσης

το παρόν FORUM δεν έχει σαν σκοπό την δωρεάν παροχή συμβουλών προς επιχειρηματίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΣΚΕΠΤΗ ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΤΟ ΟΛΟ ΖΗΤΗΜΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ.

ΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ;

ΜΣΚΚ ΓΙΑ ΒΙΒΛΙΑ Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ;

ΜΣΚΚ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ;

ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕΛΗ ΣΤΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟΣΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ

ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΞΕΔΙΑΛΥΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη δημητρης

ΕΠΙΣΚΕΠΤΗ ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΤΟ ΟΛΟ ΖΗΤΗΜΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ.

ΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ;

ΜΣΚΚ ΓΙΑ ΒΙΒΛΙΑ Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ;

ΜΣΚΚ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ;

ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕΛΗ ΣΤΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟΣΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ

ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΞΕΔΙΑΛΥΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ...

Κύριοι,

Σε απάντηση ερωτήματός σας σχετικά με τον τρόπο φορολόγησης των εσόδων προσωπικών ή μη επιχειρήσεων και ειδικότερα ο τρόπος φορολόγησης των εσόδων που προέρχονται από τιμολόγηση υπηρεσιών και δη δικαιωμάτων , κινήτρων κλπ, σας γνωρίζω τα ακόλουθα:

Ο Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος (ΚΦΣ Ν.2238) περιγράφει σαφέστατα τον τρόπο φορολόγησης όλων των κατηγοριών των εσόδων των επιχειρήσεων ανεξαρτήτων κατηγοριών. Συγκεκριμένα, στο Άρθρο 30, παρ.1 & 2α του οικείου Νόμου αναφέρεται σαφέστατα ότι ως ακαθάριστο εισόδημα από εμπορική δραστηριότητα λαμβάνεται το ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ ΕΣΟΔΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΑΥΤΩΝ. Ειδικότερα δε, αναφέρεται ότι για επιχειρήσεις που τηρούν επαρκή και ακριβή βιβλία δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, τα ακαθάριστα έσοδα ΕΞΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.

Σε συνέχεια των ανωτέρω διατάξεων, το Άρθρο 31, παρ.1 του οικείου Νόμου αναφέρει ρητώς ότι το καθαρό εισόδημα των επιχειρήσεων που τηρούν επαρκή και ακριβή βιβλία και στοιχεία δεύτερης και τρίτης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. ΕΞΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΣ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΞΟΔΩΝ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑ ΕΣΟΔΑ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΑΠΟ ΤΩΝ ΣΥΝΟΛΙΚΩΝ ΕΣΟΔΩΝ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ. Σε ενίσχυση δε, των ανωτέρω, στο ίδιο άρθρο της παρ. ι περιγράφει μεταξύ των άλλων ότι δαπάνες που εκπίπτουν νόμιμα από τα ακαθάριστα έσοδα είναι και τα δικαιώματα ή αποζημιώσεις που καταβάλλονται σε επιχειρήσεις και οργανισμούς για τη χρησιμοποίηση τεχνικής βοήθειας, ευρεσιτεχνιών, σημάτων σχεδίων, μυστικών βιομηχανικών μεθόδων και τύπων, πνευματικής ιδιοκτησίας και άλλων συναφών δικαιωμάτων.

Ως εκ τούτου, στα ακαθάριστα έσοδα μιας επιχείρησης ανεξαρτήτου κατηγορίας περιλαμβάνονται όλα τα έσοδα που πραγματοποιούνται στη διάρκεια της διαχειριστικής περιόδου είτε είναι αυτά λειτουργικά είτε όχι και φορολογούνται (μετά την αφαίρεση όλων των δαπανών) με τις γενικές διατάξεις του προαναφερθέντος Νόμου ενιαίως με τον φορολογικό συντελεστή που υπάγεται η κάθε επιχείρηση. Για καμία δε, κατηγορία εσόδου ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗΣ ΠΛΗΝ ΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ Ή ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ.

Ο Νόμος που καθορίζει τον συντελεστή φορολόγησης είναι ο 2238/94.Συνεπώς οποιοδήποτε παραστατικό που εκδίδεται είτε ΤΔΑ(Τιμολ-Δ.Αποστολής), είτε ΑΛΠ (Απόδ.Λιαν.Πωλησης)είτε ΤΠΥ (Τιμ.Παροχης Υπηρ.),ορίζετε ως έσοδο και φορολογείτε ανάλογα με τον συντελεστή φορολόγησης της κάθε εταιρίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Δημήτρη... και σε τι συμπέρασμα κατέληξες από τα παραπάνω? Βρήκεςτην απάντηση που έψαχνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι,

Σε απάντηση ερωτήματός σας σχετικά με τον τρόπο φορολόγησης των εσόδων προσωπικών ή μη επιχειρήσεων και ειδικότερα ο τρόπος φορολόγησης των εσόδων που προέρχονται από τιμολόγηση υπηρεσιών και δη δικαιωμάτων , κινήτρων κλπ, σας γνωρίζω τα ακόλουθα:

Ο Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος (ΚΦΣ Ν.2238) περιγράφει σαφέστατα τον τρόπο φορολόγησης όλων των κατηγοριών των εσόδων των επιχειρήσεων ανεξαρτήτων κατηγοριών. Συγκεκριμένα, στο Άρθρο 30, παρ.1 & 2α του οικείου Νόμου αναφέρεται σαφέστατα ότι ως ακαθάριστο εισόδημα από εμπορική δραστηριότητα λαμβάνεται το ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ ΕΣΟΔΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΑΥΤΩΝ. Ειδικότερα δε, αναφέρεται ότι για επιχειρήσεις που τηρούν επαρκή και ακριβή βιβλία δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, τα ακαθάριστα έσοδα ΕΞΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.

Σε συνέχεια των ανωτέρω διατάξεων, το Άρθρο 31, παρ.1 του οικείου Νόμου αναφέρει ρητώς ότι το καθαρό εισόδημα των επιχειρήσεων που τηρούν επαρκή και ακριβή βιβλία και στοιχεία δεύτερης και τρίτης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. ΕΞΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΣ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΞΟΔΩΝ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑ ΕΣΟΔΑ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΑΠΟ ΤΩΝ ΣΥΝΟΛΙΚΩΝ ΕΣΟΔΩΝ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ. Σε ενίσχυση δε, των ανωτέρω, στο ίδιο άρθρο της παρ. ι περιγράφει μεταξύ των άλλων ότι δαπάνες που εκπίπτουν νόμιμα από τα ακαθάριστα έσοδα είναι και τα δικαιώματα ή αποζημιώσεις που καταβάλλονται σε επιχειρήσεις και οργανισμούς για τη χρησιμοποίηση τεχνικής βοήθειας, ευρεσιτεχνιών, σημάτων σχεδίων, μυστικών βιομηχανικών μεθόδων και τύπων, πνευματικής ιδιοκτησίας και άλλων συναφών δικαιωμάτων.

Ως εκ τούτου, στα ακαθάριστα έσοδα μιας επιχείρησης ανεξαρτήτου κατηγορίας περιλαμβάνονται όλα τα έσοδα που πραγματοποιούνται στη διάρκεια της διαχειριστικής περιόδου είτε είναι αυτά λειτουργικά είτε όχι και φορολογούνται (μετά την αφαίρεση όλων των δαπανών) με τις γενικές διατάξεις του προαναφερθέντος Νόμου ενιαίως με τον φορολογικό συντελεστή που υπάγεται η κάθε επιχείρηση. Για καμία δε, κατηγορία εσόδου ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗΣ ΠΛΗΝ ΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ Ή ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ.

Ο Νόμος που καθορίζει τον συντελεστή φορολόγησης είναι ο 2238/94.Συνεπώς οποιοδήποτε παραστατικό που εκδίδεται είτε ΤΔΑ(Τιμολ-Δ.Αποστολής), είτε ΑΛΠ (Απόδ.Λιαν.Πωλησης)είτε ΤΠΥ (Τιμ.Παροχης Υπηρ.),ορίζετε ως έσοδο και φορολογείτε ανάλογα με τον συντελεστή φορολόγησης της κάθε εταιρίας .

Τώρα τί κάνετε ?

Τον Λογιστή ?

Η μήπως είστε ο Λογιστής?

Πάντως όλο αυτο το κατεβατό που παραθεσατε

σας το περιέγραψε επακριβώς ο συνάδελφος SOULIS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες κοβουν ΑΠΥ που να συμπεριλαμβανεται φπα 'η οχι?

????

Τι εννοείς..????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...