Προς το περιεχόμενο
  • 0

εργαζόμενος φοιτητής ως β.λογιστή θέλει να κάνει την πρακτική του


Lini

Ερώτηση

Καλησπέρα!

Φοιτητής που εργάζεται επι 2ετίας ως β.λογιστή, έρχετε η στιγμή να δηλώσει την πρακτική του άσκηση στο ΤΕΙ που σπουδάζει.

Πως πρέπει να το αντιμετωπήσει η εταιρεία, όσον αφορά την σύμβαση που υπάρχει, πρέπει οποσδοίποτε να αλλαχθεί και να υπογραφεί η αντίστοιχη της πρακτικής?

Θα επέλθει αλλαγή στην μισθοδοσία του?

Αν διατηρηθεί το ύψος της αμοιβής, με τι ποσοστό θα επιδοτηθεί η εταιρεία απο τον ΟΑΕΔ?

ευχαριστώ για το χρόνο σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΝΕΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΜΗΝΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ.Η ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΑΛΛΑΖΕΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ 80% ΤΟΥ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟΥ ΑΠΛΟΥ ΕΡΓΑΤΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΣΕ .Η ΑΓΟΡΑ ΤΩΝ ΕΝΣΗΜΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ 12ΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΑΓΟΡΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 210 ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 14.ΤΟ ΟΑΕΔ ΔΙΝΕΙ ΤΟ 50% ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΜΕΙΒΕΤΑΙ ΣΑΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να συνεχήσει να πέρνει το μισθό που ήδη έπερνε?

Θα αποχωρήσει οικιοθελώς και θα ξαναπροσληφθεί με πολύ λιγότερα δηλαδί?

Με 2 ετών ένσημα στην ειδικότητα που σπουδάζει, δεν θα έπρεπε να θεωρήτε οτι η πρακτική έχει

ήδη εκπληροθεί? :P

ευχαριστώ για την απάντηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να συνεχήσει να πέρνει το μισθό που ήδη έπερνε?

Θα αποχωρήσει οικιοθελώς και θα ξαναπροσληφθεί με πολύ λιγότερα δηλαδί?

Με 2 ετών ένσημα στην ειδικότητα που σπουδάζει, δεν θα έπρεπε να θεωρήτε οτι η πρακτική έχει

ήδη εκπληροθεί? :lol:

ευχαριστώ για την απάντηση..

Αυτό ακριβώς θα έπρεπε να είναι το σωστό

Ρώτα στο ΤΕΙ αν μπορεί να καλυφθεί και αν ναι συνεχίζει κανονικά (η επιχείρηση βέβαια δεν επιδοτείται)

Διαφορετικά χρειάζεται λύση της σύμβασης και υπογραφή της ειδικής για 6 μήνες.

Μετά επαναπρόσληψη κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν υπάρχει πρόβλημα με το ΤΕΙ εφόσον υπογραφεί η σύμβαση με τον εργοδότη.

Ο εργαζόμενος συνεχίζει κανονικά με την ίδια σύμβαση αορίστου χρόνου ενώ η επιχείρηση δεν επιδοτείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Πάντως νομίζω οτι μπορεί να πληρώνεται κανονικά με τομ μισθό που ήδη έπαιρνε

Και η ασφάλιση επί ποιού ποσού θα γίνει; με τί πακέτο κάλυψης; πως θα υπολογιστουν μετά τα επιδόματα άδειας και εορτών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδί συνεχίζει με την ίδια σύμβαση ο εργαζόμενος, απλά υπογράφει κάποια σύμβαση η εταιρεία με το ΤΕΙ που να πιστοποιεί την πραγματοποίηση της πρακτικής, και δεν επέρχεται καμία αλλαγή ούτε στην μισθοδοσία ούτε εμπλέκεται ο ΟΑΕΔ?

ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δηλαδί συνεχίζει με την ίδια σύμβαση ο εργαζόμενος, απλά υπογράφει κάποια σύμβαση η εταιρεία με το ΤΕΙ που να πιστοποιεί την πραγματοποίηση της πρακτικής, και δεν επέρχεται καμία αλλαγή ούτε στην μισθοδοσία ούτε εμπλέκεται ο ΟΑΕΔ?

ευχαριστώ..

Ακριβώς.

Η μόνη περίπτωση διακοπής της σύμβασης και υπογραφής νέας, είναι εάν η ειδικότητα με την οποία απασχολείται ο εργαζόμενος δεν συνάδει με το αντικείμενο των σπουδών του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΑΙ ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΜΠΛΑΚΕΙ Ο ΟΑΕΔ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ. ΤΟ ΤΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΑΕΔ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Η ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΦΕΡΕΙ Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ.

2) ΠΡΟΣΟΧΗ: ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ. ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΣΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΕ ΛΙΓΗ ΠΟΝΗΡΙΑ. Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΕΣΥ ΘΕΣ. ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΙ ΜΙΣΘΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ.(ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΑΝΩ ΤΟΥ 80 % ΤΟΥ ΑΝΙΔΕΙΚΕΥΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ).

Η ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΕ:

ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 210

ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ 14

1% ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΠΙ ΤΗΣ 12 ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ.( Π.Χ. 12η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΣ ΚΛΑΣΗ 2004 = 34,23. ΕΙΣΦΟΡΕΣ = 34,23 Χ 25 Χ 1/100 = 8,56

ΕΑΝ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΔ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΟΤΕ ΤΗΑ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΤΑ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΤΗΣ 12ης ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ ΣΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΦΟΙΤΗΤΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ. ΑΥΤΗΝ ΗΤΑΝ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ

ΑΝ ΧΡΕΙΣΤΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΡΩΤΑ ΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς.

Η μόνη περίπτωση διακοπής της σύμβασης και υπογραφής νέας, είναι εάν η ειδικότητα με την οποία απασχολείται ο εργαζόμενος δεν συνάδει με το αντικείμενο των σπουδών του.

Καλησπέρα,

θέλω την βοήθειά σας και εγώ....αν μπορείτε γιατί άκρη με την σχολή δεν μπορώ να βγάλω!!!!

Δουλεύω 4 χρόνια σε μια εταιρεία σε διαφορετικό τμήμα από την ειδικότητά μου (Λογιστική). Ήρθε λοιπόν η ώρα μου για πρακτική. Από την σχολή μου ζήτησαν 2 βεβαιώσεις,μια για εναρξη και αποδοχής από τον εργοδότη μου για πρακτική και μια για τήρηση βιβλίων Γ' Κατηγορίας.

Από την δουλειά μου επειδή δεν γνωρίζουν και εκείνοι φοβούνται να μου υπογράψουν την ειδκή σύμβαση πρακτικής άσκησης αλλά διατίθενται να μου δώσουν τις παραπάνω βεβαιώσεις.

Τα ερωτήματά μου είναι:

Μπορώ να δώσω την σύμβαση στον προιστάμενο μου να την υπογράψει , χρειάζεται υπογραφή του Λογιστηρίου;

Μπορώ να συνεννοηθώ με το ΤΕΙ να μου αναγνωρίσουν τα ένσημα της ήδη ισχύουσας σύμβασής μου και να συνεχίσω να εργάζομαι στην θέση που είμαι και απλά ο προιστάμενος μου να μου υπογράφει το βιβλίο;

Τα χρήματα θα τα παίρνω όπως τώρα μου είπαν απλά φοβούνται γενικότερα, δεν εχει ξανατύχει να κάνουν κάτι τέτοιο.

Μπορεί να ισχύσει η σύμβασή μου κανονικά όπως είναι , να μην αλλάξει δλδ;

Ευχαριστώ

roula

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Αν ένας εργάζεται σε μια εταιρεία με 4ωρη απασχολήσει το πρωί και από το μεσημέρι και μετά κάνει την πρακτική του σε άλλη εταιρεία και υπερβαίνει το όριο του 8ωρου, δηλαδή (9 – 1= 4ωρες το πρωί και 2 – 10= 8 ώρες το απόγευμα), νομικά με ΙΚΑ, Επ. Εργασίας, κτλ, τι κυρώσεις μπορεί να έχει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...