Jump to content
  • 0

ΓΙΑ ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΖΗΤΑΝΕ ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

Question

Σήμερα ρώτησα στην εφορία για έναρξη επιχείρησης με κωδικό δραστηριότητας 21.25.14.00 και ζήτησαν άδεια λειτουργίας.Υπάρχει ήδη επιχείρηση αλλά απλά συνταξιοδοτείται ο ιδοκτήτης και θέλει να το γράψει στην ανιψιά του και να συνεχίσει να δουλεύει γιατί εέχει τρομερά οικονικά προβλήματα.Υπάρχει άλλος τρόπος να αποφύγουμε την άδεια λειτουργίας?π.χ να κάνει Ο.Ε και να αποχωρήσει ο ένας εταίρος;Να αλλάξουμε ΚΑΔ;Αναμένεται κάτι άλλο;Φοβάμαι μην κάνω διακοπή και μετά δε μπορέσω να κάνω έναρξη.Πήρα στη Νομαρχία και ζητάνε τρελά πράγματα.Μίλησα με φίλο εφοριακό και μου είπε ότι εδώ και μια εβδομάδα ζητάνε άδεια λειτουργίας με εγκύκλιο που ήρθε.

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Το ερώτημα μου δε ξέρω άν το κατάλαβε κάποιος.Θέλω ουσιαστική βοήθεια όχι παράθεση νόμων.Παρακαλώ άν μπορεί να απαντήσει κάποιος ουσιαστικά στο ερώτημα μου

• 0

αν δεν καταλαβες να το πω ποιο απλα

δεν υπαρχει τροπος

με το νομο δεν επιτρεπεται να λειτουργει τετοιου ειδους επιχ/ση χωρις αδεια

• 0

Αγαπητέ μου φίλε,γνωρίζω ότι ελάχιστοι έχουν άδεια λειτουργίας από τις επιχειρήσεις που απαιτείται.Γιατί όλοι βρίσκουν ένα παραθυράκι και το γλιτώνουν.Απλά αυτά που ζητάει η νομαρχία να τα ζητάει από όλους.Από ένα μικρόεπαγγελματία που τα βγάζει ίσα ίσα και είναι καταχρεώμενος αφού αναγκάζεται να βγεί στη σύνταξη και να συνεχίζει να δουλεύει τι άδεια εγκατάστασης ζητάει?Ποιος θα το αναλάβει?πόσα λεφτά θέλει κτλ,κτλ,.Κανείς από το συνάφι δεν έχει άδεια γιατί αυτός?Επειδή θέλει να κάνει επανέναρξη σε άλλο όνομα?Αυτή ήταν η απλοποίηση διαδικασιών που λέγανε?Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον απλά πρόκειται για ένα φουκαρά και προσπαθώ να βοηθήσω.Γνωρίζεις μήπως πόσο χρόνο κάνει αυτή η διαδικασία?Η εφορία πως καταλαβαίνει ότι χρειάζεται άδεια λειτουργίας?

• 0

Δυστηχώς δεν μπορεί να κάνει τίποτα .

Ο νόμος είναι πρόσφατος και προυποθέτει οτί για οποιαδήποτε αλλαγή στην εφορία θα πρέπει να έχει άδεια λειτουργίας.

Το ότι το συνάφι του δεν έχει άδεια λειτουργίας δεν λέει τίποτα.

Κάποτε θα πρέπει να τηρηθούν οι νόμοι.

Τρείς λύσεις έχεις.

1.Να πείσεις και το συνάφι του να βγάλει άδεια έτσι ώστε να μην αισθάνεσαι σε μειωνεκτική θέση

2.Να συνεχίσει να λειτουργεί παράνομα και να μην βγεί ακόμα στην σύνταξη μέχρι να αποφασίσει να βγάλει την άδεια.

3.Να πείσεις τον υπουργό ανάπτυξης να αλλάξει την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου

• 0

Προσπαθώ εδώ και 25 ημερες να κάνω μεταβιβάση/εισφορά ατομικής σε νέα ΟΕ . Απο την ΔΟΥ ζητάνε αδεια εγκ/σης από το Βιομηχανίας ζητάνε ΑΦΜ της νέας εταιρείας για την νέα άδεια .

"ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ σε καίρια ζητήματα τα οποία αφορούν στην υλοποίηση του Ν. 3325/2005 για «την ίδρυση και τη λειτουργία βιομηχανικών και βιοτεχνικών εγκαταστάσεων στο πλαίσιο της αειφόρου ανάπτυξης και άλλες διατάξεις» περιλαμβάνει ερμηνευτική εγκύκλιος του Γενικού Γραμματέα Βιομηχανίας του υπουργείου Ανάπτυξης κ. Σπ. Παπαδόπουλου, που κοινοποιήθηκε από το υπουργείο.

Όπως αναφέρεται στην ερμηνευτική εγκύκλιο, ο ν.3325/2005 βασίσθηκε στην αρχή της αειφόρου ανάπτυξης και με το ευρύτερο νομοθετικό πλαίσιο που τον υποστηρίζει, αποβλέπει:

1. Στην εξασφάλιση ισόρροπης σχέσης μεταξύ της οικονομικής ανάπτυξης και της προστασίας του φυσικού και ανθρωπογενούς περιβάλλοντος.

2. Στην απλοποίηση των διαδικασιών χορήγησης των αδειών εγκατάστασης και λειτουργίας, με τη μείωση των δικαιολογητικών, τον καθορισμό συγκεκριμένων διαδικασιών, την κατάργηση διπλής αδειοδότησης και τη θέσπιση δεσμευτικών προθεσμιών κατά τη χορήγηση των προβλεπομένων αδειών."

• 0

Επίσης προσπαθώ να κάνω έναρξη μιας απλής αποθήκης εδω και ενα μήνα

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...c=33153&hl=

στα πλάισια της επανίδρυσης του κράτους της απλοποίησης των διαδικασιών και της αειφόρου αναπτυξης .

• 0
Προσπαθώ εδώ και 25 ημερες να κάνω μεταβιβάση/εισφορά ατομικής σε νέα ΟΕ . Απο την ΔΟΥ ζητάνε αδεια εγκ/σης από το Βιομηχανίας ζητάνε ΑΦΜ της νέας εταιρείας για την νέα άδεια .

Παρακαλώ όποιος έχει τηλ. απο τα κεντρικά του Μητρώου για να επικοινωνήσω , γιατί οι άνθρωποι μας δουλευουν .

• 0

Υ Π Η Ρ Ε Σ Ι Α ΜΕΣΩ ΤΗΛ. ΚΕΝΤΡΩΝ ΕΚΤΟΣ ΤΗΛ. F A X ΟΡΟΦ. ΓΡΑΦ. ΤΑΧ. Δ/ΝΣΗ

ΤΗΛ. ΚΕΝΤΡΟ ΕΣΩΤ. ΚΕΝΤΡΩΝ

Δ/ΝΣΗ ΜΗΤΡΩΟΥ 210-

Προϊσταμένη 210-3375000 5055 3375041 4ος 412-415 Καρ. Σερβίας 10

Γραμματεία «» 5249 101 84 AΘHNA

Α' ΤΜΗΜΑ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ -

ΜΗΤΡΩΟΥ

Προϊσταμένη «» 5181 «» «» «»

Υπάλληλοι «» 5182

E-mail: mitrwo-a1 @ ky. ypoik. gr

Β' ΤΜΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ

ΜΗΤΡΩΟΥ

Προϊσταμένη «» 5186 «» «» «»

Υπάλληλοι «» 5187

• 0

Ευχαριστώ τον τον Θανάση και τον Γιάννη για τα τηλέφωνα .

Τηλ. και μου είπανε τα εξής :

Θα πρέπει να υπάρχει οπως και δηποτε άδεια εγκ/σης . Εξηγώ ότι εισφέρω λειτουργούσα επιχείρηση η οποία είναι σε ΒΙΠΕ και έχει άδεια εγκ/σης . ΜΟυ λένε ότι πρέπει να καταθέσω άιτημα για αυτό τον λόγ στο βιομηχανίας . Εξηγώ ότι έχω καταθέσει αίτηση με αριθμ/ πρωτ. αντιγραφο της οποίας έχω προσκομίσει στην ΔΟΥ και η οποία αναφέρει αναλυτικά τα πάντα . ΜΟυ λένε ότι πρέπει να πάρω ΒΕΒΑΙΩΣΗ ???? ότι κατέθεσε αίτηση . Εξηγώ ότι υπάρχει το πρωτόκολο στο έγγραφο μου και μπορούν να το διασταυρώσουν οι υπηρεσίες .

Η Βουλγαρία είναι πολύ κοντά σε μας και όλο και περισσότεροι φεύγουν προς τα κει .

Γιατί αραγε ?