Προς το περιεχόμενο

ΑΥΤΟΨΙΑ ΓΙΑ ΙΔΡΥΣΗ ΑΠΟΘΗΚΗΣ -αρμοδια ΔΟΥ- Αδεια εγκ/σης Ν3325


CEL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βιομηχανικη ΑΕ με έδρα στην Ξάνθη θέλει να δηλώσει αποθηκευτικό χώρο στην Θεσ/νικη . Πρέπει να γίνει αυτοψία ? Παλαιότερα υπήρχε πολ που εξαιρουσε τις αποθήκες από την αυτοψία , ισχύει ? Αν πρέπει να γίνει αυτοψία απο ποιά ΔΟΥ πρέπει να γίνει , γιατί έχει σταλεί υπηρεσιακά απο την ΔΟΥ Ξάνθης στην ΔΟΥ όπου υπάγεται η αποθήκη στην Θεσ/νικη και μας λένε τώρα ότι πρέπει να σταλεί στην ΦΑΕ Θεσ/νικης . Επίσης για να γίνει η έναρξη μου ζητάνε και απαλλαγή από την άδεια εγκ/σης (και 2η αυτοψία) . Γνωρίζει κανείς απο που θα πάρω συκγ/να την απαλλαγή ?

Είναι δυνατόν για μια αποθήκη να υπάρχει τόσο μεγάλη ταλαιπωρία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιομηχανικη ΑΕ με έδρα στην Ξάνθη θέλει να δηλώσει αποθηκευτικό χώρο στην Θεσ/νικη . Πρέπει να γίνει αυτοψία ? Παλαιότερα υπήρχε πολ που εξαιρουσε τις αποθήκες από την αυτοψία , ισχύει ? Αν πρέπει να γίνει αυτοψία απο ποιά ΔΟΥ πρέπει να γίνει , γιατί έχει σταλεί υπηρεσιακά απο την ΔΟΥ Ξάνθης στην ΔΟΥ όπου υπάγεται η αποθήκη στην Θεσ/νικη και μας λένε τώρα ότι πρέπει να σταλεί στην ΦΑΕ Θεσ/νικης . Επίσης για να γίνει η έναρξη μου ζητάνε και απαλλαγή από την άδεια εγκ/σης (και 2η αυτοψία) . Γνωρίζει κανείς απο που θα πάρω συκγ/να την απαλλαγή ?

Είναι δυνατόν για μια αποθήκη να υπάρχει τόσο μεγάλη ταλαιπωρία ?

Χρηστο , ειναι η ιδια περιπτωση που συζητουσαμε οταν ησουν Χανια ?

Αν ναι ημαρτοοοοοοοοοοον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρηστο , ειναι η ιδια περιπτωση που συζητουσαμε οταν ησουν Χανια ?

Αν ναι ημαρτοοοοοοοοοοον

Ναι και τελικά είναι πιο έυκολο να κάνεις αποθηκη στην Ιαπωνία παρά στην Ελλάδα . Το μονο που δεν αλλάζει είναι ότι εδώ όλοι στις υπηρεσίες κάνουν τον Γιαπωνέζο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιομηχανικη ΑΕ με έδρα στην Ξάνθη θέλει να δηλώσει αποθηκευτικό χώρο στην Θεσ/νικη . Πρέπει να γίνει αυτοψία ? Παλαιότερα υπήρχε πολ που εξαιρουσε τις αποθήκες από την αυτοψία , ισχύει ? Αν πρέπει να γίνει αυτοψία απο ποιά ΔΟΥ πρέπει να γίνει , γιατί έχει σταλεί υπηρεσιακά απο την ΔΟΥ Ξάνθης στην ΔΟΥ όπου υπάγεται η αποθήκη στην Θεσ/νικη και μας λένε τώρα ότι πρέπει να σταλεί στην ΦΑΕ Θεσ/νικης . Επίσης για να γίνει η έναρξη μου ζητάνε και απαλλαγή από την άδεια εγκ/σης (και 2η αυτοψία) . Γνωρίζει κανείς απο που θα πάρω συκγ/να την απαλλαγή ?

Είναι δυνατόν για μια αποθήκη να υπάρχει τόσο μεγάλη ταλαιπωρία ?

Χρήστο πραγματικά οι αποθήκες εξαιρούνταν με την ΠΟΛ.1220/2002 αλλά τώρα έχουμε την

ΠΟΛ.1102/2005

"Άρθρο 5

Δήλωση Μεταβολής εργασιών

1. Τα Φυσικά και Νομικά Πρόσωπα καθώς και οι Ενώσεις Προσώπων της παρ. 1 του άρθρου 1 της παρούσας, για οποιαδήποτε μεταβολή των αρχικά δηλωθέντων στοιχείων, όπως αλλαγή της επωνυμίας, του τόπου επαγγελματικής εγκατάστασης, του αντικειμένου εργασιών, των μελών ή εταίρων, πραγματοποίηση ενδοκοινοτικών αποκτήσεων και παραδόσεων αγαθών, ίδρυση ή κατάργηση υποκαταστημάτων – γραφείων – αποθηκών κ.λ.π., υποχρεούνται να υποβάλλουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. την αντίστοιχη δήλωση μεταβολής εργασιών.

Η δήλωση μεταβολής υποβάλλεται εντός τριάντα (30) ημερών από το χρόνο που έγιναν οι μεταβολές.

2. Τα Φυσικά Πρόσωπα συμπληρώνουν το έντυπο (Μ2) «Δήλωση Έναρξης/ Μεταβολής Εργασιών Φυσικού Προσώπου» και τα Νομικά Πρόσωπα και οι Ενώσεις Προσώπων το έντυπο (Μ3) «Δήλωση Έναρξης/Μεταβολής Εργασιών Μη Φυσικού Προσώπου» συμπληρώνοντας αντίστοιχα, το τετραγωνίδιο με την ένδειξη «Μεταβολή».

3. Με τη δήλωση μεταβολής εργασιών συνυποβάλλονται υποχρεωτικά, όπου απαιτείται, οι δηλώσεις του άρθρου 2 και τα δικαιολογητικά των άρθρων 3 και 4 της παρούσας.

4. Η θέση της επιχείρησης σε αδράνεια καθώς και η επαναλειτουργία της γνωστοποιούνται στη Δ.Ο.Υ. με την υποβολή δήλωσης μεταβολής. Οι εν λόγω δηλώσεις προηγούνται πάντα της θέσης της επιχείρησης σε αδράνεια και σε επαναλειτουργία αντίστοιχα.

5. Οι επιχειρήσεις που δε λειτουργούν ολόκληρη διαχειριστική περίοδο αλλά ορισμένο χρονικό διάστημα κάθε έτος (εποχικές επιχειρήσεις), δηλώνουν την εποχική τους δραστηριότητα είτε με δήλωση έναρξης είτε με δήλωση μεταβολής.

Άρθρο 6

Δήλωση Διακοπής Εργασιών

1. Τα Φυσικά Πρόσωπα της παρούσας υποχρεούνται να υποβάλλουν, εντός 10 ημερών από την οριστική παύση των εργασιών τους, το έντυπο Μ4 «Δήλωση Διακοπής Εργασιών».Τα Νομικά Πρόσωπα και οι Ενώσεις Προσώπων υποβάλλουν την ίδια δήλωση εντός τριάντα ημερών από την οριστική παύση των εργασιών τους.

2. Σε περίπτωση κληρονομικής διαδοχής επιχείρησης ως συνόλου, η δήλωση διακοπής εργασιών υποβάλλεται από τους κληρονόμους μέσα σε δέκα (10) ημέρες από την ενεργό ανάμιξή τους στην κληρονομούμενη επιχείρηση και όχι πέραν των δέκα (10) ημερών από τη λήξη της προθεσμίας αποποίησης, που προβλέπεται από τις διατάξεις του άρθρου 1847 του Αστικού Κώδικα, σε κάθε άλλη περίπτωση.

3. Πριν από τη σχετική καταχώριση της δήλωσης διακοπής εργασιών στο υποσύστημα Μητρώου ακυρώνονται υποχρεωτικά τα θεωρημένα στοιχεία του Κ.Β.Σ..

4. Με τη δήλωση διακοπής εργασιών υποβάλλεται υποχρεωτικά και υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του Ν. 1599/86, με την οποία δηλώνεται ότι δεν υφίστανται αποθέματα της επιχείρησης πάγια ή εμπορεύσιμα.

Άρθρο 7

Αυτοψία

1. Ο προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. υποχρεούται με την υποβολή της δήλωσης έναρξης ή μεταβολής εργασιών και σε κάθε περίπτωση αλλαγής της επαγγελματικής εγκατάστασης, να εκδίδει εντολή ελέγχου για τη διαπίστωση της ύπαρξης ή μη της δηλούμενης από την επιχείρηση επαγγελματικής εγκατάστασης. Ο έλεγχος ολοκληρώνεται μέσα σε τρεις (3) εργάσιμες ημέρες από την ημερομηνία υποβολής της δήλωσης έναρξης ή μεταβολής εργασιών, εκτός εάν αντικειμενικά δυσχερείς συνθήκες δεν το επιτρέπουν. Συμπληρώνεται υποχρεωτικά το έντυπο "Ειδική Έκθεση Αυτοψίας", υπόδειγμα του οποίου επισυνάπτεται στην παρούσα απόφαση και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος αυτής.

Στις περιπτώσεις που αρμόδια Δ.Ο.Υ, για τη διαπίστωση της ύπαρξης ή μη επαγγελματικής εγκατάστασης είναι άλλη από αυτή στην οποία υποβάλλονται οι δηλώσεις έναρξης ή μεταβολής εργασιών τότε τον έλεγχο αυτό διενεργεί η Δ.Ο.Υ. της επαγγελματικής εγκατάστασης.

2. Η βεβαίωση έναρξης ή μεταβολής εργασιών δύναται να χορηγείται κατ΄ εξαίρεση χωρίς τη διενέργεια αυτοψίας, με αιτιολογημένη απόφαση του προϊσταμένου της Δ.Ο.Υ.

3. Η ειδική έκθεση αυτοψίας ή η απόφαση του προϊσταμένου της Δ.Ο.Υ. για τη μη διενέργεια αυτής επισυνάπτεται στη δήλωση έναρξης ή μεταβολής εργασιών και αποτελεί απαραίτητο δικαιολογητικό στοιχείο για τη χορήγηση της αντίστοιχης βεβαίωσης. "

Τι να πω φίλε τέτοια ταλαιπωρία γιατί τους έχουν έρθει διαταγές σε όλες τις εφορίες να βάλλουν τα κεφάλια κάτω. Χθές μου ήρθαν ταυτόχρονα σημειώματα ελέγχου για 5 εταιρίες.

Καταλαβαίνεις οτι αγρίεψαν τα πραγματα και εμεις βασανιζόμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστο πραγματικά οι αποθήκες εξαιρούνταν με την ΠΟΛ.1220/2002 αλλά τώρα έχουμε την

ΠΟΛ.1102/2005

"Άρθρο 5

Δήλωση Μεταβολής εργασιών

Άρθρο 7

Αυτοψία

1. Ο προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. υποχρεούται με την υποβολή της δήλωσης έναρξης ή μεταβολής εργασιών και σε κάθε περίπτωση αλλαγής της επαγγελματικής εγκατάστασης, να εκδίδει εντολή ελέγχου για τη διαπίστωση της ύπαρξης ή μη της δηλούμενης από την επιχείρηση επαγγελματικής εγκατάστασης. Ο έλεγχος ολοκληρώνεται μέσα σε τρεις (3) εργάσιμες ημέρες από την ημερομηνία υποβολής της δήλωσης έναρξης ή μεταβολής εργασιών, εκτός εάν αντικειμενικά δυσχερείς συνθήκες δεν το επιτρέπουν. Συμπληρώνεται υποχρεωτικά το έντυπο "Ειδική Έκθεση Αυτοψίας", υπόδειγμα του οποίου επισυνάπτεται στην παρούσα απόφαση και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος αυτής.

Στις περιπτώσεις που αρμόδια Δ.Ο.Υ, για τη διαπίστωση της ύπαρξης ή μη επαγγελματικής εγκατάστασης είναι άλλη από αυτή στην οποία υποβάλλονται οι δηλώσεις έναρξης ή μεταβολής εργασιών τότε τον έλεγχο αυτό διενεργεί η Δ.Ο.Υ. της επαγγελματικής εγκατάστασης.

Τι να πω φίλε τέτοια ταλαιπωρία γιατί τους έχουν έρθει διαταγές σε όλες τις εφορίες να βάλλουν τα κεφάλια κάτω. Χθές μου ήρθαν ταυτόχρονα σημειώματα ελέγχου για 5 εταιρίες.

Καταλαβαίνεις οτι αγρίεψαν τα πραγματα και εμεις βασανιζόμαστε

Ποιά είναι η αρμόδια Δου για την αυτοψία ? Και αν έστειλε κάποιος εντολή σε λάθος ΔΟΥ θα ΠΡΕΠΕΙ επιτέλους να υποστεί τις συνέπειες και να τιμωρηθεί . Εμείς δεν φταίμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω και γω βρε Χρήστο που προσπαθώ να κάνω υποκατάστημα σε ακίνητο που μου παραχωρεί με σύμβαση το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ και μου ζητάνε αυτοψία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη από το Μητρώο στην Αθήνα μου είπανε ότι την αυτοψία θα πρέπει να την κάνει η τοπική ευφορία και όχι η ΦΑΕ . Τι μπορώ να κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Η αυτοψία έγινε και τώρα έχουμε πρόβλημα στην άδεια εγκατάστασης .

Σύμφωνα με τον Ν3325

γ. Αποθήκες: Οι αποθηκευτικοί χώροι, στεγασμένοι ή μη, που βρίσκονται εκτός εργοστασιακών χώρων και διαθέτουν μόνιμα εγκατεστημένο μηχανολογικό εξοπλισμό για τη λειτουργία τους, καθώς και οι εγκαταστάσεις που επίσης βρίσκονται εκτός εργοστασιακών χώρων και προορίζονται για μια από τις πιο κάτω χρήσεις:

.....

Η αποθήκη που έχω δεν έχει μηχ.εξοπλισμό και δεν είναι στις χρησεις που αναφέρει ο νόμος . Άρα κατα την γνώμη μου δεν εμπίπτει στον νόμο και δεν πρέπει να βγάλω άδεια εγκαταστασης ή να πάρω απαλλαγή . Το ίδιο θα ίσχυε και αν είχα κατάστημα εμπορικό ή γραφείο.

Όμως από την ΔΟΥ και το Υπουργείο δεν δεχονται να κάνουν έναρξη χωρίς άδεια ή απαλλαγή .

Το αρμόδιο τμήμα την Δ/νης Βιομηχανίας μας λέει ότι είναι εκτός του Ν3325 και δεν χορηγεί καμία βεβαίωση γιατί δεν είναι αρμοδιότητας του .

Δεν υπάρχει περίπτωση το Υπουργείο να επικοινωνήσει τηλ. με την Δ/νση Βιομηχανίας .

Ποιό είναι το σωστό και τι μπορεί να γίνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
Η αυτοψία έγινε και τώρα έχουμε πρόβλημα στην άδεια εγκατάστασης .

Σύμφωνα με τον Ν3325

γ. Αποθήκες: Οι αποθηκευτικοί χώροι, στεγασμένοι ή μη, που βρίσκονται εκτός εργοστασιακών χώρων και διαθέτουν μόνιμα εγκατεστημένο μηχανολογικό εξοπλισμό για τη λειτουργία τους, καθώς και οι εγκαταστάσεις που επίσης βρίσκονται εκτός εργοστασιακών χώρων και προορίζονται για μια από τις πιο κάτω χρήσεις:

.....

Η αποθήκη που έχω δεν έχει μηχ.εξοπλισμό και δεν είναι στις χρησεις που αναφέρει ο νόμος . Άρα κατα την γνώμη μου δεν εμπίπτει στον νόμο και δεν πρέπει να βγάλω άδεια εγκαταστασης ή να πάρω απαλλαγή . Το ίδιο θα ίσχυε και αν είχα κατάστημα εμπορικό ή γραφείο.

Όμως από την ΔΟΥ και το Υπουργείο δεν δεχονται να κάνουν έναρξη χωρίς άδεια ή απαλλαγή .

Το αρμόδιο τμήμα την Δ/νης Βιομηχανίας μας λέει ότι είναι εκτός του Ν3325 και δεν χορηγεί καμία βεβαίωση γιατί δεν είναι αρμοδιότητας του .

Δεν υπάρχει περίπτωση το Υπουργείο να επικοινωνήσει τηλ. με την Δ/νση Βιομηχανίας .

Ποιό είναι το σωστό και τι μπορεί να γίνει ?

Το πρόβλημα παραμένει . Αναγκάστηκα και πήγα μέχρι την Θεσ/νικη στην Αρμόδια Δ/νση Μακεδονίας και μετά απο συνενόηση με τους υπευθύνους τους πρότεινα να υποβάλλω ερώτημα για το αν υπάγεται η επιχειρηση μας στον Νόμο 3325 . Στέλνω απο την Ξάνθη το ερωτημα μου και τώρα αρνουνται να μου απαντήσουν γιατί δεν ειναι αρμοδιότητα τους . Απο το Μητρώο στην Αθηνα μου λένε ότι αν η απάντηση είναι αρνητική και δεν υπάγομαι στον Ν3325 τότε μπορεί να γίνει έναρξη της Αποθήκης .

1)Μου ζητάνε δικαιολογητικό που δεν προβλέπεται απο κανενα Νόμο . Έχουν το δικαίωμα ?

2)αρνούνται μου απαντήσουν σε ερώτημα . Έχουν το δικαίωμα ?

Όλα αυτά για μια απλή Αποθήκη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Μου ζητάνε δικαιολογητικό που δεν προβλέπεται απο κανενα Νόμο . Έχουν το δικαίωμα ?

2)αρνούνται μου απαντήσουν σε ερώτημα . Έχουν το δικαίωμα ?

Όλα αυτά για μια απλή Αποθήκη

Σίγουρα δεν έχουν κανένα τέτοιο δικαίωμα (Ούτε φυσικά υποχρέωση από κείμενες διατάξεις)

Αλλά αυτή είναι η κατάντια της δημόσιας διοίκησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)αρνούνται μου απαντήσουν σε ερώτημα . Έχουν το δικαίωμα ?

Σίγουρα δεν έχουν κανένα τέτοιο δικαίωμα (Ούτε φυσικά υποχρέωση από κείμενες διατάξεις)

Αλλά αυτή είναι η κατάντια της δημόσιας διοίκησης.

Το άρθρο 4 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας όμως Σωτήρη αναφέρει πως έχουν υποχρέωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο 4 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας όμως Σωτήρη αναφέρει πως έχουν υποχρέωση .

Βέβαια και το προβλέπει, άν και δεν χρειάζεται τέτοιου είδους πρόβλεψη. Είναι αυτονόητη η υποχρέωση στα πλαίσια μιάς δημοκρατίας δυτικού τύπου. Αλλά η πρακτική και η τακτική της δημόσιας διοίκησης πολλές φορές (ευτυχώς όχι πάντα) προσιδιάζει σε πρακτικές και τακτικές της οθωμανικής αυτοκρατορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά η πρακτική και η τακτική της δημόσιας διοίκησης πολλές φορές (ευτυχώς όχι πάντα) προσιδιάζει σε πρακτικές και τακτικές της οθωμανικής αυτοκρατορίας.

Αρα η λύση βρίσκεται... στο οθωμανικό δίκαιο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
Χρήστο γιατί δεν θέτεις το ερώτημα σου κατευθείαν στο Υπουργείο Ανάπτυξης?

Τα κατάφερα ο (α-χρηστος) λογιστής και έκανα έναρξη στην αποθήκη .

Ο λόγος Δημήτρη ήταν ότι ίσως μου απαντούσαν "και που ξερουμε αν η αποθήκη έχει ή όχι μηχανολογικό εξοπλισμό" . Και δίκιο θα είχανε . Και απο την Θεσ/νικη μου απάντησαν ότι πρέπει να κάνουν αυτοψία για να απαντήσουν αν θέλει ή όχι άδεια . Το κακό ήταν ότι ο μοναδικός υπάλληλος για την αυτοψία ήταν και υποψήφιος στις δημοτικές εκλογές . Και ο δημος του είχε και επαναληπτικές . Τελικά έγινε η αυτοψία και η απάντηση ήταν ότι η αποθήκη δεν εμπίπτει στις διατάξεις του Ν3325 και μπόρεσα να κάνω την έναρξη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...