Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κατάθεση χρημάτων για Αύξηση Μετοχικού Κεφαλαίου Α.Ε.


επισκέπτη ΑΝΔΡΕΑΣ Σ.

Ερώτηση

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πιστεύω ότι αν γράψεις στο πρακτικό της ΓΣ το πραγματικό γεγονός δεν θα υπάρξει πρόβλημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γατι δεν κανεις και ενα ΔΣ που να αναφερει το γεγονος και να περνει αποφαση για την επιστροφη???

προσοχη

οχι σε αυτο της πιστοποιησης

κανε ενα μια μερα πριν με θεμε π.χ.

διορθωση λαθους καταθεσεων για την αυξηση του μ.κ.

και οταν γινει η αναληψη κανεις το ΔΣ της πιστοποιησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΟΨΕΩΣ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ

ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΜΕΤΟΧ.

ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΜΕ ΛΟΙΠΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ.

Η ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΤΟ ΕΛΕΓΧΕΙ ΑΥΤΟ.ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ

ΕΛΕΓΞΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
O ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΟΨΕΩΣ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ

ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΜΕΤΟΧ.

ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΜΕ ΛΟΙΠΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ.

Η ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΤΟ ΕΛΕΓΧΕΙ ΑΥΤΟ.ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ

ΕΛΕΓΞΕΙ.

Που το γράφει αυτό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Που το γράφει αυτό???

Άρθρο 11

...

"6. Η καταβολή των μετρητών για κάλυψη του αρχικού μετοχικού κεφαλαίου ή τυχόν αυξήσεων αυτού, καθώς και οι καταθέσεις μετοχών με προορισμό τη μελλοντική αύξηση, του μετοχικού κεφαλαίου, θα πραγματοποιούνται, υποχρεωτικά, με κατάθεση σε ειδικό λογαριασμό επ. ονόματι της εταιρείας, που θα τηρείται σε οποιαδήποτε τράπεζα, που λειτουργεί νόμιμα στην Ελλάδα."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η νομαρχεια ποτε το ελεγχει αυτο και τι προβλημα μπορει να δημιουργησει? Πριν κανα μηνα καναμε αυξηση και η καταθεση εγινε στο κανονικο μας λογαριασμο και οχι σε ειδικο :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

NOMOΣ 2837/03-08-2000 ΑΡΘΡΟ 2.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΕ ΑΠΛΟ ΟΨΕΩΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ,ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Άρθρο 11

...

"6. Η καταβολή των μετρητών για κάλυψη του αρχικού μετοχικού κεφαλαίου ή τυχόν αυξήσεων αυτού, καθώς και οι καταθέσεις μετοχών με προορισμό τη μελλοντική αύξηση, του μετοχικού κεφαλαίου, θα πραγματοποιούνται, υποχρεωτικά, με κατάθεση σε ειδικό λογαριασμό επ. ονόματι της εταιρείας, που θα τηρείται σε οποιαδήποτε τράπεζα, που λειτουργεί νόμιμα στην Ελλάδα."

Δεν βλέπω πουθενά να λέει οχι σε όψεως, ούτε ειδικός λογαριασμός αυξήσεων κεφαλαίου. Η λέξη ειδικός λογ/σμός πιστεύω δεν είναι κάτι συγκεκριμένο. Εγώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα στις πιστοποιήσεις, και για αρχικό κεφάλαιο και για αυξήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρθρο 11

...

"6. Η καταβολή των μετρητών για κάλυψη του αρχικού μετοχικού κεφαλαίου ή τυχόν αυξήσεων αυτού, καθώς και οι καταθέσεις μετοχών με προορισμό τη μελλοντική αύξηση, του μετοχικού κεφαλαίου, θα πραγματοποιούνται, υποχρεωτικά, με κατάθεση σε ειδικό λογαριασμό επ. ονόματι της εταιρείας, που θα τηρείται σε οποιαδήποτε τράπεζα, που λειτουργεί νόμιμα στην Ελλάδα."

Δεν βλέπω πουθενά να λέει οχι σε όψεως, ούτε ειδικός λογαριασμός αυξήσεων κεφαλαίου. Η λέξη ειδικός λογ/σμός πιστεύω δεν είναι κάτι συγκεκριμένο. Εγώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα στις πιστοποιήσεις, και για αρχικό κεφάλαιο και για αυξήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι αν πας σε τράπεζα και ζητήσεις να ανοίξεις έναν ειδικό λ/σμό θα σε κοιτάζουν με απορία.

Η Νομαρχία απ' την άλλη εφαρμόζοντας την διάταξη ζητά την κίνηση του ειδικού λ/σμού για να είναι εύκολος ο έλεγχος.

Στην πράξη αυτό που κάνουμε είναι να τηρούμε έναν όψεως στον οποίο δεν γίνονται άλλες καταθέσεις εκτός των αυξήσεων κεφαλαίου.

Αυτόν ελέγχει η Νομαρχία.

Τώρα αν εσύ στον μήνα που έγινε η αύξηση δεν είχες άλλες (ή είχες πολύ λίγες) καταθέσεις παρά μόνο τα ποσά αυτά και ο ελεγκτής τα βρήκε χωρίς ψαξιμο είναι πιθανό να μην σου είπε τίποτα.

Πάντως για να μην βασίζεσαι πάντα στην καλή διάθεση του ελεγκτή άνοιξε έναν άλλο όψεως και κάθε φορά που θα έχεις αύξηση κάνε την κατάθεση εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΝΔΡΕΑΣ Σ.

Κατ' αρχάς να σας ευχαριστήσω όλους σας για τις απαντήσεις σας.

Πάντως, ούτε και σε εμένα στην κατάθεση του αρχικού μετοχικού κεφαλαίου της εταιρίας πριν δύο χρόνια, μου δημιούργησαν πρόβλημα σχετικά με την μη χρήση ειδικού λογαριασμού όψεως. Και οι καταθέσεις της αύξησης του Μ.Κ. έγιναν στους ήδη ανοιγμένους λογ. όψεως της εταιρίας. Τώρα, εάν στον έλεγχο μας πουν τίποτα, δεν ξέρω... Θα δείξει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...