Jump to content
  • 0
Guest Επισκέπτης-Stelios-

ΦΠΑ σε υπηρεσίες Κρουαζίερας και Ακτοπλοικών Εισιτηρίων

Question

Guest Επισκέπτης-Stelios-

Υπόκεινται σε ΦΠΑ (και αν ναι σε τι ποσοστό) οι υπηρεσίες:

α. Πραγματοποίηση κρουαζιέρας μεταξύ λιμένων της Ελλάδας,

β. Ακτοπλοϊκές υπηρεσίες μεταξύ λιμένων της Ελλάδας (π.χ. τα εισιτήρια των πλοίων περιλαμβάνουν ΦΠΑ και τι ποσοστο)

γ. Θαλάσσιες εκδρομές εντός Ελλάδας (Περιηγητικός Τουρισμός).

Ευχαριστώ για τη βοήθεια,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

ότι είναι στην ελληνική επικράτει και την ΕΕ έχει φπα.

αν πιάσει πχ ΄Εφεσσο δεν έχει

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης-Stelios-
Δες ερμηνεία άρθρου 27 παρ.δ ,

γίνεται ανάλυση της ναύλωσης και των συντελεστών ΦΠΑ για κάθε κατηγορία

ανάλογα με το ΠΓΕ και τους πλόες που πραγματοποιούν.

Φιλικά

DAS

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριές, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το εξής:

Αν μια εταιρία διαχειρίζεται κρουαζερόπλοια (δεν πρόκειται για ενοικίαση πλοίων για αναψυχή ή αθλητισμό) τι ποσοστό ΦΠΑ εφαρμόζει επί του εισιτηρίου της κρουαζίερας (με δεδομένο ότι δεν προσεγγίζει ξένο λιμένα). Μπορεί να εφαρμοστεί το Παράρτημα ΙΙΙ, Β. Υπηρεσίες, 1. για μεταφορές προσώπων εντός της επικράτειας και να εφαρμόσει συντελεστή 9%΄, ή υπάγεται στο καθεστώς του 19% (ή υπάρχει κάποιο ειδικό καθεστώς).

Πολλές ευχαριστίες.

(Παράδειγμα: οι κρουαζίερες που πραγματοποιούνται στον αργοσαρωνικό σε ποιο καθεστώς και συντελεστή ΦΠΑ εμπίπτουν).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης-Stelios-
ότι είναι στην ελληνική επικράτει και την ΕΕ έχει φπα.

αν πιάσει πχ ΄Εφεσσο δεν έχει

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ενημέρωση.

όμως ποιο συντελεστή θα εφαρμόσει 9% ή 19%. Σε ρωτάω αυτό γιατί το Παράρτημα ΙΙΙ, Β. Υπηρεσίες, 1, αναφέρει ότι η μεταφορά προσώπων υπόκειται σε συντελεστή 9% (όπως και οι ξενοδοχειακές υπηρεσίες). μπορεί να θεωρηθεί ότι η κρουαζιέρα είναι μια συνδυασμενη αυτών υπηρεσία και να ενταχθεί σε συντελεστή 9%.

Τέλος, τα προϊόντα που διατίθενται πάνω σε κρουαζιερόπλοιο που εκτελεί δρομολόγια εντος της επικράτειας (π.χ. άργοσαρωνικό) υπόκεινται σε ΦΠΑ; Αυτό το ρωτάω γιατί έπεσε στα χέρια μου ένα έγγραφο της Κυπριακής Δημοκρατίας αναφορικά με τους συντελεστές ΦΠΑ, το οποίο αναφέρει ότι τα προϊόντα που είναι για άμεση κατανάλωση δεν υπόκειται σε ΦΠΑ. Μπορεί να εφαρμοστεί αντίστοιχα και στην Ελλάδα.

Σε ευχαριστώ πολύ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επαγγελματικό σκάφος αναψυχής που ανήκει στην:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ II Τουριστικά πλοία που εκτελούν πλόες από Τοπικούς, μέχρι Μεγάλης Ακτοπλοίας, ποσοστό έκπτωσης Φ.Π.Α. 50%.

βάσει της ΠΟΛ. 1156/97.

Μπορεί να μου εξηγήσει ένας συνάδελφος, πώς θα κοπεί η Α.Π.Υ. ή το Τ.Π.Υ. με δεδομένο ότι το ποσό του ναυλοσυμφώνου εμπεριέχει τον Φ.Π.Α.

Π.χ. το ναυλοσύμφωνο αναφέρει 1.000,00 € τελική αξία. Θα πρέπει να σπάσω το ποσό αυτό σε δύο μέρη, εκ των οποίων το ένα θα είναι απαλασσόμενο του Φ.Π.Α. και στο άλλο μισό, θα γίνει υφαίρεση και θα υπολογιστεί Φ.Π.Α. με συντελεστή 9% ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

[quote Ναύλος με ΦΠΑ 9% 478,47

Ναύλος άνευ ΦΠΑ 478,47

ΦΠΑ 9% 43,06

Άψογος ο Das για άλλη μια φορά στα ναυτολογιστικά.

Η ανάλυση των ποσών με Φ.Π.Α και άνευ Φ.Π.Α., να γίνεται μέσα στο χώρο της περιγραφής της αιτιολογίας, στο χειρόγραφο παραστατικό ? Συμμετοχή στην Pro-rata ο ναύλος άνευ Φ.Π.Α. ?

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση επέμβαση !

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
[quote Ναύλος με ΦΠΑ 9% 478,47

Ναύλος άνευ ΦΠΑ 478,47

ΦΠΑ 9% 43,06

Η ανάλυση των ποσών με Φ.Π.Α και άνευ Φ.Π.Α., να γίνεται μέσα στο χώρο της περιγραφής της αιτιολογίας, στο χειρόγραφο παραστατικό ? Συμμετοχή στην Pro-rata ο ναύλος άνευ Φ.Π.Α. ?

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση επέμβαση !

Παρακαλώ , χαρά μου .

Προσωπικά την ανάλυση την κάνω ακριβώς μετά την αιτιολογία στο ίδιο χώρο και τα ποσά τα μεταφέρω στις στήλες τους , κανονικά .

Σε καμμία περίπτωση pro-rata .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Σε καμμία περίπτωση pro-rata .

Η συζήτηση απόκτησε ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο σημείο αυτό.

Την μη συμμετοχή στην Pro-rata, του ναύλου ο οποίος απαλλάσεται του Φ.Π.Α., πώς μπορούμε να την ισχυριστούμε ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Η συζήτηση απόκτησε ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο σημείο αυτό.

Την μη συμμετοχή στην Pro-rata, του ναύλου ο οποίος απαλλάσεται του Φ.Π.Α., πώς μπορούμε να την ισχυριστούμε ?

Καλησπέρα ,

ισχυρίζεται κάποιος την συμμετοχή του, σε pro rata ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ισχυρίζεται κάποιος την συμμετοχή του, σε pro rata ??

Καλησπέρα κι από μένα.

Στο άρθρο 33 ν.2859/2000, δεν βλέπω να υπάρχει κάποια εξαίρεση γι' αυτά τα απαλλασόμενα του Φ.Π.Α. έσοδα.

Επίσης, στην ΠΟΛ. 1056/2002, δεν υπάρχει κάτι σχετικό.

Οπότε, μέχρι νεοτέρας και στην περίπτωση που δεν μου ξεφεύγει κάποια σχετική οδηγία, κάνω διακανονισμό έκπτωσης Φ.Π.Α. κοινών εισροών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Παραθέτω απόσπασμα από ΠΟΛ. 1056/97

Στην περίπτωση αυτή, επειδή τα επαγγελματικά τουριστικά θαλαμηγό σκάφη και τα τουριστικά πλοι­άρια του ν. 438/1976 περιλαμβάνονται στις κατηγο­ρίες τουριστικών πλοίων του άρθρου 3 του π. δ/τος 917/1979 (ΦΕΚΤ.Α' 257/19.11.79), κατά την κατάτα­ξη που ορίζεται από τις διατάξεις αυτές του νόμου, η απαλλαγή του μέρους των ακαθαρίστων εσόδων τους από το Φ.Π.Α, (ναύλου, ενεργείται ανάλογα με την κατάταξη τους, βάση του πρωτοκόλλου Γενικής Επιθεώρησης του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας ή του αναγνωρισμένου νηογνώμονα.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ι Τουριστικά πλοία που εκτελούν και διεθνείς πλόες, ποσοστό έκπτωσης Φ.Π.Α. 60%.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ II Τουριστικά πλοία που εκτελούν πλόες από Τοπικούς, μέχρι Μεγάλης Ακτοπλοίας, ποσοστό έκπτωσης Φ.Π.Α. 50%.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 111 Τουριστικά πλοία που εκτελούν πλόες από Τοπικούς μέχρι και Μικράς Ακτοπλοίας, ποσοστό έκπτωσης Φ.Π.Α. 40%.

Ενημερωτικά αναφέρουμε ότι στο Προεδρικό διά­ταγμα 917/79 (ΦΕΚ 257Α) με το οποίο εγκρίθηκε και τέθηκε σε εφαρμογή ο κανονισμός περί επιθεωρή­σεως των τουριστικών πλοίων ορίζονται ως διεθνής πλους: ο πλους από ελληνικό λιμάνι σε λιμένες του εξωτερικού και αντίστροφα, καθώς και ο πλους με­ταξύ λιμένων του εξωτερικού.

Πλους μεγάλης ακτοπλοΐας: ο μη βραχύς εσωτε­ρικός πλους μεταξύ των λιμένων του εσωτερικού.

Ενδεικτικά αναφέρονται οι πλόες από Πειραιά προς Κέρκυρα - Βόρειο Ελλάδα - Μυτιλήνη - Κρήτη και Δωδεκάνησα.

Πλους Μικρής ακτοπλοΐας: ο βραχύς εσωτερι­κός πλους κατά τη διάρκεια του οποίου το πλοίο δεν απομακρύνεται πέραν των 20 ναυτικών μιλίων της πλησιέστερης ακτής.

Ενδεικτικά περιλαμβάνονται οι πλόες από Πειραιά προς Κυκλάδες, Β. Σποράδες, Ζάκυνθο, Κεφαλλη­νία, λιμένες της Ακαρνανίας και Αμβρακικού, προεκτινόμενοι και μέχρι Κέρκυρα ή Πελοπόννησο ανατο­λικά του Ταινάρου.

Δεν περιλαμβάνονται στις προαναφερόμενες κα­τηγορίες τα τουριστικά πλοία που εκτελούν τοπικούς πλόες και πλόες περιορισμένης έκτασης όπως οι πλόες από Πειραιά προς λιμένες Σαρωνικού και Αργολικού ή από λιμένες Ν ή Β Ευβοϊκού μέχρι Βό­λου, από λιμένες, εντός του Κορινθιακού προς λιμέ­νες Κορινθιακού μέχρι Πατρών.

Η ερώτηση αφορά το υπογραμισμένο κομμάτι.

Εάν ένα σκάφος ανήκει στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΙΙ και μεταξύ άλλων εκναυλώνεται σε πελάτες οι οποίοι βάσει του ναυλοσυμφώνου, έχουν προορισμό από Πειραιά σε λιμένες Σαρωνικού ή Αργολικού, η Α.Π.Υ. θα εκδοθεί με Φ.Π.Α. σε ολόκληρο το ποσό του ναυλοσυμφώνου και όχι με την έκπτωση του 50% ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Παραθέτω απόσπασμα από ΠΟΛ. 1056/97

Στην περίπτωση αυτή, επειδή τα επαγγελματικά τουριστικά θαλαμηγό σκάφη και τα τουριστικά πλοι­άρια του ν. 438/1976 περιλαμβάνονται στις κατηγο­ρίες τουριστικών πλοίων του άρθρου 3 του π. δ/τος 917/1979 (ΦΕΚΤ.Α' 257/19.11.79), κατά την κατάτα­ξη που ορίζεται από τις διατάξεις αυτές του νόμου, η απαλλαγή του μέρους των ακαθαρίστων εσόδων τους από το Φ.Π.Α, (ναύλου, ενεργείται ανάλογα με την κατάταξη τους, βάση του πρωτοκόλλου Γενικής Επιθεώρησης του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας ή του αναγνωρισμένου νηογνώμονα.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ι Τουριστικά πλοία που εκτελούν και διεθνείς πλόες, ποσοστό έκπτωσης Φ.Π.Α. 60%.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ II Τουριστικά πλοία που εκτελούν πλόες από Τοπικούς, μέχρι Μεγάλης Ακτοπλοίας, ποσοστό έκπτωσης Φ.Π.Α. 50%.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 111 Τουριστικά πλοία που εκτελούν πλόες από Τοπικούς μέχρι και Μικράς Ακτοπλοίας, ποσοστό έκπτωσης Φ.Π.Α. 40%.

Ενημερωτικά αναφέρουμε ότι στο Προεδρικό διά­ταγμα 917/79 (ΦΕΚ 257Α) με το οποίο εγκρίθηκε και τέθηκε σε εφαρμογή ο κανονισμός περί επιθεωρή­σεως των τουριστικών πλοίων ορίζονται ως διεθνής πλους: ο πλους από ελληνικό λιμάνι σε λιμένες του εξωτερικού και αντίστροφα, καθώς και ο πλους με­ταξύ λιμένων του εξωτερικού.

Πλους μεγάλης ακτοπλοΐας: ο μη βραχύς εσωτε­ρικός πλους μεταξύ των λιμένων του εσωτερικού.

Ενδεικτικά αναφέρονται οι πλόες από Πειραιά προς Κέρκυρα - Βόρειο Ελλάδα - Μυτιλήνη - Κρήτη και Δωδεκάνησα.

Πλους Μικρής ακτοπλοΐας: ο βραχύς εσωτερι­κός πλους κατά τη διάρκεια του οποίου το πλοίο δεν απομακρύνεται πέραν των 20 ναυτικών μιλίων της πλησιέστερης ακτής.

Ενδεικτικά περιλαμβάνονται οι πλόες από Πειραιά προς Κυκλάδες, Β. Σποράδες, Ζάκυνθο, Κεφαλλη­νία, λιμένες της Ακαρνανίας και Αμβρακικού, προεκτινόμενοι και μέχρι Κέρκυρα ή Πελοπόννησο ανατο­λικά του Ταινάρου.

Δεν περιλαμβάνονται στις προαναφερόμενες κα­τηγορίες τα τουριστικά πλοία που εκτελούν τοπικούς πλόες και πλόες περιορισμένης έκτασης όπως οι πλόες από Πειραιά προς λιμένες Σαρωνικού και Αργολικού ή από λιμένες Ν ή Β Ευβοϊκού μέχρι Βό­λου, από λιμένες, εντός του Κορινθιακού προς λιμέ­νες Κορινθιακού μέχρι Πατρών.

Η ερώτηση αφορά το υπογραμισμένο κομμάτι.

Εάν ένα σκάφος ανήκει στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΙΙ και μεταξύ άλλων εκναυλώνεται σε πελάτες οι οποίοι βάσει του ναυλοσυμφώνου, έχουν προορισμό από Πειραιά σε λιμένες Σαρωνικού ή Αργολικού, η Α.Π.Υ. θα εκδοθεί με Φ.Π.Α. σε ολόκληρο το ποσό του ναυλοσυμφώνου και όχι με την έκπτωση του 50% ?

Απο την στιγμή που το σκάφος ανήκει στην ΙΙ κατηγορία , σημάινει πως μπορεί να εκτελεί πλόες από Τοπικούς, μέχρι Μεγάλης Ακτοπλοίας και δεν εχει σχέση με τα σκάφη που εκτελούν μόνο τοπικούς πλόες συμφωνα με το ΠΓΕ τους.

Μπορεί να κάνει ενα ναυλοσύμφωνο και να φυγει απο τον Πειραια και να πάει να αράξει 1 μήνα στην Σαλαμίνα , δεν θα αλλάξει κάτι ώς προς το ΦΠΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Καλησπέρα κι από μένα.

Στο άρθρο 33 ν.2859/2000, δεν βλέπω να υπάρχει κάποια εξαίρεση γι' αυτά τα απαλλασόμενα του Φ.Π.Α. έσοδα.

Επίσης, στην ΠΟΛ. 1056/2002, δεν υπάρχει κάτι σχετικό.

Οπότε, μέχρι νεοτέρας και στην περίπτωση που δεν μου ξεφεύγει κάποια σχετική οδηγία, κάνω διακανονισμό έκπτωσης Φ.Π.Α. κοινών εισροών.

Άρθρο 30-Ν.2859/2000

........

2. Δικαίωμα έκπτωσης του φόρου παρέχεται επίσης στον υποκείμενο κατά το μέρος που τα αγαθά ή οι υπηρεσίες χρησιμοποιούνται:

...........

γ) για τις πράξεις που απαλλάσσονται από το φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 24, 25, 26, 27 και 28.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Άρθρο 30-Ν.2859/2000

........

2. Δικαίωμα έκπτωσης του φόρου παρέχεται επίσης στον υποκείμενο κατά το μέρος που τα αγαθά ή οι υπηρεσίες χρησιμοποιούνται:

...........

γ) για τις πράξεις που απαλλάσσονται από το φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 24, 25, 26, 27 και 28.

Απόσπασμα από άρθρο 27 ν.2859/00

Απαλλάσσονται από το φόρο:

...

δ) η ναύλωση πλοίων και η μίσθωση αεροσκαφών, τα οποία απαλλάσσονται σύμφωνα με τις διατάξεις των περιπτώσεων α΄ και β΄, εφόσον προορίζονται για την περαιτέρω ενέργεια φορολογητέων πράξεων ή πράξεων απαλλασσόμενων με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών.

Εξαιρείται η ναύλωση ή η μίσθωση σκαφών ή αεροσκαφών ιδιωτικής χρήσης που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό. Η ναύλωση επαγγελματικών τουριστικών σκαφών του Ν. 438/1976 (ΦΕΚ 256 Α΄) απαλλάσσεται, εφόσον αυτά προσεγγίζουν κατά την πραγματοποίηση των πλόων τους και σε λιμένες εκτός Ελλάδας.

Άρα, το απαλλασόμενο από το Φ.Π.Α. τμήμα του εσόδου της εκναύλωσης, πάει στις εκροές με δικαίωμα έκπτωσης, όπως βεβαίωσαν οι σεβαστοί συνάδελφοι DAS & Soulis.

Δράττομαι της ευκαιρίας για μια τελευταία ερώτηση.

Τα ναυλοσύμφωνα, που συνάπτονται είτε με ιδιώτες είτε με ναυλομεσίτες, κατατίθενται σε κατάσταση ανα τρίμηνο, στις γνωστές προθεσμίες 20/07, 20/10, 20/01 και 20/04 ?

Τώρα που βρήκα τον παππά...Γιατί άμα περιμένω από τη Δ.Ο.Υ., σώθηκα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Δράττομαι της ευκαιρίας για μια τελευταία ερώτηση.

Τα ναυλοσύμφωνα, που συνάπτονται είτε με ιδιώτες είτε με ναυλομεσίτες, κατατίθενται σε κατάσταση ανα τρίμηνο, στις γνωστές προθεσμίες 20/07, 20/10, 20/01 και 20/04 ?

Τώρα που βρήκα τον παππά...Γιατί άμα περιμένω από τη Δ.Ο.Υ., σώθηκα...

όσον αφορά την ΔΟΥ .. ναι ..

αν υπάρχει άλλη υποχρέωση για κατάθεση σε άλλη αρχή δεν γνωρίζω..

θα περιμένεις τον παππά ..DAS.. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
όσον αφορά την ΔΟΥ .. ναι ..

αν υπάρχει άλλη υποχρέωση για κατάθεση σε άλλη αρχή δεν γνωρίζω..

Καλημέρα Soulis

Η άλλη αρχή είναι η Λιμενική της περιοχής / μαρίνας του απόπλου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εδω παππάς , εκεί παππάς ...που είναι ο παππάς :P:lol:

Ο soulis δεν χρειάζεται παππάδες , το κατεχει το θέμα , όπως το κατεχει και ο φίλος Νάξος (δεν γνωρίζω το μικρό σου)

Στην ΔΟΥ κατάσταση ναυλοσυμφώνων ανα τρίμηνο , τα οποία ναυλοσύμφωνα θεωρούνται πριν την έναρξη του ναύλου και τον απόπλου του σκάφους απο την λιμενική αρχή .

Σχετικά με τον ΦΠΑ , ολική απαλλαγή του ναύλου απο αυτόν , υπάρχει, όταν το σκάφος προσεγγίσει έστω και μία φορά κατα την διάρκεια του εκάστοτε ναυλου , σε λιμένα του εξωτερικού και αυτό αποδεικνύεται απο τα ναυτιλιακά έγγραφα του σκάφους (ημερολογιο γεφυρας κλπ κλπ).

Σε διαφορετική περίπτωση ισχύουν τα όσα είπαμε πρίν συμφωνα με τις κατηγοριες καταταξης .

Σε κάθε περίπτωση το ποσό του ναυλου που απαλλάσεται , είναι με δικαίωμα έκπτωσης.

Μιλάμε βέβαια πάντα για περιπτώσεις πλοιοκτησίας και εκμετάλλευσης ιδιόκτητων σκαφων αναψυχής .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Ο soulis δεν χρειάζεται παππάδες , το κατεχει το θέμα , όπως το κατεχει και ο φίλος Νάξος (δεν γνωρίζω το μικρό σου)

Σταύρος :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest anna gkl

καλημέρα σε όλους!

η ερώτηση μου είναι αν γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχει άρθρο που να ορίζει την ποσόστωση του ποσού του ναυλοσυμφώμου σε σχέση με την προμήθεια του έλληνα και του ξένου πράκτορα.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναύλος με ΦΠΑ 9% 478,47

Ναύλος άνευ ΦΠΑ 478,47

ΦΠΑ 9% 43,06

οταν ο ναυλοε ειναι 1000 πως γινετε το 1/2 ναι ειναι 478,47 ?

Καλημέρα ,

στον ναυλο συμπεριλαμβανεται και ΦΠΑ ,

οποτε ο υπολογισμος ειχε γινει με αυτο το σκεπτικο ,

τα συνολικα ποσα με ΦΠΑ σας κάνουν 1000.

Τωρα πλεον εχουν αλλαξει οι συντελεστες ΦΠΑ

ειναι 13% και ισχυουν τα ποσοστα απαλλαγης

αναλογα με τους πλοες που πραγματοποιει το σκάφος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΜΑΝΟΛΗΣ

Καλημέρα ,

στον ναυλο συμπεριλαμβανεται και ΦΠΑ ,

οποτε ο υπολογισμος ειχε γινει με αυτο το σκεπτικο ,

τα συνολικα ποσα με ΦΠΑ σας κάνουν 1000.

Τωρα πλεον εχουν αλλαξει οι συντελεστες ΦΠΑ

ειναι 13% και ισχυουν τα ποσοστα απαλλαγης

αναλογα με τους πλοες που πραγματοποιει το σκάφος.

ΔΗΛΑΔΗ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΠΑ, 50% ΧΩΡΙΑ ΦΠΑ ΚΑΙ 50% ΜΕ ΦΠΑ 13% ?ΣΕ ΝΑΥΛΟΣΥΜΦΩΝΟ ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ 1 ΗΜΕΡΑΣ Η 15 ΗΜΕΡΩΝ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΕ Ο ΦΠΑ ΣΕ ΑΞΙΑ 1000 ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×