Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΜΕΤΡΗΤΩΝ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΥΞΗΣΗ ΜΕΤ. ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ


επισκέπτη Επισκέπτης

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης

ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΜΕΤΟΧΟΙ ΜΙΑΣ Α.Ε. ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΛΟΓ/ΣΜΟ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΥΞ.ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΟΝΙΚΟΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

2.οταν η α.ε. εχει 2 μετοχους ο Α εχει το 75% και Ο Β το 25% ,υπαρχει προβλημα αν η καταθεση γινει εξολοκληρου απο τον Α;

το λεω αυτο γιατι στην γ.σ. δεν γραφει πουθενα ποιοι θα κανουν την καταβολη αλλα μονο το ποσο της αυξησης δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα.

Στο πρακτικό της Γ.Σ. αναφέρεται η απόφαση για την αύξηση του Μ.Κ. Στο πρακτικό πιστοποίησης της καταβολής, που θα ακολουθήσει, θα αναφερθεί αναλυτικά η καταβολή από τους μετόχους της αύξησης αυτής , ανάλογα με την συμμετοχή τους στο Κεφάλαιο. Αν ο ένας τα βάλει όλα, πρέπει ο άλλος να παραιτηθεί της αύξησης υπέρ αυτού, αλλά αυτό σημαίνει εκχώρηση μετοχών και έχει φόρο υπεραξίας. Αν ο ένας τα βάλει όλα και για λογ/σμό του άλλου και επειδή η κατάθεση πρέπει να γίνει στον τραπεζικό λογ/σμό της εταιρείας, θα πρέπει να αποδειχθεί στον έλεγχο της πιστοποίησης από τους ελεγκτές της περιφέρειας, αλλά της εφορίας, ποιός είναι ο πραγματικός καταθέτης. Είναι περίπλοκο και καλό είναι να αποφευχθεί. Ο καθένας καταθέτει τα δικά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όπως τα λέει ο Sarakinos είναι, με μόνη διαφωνία ότι δεν υπάρχει υπεραξία στην περίπτωση αυτή

Δεν θεωρειται εμμεση μεταβιβαση καθως αλλαζουν τα ποσοστα...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θεωρειται εμμεση μεταβιβαση καθως αλλαζουν τα ποσοστα...??

 

Με το καθεστώς που προυπήρχε του Ν. 4110/2013, ίσχυε αυτό:

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/195/hl/1059261

 

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει το ίδιο μετά την αλλαγή της παρ. 2 του άρθρου 13 με το Ν. 4110.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο πρακτικό της Γ.Σ. αναφέρεται η απόφαση για την αύξηση του Μ.Κ. Στο πρακτικό πιστοποίησης της καταβολής, που θα ακολουθήσει, θα αναφερθεί αναλυτικά η καταβολή από τους μετόχους της αύξησης αυτής , ανάλογα με την συμμετοχή τους στο Κεφάλαιο. Αν ο ένας τα βάλει όλα, πρέπει ο άλλος να παραιτηθεί της αύξησης υπέρ αυτού, αλλά αυτό σημαίνει εκχώρηση μετοχών και έχει φόρο υπεραξίας. Αν ο ένας τα βάλει όλα και για λογ/σμό του άλλου και επειδή η κατάθεση πρέπει να γίνει στον τραπεζικό λογ/σμό της εταιρείας, θα πρέπει να αποδειχθεί στον έλεγχο της πιστοποίησης από τους ελεγκτές της περιφέρειας, αλλά της εφορίας, ποιός είναι ο πραγματικός καταθέτης. Είναι περίπλοκο και καλό είναι να αποφευχθεί. Ο καθένας καταθέτει τα δικά του.

μαλλον εγω σε μπερδεψα οπως το γραφω ,αυτο που γραφω εγω ειναι απλο και μαλλον δεδομενο για εσενα , εγω λεω σε κεφαλαιο 100000 ευρω το 75%  το εχει ο μετοχος Α ΚΑΙ το 25% ο μετοχος Β.Αποφασιζουν αυξηση μ.κ αλλα 100000 αλλα θα τα καταθεσει ολα ο A αρα το συνολο του κεφαλαιου θα γινει 200000 και αρα ο Α ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΤΟ 87,50 % ΚΑΙ Ο Β ΤΟ 12,50% ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ (αν υποθεσουμε οτι προκυται για αξιας μετοχες 1 ευρω).

YΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ?

ΤΑ ΝΕΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ Δ.Σ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με το καθεστώς που προυπήρχε του Ν. 4110/2013, ίσχυε αυτό:

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/195/hl/1059261

 

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει το ίδιο μετά την αλλαγή της παρ. 2 του άρθρου 13 με το Ν. 4110.

 

Δεν σε καλύπτει δλδ ότι δεν αντιμετωπίζεται ευθέως από τον 2238 όπως με τη παρ. 1 υπ.ββ του ίδιου άρθρου..?? Άμα ήθελε ο "νομοθέτης" δεν θα το έβαζε ρητά..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με το καθεστώς που προυπήρχε του Ν. 4110/2013, ίσχυε αυτό:

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/195/hl/1059261

 

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει το ίδιο μετά την αλλαγή της παρ. 2 του άρθρου 13 με το Ν. 4110.

Το θέμα είναι ουσιαστικό. Ο νόμος ορίζει ότι όταν γίνεται αύξηση κεφαλαίου με έκδοση νέων μετοχών, αυτές διανέμονται αναλογικά στους παλιούς μετόχους. Στην περίπτωση παραίτησης κάποιων από αυτούς, περιέρχονται στους υπολοίπους ή στην ελεύθερη αγορά (στο κοινό). Αν η αναλογία των παραιτηθέντων περιέλθει στους υπόλοιπους μετόχους, έχουμε σαφώς μεταβίβαση μετοχών και υπολογίζεται ο φόρος μεταβίβασης 5% πάνω στην αντικειμενική αξία των μεταβιβαζομένων μετοχών, για τον λόγο αυτό έγραψα για υπεραξία. Δείτε τις ΠΟΛ 1053 & 1055/2003

 

μαλλον εγω σε μπερδεψα οπως το γραφω ,αυτο που γραφω εγω ειναι απλο και μαλλον δεδομενο για εσενα , εγω λεω σε κεφαλαιο 100000 ευρω το 75%  το εχει ο μετοχος Α ΚΑΙ το 25% ο μετοχος Β.Αποφασιζουν αυξηση μ.κ αλλα 100000 αλλα θα τα καταθεσει ολα ο A αρα το συνολο του κεφαλαιου θα γινει 200000 και αρα ο Α ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΤΟ 87,50 % ΚΑΙ Ο Β ΤΟ 12,50% ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ (αν υποθεσουμε οτι προκυται για αξιας μετοχες 1 ευρω).

YΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ?

ΤΑ ΝΕΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ Δ.Σ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ? 

Τα παραπάνω ισχύουν και στην περίπτωσή σου. Ουσιαστικά έχουμε παραίτηση του μετόχου του 25% υπέρ του άλλου. Και πράγματι, τα νέα ποσοστά εμφανίζονται στο πρακτικό πιστοποίησης καταβολής του κεφαλαίου, γιατί η Γ.Σ, δεν μπορεί να γνωρίζει εκ των προτέρων ποιοί και πως θα μετάσχουν στην αύξηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα είναι ουσιαστικό. Ο νόμος ορίζει ότι όταν γίνεται αύξηση κεφαλαίου με έκδοση νέων μετοχών, αυτές διανέμονται αναλογικά στους παλιούς μετόχους. Στην περίπτωση παραίτησης κάποιων από αυτούς, περιέρχονται στους υπολοίπους ή στην ελεύθερη αγορά (στο κοινό). Αν η αναλογία των παραιτηθέντων περιέλθει στους υπόλοιπους μετόχους, έχουμε σαφώς μεταβίβαση μετοχών και υπολογίζεται ο φόρος  μεταβίβασης 5% πάνω στην αντικειμενική αξία των μεταβιβαζομένων μετοχών, για τον λόγο αυτό έγραψα για υπεραξία. Δείτε τις ΠΟΛ 1053 & 1055/2003

 

 

Το link που έδωσε ο Andy το είδες...???

 

Πάντως, οι πολυγραφημένες που παραπέμπεις δεν αναφέρουν κάτι σχετικό (μιλώντας αποκλειστικά για ΑΕ)....

 

 

Υγ: έχει αλλάξει ο τρόπος φορολόγησης μεταβίβασης μετοχών, πάει 20% επί της υπεραξίας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το link που έδωσε ο Andy το είδες...???

 

Πάντως, οι πολυγραφημένες που παραπέμπεις δεν αναφέρουν κάτι σχετικό (μιλώντας αποκλειστικά για ΑΕ)....

 

 

Υγ: έχει αλλάξει ο τρόπος φορολόγησης μεταβίβασης μετοχών, πάει 20% επί της υπεραξίας τους.

ναι ρε παιδια στην περιπτωση που αναφερω δεν υπαρχει θεμα υπεραξιας ετσι δεν ειναι;

δεν εχουμε εισαγωγη νεου μετοχου ,αλαζουν απλα τα ποσοστα αυτων που τις ειχαν ηδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν σε καλύπτει δλδ ότι δεν αντιμετωπίζεται ευθέως από τον 2238 όπως με τη παρ. 1 υπ.ββ του ίδιου άρθρου..?? Άμα ήθελε ο "νομοθέτης" δεν θα το έβαζε ρητά..??

 

Πιθανό να είναι όπως το λες, αλλά δεν καλύπτομαι απόλυτα καθώς, όπως είπες κι εσύ, τώρα περάσαμε από φορολόγηση της αξίας, σε φορολόγηση της υπεραξίας. Δε μου έχει τύχει περίπτωση τέτοιας συναλλαγής μετά την αλλαγή του νόμου και δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι ρε παιδια στην περιπτωση που αναφερω δεν υπαρχει θεμα υπεραξιας ετσι δεν ειναι;

δεν εχουμε εισαγωγη νεου μετοχου ,αλαζουν απλα τα ποσοστα αυτων που τις ειχαν ηδη.

παρακαλω ας μου απαντηση καποιος αν ξερει γιατι δεν το ξερω και αν υπαρχει θεμα υπεραξιας εχουμε προβλημα.

ξαναλεω οτι απο τους 2 μετοχους με 75% ο Α ο ενας και 25% ο Β, ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ Α.Μ.Κ. ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΟΛΑ Ο Α ,ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΝΕΟΣ ΜΕΤΟΧΟΣ ,ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ.ΜΠΑΙΝΕΙ ΘΕΜΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

ναι ρε παιδια στην περιπτωση που αναφερω δεν υπαρχει θεμα υπεραξιας ετσι δεν ειναι;

δεν εχουμε εισαγωγη νεου μετοχου ,αλαζουν απλα τα ποσοστα αυτων που τις ειχαν ηδη.

παρακαλω ας μου απαντηση καποιος αν ξερει γιατι δεν το ξερω και αν υπαρχει θεμα υπεραξιας εχουμε προβλημα.

ξαναλεω οτι απο τους 2 μετοχους με 75% ο Α ο ενας και 25% ο Β, ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ Α.Μ.Κ. ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΟΛΑ Ο Α ,ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΝΕΟΣ ΜΕΤΟΧΟΣ ,ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ.ΜΠΑΙΝΕΙ ΘΕΜΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ;

 

EΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΦΟΡΟ

ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΙΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΥΞΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ;

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΣ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΑ ΠΟΣΟΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ ΜΕΤΟΧΟΣ (ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΟΙ ΜΕΤΟΧΟΙ ,ΑΛΛΑ ΑΦΟΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΕΠΙΧ/ΣΕΙΣ)

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ..............SOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το link που έδωσε ο Andy το είδες...???

 

Πάντως, οι πολυγραφημένες που παραπέμπεις δεν αναφέρουν κάτι σχετικό (μιλώντας αποκλειστικά για ΑΕ)....

 

 

Υγ: έχει αλλάξει ο τρόπος φορολόγησης μεταβίβασης μετοχών, πάει 20% επί της υπεραξίας τους.

 

Διαβασα καπου αλλα δεν το θυμαμαι που οτι τελικα το 20% ισχυει απο 1/7/2013. Σε επικοινωνια που ειχα με τον Καραγιανη που εκδιδει ενα βιβλιο σχετικο μου το επιβεβαιωσε. Ισχυει οντως η κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβασα καπου αλλα δεν το θυμαμαι που οτι τελικα το 20% ισχυει απο 1/7/2013. Σε επικοινωνια που ειχα με τον Καραγιανη που εκδιδει ενα βιβλιο σχετικο μου το επιβεβαιωσε. Ισχυει οντως η κανω λαθος?

 

Ισχύει

Η ισχύς των διατάξεων αυτού του νόμου αρχίζει:

Της παραγράφου 7 του άρθρου 2 για κέρδη από πωλήσεις μετοχών οι οποίες αποκτώνται από την 1η Ιουλίου 2013 και μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

EΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΦΟΡΟ

ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΙΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΥΞΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ;

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΣ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΑ ΠΟΣΟΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ ΜΕΤΟΧΟΣ (ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΟΙ ΜΕΤΟΧΟΙ ,ΑΛΛΑ ΑΦΟΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΕΠΙΧ/ΣΕΙΣ)

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ..............SOS

Δεν υπάρχει θέμα υπεραξίας, δες το link που έχω δώσει παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν υπάρχει θέμα υπεραξίας, δες το link που έχω δώσει παραπάνω

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ;

,ΑΛΛΟΣ ΕΓΚΥΡΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΣΕ ΤΗΛ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ,ΕΓΩ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ LINK KAI ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ (ΔΕΝ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΝΕΟΣ ΜΕΤΟΧΟΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟΥΣ )

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΙΜΑΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΕΚΤΕΘΩ

 

ΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Α.Ε. ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ Ο ΕΝΑΣ ΜΕΤΟΧΟΣ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

EΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΦΟΡΟ

ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΙΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΥΞΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ;

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΣ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΑ ΠΟΣΟΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ ΜΕΤΟΧΟΣ (ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΟΙ ΜΕΤΟΧΟΙ ,ΑΛΛΑ ΑΦΟΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΕΠΙΧ/ΣΕΙΣ)

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ..............SOS

Συνάδελφε, επιμένω στις απαντήσεις που σου έδωσα για την αναλογία των συμμετεχόντων στο κεφάλαιο. Αυτά ισχύουν σήμερα κατά την νομολογία. Αν κάποιος συνάδελφος έχει γνώση περί ύπαρξης νεώτερης απόφασης, ας την δημοσιεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ;

,ΑΛΛΟΣ ΕΓΚΥΡΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΣΕ ΤΗΛ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ,ΕΓΩ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ LINK KAI ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ (ΔΕΝ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΝΕΟΣ ΜΕΤΟΧΟΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟΥΣ )

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΙΜΑΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΕΚΤΕΘΩ

 

ΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Α.Ε. ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ Ο ΕΝΑΣ ΜΕΤΟΧΟΣ ...

 

Εδώ κάνουμε συζήτηση, δεν κάνουμε διαγωνισμό εγκυρότητας, διαβάζεις νόμους, ΠΟΛ, διοικητικές λύσεις κλπ, κρίνεις και αποφασίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδώ κάνουμε συζήτηση, δεν κάνουμε διαγωνισμό εγκυρότητας, διαβάζεις νόμους, ΠΟΛ, διοικητικές λύσεις κλπ, κρίνεις και αποφασίζεις

εκρινα οτι εχεις τελικα δικιο προς μεγαλη μου ανακουφισει θελω α σου πω ,

τελικα ειναι ξεκαθαρη η αποφαση παρα τα οσο μου εγραφαν πολλοι και  παρα πολυ καλοι συναδελφοι εδω μεσα και εκτος φορουμ που κατα

τα αλλα τους σεβομαι και τους εκτιμω.andy ειχες δικιο απο τη αρχη γι αυτο σε ευχαριστω παρα πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εκρινα οτι εχεις τελικα δικιο προς μεγαλη μου ανακουφισει θελω α σου πω ,

τελικα ειναι ξεκαθαρη η αποφαση παρα τα οσο μου εγραφαν πολλοι και  παρα πολυ καλοι συναδελφοι εδω μεσα και εκτος φορουμ που κατα

τα αλλα τους σεβομαι και τους εκτιμω.andy ειχες δικιο απο τη αρχη γι αυτο σε ευχαριστω παρα πολυ

στο δ.σ που θα πιστοποιηση την αυξηση θα πρεπει να αναφερθει οτι ο ενας μετοχος παραιτηται του δικαιωματος του για συμμετοχη στην αυξηση του μ.κ .και να γραψω συγκεκριμενα οτι δεν υπαρχει θεμα υπεραξιας.

μηπως εχετε καποιο υποδειγμα τετοιου δ.σ και αν εχει και την περιπτωση που αναφερω ακομα καλυτερα.

ευχαριστω

(πως διατυπωνεται η παραιτηση του ενος μετοχου απο την αυξηση και οτι δεν προκυπτει θεμα υπεραξιας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στο δ.σ που θα πιστοποιηση την αυξηση θα πρεπει να αναφερθει οτι ο ενας μετοχος παραιτητε του δικαιωματος του για συμμετοχη στην αυξηση του μ.κ .και να γραψω συγκεκριμενα οτι δεν υπαρχει θεμα υπεραξιας.

μηπως εχετε καποιο υποδειγμα τετοιου δ.σ και αν εχει και την περιπτωση που αναφερω ακομα καλυτερα.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε, επιμένω στις απαντήσεις που σου έδωσα για την αναλογία των συμμετεχόντων στο κεφάλαιο. Αυτά ισχύουν σήμερα κατά την νομολογία. Αν κάποιος συνάδελφος έχει γνώση περί ύπαρξης νεώτερης απόφασης, ας την δημοσιεύσει.

Φίλε Ιωάννη Θα διαφωνήσω .

Στην περίπτωση παράιτησης των μετόχων από την άυξηση κεφαλαίου (Α.Ε.) δεν τίθεται θέμα υπεραξίας . Δεν μεταβιβάζονται μετοχές δεν υπάρχει επαχθή αιτία κλπ κλπ.

Δεν ισχύει βέβαια το ίδιο για άλλες νομικές μορφές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε Ιωάννη Θα διαφωνήσω .

Στην περίπτωση παράιτησης των μετόχων από την άυξηση κεφαλαίου (Α.Ε.) δεν τίθεται θέμα υπεραξίας . Δεν μεταβιβάζονται μετοχές δεν υπάρχει επαχθή αιτία κλπ κλπ.

Δεν ισχύει βέβαια το ίδιο για άλλες νομικές μορφές

SOS SOS SOS Μεταβιβαση σε συγγενεις Α κ Β βαθμού ισχύει το 1,2 κ 2,4 για μεταβιβάσεις έως 30-6-2013? SOS SOS SOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στο δ.σ που θα πιστοποιηση την αυξηση θα πρεπει να αναφερθει οτι ο ενας μετοχος παραιτητε του δικαιωματος του για συμμετοχη στην αυξηση του μ.κ .και να γραψω συγκεκριμενα οτι δεν υπαρχει θεμα υπεραξιας.

μηπως εχετε καποιο υποδειγμα τετοιου δ.σ και αν εχει και την περιπτωση που αναφερω ακομα καλυτερα.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...