Προς το περιεχόμενο

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΔΟΥ ΓΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ΛΟΓΩ ΘΕΡΙΝΩΝ ΔΙΑΚΟΠΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΠΟΡΩ ΜΕΣΩ FAX ΝΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΧΡΟΝΟΥ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΛΟΓΩ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ΑΠΟ 7/8 ΕΩΣ 1/9??? ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ, ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ Β1 ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΜΕΣΩ FAX?? AΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

_________ASSOC_005.docΣΟΥ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ (ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ) ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΕΓΩ (Α.Ε)ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟ ΣΔΟΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΚΛΕΙΣΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ Η ΑΡΜΟΔΕΙΑ ΔΟΥ ΑΛΛΙΩΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΗΜΟ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΔΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ Η ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ Κ.Λ.Π

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΦΕΡΟΥΝ ΠΙΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΠΑΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΥΓΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΥΧΟΝ ΕΛΕΓΧΟΥ ΛΟΓΩ ΔΙΑΚΟΠΩΝ,ΔΕΝ

ΞΕΡΩ ΤΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΟΜΩΣ ΟΙ "ΣΔΟΕ"' ΑΛΛΙΩΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΗΜΟ ΓΙΑ ΜΗ ΕΠΙΔΕΙΞΗ

ΒΙΒΛΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΕΙΑ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΑ ΖΗΤΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διάταξη δεν ξέρω αλλα σε εισηγμένη μεγάλη που δούλευα, όταν κλείναν για διακοπές πάντα στέλναν ειδοποίηση στην ΔΟΥ, Νομίζω ότι είναι και προς το συμφέρον σου να τους ειδοποιήσεις.

Κατα την γνώμη μου έχει να κάνει πιο πολύ με πιθανό έλεγχο αφου υποθέτω οτι μιά τέτοια επιστολή δεν καταργεί τις υποχρεώσεις σου. Π.χ. Κύριοι κλείνω για 2 μήνες αρα δεν τυπώνω τιποτα :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΣΥΝΗΜΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΣΕ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟ ,ΤΣΙΜΑ ΜΑΡΙΝΗ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΥΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΕΝΕΚΑ ΣΠΟΥΔΑΙΩΝ ΛΟΓΩΝ .

ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΣΕ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΦΟΡΟ ΑΠΟΥΣΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗ ΕΝΕΚΑ ΣΠΟΥΔΑΙΩΝ ΛΟΓΩΝ (ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΔΕΙΑ)ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΑΚΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ . ΤΩΡΑ ΑΝ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΖΗΤΑ ΑΔΕΙΑ ΜΗ ΤΗΡΗΣΗΣ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΕΧΟΝΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΔΟΣΕΙΣ Ζ ΤΑΜΕΙΑ ΚΛΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΒΣ ΝΑ ΑΝΑΣΤΕΙΛΕΙ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΟΥΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ,ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΟΝ ΕΦΟΡΙΑΚΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ ΕΦΟΡΟ ΛΟΓΩ ΑΔΕΙΑΣ Η ΑΛΛΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ (ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΚΛΠ)ΠΑΡΑΤΑΣΗ .

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΕΠΟΠΤΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΘΕΙ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΛΕΓΧΟΥ .

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ ,ΝΑ ΤΥΠΩΣΕΙ ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ Ο ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΙΣ ΕΛΕΓΚΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΜΕΤΑ .

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ . ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ .

ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΩΝ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΜΗΟΥΡΓΗΘΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΑ ΣΤΑΔΙΑ ΕΛΕΓΧΟΥ .

ΤΕΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΩΡΟΣ ΤΩΝ ΑΔΕΙΟΥΧΩΝ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον PANDOR,

έχω την εντύπωση ότι πάμε να μπλέξουμε 2-3 διαφορετικά πράγματα.

το πρώτο είναι και το αρχικό ερώτημα: Θέλω λόγω άδειας του λογιστή να πάρω παράταση ενημέρωσης βιβλίων. Υποθέτω ότι αυτό είναι αίτηση στην οποία προφανώς η ΔΟΥ θα πρέπει να απαντήσει ναι ή όχι. Αυτό βγαίνει και απο την διατύπωση της επιστολής.Εχει να κάνει και με τις ημερομηνίες όπως λέει και ο Δ

Το άλλο θέμα είναι το κλείσιμο το λογιστηρίου γενικά, εκεί είναι γνωστοποίηση. "Απο τότε μέχρι τότε αν έρθετε το κτήριο ή το εργοστάσιο θα είναι κλειστό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον PANDOR,

έχω την εντύπωση ότι πάμε να μπλέξουμε 2-3 διαφορετικά πράγματα.

το πρώτο είναι και το αρχικό ερώτημα: Θέλω λόγω άδειας του λογιστή να πάρω παράταση ενημέρωσης βιβλίων. Υποθέτω ότι αυτό είναι αίτηση στην οποία προφανώς η ΔΟΥ θα πρέπει να απαντήσει ναι ή όχι. Αυτό βγαίνει και απο την διατύπωση της επιστολής.Εχει να κάνει και με τις ημερομηνίες όπως λέει και ο Δ

Το άλλο θέμα είναι το κλείσιμο το λογιστηρίου γενικά, εκεί είναι γνωστοποίηση. "Απο τότε μέχρι τότε αν έρθετε το κτήριο ή το εργοστάσιο θα είναι κλειστό".

ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗ ΦΑΕΕ ΑΘΗΝΩΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΚΛΕΙΝΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΛΟΓΩ ΑΔΕΙΩΝ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΙΤΗΣΗ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Δεν κατάλαβα τίποτε.

Ερωτώ:

Σε περίπτωση απουσίας του λογιστή,λόγω καλοκαιρινής αδείας,κατόπιν γνωστοποιήσης,αναστέλλεται ο φορολογικός έλεγχος?

Αν ναι,βάσει ποιας διάταξης του ΚΒΣ.

Βάση καμίας διάταξης Δημήτρη,

απλά τους βγάζεις από τον κόπο να έρθουν

χωρίς λόγο μια και εσύ θα λείπεις! :)

Το κάνω κάθε χρόνο και στο ΣΕΠΕ και στη ΔΟΥ,

ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΜΑΙ το ξέρω,

αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Μέχρι πέρσι τουλάχιστον γιατί φέτος

τα΄παμε μην τα ξαναπούμε.... :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάση καμίας διάταξης Δημήτρη,

απλά τους βγάζεις από τον κόπο να έρθουν

χωρίς λόγο μια και εσύ θα λείπεις! :(

Το κάνω κάθε χρόνο και στο ΣΕΠΕ και στη ΔΟΥ,

ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΜΑΙ το ξέρω,

αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Μέχρι πέρσι τουλάχιστον γιατί φέτος

τα΄παμε μην τα ξαναπούμε.... :D

Πάντως εγώ προτείνω να συμπληρώνουμε μια φόρμα με το πότε θέλουμε να πάρουμε την άδειά

μας ή να κάνουμε τις διακοπές μας και να μαζεύυουμε υπογραφές απο τις Δ.Ο.Υ. που

εμπλεκόμαστε το Ι.Κ.Α και το Σ.Ε.Π.Ε. και εφόσον μας το εγκρίνουν όλοι αυτοί με σφραγίδες

και υπογραφές, τότε και μόνον τότε να αναχωρούμε για τις διακοπές μας :P;):D:huh::o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Πάντως εγώ προτείνω να συμπληρώνουμε μια φόρμα με το πότε θέλουμε να πάρουμε την άδειά

μας ή να κάνουμε τις διακοπές μας και να μαζεύυουμε υπογραφές απο τις Δ.Ο.Υ. που

εμπλεκόμαστε το Ι.Κ.Α και το Σ.Ε.Π.Ε. και εφόσον μας το εγκρίνουν όλοι αυτοί με σφραγίδες

και υπογραφές, τότε και μόνον τότε να αναχωρούμε για τις διακοπές μας :P;):D:D:o

4/8/2006 - 4/9/2006

ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ:

..........................

...........................

.............................

...............................

............................

...............................

και μην τις καθυστερούμε.... :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Και ας πούμε καλά,για τον τακτικό έλεγχο.Μπορεί να γίνει αργότερα.

Σε περίπτωση ελέγχου της ΥΠΕΕ,π.χ για διασταυρώση κάποιων στοιχείων,τι θα τους πείς?

Θα τους δείξεις το χαρτί οτι ο λογιστής είναι σε άδεια?

Εχεις σίγουρη την τσέπη την παράβαση για μη επίδειξη βιβλίων και στοιχείων.

Εγω γύρισα απο την Κέρκυρα με το αεροπλάνο,για μια τέτοια περίπτωση.

Φυσικά και όποιος είναι πίσω θα είναι

υποχρεωμένος να δείξει ότι του ζητηθεί

αυτό δεν το συζητά με είναι αυτονόητο

αλλά στην περίπτωση αυτή δεν θα έρθουν

καθόλου έχει συμβεί επανειλημμένως.

Το διάστημα που δηλώνουμε να μην έρχονται.

Και μην ξεχνιόμαστε τις υπογραφές. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ας πούμε καλά,για τον τακτικό έλεγχο.Μπορεί να γίνει αργότερα.

Σε περίπτωση ελέγχου της ΥΠΕΕ,π.χ για διασταυρώση κάποιων στοιχείων,τι θα τους πείς?

Θα τους δείξεις το χαρτί οτι ο λογιστής είναι σε άδεια?

Εχεις σίγουρη την τσέπη την παράβαση για μη επίδειξη βιβλίων και στοιχείων.

Εγω γύρισα απο την Κέρκυρα με το αεροπλάνο,για μια τέτοια περίπτωση.

Έ το πολύ πολύ να υπογράφει και ο Διευθυντής της Υ.Π.Ε.Ε. και να ενημερώνει την υπηρεσία του

όσες μέρες λείπουμε να μήν πατήσουν το πόδι τους οι Ράμπο :P:D:o;):(:DB):huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνο,

Επομένως μην το κουνήσεις ρούπι από την Τρίπολη.Αντε το πολύ-πολύ μέχρι το Αστρος η μέχρι τον Τυρό για κανένα μπάνιο.Οπότε αμα σκάσει ΣΔΟΕ σε μια ώρα είσαι στην Τριπολη.

:D:(

Εγώ έχω κάνει τα κουμάντα μου δεν πάω διακοπές φέτος, εσύ ναδούμε. :D:oB):huh:;):P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Εγώ έχω κάνει τα κουμάντα μου δεν πάω διακοπές φέτος, εσύ ναδούμε. :D;):o:D:huh::P

Ομοιοπαθή

πόσο σε καταλαβαίνω.....

να΄ξερες πόσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομοιοπαθή

πόσο σε καταλαβαίνω.....

να΄ξερες πόσο!

Ευχαριστώ για την κατανόηση οπότε θα μείνουμε εμείς οι δύο να κρατάμε τα μπόσικα :P:D:D:huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Ευχαριστώ για την κατανόηση οπότε θα μείνουμε εμείς οι δύο να κρατάμε τα μπόσικα :P:D:D:o

ναι να τα κρατάμε και τα ηνία δεν έχω αντίρρηση

και επίσεις ο ένας τον αλλο για να δείνουμε

κουράγιο.... ;):huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι να τα κρατάμε και τα ηνία δεν έχω αντίρρηση

και επίσεις ο ένας τον αλλο για να δείνουμε

κουράγιο.... :D:D

ΝΑ ΠΡΟΣΤΕΘΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ??????????

ΜΙΑ ΑΠ’ ΤΑ ΙΔΙΑ….. :huh:;):o:P

Τουλάχιστον ελπίζω για διακοπές από Σεπτέμβριο και μετά…(χειμωνιάτικες…..) :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
ΝΑ ΠΡΟΣΤΕΘΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ??????????

ΜΙΑ ΑΠ’ ΤΑ ΙΔΙΑ….. B):(:(:(

Τουλάχιστον ελπίζω για διακοπές από Σεπτέμβριο και μετά…(χειμωνιάτικες…..) :(

Έλα έλα κοντά μας!

Στον δεξιό ώμο μπορείς να κλάψεις

εσύ, στον αριστερό έβαλα τον φίλο

και συνάδελφο ομοιοπαθή!

Εγω θα κλαίω και στους ...... :(:blink:

Εντάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΠΡΟΣΤΕΘΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ??????????

ΜΙΑ ΑΠ’ ΤΑ ΙΔΙΑ….. :(:(:(:blink:

Τουλάχιστον ελπίζω για διακοπές από Σεπτέμβριο και μετά…(χειμωνιάτικες…..) :(

Ά εδώ πρέπει να το γιορτάσουμε μέρες είχα να σε δώ στο site :(:(B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα έλα κοντά μας!

Στον δεξιό ώμο μπορείς να κλάψεις

εσύ, στον αριστερό έβαλα τον φίλο

και συνάδελφο ομοιοπαθή!

Εγω θα κλαίω και στους ...... :(:blink:

Εντάξει;

Ναί θα το παίξουμε σαν τους τρείς σωματοφύλακες ένας για όλους και όλοι για έναν :(B):(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΟΡΩ ΜΕΣΩ FAX ΝΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΧΡΟΝΟΥ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΛΟΓΩ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ΑΠΟ 7/8 ΕΩΣ 1/9??? ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ, ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ Β1 ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΜΕΣΩ FAX?? AΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

Μέσω ΦΑΧ όχι. Αίτηση για έγκριση όπως αναφέρει ο george41310.

Για την αποφυγή του ελέγχου μπορείς να μας παραθέσεις καμμία διάταξη που να το αναφέρει αυτό?
Δεν κατάλαβα τίποτε.

Ερωτώ:

Σε περίπτωση απουσίας του λογιστή,λόγω καλοκαιρινής αδείας,κατόπιν γνωστοποιήσης,αναστέλλεται ο φορολογικός έλεγχος?

Αν ναι,βάσει ποιας διάταξης του ΚΒΣ.

Και ας πούμε καλά,για τον τακτικό έλεγχο.Μπορεί να γίνει αργότερα.

Σε περίπτωση ελέγχου της ΥΠΕΕ,π.χ για διασταυρώση κάποιων στοιχείων,τι θα τους πείς?

Θα τους δείξεις το χαρτί οτι ο λογιστής είναι σε άδεια?

Εχεις σίγουρη την τσέπη την παράβαση για μη επίδειξη βιβλίων και στοιχείων.

Εγω γύρισα απο την Κέρκυρα με το αεροπλάνο,για μια τέτοια περίπτωση.

Δημήτρη υπάρχει κάποια απόφαση (δεν θυμάμαι ποιά ούτε μπορώ να την παραθέσω τώρα, ένεκα οι διακοπές)που αναφέρει ότι σε επιχειρήσεις με τμήμα λογιστηρίου, κατά τούς προληπτικούς ελέγχους από Υ.Π.Ε.Ε, σε μέρες και ώρες που το λογιστήριο είναι κλειστό, να μην αναζητούν τα βιβλία και τα στοιχεία για υπογραφή αλλά να περιορίζονται στα στοιχεία εκείνα τα οποία θα πρέπει να βρίσκονται στην εγκατάσταση που λειτουργεί. Και αναφέρεται στο Σαββατοκύριακο.

Με γνωστοποίηση στην ΔΟΥ, σε περίπτωση ελέγχου, εάν την επιδείξεις μαζί με την παραπάνω απόφαση συνήθως δεν πέφτει το πρόστιμο για μη επίδειξη βιβλίων και στοιχείων.

Πιθανόν αν το είχες κάνει να μή γύριζες από την Κέρκυρα :D

Εγώ πάντως από την Ανδρο δεν έχω γυρίσει. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...