Jump to content

ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΒΑΝΟ(ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑΝ ΣΗΜΕΡΑ)

Recommended Posts

Φειρούζ βγες στο μπαλκόνι

να σ'ακούσουν τα πουλιά

του Λιβάνου οι μαύροι κέδροι

κι οι λειχήνες του Αραράτ

Φειρούζ καημέ μου Φειρούζ

τους αναστεναγνούς μου αφήνω

στα σταυροδρόμια της ζωής.

Φειρούζ καημέ μου Φειρούζ

έμαθα πάντοτε να δίνω

όσα δεν έδωσε κανείς.

Στείλε μου το γιαχαμπίμπι

στις φτερούγες του νοτιά

να περάσεια από τη Γαύδο

και ν' ανέβει πιο ψηλά.

Η Ευαγγελία λέει

τον αρχαγγελίτικο

και συ στης Μπεκάα τη θέρμη

τραγουδάς το ανείπωτο.

ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Να και κάτι παρήγορο. Η ηλιθιότητα μερικές φορές έχει [;] όρια.

Διεθνής κατακραυγή

Αναστολή επιδρομών για 48 ώρες αποφάσισε το Ισραήλ μετά το μακελειό της Κανά

Associated Press

Τη λέξη «Κανά» στα αραβικά σχηματίζουν τα κεριά στη μνήμη των θυμάτων της σφαγής

Βηρυτός

Μετά τον αποτροπιασμό που προκάλεσε στη διεθνή κοινή γνώμη η δολοφονία δεκάδων αμάχων στην Κανά, το Ισραήλ αποφάσισε να προχωρήσει σε 48ωρη αναστολή των επιδρομών, προκειμένου να διεξαχθεί έρευνα για το περιστατικό.

Οι βομβαρδισμοί όμως θα συνεχιστούν εάν η Χεζμπολάχ επιτεθεί, διευκρινίζει ο στρατός.

Το Ισραήλ θέλει επίσης να δώσει χρόνο στους αμάχους να φύγουν από το νότιο Λίβανο, εάν το επιθυμούν, όπως ανακοίνωσε ο εκπρόσωπος του Στέιτ Ντιπάρτμεντ, Ανταμ Έρελι.

«Όλες οι αεροπορικές επιχειρήσεις ανεστάλησαν σε όλον τον Λίβανο κυρίως για να επιτρέψουν στον πληθυσμό του νοτίου τμήματος να εγκαταλείψουν την περιοχή» δήλωσε στρατιωτικός εκπρόσωπος.

Η ίδια πηγή τόνισε ωστόσο πως η πολεμική αεροπορία θα συνεχίσει τις προσβολές της σε περίπτωση που οι δυνάμεις της Χεζμπολάχ εντοπιστούν να εκτοξεύουν ρουκέτες κατά του βορείου Ισραήλ.

Συνολικά, 54 άμαχοι, μεταξύ αυτών τουλάχιστον 30 παιδιά, σκοτώθηκαν κατά τη διάρκεια ισραηλινού βομβαρδισμού στην Κανά, την πλέον αιματηρή επίθεση από την έναρξη του πολέμου πριν από 20 ημέρες.

«Σοκ και θλίψη»

Τα μέλη του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ συμφώνησαν τα ξημερώματα της Δευτέρας σε μία ανακοίνωση που εκφράζει την «απώτατη έκπληξη και θλίψη» του 15μελούς οργάνου για τον πολύνεκρο βομβαρδισμό της πόλης Κανά στον νότιο Λίβανο.

Η ανακοίνωση «με κατηγορηματικό τρόπο εκφράζει τη θλίψη του οργάνου για την απώλεια τόσων αθώων υπάρξεων» στην Κανά, ωστόσο, δεν κάνει έκκληση για άμεση εκεχειρία, όπως είχε ζητήσει ο ΓΓ του ΟΗΕ Κόφι Ανάν, καθώς οι ΗΠΑ αντιτάχθηκαν στην πρόταση αυτή.

Η ανακοίνωση τονίζει παράλληλα την αποφασιστικότητα του Συμβουλίου να εργαστεί «χωρίς περαιτέρω καθυστέρηση» για την έγκριση μίας απόφασης προς την κατεύθυνση «μίας μόνιμης διευθέτησης της κρίσεως».

news.in.gr, με πληροφορίες από Associated Press, ΑΠΕ/Reuters/Γαλλικό

Το "μπαλάκι" ήρθε στους άλλους φασίστες: Στην Χεζμπολάχ.

Αν βομβαρδίσουν το βόρειο Ισραήλ, οι Ισραηλινοί θα απαντήσουν.

Αν λοιπόν η Χεζμπολάχ βομβαρδίσει το Ισραήλ, ποιος θα φταίει μετά για τα αντίποινα;

Μήπως λοιπόν η βία διαχωρίζεται σε καλή και κακή, ακόμη και για εμάς;

Υπάρχει κανείς που θέλει να βομβαρδίσει η Χεζμπολάχ το Ισραήλ και ταυτόχρονα θλίβεται με τις χθεσινές εικόνες;

Αν ναι, τότε ίσως θα πρέπει να πάει για ψυχανάλυση.

Ή είμαστε υπέρ του πολέμου ή είμαστε υπέρ της ειρήνης.

doctor

Πραγματικά οι εικόνες που μεταδίδονται κάθε βράδυ απο τις ειδήσεις είναι πραγματικά τραγικές. Σφαγή αμάχων και θάνατος μικρών παιδιών το έτος 2006 ποιος μπορούσε να το φανταστεί. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι η απραγία της Διεθνούς Κοινότητας η οποία μάλλον πλέον αδύναμη μου φαίνεται. Ωρες ,ώρες σκέφτομαι σε τι κόσμο έρχονται τα παιδιά μας δήθεν πολιτισμένο. Τελικά χασάπηδες τύπου Χίτλερ αναβίωσαν και χειρότεροι. Γιατί τούτοι εδώ το παίζουν και πολιτισμένοι, σταυροφόροι και προστάτες. Χασάπηδες είναι της χειρότερης μορφής. Πραγματικά κρίμα θα πρέπει να δωθεί ένα τέλος στην αιματοχυσία μικρών παιδιών και αμάχων στον δήθεν πολιτισμένο αλλά τελικά πρωτόγονα βάρβαρο κόσμο μας

Αλίμονο μας αν θλιβόμαστε για τον θάνατο ενός παιδιού ανάλογα με την εθνικότητά του,

Δεν μπορείς και δεν πρέπει να το διακρίνεις είτε εβραιόπουλο έιτε μουσουλμάνος. Αυτοί που πληρώνουν τα σπασμένα ειναι παιδάκια που δεν πρόλαβαν να ονειρευτούν πως θα είναι η ζωή τους (οχι να την ζήσουν) :lol: