Προς το περιεχόμενο

Ποιος λογαριασμός χρεώνεται για συντήρηση Η/Υ όταν ο συμβαλλόμενος κόβει ΑΠΥ και υπόκειται σε παρακράτηση ΦΕΕ 20%;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος λογαριασμός χρεώνεται για συντήρηση Η/Υ όταν ο συμβαλλόμενος κόβει ΑΠΥ και υπόκειται σε παρακράτηση ΦΕΕ 20%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη tereza0314

ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΗ ΔΑΠΑΝΗ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ

62.07 ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΤΙ ΛΕΣ ΓΙΑ ΑΠΥ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Ποιος λογαριασμός χρεώνεται για συντήρηση Η/Υ όταν ο συμβαλλόμενος κόβει ΑΠΥ και υπόκειται σε παρακράτηση ΦΕΕ 20%;

Όπως σου είπε η tereza0314

Εχω όμως μια απορία

Ο επισκευαστης/συντηρητής Η/Υ δεν υπαγεται στα ελευθ.επαγγέλματα

Γιατί του κάνεις παρακρατηση ΦΕΕ 20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
61.00.02

εφόσον έχει κοπεί ΑΠΥ με παρακράτηση σωστός ο Τάσος...

άλλωστε δεν υπάρχει τυχαία ο λογαριασμός ...

τώρα στο γιατί και στο πως ....ρώτα τον τεχνικό ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΗ ΔΑΠΑΝΗ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ

62.07 ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΤΙ ΛΕΣ ΓΙΑ ΑΠΥ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ

ΔΙΑΦΩΝΩ tereza0314

Το είδος του στοιχείου δεν σε δεσμεύει όσον αφορά στον καταμερισμό της δαπάνης

Σωστή είναι η προηγούμενη απάντησή σου.

Στον 61.00.02 καταχωρίζονται αμοιβές τεχνικών μεν ελευθέρων επαγγελματιών δε(πολ.μηχανι΄κοί μηχανολόγοι κλπ) που ασκούν πνευματική εργασία δηλαδή και δεν νομίζω ότι ο συντηρητής Η/Υ είναι τέτοιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
εφόσον έχει κοπεί ΑΠΥ με παρακράτηση σωστός ο Τάσος...

άλλωστε δεν υπάρχει τυχαία ο λογαριασμός ...

τώρα στο γιατί και στο πως ....ρώτα τον τεχνικό ...

Υπεύθυνος για την παρακράτηση είναι ο λήπτης του στοιχείου και όχι ο εκδότης

Συνεπώς αφου δεν είναι ελευθερος επαγγελματίας γιατί να του κάνω παρακράτηση.

Και γιατί να μου κόψει ΑΠΥ και όχι ΤΠΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ype-
Σε καμμία περίπτωση ο τεχνικός Η/Υ δεν είναι ελέυθερος επαγγελματίας του αρθρ.48,ώστε να ωφείλετε παρακράτηση.Κακώς παρεκρατήθη.

Ουτε η αμοιβή του μπορεί να καταχωρησθεί στον λογ. 61 αλλά στον λογ.62,όπως σωστά ανέφερε η

συνάδελφος tereza 0314.

Νομίζω ότι τον μπερδέψαμε τον άνθρωπο

Η tereza 0314 μίλησε αρχικά για 62.07 και στην συνέχεια ανασκεύασε και συμφώνησε με τον anast

Σωστό είναι αυτό που λέει ο quest_1εδώ και ο λ/σμός είναι 62.07.04

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Εκτός θέματος αλλά μιας και το έφερε η συζήτηση,

Σε πελάτη μου που τώρα άνοιξε κατάστημα και ανέθεσε σε ένα ψυκτικό να τον προμηθεύσει ένα aircondition ο αθεόφοβος αφού του έκοψε διάφορα (5-6) δελτία αποστολής για τα μηχανήματα και τα εξαρτήματα που τοποθέτησε, στο τέλος εξέδωσε Τ.Π.Υ. (!!!) όταν τον βρήκα στο τηλέφωνο και του είπα ότι δεν πρέπει να εκδώσει Τ.Π.Υ. αλλά Τ.Π. διότι η αξία του μηχανήματος και των ανταλλακτικών ήταν κατά πολύ μεγαλύτερη του 1/3 της συνολικής αξίας μου λέει λοιπόν ότι πράγματι η αξία των ανταλλακτικών και του μηχανήματος είναι περίπου 1200 € και η εργασία περίπου 250 € και να μιλήσω με τον λογιστή του.

Πράγματι πήρα τον συνάδελφο και του εξέθεσα τις απόψεις μου προς στιγμήν έδειξε να τις συμμερίζεται και άρχισε να τα χώνει στον πελάτη του (επιφανειακά όπως αποδείχθηκε αργότερα …) και με διαβεβαίωσε ότι θα του έκανε τηλέφωνο για να διευθετηθεί το θέμα ….. οι μέρες περνούσαν (έπρεπε να γίνουν εκτυπώσεις, να υπολογισθεί ΦΠΑ κλπ) αλλά τίποτε …. οπότε σε νέο τηλέφωνο στον προμηθευτή με ενημέρωσε ότι ο λογιστής του τον διαβεβαίωσε ότι όλα έχουν γίνει όπως λέει ο νόμος και εγώ δεν ξέρω τι μου γίνετε ….. Τώρα τι κάνω ??? πως θα καταχωρήσω Πάγιο a/c με Τ.Π.Υ. ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμμία περίπτωση ο τεχνικός Η/Υ δεν είναι ελέυθερος επαγγελματίας του αρθρ.48,ώστε να ωφείλετε παρακράτηση.Κακώς παρεκρατήθη.

Ουτε η αμοιβή του μπορεί να καταχωρησθεί στον λογ. 61 αλλά στον λογ.62,όπως σωστά ανέφερε η

συνάδελφος tereza 0314.

Συμφωνω μαζι σας αλλα θετω και ενα ερωτημα:

Ηλεκτρολογος Μηχανολογος (ή προγραμματιστης ή μηχανολογος μηχανικος) εχει μονο ενα μπλοκακι ΑΠΥ το οποιο χρησιμοποιει σε καθε περιπτωση (και για συντηρηση Η/Υ) .

Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;

Κανεις παρακρατηση ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Συμφωνω μαζι σας αλλα θετω και ενα ερωτημα:

Ηλεκτρολογος Μηχανολογος (ή προγραμματιστης ή μηχανολογος μηχανικος) εχει μονο ενα μπλοκακι ΑΠΥ το οποιο χρησιμοποιει σε καθε περιπτωση (και για συντηρηση Η/Υ) .

Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;

Κανεις παρακρατηση ή οχι;

Οι ειδικότητες που ανέφερες συνάδελφε δεν έχουν σχέση με την επισκευή Η/Υ

Αν οι άνθρωποι αυτοί κάνουν και επισκευές Η/Υ πρέπει να κάνουν επέκταση δραστηριότητας και να δηλώσουν δευτερεύουσα με ΚΑΔ

72.50.12 Υπηρεσίες συντήρησης και επισκευής ηλεκτρονικών υπολογιστών

ΚΩΔ. ΜΣΚΚ 8206 Επισκευαστής αριθμομηχανών, γραφομηχανών κ.λπ. 34%

και να θεωρήσουν και ΤΠΥ ή ΑΠΥ (για τους ιδιώτες πελάτες τους) με άλλη σειρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση αυτού του επαγγελματία,υπάρχει παρακράτηση του άρθ.58 σαν ελεύθερος επαγγελματίας του άρθρου 48.

Οχι όμως σαν ένας απλός τεχνικός,χωρίς τις παραπάνω δραστηριότητες που αναφέρεις.

Στην περίπτωση αυτή οι υπηρεσίες του παρέχονται ως μηχανολόγου μηχανικού,άρθ 48 και υπόκειται στην παρκράτηση του άρθρ.58

Σε αυτην την περιπτωση, ποιον λογ/σμο θα χρησιμοποιουσες Δημητρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτή ακριβώς είναι η περίπτωση και τους φάγατε τους ανθρώπους.... :D

άλλωστε ο ερωτών απ'την αρχή είπε για συντήρηση δεν είπε για επισκευή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ype-

Οι ειδικότητες που ανέφερες συνάδελφε δεν έχουν σχέση με την επισκευή Η/Υ

Αν οι άνθρωποι αυτοί κάνουν και επισκευές Η/Υ πρέπει να κάνουν επέκταση δραστηριότητας και να δηλώσουν δευτερεύουσα με ΚΑΔ

72.50.12 Υπηρεσίες συντήρησης και επισκευής ηλεκτρονικών υπολογιστών

ΚΩΔ. ΜΣΚΚ 8206 Επισκευαστής αριθμομηχανών, γραφομηχανών κ.λπ. 34%

και να θεωρήσουν και ΤΠΥ ή ΑΠΥ (για τους ιδιώτες πελάτες τους) με άλλη σειρά διαφορετικά δεν μπορούν να ασκούν την δραστηριότητα αυτή.

Είναι σαν να αναλάβεις εσύ που είσαι λογιστής να μου βάψεις το σπίτι και να μου κόψεις ΑΠΥ από το στέλεχος που κόβεις στους πελάτες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι άνθρωποι αγαπητέ ype δεν θα κόψουν ΑΠΥ που θα γράφουν αντικατάσταση τροφοδοτικού...

ακόμη κι αυτό να κάνουν θα γράψουν.....

<< έλεγχος αρχείων, λήψη αντιγράφων ασφαλείας, συντήρηση προγραμμάτων, κ.λ.π.>>..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ype-
Αυτοί οι άνθρωποι αγαπητέ ype δεν θα κόψουν ΑΠΥ που θα γράφουν αντικατάσταση τροφοδοτικού...

ακόμη κι αυτό να κάνουν θα γράψουν.....

<< έλεγχος αρχείων, λήψη αντιγράφων ασφαλείας, συντήρηση προγραμμάτων, κ.λ.π.>>..

Συνάδελφε οι εργασίες που περιγράφεις δεν είναι επισκευή ή συντήρηση Η/Υ είναι εργασίες προγραμματιστή που είναι ελεύθερος επαγγελματίας.

Σ' αυτή την περίπτωση είναι διαφορετικά.

Αν μου βάψεις το γραφείο και στην ΑΠΥ σου μου γράψεις ενημέρωση βιβλίων και σύνταξη δηλώσεων δεν θα σε ρωτήσω σε ποιο λ/σμό καταχωρίζεται το βάψιμο του γραφείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε οι εργασίες που περιγράφεις δεν είναι επισκευή ή συντήρηση Η/Υ είναι εργασίες προγραμματιστή που είναι ελεύθερος επαγγελματίας.

Σ' αυτή την περίπτωση είναι διαφορετικά.

Αν μου βάψεις το γραφείο και στην ΑΠΥ σου μου γράψεις ενημέρωση βιβλίων και σύνταξη δηλώσεων δεν θα σε ρωτήσω σε ποιο λ/σμό καταχωρίζεται το βάψιμο του γραφείου;

και τι σημαινει "εργασιες προγραμματιστη" ???

τι ειναι επισκευες ? ή συντηρησεις ???

ή τιποτα αλλο ??

ή μηπως ειναι αυξηση της αξιας του παγιου (Η/Υ) ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ype-
και τι σημαινει "εργασιες προγραμματιστη" ???

τι ειναι επισκευες ? ή συντηρησεις ???

ή τιποτα αλλο ??

υπηρεσίες εννοούσα

Ουτε επισκευές ούτε συντηρήσεις.

οι υπηρεσίες που παρέχει ο προγραμματιστής τον κατατάσουν στα ελεύθερα επαγγέλματα γιατί υπερέχει η πνευματική εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπηρεσίες εννοούσα

Ουτε επισκευές ούτε συντηρήσεις.

οι υπηρεσίες που παρέχει ο προγραμματιστής τον κατατάσουν στα ελεύθερα επαγγέλματα γιατί υπερέχει η πνευματική εργασία.

τι ειναι εξοδο ή παγιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξοδο (61.00)

Καταρχας ας το πιασουμε απο την αρχη.

Υπαρχει ενα λογιστικο σχεδιο το οποιο μας δινει την δυνατοτητα να εχουμε την πληροφορια για τους σκοπους που την θελουμε. Μπορει να ειναι φορολογικοι αλλα μπορει να και οποιαδηποτε αλλοι. Αρα το να το καταχωρησεις στον 61.02 ή στον 62.07, προσωπικα λιγο μου πεφτει, γιατι μπορεις να φτασεις σε αναλυση τεταρτοβαθμιου. Τιθεται θεμα οπως ανεφερε και ο quest_1για το τι οριζεται επισκευη και τι συντηρηση, που οντως χωραει πολυ κουβεντα, γιατι οντως μπορει και να καταληξουμε να το θεωρεισουμε και παγιο....

Τωρα με εναν συναδελφο που ειχε προβλημα με το παραστατικο.

Πλεον δεν θεωρειται παραβαση η λαθος εκδοση παραστατικου. Εκανε λαθος και εκοψε ΤΠΥ αντι ΤΠ ... και ??? στο ιδιο αποτελεσμα δεν θα καταληξουμε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ype-

Καταρχας ας το πιασουμε απο την αρχη.

Υπαρχει ενα λογιστικο σχεδιο το οποιο μας δινει την δυνατοτητα να εχουμε την πληροφορια για τους σκοπους που την θελουμε. Μπορει να ειναι φορολογικοι αλλα μπορει να και οποιαδηποτε αλλοι. Αρα το να το καταχωρησεις στον 61.02 ή στον 62.07, προσωπικα λιγο μου πεφτει, γιατι μπορεις να φτασεις σε αναλυση τεταρτοβαθμιου.Τιθεται θεμα οπως ανεφερε και ο quest_1για το τι οριζεται επισκευη και τι συντηρηση, που οντως χωραει πολυ κουβεντα, γιατι οντως μπορει και να καταληξουμε να το θεωρεισουμε και παγιο....

Τωρα με εναν συναδελφο που ειχε προβλημα με το παραστατικο.

Πλεον δεν θεωρειται παραβαση η λαθος εκδοση παραστατικου. Εκανε λαθος και εκοψε ΤΠΥ αντι ΤΠ ... και ??? στο ιδιο αποτελεσμα δεν θα καταληξουμε ??

Σ' αυτή την περίπτωση μπορείς να το καταχωρίσεις σε όποιον λ/σμό εσύ νομίζεις αλλά

Η τήρηση του Ε.Γ.Λ.Σ. είναι υποχρεωτική (μεχρι 3ο βαθμό στην ΟΜ.6) και επομένως κάπου δεσμεύεσαι

Και επι πλέον όπου και να το καταχωρίσεις δεν υπάρχει θέμα παρακράτησης για την συγκεκριμένη υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-
Επιμένεις μιλώντας με τον συνάδελφο λογιστή

ΜΑ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ, ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΗΘΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ????

ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ???

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ???

ΔΗΜΗΤΡΗ , ΤΑΣΟ , ΚΩΣΤΑ , ΚΑΡΟΛΕ , ΛΟΙΠΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

MOY EXEI TYXEI KAI MENA

Επέμενα επί 3 μήνες.

Δεν πέρασα το ΤΠΥ και έβαλα τον πελατη να πιέζει τον προμηθευτή του για να μην χάσει τον φπα (~1050,00€) και στο τέλος μου το αντικατέστησε.

Γι αυτό σου λέω

Επίμενε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...