Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΦΟΡΟΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΜΕΤΟΧΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΗς ΜΤΧ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΖΗΜΙΑΣ


logineri

Ερώτηση

Καλημέρα σας

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : σε περίπτωση ζημίας ο συντελεστής απόδοσης ιδίων κεφαλαίων βγαίνει με αρνητικό πρόσιμο. Στην περίπτωση αυτή ο φόρος 5% υπολογίζεται επί της ονομαστικής αξίας της μετοχής;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλημέρα σας

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : σε περίπτωση ζημίας ο συντελεστής απόδοσης ιδίων κεφαλαίων βγαίνει με αρνητικό πρόσιμο. Στην περίπτωση αυτή ο φόρος 5% υπολογίζεται επί της ονομαστικής αξίας της μετοχής;

ευχαριστώ

OXI ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ <ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ> ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΤΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ.ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΙΣΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στο ιδιωτικό συμφωνητικό όμως που υπεγράφη δεν αναφέρεται η αξία της μετοχής. Αναφέρεται συγκεκριμένα ότι οι μέτοχοι παραχωρούν άνευ ανταλλάγματος την ψιλή κυριότητα τόσων μετοχών στο Γενικό Διευθυντή σε αναγνώριση των υπηρεσιών του. Σημειωτέον ότι έγινε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου με κεφαλαιοποίηση μέρους του υπέρ το άρτιο αποθεματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ψιλή κυριότητα σε κινητές αξίες πρώτη φορά βλεπω/ακούω

Δηλαδή ο κ. διευθυντής θα έχει τα χαρτιά αλλά οι μέτοχοι θα παίρνουν τα μερίσματα (αφού θα έχουν επικαρπία) ;;;

Εν πάσει περιπτώσει ο φόρος υπολογίζεται στην μεγαλύτερη αξία μεταξύ αυτής που προσδιορίζεται βάσει του προσδιορισμου με την ΠΟΛ.1053/2003 και της αναγραφόμενης στο συμφωνητικό μεταβίβασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ να πω την αλήθεια, πρώτη φορά βλέπω ψιλή κυριότητα σε μετοχές.

Νομίζω ότι δεν υφίσταται κάτι τέτοιο νομικά !

Γιατί δεν χρησιμοποιούν Ιδρυτικούς Τίτλους (Εξαιρετικούς-ΕΙΤ ή Κοινούς ΚΙΤ) ή ακόμα καλύτερα προνομιούχες μετοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν ξέρω βρε παιδιά τι να σας πω και εγώ απόρησα, εκτός των υστέρων βέβαια...γράφει ότι οι μετοχές παραμένουν εις χείρας των επικαρπωτών μετόχων και είναι υποχρεωμένοι να τις παραδόσουν μετά από μία συγκεκριμένη αναγραφόμενη ημερομηνία, που προφανώς θα αποκτήσει η μετοχή κάποια πραγματική αξία.

Το πρόβλημα το δικό μου βέβαια παραμένει διότι στο συμφ. δεν αναφέρεται η αξία των μεταβιβαζόμενων μετοχών, συνεπώς θα βάλω την ονομαστική τους αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έτσι όπως το βλέπω, δεν έχεις μεταβίβαση μετοχών ακόμα !!!

Έχεις μία συμφωνία για μελλοντική μεταβίβαση αν πραγματοποιηθεί κάποιος όρος της (αναβλητική αίρεση).

Όταν γίνει η μεταβίβαση, τότε θα πρέπει να ανησυχείς και να κάνεις ενέργειες.

Αποψή μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι σύμφωνοι υπάρχει ο όρος αυτός αλλά αναφέρεται επίσης ότι ο διευθυντής με την ιδιότητα του ψιλού κυρίου των μετο΄χων αποδέχεται και υπεισέρχεται στα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των μετόχων και ότι τα τυχόν μερίσματα θα δίδονται υπό μορφή bonus σ' αυτόν.

Ο δικηγόρος μου είπε ότι ουσιαστικά πρέπει να πληρωθεί φόρος για το 1/3 (ως την μεταβίβαση της επικαρπίας σε τρία χρόνια) και θα μου το υπολογίσει η εφορία (:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν και δεν εχω ασχοληθει σχετικα, για δες και τις:

ΠΟΛ. 1249/2001

http://www.taxheaven.gr/show.php?id=2602&a...t&mode=html

ΠΟΛ. 1136/2002

1136_2002.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα σας

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : σε περίπτωση ζημίας ο συντελεστής απόδοσης ιδίων κεφαλαίων βγαίνει με αρνητικό πρόσιμο. Στην περίπτωση αυτή ο φόρος 5% υπολογίζεται επί της ονομαστικής αξίας της μετοχής;

ευχαριστώ

...Και εγώ σε μία μεταβίβαση μου βγαίνει πολύ χαμηλή αξία μετοχής σε σχέση με αυτήν της ονομαστικής της που αυτή (η μικρότερη) θέλουνε αγοραστες και πωλητές να γραφεί στο Ιδ. Συμφωνητικό.

Η αξία πχ όλων των προς μεταβίβαση βγαίνει 100.000 Ε ενώ η αντίστοιχη ονομαστική 1.000.000 Ε.

Το 5% του φόρου μεταβίβασης θα υπολογιστεί στα 100.000 Ε ??? και αλήθεια λέμε αν έβγαινε αρνητική σε ποιά αξία θα γινότανε η μεταβίβαση ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Εν πάσει περιπτώσει ο φόρος υπολογίζεται στην μεγαλύτερη αξία μεταξύ αυτής που προσδιορίζεται βάσει του προσδιορισμου με την ΠΟΛ.1053/2003 και της αναγραφόμενης στο συμφωνητικό μεταβίβασης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστός ο τελευταίος φίλος. Και ένα σημερινό πραγματικό παράδειγμα. Μεταβιβάστηκαν 1500 μετοχές ΑΕ ονομαστικής αξίας 30 ευρώ έκαστη. Με αρνητικά ίδια κεφάλαια, συντελεστές κλπ και

χωρίς πάγια στον ισολογισμό της ως αξία μεταβίβασης ίσχυσε η αναγραφόμενη στα συμφωνητικά μεταβίβασης ήτοι 0.30 ευρώ η κάθε μία και πληρώθηκε συνολικά φόρος μεταβίβασης 22,50 ευρώ

δηλ 1500 χ 0,30= 450,00 χ 5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Anast ευχαριστώ

κατανόησα τουλάχιστον το γενικό πλαίσιο, θα το δούμε τώρα και στην πράξη όταν πάω ΦΑΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...