Jump to content
  • 0

ΑΔΕΙΑ ΣΕ ΜΕΛΟΣ ΕΦΟΡΕΥΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ

Guest
 Share

Question

Μισθωτός που θα είναι μέλος εφορευτικής επιτροπής στις βουλευτικές εκλογές, δικαιούται άδεια και αν ναι, είναι με αποδοχές;

Ευχαριστώ

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Μισθωτός που θα είναι μέλος εφορευτικής επιτροπής στις βουλευτικές εκλογές, δικαιούται άδεια και αν ναι, είναι με αποδοχές;

Ευχαριστώ

Όχι, γιατί με τις νέες ρυθμίσεις, α) μπορεί να δηλώσει κώλυμα λόγω απόστασης και να μη δεχτεί το διορισμό του στην εφορευτική επιτροπή και β) είχε όλο το προηγούμενο 18μηνο στη διάθεσή του να εγγραφεί στους ειδικούς καταλόγους των ετεροδημοτών της περιοχής διαμονής του.

Αν η απόσταση είναι μεγάλη δεν δικαιούται άδεια με αποδοχές. Από την άλλη πλευρά ο εργοδότης δεν έχει, αφενός, το δικαίωμα να του αρνηθεί άδεια άνευ αποδοχών, και αφ ετέρου είναι στη διακριτική του ευχέρεια να του τη δώσει από τη κανονική του.

• 0
Guest BARRACUDA

Διαφωνώ με την φίλη LandS ,

έχει δικαίωμα για άδεια με αποδοχές κανονικά η οποία δεν αφαιρείται από την κανονική του άδεια και όσο αφορά τις μέρες της άδειας , είναι σχετικές με την απόσταση , αλλά σε κάθε περίπτωση και οι επιπλέον μέρες που τυχόν θα πάρει ο εργαζόμενος λόγω αντικειμενικών δυσκολιών μετάβασης και επιστροφής , άν μπορεί να αποδείξει τις δυσκολίες αυτές , επίσης θα του δικαιολογηθούν.

• 0
Guest Thalia

Αδεια μετ' αποδοχών για την άσκηση του εκλογικού δικαιώματος

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE

Πέμπτη, 26 Φεβρουαρίου 2004 20:11

Με απόφαση του υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, Δημήτρη Ρέππα, χορηγείται ειδική άδεια απουσίας με αποδοχές στους εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα, για την άσκηση του εκλογικού δικαιώματος κατά τις βουλευτικές εκλογές της 7ης Μαρτίου 2004.

Η απόφαση προβλέπει τα εξής:

Α. Για τους μισθωτούς για τους οποίους εφαρμόζεται καθεστώς εξαήμερης εβδομαδιαίας εργασίας:

Α) Σε όσους μετακινηθούν για την άσκηση του εκλογικού τους δικαιώματος σε απόσταση `100-200` χιλιομέτρων, χορηγείται άδεια μιας (1) εργάσιμης ημέρας.

Β) Σε όσους μετακινηθούν σε απόσταση `201-400` χιλιομέτρων, χορηγείται άδεια δύο (2) εργάσιμων ημερών.

Γ) Σε όσους μετακινηθούν σε απόσταση 401 χιλιομέτρων κι άνω, χορηγείται άδεια τριών (3) εργάσιμων ημερών, εφ’ όσον κινηθούν εξ' ολοκλήρου οδικώς, με βάση υπεύθυνη δήλωσή τους.

Δ) Σε όσους μετακινηθούν σε νησιά, ο αριθμός των ημερών αδείας που χορηγείται θα εξετάζεται κατά περίπτωση, ανάλογα με την απόσταση και τις ειδικές συνθήκες μετακίνησης, χωρίς ωστόσο η άδεια στις περιπτώσεις αυτές να υπερβαίνει τις τρεις (3) εργάσιμες ημέρες.

Β. Για τους μισθωτούς για τους οποίους εφαρμόζεται καθεστώς πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας:

Α) Σε όσους μετακινηθούν για την άσκηση του εκλογικού τους δικαιώματος σε απόσταση `200-400` χιλιομέτρων, χορηγείται άδεια μιας (1) εργάσιμης ημέρας.

Β)Σε όσους μετακινηθούν σε απόσταση 401 χιλιομέτρων κι άνω, χορηγείται άδεια δύο (2) εργάσιμων ημερών, εφ’ όσον κινηθούν εξ' ολοκλήρου, με βάση υπεύθυνη δήλωσή τους.

Γ) Σε όσους μετακινηθούν σε νησιά, ο αριθμός των ημερών άδειας που χορηγείται θα εξετάζεται κατά περίπτωση, ανάλογα με την απόσταση και τις ειδικές συνθήκες μετακίνησης, χωρίς ωστόσο η άδεια στις περιπτώσεις αυτές να υπερβαίνει τις τρεις (3) εργάσιμες ημέρες.

3. Για όσους εκ των μισθωτών που μετακινούνται κατά τα ανωτέρω, η Κυριακή 7 Μαρτίου 2004 (ημέρα διεξαγωγής της ψηφοφορίας) είναι εργάσιμη ημέρα, αυτή θεωρείται ως ημέρα ειδικής άδειας απουσίας με αποδοχές, πέραν αυτών που ορίζονται στην προηγούμενη παράγραφο της παρούσας.

4. Η κατά τα ανωτέρω χορηγούμενη άδεια δε συμψηφίζεται με την ετήσια άδεια μετ' αποδοχών.

• 0
Guest Επισκέπτης

Ευχαριστώ

Μέλος ΕΕ ορίζεται κάποιος στο εκλογικό τμήμα που ψηφίζει, άρα δικαιούται από το νόμο, όπως αναφέρεται σωστά στην πρώτη απάντηση εδώ, την όποια άδεια δικαιούται κάθε μισθωτός που πάει να ψηφίσει, και μάλιστα η άδεια αυτή δεν συμψηφίζεται με την κανονική του. Ωστόσο θέμα προκύπτει -και γι' αυτό ρωτώ- με αυτούς που ψηφίζουν (και κατά συνέπεια διορίζονται ΕΕ) ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ πόλη όπου μένουν και δουλεύουν. Και γι' αυτούς ευθεία τουλάχιστον πρόβλεψη στο νόμο δεν βρίσκω, αν και είναι παράλογο, σε π΄/ολεις σαν την Αθήνα, που η ΕΕ μπορεί και να ξημερώσει, να υποχρεωθεί ο μισθωτός να πάει στη δουλειά του την άλλη μέρα ή να χάσει μέρα από την ετήσια άδειά του. Εχει κάποιος να προτείνει/ συστήσει κάτι άλλο;

• 0
Εχει κάποιος να προτείνει/ συστήσει κάτι άλλο;

Έχετε απόλυτο δίκιο σε όσα γράφετε. Εγώ στην θέση σας δεν θα πήγαινα να ψηφίσω καν...

Ξέρετε ότι όλα τα σχολεία είναι κλειστά Παρασκευή και Δευτέρα; Ξέρετε ότι χιλιάδες δάσκαλοι κάθονται και πληρώνονται;

Ε, νομίζω ότι είναι καιρός να τους βάλει κάποιος να εργαστούν στην καταμέτρηση (για τολμήστε να το αναφέρετε...).

Επίσης, αυτό το υδροκέφαλο κράτος θα μπορούσε να ορίζει πολλά άτομα για εφορευτική επιτροπή και να ορίζει να κάθεται ο καθένας για 4 ώρες. Δεν νομίζω να είχε κανείς πρόβλημα να μείνει στην εφορευτική επιτροπή για 4 ώρες.

Το σημερινό σύστημα είναι απαράδεκτο και αν δεν σας έχει επιδοθεί η πρόσκληση, τότε δεν έχετε καμία απολύτως κύρωση...

• 0
Έχετε απόλυτο δίκιο σε όσα γράφετε. Εγώ στην θέση σας δεν θα πήγαινα να ψηφίσω καν...

Ξέρετε ότι όλα τα σχολεία είναι κλειστά Παρασκευή και Δευτέρα; Ξέρετε ότι χιλιάδες δάσκαλοι κάθονται και πληρώνονται;

Ε, νομίζω ότι είναι καιρός να τους βάλει κάποιος να εργαστούν στην καταμέτρηση (για τολμήστε να το αναφέρετε...).

Επίσης, αυτό το υδροκέφαλο κράτος θα μπορούσε να ορίζει πολλά άτομα για εφορευτική επιτροπή και να ορίζει να κάθεται ο καθένας για 4 ώρες. Δεν νομίζω να είχε κανείς πρόβλημα να μείνει στην εφορευτική επιτροπή για 4 ώρες.

Το σημερινό σύστημα είναι απαράδεκτο και αν δεν σας έχει επιδοθεί η πρόσκληση, τότε δεν έχετε καμία απολύτως κύρωση...

Διαφωνώ.

Δυστυχώς δεν επιβάλλονται κυρώσεις θα έπρεπε όμως αφού ο νόμος ορίζει έτσι.

Πέραν του νόμου αν θέλεις κάποιος να λέγεται πολίτης πρέπει να συμμετέχει στις διαδικασίες.

Ακριβώς επειδή κάποιοι την κάνουν λούφα και δεν συμμετέχουν, εγώ διορίστηκα και φέτος για τρίτη συνεχόμενη φορά

μέλος της εφορευτικής. Να σημειώσω την τελευταία φορά (στις ευρωεκλογές) από τα μέλη της εφορευτικής παρουσιαστήκαμε μόνο τρεις και στο διπλανό τμήμα μόνο ένας.

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ 96/2007

Κωδικοποίηση σ' ενιαίο κείμενο των διατάξεων της νομοθεσίας για την εκλογή βουλευτών

.............

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε΄

Εφορευτικές Επιτροπές

Άρθρο 58

(Άρθρο 58 Π.Δ. 351/2003)

Διορισμός εφορευτικών επιτροπών

1. Ψηφοφορία γίνεται ενώπιον εφορευτικών επιτροπών.

2. Σε κάθε εκλογικό τμήμα ορίζεται εφορευτική επιτροπή που αποτελείται από τον αντιπρόσωπο της δικαστικής αρχής ως πρόεδρο και τέσσερα μέλη που αναπληρώνονται από ισάριθμα αναπληρωματικά.

3. Τα μέλη των εφορευτικών επιτροπών και οι αναπληρωτές τους κληρώνονται, μέσα σε δεκαπέντε (15) ημέρες από την κατά το άρθρο 31 παράγραφος 3 έναρξη της προεκλογικής περιόδου, από το οικείο Πρωτοδικείο. Στην κλήρωση, κατά την οποία μπορούν να παρίστανται οι υποψήφιοι, οι αντιπρόσωποι και πληρεξούσιοι των κομμάτων περιλαμβάνονται οι εγγεγραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους του οικείου εκλογικού διαμερίσματος που φέρονται στους καταλόγους αυτούς ως κάτοικοι της περιοχής.

4. Μέσα στην προθεσμία της προηγούμενης παραγράφου το αρμόδιο δικαστήριο, μπορεί, κατά την κρίση του, να διορίζει, με απόφασή του που λαμβάνει σε συμβούλιο, τα μέλη των εφορευτικών επιτροπών από τους καταλόγους της προηγούμενης παραγράφου. Στην περίπτωση αυτή μέλη εφορευτικών επιτροπών ορίζονται αυτοί που κατά την κρίση του συμβουλίου πρωτοδικών παρέχουν στοιχεία επάρκειας γι' αυτά τα καθήκοντα. Οι οριζόμενοι πρέπει να έχουν τουλάχιστον απολυτήριο δημοτικού σχολείου και να μην έχουν υπερβεί το εξηκοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους.

Για το σκοπό αυτό είναι δυνατόν ο αρμόδιος πρόεδρος πρωτοδικών να ζητήσει πληροφορίες και στοιχεία από τους ειρηνοδίκες του τόπου και τις δημοτικές ή κοινοτικές αρχές.

Μ' αυτές τις προϋποθέσεις το συμβούλιο πρωτοδικών μπορεί ν' αποκλείσει μέλη που κληρώθηκαν και που τα κρίνει ανεπαρκή για το έργο της εφορευτικής επιτροπής.

5. Αρμόδιο πρωτοδικείο είναι αυτό που στην περιφέρειά του υπάγεται ο δήμος ή η κοινότητα όπου εδρεύει το εκλογικό τμήμα.

6. Όσοι σύμφωνα με τα παραπάνω ορίστηκαν μέλη των εφορευτικών επιτροπών, ειδοποιούνται με απόδειξη για το διορισμό τους πέντε (5) τουλάχιστον ημέρες πριν από την ψηφοφορία με φροντίδα του Εισαγγελέα Πρωτοδικών, στον οποίο διαβιβάζεται από τον Πρόεδρο Πρωτοδικών αντίγραφο της πράξης του πρωτοδικείου για το διορισμό τους.

7. Τα μέλη των εφορευτικών επιτροπών είναι υποχρεωμένα να εκτελούν τα καθήκοντά τους ανεξαρτήτως αν ειδοποιήθηκαν εγκαίρως.

• 0
Διαφωνώ.

Δυστυχώς δεν επιβάλλονται κυρώσεις θα έπρεπε όμως αφού ο νόμος ορίζει έτσι.

Πέραν του νόμου αν θέλεις κάποιος να λέγεται πολίτης πρέπει να συμμετέχει στις διαδικασίες.

Ακριβώς επειδή κάποιοι την κάνουν λούφα και δεν συμμετέχουν, εγώ διορίστηκα και φέτος για τρίτη συνεχόμενη φορά

μέλος της εφορευτικής. Να σημειώσω την τελευταία φορά (στις ευρωεκλογές) από τα μέλη της εφορευτικής παρουσιαστήκαμε μόνο τρεις και στο διπλανό τμήμα μόνο ένας.

Ype, σέβομαι την διαφωνία σου, όμως θεωρώ την όλη διαδικασία ως μια μεγάλη κοροϊδία και εγώ προσωπικά δεν θεωρώ υποχρέωσή μου να συμμετάσχω σε αυτή την αδικία του κράτους απέναντι στους πολίτες του. Δεν μπορεί κάποιοι δημόσιοι λειτουργοί να κάθονται και να πληρώνονται και ένας ιδιωτικός υπάλληλος να τελειώνει την καταμέτρηση στις 5 το πρωί και να πρέπει στις 8 να είναι στη δουλειά του. Υπάρχει κάτι δημοκρατικό σε αυτό;

Βέβαια κανένα πολιτικό κόμμα δεν αναλαμβάνει το πολιτικό κόστος να συγκρουστεί με τους δημοσίους υπαλλήλους και κανένας -αν θέλετε να το προχωρήσουμε περαιτέρω- δεν θίγει το θέμα της χρησιμότητας της εκλογικής άδειας αφού όλοι μπορούν να ψηφίσουν στον τόπο διαμονής τους. Τέλος πάντων το έχουμε ξανασυζητήσει...

• 0

Εφόσον καλειται για να εκπληρώσει δημόσια υποχρεωτική υπηρεσία δικαιούται την ιδια αποζημίωση που δικαιούται και εκείνος που πάει να ψηφίσει στην Ανω Ελατιτσα, εστω και αν μπορούσε ο ψηφοφόρος να ψηφίσει εδώ ως ετεροδημοτης.

Και θα μου πείτε"ειναι λογικό να πληρώνει το λογαριασμο ο εργοδότης , αφου ο εργαζόμενος μπορούσε να ψηφισει ως ετεροδημότης??" φυσικά και δεν ειναι αλλά...."Νομος είναι το δίκιο του εργάτη", ο εργοδοτης λεφτα εχει , να πληρωσει ο κερατάς..

Νατανε μονο αυτό.....

• 0

Εμένα πάλι ποσώς με ενδιαφέρει αν θα λέγομαι πολίτης αυτής της χώρας. Για την ακρίβεια, ντρέπομαι πλέον να είμαι πολίτης αυτής της χώρας.

Βγαίνω το πρωί από το σπίτι μου και διασταυρούμενος με άλλους συμπολίτες μου (μεγαλύτερης ηλικίας ως επί το πλείστον) σκέφτομαι από μέσα μου (για την ώρα από μέσα μου γιατί δε μπορώ να εγγυηθώ για το προσεχές μέλλον αν θα αρχίσω να τα βγάζω και προς τα έξω), "και εσύ φταις και εσύ, και εσύ για τα χάλια μας" ενώ ταυτόχρονα βλέπω τα παιδάκια και αναρωτιέμαι πότε θα έρθει η μέρα που θα συνειδητοποιήσουν σε τι χώρα θα ζήσουν και τι έφτιαξαν οι πατεράδες και οι παπούδες τους... Το ακόμα πιο ανησυχητικό είναι ότι δε νομίζω να είμαι ο μόνος που το κάνει αυτό...