Προς το περιεχόμενο

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΛΥΣΗΣ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ


επισκέπτη Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ?

ΤΟ ΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ?

ΤΟ ΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.

Τα βασικά που πρέπει να γίνουν είναι :

1. Να εισπραχθεί το τίμημα του έργου (το οποίο και θα τιμολογηθεί, ή έχει ήδη τιμολογηθεί)

2. Πώληση παγίων και υλικών της κοινοπραξίας.

3. Σύνταξη διαλυτικού της κοινοπραξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη Επισκέπτης
Τα βασικά που πρέπει να γίνουν είναι :

1. Να εισπραχθεί το τίμημα του έργου (το οποίο και θα τιμολογηθεί, ή έχει ήδη τιμολογηθεί)

2. Πώληση παγίων και υλικών της κοινοπραξίας.

3. Σύνταξη διαλυτικού της κοινοπραξίας.

ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΔΙΑΛΥΤΙΚΟΥ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΤΕ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΥΣΗΣ ΜΙΑΣ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΔΙΑΛΥΤΙΚΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΔΙΑΛΥΤΙΚΟΥ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΤΕ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΥΣΗΣ ΜΙΑΣ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΔΙΑΛΥΤΙΚΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Το υπόδειγμα που ζήτησες το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές

______._.097295800___._____.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικη μου ΔΟΥ εδω και 20 χρονια τουλαχιστον δεν ζητουν συμφωνητικο διαλυσης.

Ρωτα μηπως και στην δικη σου δεν χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Στην δικη μου ΔΟΥ εδω και 20 χρονια τουλαχιστον δεν ζητουν συμφωνητικο διαλυσης.

Ρωτα μηπως και στην δικη σου δεν χρειαζεται.

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΕ ΛΥΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΛΥΤΙΚΟ ΘΑ ΤΟ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΟΥΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...
επισκέπτη ΛΟΥΛΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ?

ΤΟ ΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 years later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ?

ΤΟ ΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΕ ΛΥΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΛΥΤΙΚΟ ΘΑ ΤΟ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΟΥΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

καταθεις το διαλυτικο στην δου

πας ελεγχο  με ολα τα σχετικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ?

ΤΟ ΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.

 

 

 

Φροντίστε πριν τη λύση της κοινοπραξίας να σας εχουν εξοφλήσει τα τιμολόγια που εχετε εκδόσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως γνωρίζετε έχουν σταλεί εκκαθαριστικά για τέλος επιτηδεύματος σε αρκετά ΑΦΜ, κυρίως κοινοπραξιών, που είχαν κάνει έναρξη ακόμα και από τη δεκαετία του 1980.

Κληρονόμησα μερικά τέτοια, μόλις πρόσφατα από εργολάβους που έχουν χάσει ότι δικαιολογητικό υπήρχε, ενάρξεις, βιβλία, δηλώσεις, παραστατικά, κλπ και φυσικά και τη διακοπή, αν υπήρξε κάποτε. Μιλάμε για περισσότερα από 20 χρόνια πίσω, κανένας δεν θεώρησε ότι θα χρειάζονταν αυτό το αρχείο.

Δεν ξέρω ούτε τα στοιχεία των μελών, δεν προκύπτουν από πουθενά, ούτε καν τα ποσοστά συμμετοχής για να συντάξω διαλυτικά.

Στο Πρωτοδικείο δεν υπάρχει κάτι τουλάχιστον για τις κοινοπραξίες αφού δεν ήταν υποχρεωτικό να κατατεθούν, ούτε φυσικά στο Επιμελητήριο, από το οποίο έπαιρναν μόνο απαλλαγή.

Γνωρίζει κανένας αν η ΔΟΥ έχει αρχείο προσβάσιμο, και μέχρι πόσο πίσω μπορεί να αναζητήσω παρόμοια στοιχεία;

Αν δεν πληρωθούν τα 400άρια υπάρχει συσχέτιση των εταιρικών ΑΦΜ με τα στοιχεία των μελών, οπότε θα έχουν πρόβλημα με ενημερότητες και άλλα παρόμοια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

υπαρχει αρχειο στις ΔΟΥ

σε ηλεκτρονικη μορφη  σε επιπεδα δου

αλλα δεν ψαχνουν . λενε οτι δεν υπαρχει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...