Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΣΕ ΤΡΙΤΟ


MITAK

Ερώτηση

Δυσκολευτηκα ακομα και να διαλεξω κατηγορια για το θεμα αυτο

Λοιπον πελατης μου εχει ξενοδοχειακη μοναδα γ κατηγοριας η οποια υπολειτουργει

Φετος θελει να μεταβιβασει με συμφωνητικο την εκμεταλλευση της σε καποιο πρακτορειο μεχρι το τελος της σαιζον εναντι τιμηματος.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1.Μητρωο τι γινεται ,ανοιγει αυτος υποκαταστημα για να μπορει να κοβει παραστατικα;

εγω κανω καμμια κινηση στο μητρωο

2.ΦΠΑ ΚΑΙ ΔΗΜ.ΤΕΛΗ για το διαστημα της ενοικιασης αποδιδει αυτος η εγω

3.Εναν υπαλληλο που εχει το ξενοδοχειο του τον νοικιαζουμε ;

Γενικα οσο το σκεφτομαι βγαζω πολλες ερωτησεις γιαυτο οποις εχει αναλογη περιπτωση στο ρεπερτοριο του θα βοηθουσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

[Αν ο πελάτης σου εκμισθώσει το ξενοδοχείο στο πρακτορείο και δεν παρέχει υπηρεσίες ξενοδόχου αλλά η εκμετάλλευση γίνεται αποκλειστικά από το πρακτορείο πρέπει να αλλάξει καδ δραστηριότητας στο μητρώο γιατί πλέον τα εισοδήματα του είναι όχι από εκμετάλλευση ξενοδοχειου αλλά από εκμίσθωση αυτού,

Οσον αφορά την φορολογία, φορολογείται στην Α πηγή εισοδήματος σύμφωνα με το άρθρο 20 του ν.2238/94 εισόδημα από ακίνητα.

Το πρακτορείο αν γίνει το συμφωνητικό είναι πλέον ο ξενοδόχος και πρέπει να κάνει έναρξη υποκαταστήματος να τηρεί τα αυτός τα βιβλία και στοιχεία καθώς και το πρόσθετο βιβλίο πόρτας

Ο υπάλληλος σαν τι είναι στο ξενοδοχείο?ρεσεψιονίστ? πρέπει να γίνει η πρόσληψη του από το πρακτορείο .

Το ΦΠΑ και τα Δημ.τελη θα πληρώνονται από τον νέο ξενοδόχο(πρακτορείο).

Αυτό που πρέπει να προσέξεις όσον αφορά το ΦΠΑ είναι αν το ξενοδοχείο λειτουργεί πάνω από 5 έτη.

Αν έχει χρησιμοποιήσει τα πάγια για 5 έτη δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά αν δεν έχει περάσει πενταετία επειδή η επιχείρηση πλέον δεν θα διενεργεί φορολογητέες πράξεις αλλά αφορολόγητες πράξεις χωρίς δικαίωμα έκπτωσης (εκμισθωση) τότε η επιχείρηση υποχρεούται σε διακανονισμό για το 1/5 του φόρου που είχε επιβαρύνει το αγαθό επένδυσης για όσα χρόνια υπάρχει μεταβολή(αρθρο 33 2859/2000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω Κατερινα σαφη σωστα και λογικα μου ακουγονται αυτα που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιας και υπάρχει το άρθρο να συνεχίσω κ εγώ με την εξής ερώτηση:

'Ενας πελάτης μου θέλει να νοικιάσει Ξενοδοχειακή μονάδα, με την άδεια ΕΟΤ τί ακριβώς γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...