Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ 4 ΩΡΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ 5ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ ΤΟΥ?


επισκέπτη Επισκέπτης-JOAN-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-JOAN-

ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ 4 ΩΡΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ 5ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΕΙΝΑΙ 40,33 ΠΟΣΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ ΤΟΥ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-JKL-
ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ 4 ΩΡΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ 5ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΕΙΝΑΙ 40,33 ΠΟΣΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ ΤΟΥ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

ΤΟ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ ΕΙΝΑΙ 40,33*15%,ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΤΡΑΩΡΟ,ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟΔΙΔΟΝΤΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΤΕΚΜΑΡΤΟΥ ΓΙΑ ΟΚΤΑΩΡΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ημιαπασχόληση στα τεκμαρτά δεν υπάρχει. Μπορείς μόνο να δηλώσεις οτί δουλεύει λιγότερες μέρες πχ Δευτέρα-Τεταρτη-Παρασκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-DORA-

Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΩΝ ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα, 

 

εχω σερβιτορο εκ περιτροπης (2 μερες χ 8 ωρες)....στο προγραμμα μισθοδοσιας μου λογω του οτι ειναι ωρομισθιος, πρεπει να κανω αναγωγη το τεκμαρτο ημερομισθιο σε ωρομισθιο με αποτελεσμα οι εισφορες του μηνα να βγαινουν παραπανω γυρω στα 30 λεπτα (40,45/8 =5,056)...μπορω να το χειριστω με αυτο τον τροπο? θα εχω προβλημα σε τυχον ελεγχο?

 

ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα, 

 

εχω σερβιτορο εκ περιτροπης (2 μερες χ 8 ωρες)....στο προγραμμα μισθοδοσιας μου λογω του οτι ειναι ωρομισθιος, πρεπει να κανω αναγωγη το τεκμαρτο ημερομισθιο σε ωρομισθιο με αποτελεσμα οι εισφορες του μηνα να βγαινουν παραπανω γυρω στα 30 λεπτα (40,45/8 =5,056)...μπορω να το χειριστω με αυτο τον τροπο? θα εχω προβλημα σε τυχον ελεγχο?

 

ευχαριστω...

Ναι , δεν μπορεί να είναι ωρομίσθιος για την ασφάλιση το τεκμαρτό είναι τεκμαρτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση: Σε πείπτωση που κάποιος δουλεύει ένα ημερομίσθιο την εβδομάδα(8ωρος)...το τεκμαρτό ημερομίσθιο θα το μετατρέψουμε σε ωρομίσθιο και αυτό επί 8...?

Δηλαδή σερβιτόρος..40,45χ0,15=6,06 ωρομίσθιο..

άρα για το 8ωρο 6,06χ8=48,48...

Αυτή τη τακτική την ακολουθούμε μόνο στην αμοιβή ή και όσον αφορά και την ασφαλίση στα τεκμαρτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να θεσω την  περιπτωση μου με ενα παραδειγμα, μηπως δε το εξηγησα καλα....

εστω σερβιτορος δουλευει σε ενα μηνα 10 8ωρα....εφοσον δουλευει λιγοτερες απο 40 ωρες την εβδομαδα , θεωρειται ωρομισθιος...

η αμοιβη του ειναι με ποσοστα (λεμε τωρα)...

οσον αφορα την ασφαλιση εχουμε: 10 χ 40,45 = 404,50 ......  404,50 x 49,56% = 200,47 (ΕΙΣΦΟΡΕΣ)

για να τα υπολογισει σωστα η μισθοδοσια μου πρεπει να αναγω το τεκμαρτο ημερομισθιο σε ωρομισθιο....40,45/8 = 5,056 και επειδη δε δεχεται δυο δεκαδικα μετα την υποδιαστολη, το στρογγυλοποιουμε....αρα 5,06 οποτε κ υπολογιζουμε 10(ημερες εργασιας) χ 8 (ωρες) χ 5,06 (τεκμ. ωρομισθιο) = 404, 80 ......... 404,80 χ 49,56 % = 200, 62(ΕΙΣΦΟΡΕΣ)......

 

οποτε προκυπτει μια μικρη διαφορα προς τα επανω...για ποιο λογο να εχω προβλημα σε τυχον ελεγχο εφοσον δεν εχω ''κλεψει'' εισφορες? 

 

ευχαριστω και με συγχωρειτε εαν σας κουρασα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο σερβιτόρος αμοίβεται με ποσοστά κ ασφαλίζεται βάσει τεκμαρτών.

 

Εκτός κ αν η αμοιβή του ξεπερνά το τεκμαρτό ημερομίσθιο.

 

Για τα ένσημα : 1 ένσημο ανά 6,66 ώρες απασχόλησης => στην περίπτωση   8ωρης απασχόλησης έχουμε για  3ημέρες= 4 ένσημα, για 4ημέρες= 5 ένσημα, για 5ημέρες= 6 ένσημα, για 6ημέρες= 7 ένσημα ... για 8ημέρες=10 ένσημα κ.ο.κ.

 

Ειδικά στην περίπτωση που δεν αμοίβεται με ποσοστά (αυτό είναι παράνομο;;) θα πρέπει να λάβουμε υπόψη πόσες ώρες ανά ημέρα αλλά και ποιές ώρες εργάζεται (αν δηλαδή είναι βραδυνά, αργίες κλπ) και αν με τις προσαυξήσεις αυτές ξεπερνά η αμοιβή το τεκμαρτό ημερομίσθιο. Αν το ξεπερνά τότε οι εισφορές θα πρέπει να υπολογιστούν με το μεγαλύτερο ποσό.

 

 

Τώρα στο θέμα του ωρομισθίου, σημείο αναφοράς αποτελεί, το ωρομίσθιο βάσει ΕΓΣΕ και φυσικά το πόσο πραγματικά αμοίβεται από τον εργοδότη.

 

Βέβαια όπως πάντα όλα κρίνονται στο έλεγχο... και από τον εκάστοτε ελεγκτή.

 

...ωραία σπαζοκεφαλιά εεε;; τύφλα να έχει το sudoku...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να θεσω την  περιπτωση μου με ενα παραδειγμα, μηπως δε το εξηγησα καλα....

εστω σερβιτορος δουλευει σε ενα μηνα 10 8ωρα....εφοσον δουλευει λιγοτερες απο 40 ωρες την εβδομαδα , θεωρειται ωρομισθιος...

η αμοιβη του ειναι με ποσοστα (λεμε τωρα)...

οσον αφορα την ασφαλιση εχουμε: 10 χ 40,45 = 404,50 ......  404,50 x 49,56% = 200,47 (ΕΙΣΦΟΡΕΣ)

για να τα υπολογισει σωστα η μισθοδοσια μου πρεπει να αναγω το τεκμαρτο ημερομισθιο σε ωρομισθιο....40,45/8 = 5,056 και επειδη δε δεχεται δυο δεκαδικα μετα την υποδιαστολη, το στρογγυλοποιουμε....αρα 5,06 οποτε κ υπολογιζουμε 10(ημερες εργασιας) χ 8 (ωρες) χ 5,06 (τεκμ. ωρομισθιο) = 404, 80 ......... 404,80 χ 49,56 % = 200, 62(ΕΙΣΦΟΡΕΣ)......

 

οποτε προκυπτει μια μικρη διαφορα προς τα επανω...για ποιο λογο να εχω προβλημα σε τυχον ελεγχο εφοσον δεν εχω ''κλεψει'' εισφορες? 

 

ευχαριστω και με συγχωρειτε εαν σας κουρασα! :)

 

 

Μετατροπή ημερομίσθιου σε ωρομίσθιο

Ημερομίσθιοχ 0,15 και όχι ημερομίσθιο/8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετατροπή ημερομίσθιου σε ωρομίσθιο

Ημερομίσθιοχ 0,15 και όχι ημερομίσθιο/8

 

οκ, αυτο ειναι γνωστο.....στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως, το προβλημα βρισκεται στο προγραμμα μισθοδοσιας μου...λογω του οτι τον εχω σαν ωρομισθιο, παει το προγραμμα και παιρνει το 40,45 που εχω δηλωσει σαν τεκμαρτο και το πολλαπλασιαζει επι τις ημερες εργασιας και επι τις ωρες ανα ημερα! οποτε στην παραπανω περιπτωση που δουλεψε 10 οχταωρα (80 ωρες) παει μου βγαζει τεκμαρτο 80χ40,45 = 3236, ενω θα επρεπε να υπολογιζε 10 χ 40,45.....σε επικοινωνια με τη DATA μου ειπαν οτι δε το εχουν προβλεψει κ πρεπει να το κανω αναγωγη σε ωρομισθιο...αν το κανω ομως επι 0,15 βγαζει ωρομισθιο 6,06 το οποιο αν το πολλαπλασιασω με τις 80 ωρες ξεφευγει απο την πραγματικοτητα......στην ουσια εγω θελω να βγαλω τα 404,50 αλλα με ωρομισθιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδή κάποιος που εργάζεται μία μέρα τη βδομάδα (μόνο σάββατο) επί 8ωρο δεν θα πληρώσει ΙΚΑ με το τεκμαρτό αλλά με

αναλογία 8ώρου  δηλαδή ωρομίσθιο Χ 8       6,06*8=48,48  Χ ΕΙΣΦΟΡΕΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδή κάποιος που εργάζεται μία μέρα τη βδομάδα (μόνο σάββατο) επί 8ωρο δεν θα πληρώσει ΙΚΑ με το τεκμαρτό αλλά με

αναλογία 8ώρου  δηλαδή ωρομίσθιο Χ 8       6,06*8=48,48  Χ ΕΙΣΦΟΡΕΣ?

 

αυτο ακριβως ειναι που λεω....ΔΕΝ ισχυει αυτο....θα πληρωσει κανονικα 40,45, οχι 48,48...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ακόμα κι αν δούλευε 10 ωρες πχ?

 

ναι...παλι στα 40,45 θα ασφαλιστει...αλλα εχω την εντυπωση οτι αν οι πραγματικες αποδοχες ξεπερνανε τις τεκμαρτες, τοτε ασφαλιζεται με τις πραγματικες...μου ειπε σημερα υπαλληλος του ικα οτι δεν ισχυει αυτο και οτι θα ασφαλιστει επι των τεκμαρτων παλι αλλα εχω την εντυπωση πως ειχα διαβασει οτι ασφαλιζεται στο μεγαλυτερο ποσο....αλλα μη σε παρω κ στο λαιμο μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...