Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ,ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ


επισκέπτη JOHN K.

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ ΤΟ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ???ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη ΛΟΥ ΣΑΛΟΜΕ

ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ,ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΣΩΣΤΑ

ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΑΝΤΕΣ , ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΕΙΣ .ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ Η ΤΗΝ ΑΠΔ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί

να έχεις...

είναι με την εκκαθάριση του φόρου

του δώρου...

Εσύ δεν χρειάζεται να τους βρεις θα σε

βρουν αυτοί :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το μόνο πρόβλημα που μπορεί

να έχεις...

είναι με την εκκαθάριση του φόρου

του δώρου...

Τι προβλημα μπορει να εχει με την εκκαθαριση του φορου του δωρου;

Τι θα αλλαξει τον Δεκεμβριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Τι προβλημα μπορει να εχει με την εκκαθαριση του φορου του δωρου;

Τι θα αλλαξει τον Δεκεμβριο;

Η εκκαθάριση του δώρου για να είναι σωστή

θα πρέπει να γίνει στη 12 περίοδο.

Με κλειστές και συνυπολογισμένες όλες τις

προηγούμενες.

Αυτό θα αλλάξει το Δεκέμβριο.

Δεν υπολογίζω δώρο Χριστουγέννων νωρίτερα

από την 12 περίοδο. Και πριν δύο μέρες που

είχα αποχώρηση το δώρο θα του κατατεθεί στο

λογαριασμό του μαζί με των υπολοίπων υπαλλήλων

το Δεκέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφ όσον πρόκειται για αποχωρούντα συμβαίνουν δυο πράγματα.

α) Δε θα υπάρξει άλλη ενδιάμεση μισθολογική περίοδος η οποία θα μεταβάλει το σύνολο των ετήσιων αποδοχών, οπότε είναι αδιάφορο πότε θα γίνει η εκκαθάριση του Δώρου.

β) Για τους αποχωρούντες δε χρειάζεται βάσει εγκυκλίου να είναι "σωστή" η εκκαθάριση του φόρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η εκκαθάριση του δώρου για να είναι σωστή

θα πρέπει να γίνει στη 12 περίοδο.

Με κλειστές και συνυπολογισμένες όλες τις

προηγούμενες.

Αυτό θα αλλάξει το Δεκέμβριο.

Προβλημα του προγραμματος που χρησιμοποιεις.

Εμενα παντως το αποτελεσμα ειτε το υπολογισω τωρα ειτε τον Δεκεμβριο ειναι το ιδιο.

Απορια:

Δηλαδη τρεχεις την μισθοδοσια για το εργαζομενο που εχει αποχωρησει και για τις περιοδους που δεν εργαζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Εφ όσον πρόκειται για αποχωρούντα συμβαίνουν δυο πράγματα.

α) Δε θα υπάρξει άλλη ενδιάμεση μισθολογική περίοδος η οποία θα μεταβάλει το σύνολο των ετήσιων αποδοχών, οπότε είναι αδιάφορο πότε θα γίνει η εκκαθάριση του Δώρου.

β) Για τους αποχωρούντες δε χρειάζεται βάσει εγκυκλίου να είναι "σωστή" η εκκαθάριση του φόρου

Δεν έχω καταλάβει την αντίδραση... :)

Αφού μπορώ να είναι σωστό γιατί να μην είναι;; :D

Και δεύτερον δεν το ανέφερα ως κανόνα ως μία

ακόμα δυνατότητα. :huh:

Και τέλος πάντων δεν είναι ο γενικός κανόνας

μια αναφορά έκανα, και δεν είναι και λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρία
Εφ όσον πρόκειται για αποχωρούντα συμβαίνουν δυο πράγματα.

α) Δε θα υπάρξει άλλη ενδιάμεση μισθολογική περίοδος η οποία θα μεταβάλει το σύνολο των ετήσιων αποδοχών, οπότε είναι αδιάφορο πότε θα γίνει η εκκαθάριση του Δώρου.

β) Για τους αποχωρούντες δε χρειάζεται βάσει εγκυκλίου να είναι "σωστή" η εκκαθάριση του φόρου

Σε σχέση με το α μπορεί να υπάρξουν αναδρομικά αλλά συμφωνώ ότι στους αποχωρούντες δεν γίνεται εκκαθάριση φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν έχω καταλάβει την αντίδραση... :)

Αφού μπορώ να είναι σωστό γιατί να μην είναι;; :D

Δηλαδή Μαρία, εσύ για τον αποχωρήσαντα κάνεις εκκαθάριση φόρου, με βάση τις πραγματικές ληφθείσες ετήσιες αποδοχές του; Αν έχω καταλάβει καλά ότι αυτό κάνεις, είσαι λάθος.

Αν πάλι όχι...... είσαι σωστή :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η εκκαθάριση του δώρου για να είναι σωστή

θα πρέπει να γίνει στη 12 περίοδο.

Με κλειστές και συνυπολογισμένες όλες τις

προηγούμενες.

Αυτό θα αλλάξει το Δεκέμβριο.

Δεν υπολογίζω δώρο Χριστουγέννων νωρίτερα

από την 12 περίοδο. Και πριν δύο μέρες που

είχα αποχώρηση το δώρο θα του κατατεθεί στο

λογαριασμό του μαζί με των υπολοίπων υπαλλήλων

το Δεκέμβριο.

Μαρια , εχεις επιρεαστει από το προγραμμα μισθοδοσίας που εχεις. Σιγκιουλαρ εχεις; Αυτο ειναι λαθος εκ μερους των προγραμματων. Πρεπει να ποδεσμευσουν τα δωρα από την 12 περιοδο και να μπορουν να βγαινουν οταν αποχωρει ο εργαζόμενος. Το προγραμμα που αποκλειει τις περιοδους για να βγαλη δωρο μονο τον 4 και 12 μηνα του ετους ειναι αχριστο. ΚΑι αναφερομε τουλαχιστον στην Σιγκιουλαρ , η οποια ελπιζω να το διορθωσει αυτό. Το ΙΚΑ δεχεται και στην πληρωμη και στην ΑΠΔ τα δωρα στον μηνα που γινεται η αποχωρηση. Εχω αποχωρηση 15/5/2006. Τι ωραια που ειναι κυρια Σιγκιουλαρ να το πληρωσω τον Φεβρουαριο του 2007 , που ισως ο εργαζόμενος να βρισκεται σε αλλο πλανήτη. Δεν βαζω το9 ονομα μου , γιατι την αλλη ευδομαδα θα εχω μια αμεση επαφη μαζι τους και θα τους τα πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μαρια , εχεις επιρεαστει από το προγραμμα μισθοδοσίας που εχεις. Σιγκιουλαρ εχεις; Αυτο ειναι λαθος εκ μερους των προγραμματων. Πρεπει να ποδεσμευσουν τα δωρα από την 12 περιοδο και να μπορουν να βγαινουν οταν αποχωρει ο εργαζόμενος. Το προγραμμα που αποκλειει τις περιοδους για να βγαλη δωρο μονο τον 4 και 12 μηνα του ετους ειναι αχριστο. ΚΑι αναφερομε τουλαχιστον στην Σιγκιουλαρ , η οποια ελπιζω να το διορθωσει αυτό. Το ΙΚΑ δεχεται και στην πληρωμη και στην ΑΠΔ τα δωρα στον μηνα που γινεται η αποχωρηση. Εχω αποχωρηση 15/5/2006. Τι ωραια που ειναι κυρια Σιγκιουλαρ να το πληρωσω τον Φεβρουαριο του 2007 , που ισως ο εργαζόμενος να βρισκεται σε αλλο πλανήτη. Δεν βαζω το9 ονομα μου , γιατι την αλλη ευδομαδα θα εχω μια αμεση επαφη μαζι τους και θα τους τα πω.

Δε νομίζω ότι έχεις δίκιο τουλάχιστον σε αυτό. Το ManPower μπορεί γενικά να θέλει δίπλωμα χειριστή για να το δουλέψεις, αλλά αυτό το σημείο είναι είναι μάλλον από τα καλά του. Μάλλον δεν το έχεις κατανοήσει πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Δηλαδή Μαρία, εσύ για τον αποχωρήσαντα κάνεις εκκαθάριση φόρου, με βάση τις πραγματικές ληφθείσες ετήσιες αποδοχές του; Αν έχω καταλάβει καλά ότι αυτό κάνεις, είσαι λάθος.

Αν πάλι όχι...... είσαι σωστή :blink:

Όχι δεν έχεις καταλάβει καλά προφανώς.

Και φυσικά δεν κάνω εκκαθάριση με βάση τις πραγματικές

ληφθείσες αποδοχές του έτους τι στιγμή που δεν υπάρχουν κιόλας.

Με τα ήδη δεδουλευμένα γίνεται η εκκαθάριση.

Και είναι απολύτως σωστή γιατί έχει γίνει έλεγχος

σε αυτό το κομμάτι, ενώ σε περίπτωση της καταβολής

με την αποχώρηση έχουν παρουσιαστεί διαφορές,

μικρές βέβαια αλλά υπάρχουν.

Σου ξανα λέω όμως δεν το έγραψα ώς κανόνα ώς μια

δεύτερη παράμετρο.

Όσο για το manpower αγαπητέ έχω να πω ότι είναι το

καλύτερο στην κατηγορία του, το μόνο που σου δίνει

απεριόριστες δυνατότητες, αρκεί να εξοικειωθείς μαζί του

και παρόλο που θεωρείται παλιό και κατά καιρούς έχω δει

διάφορα demo σου λέω με βεβαιότητα ότι κανένα δεν το

φτάνει. Αν κάτι δεν σου πάει καλά ίσως φταίει η υποστήριξη

που μπορεί να έχεις. Πριν πάρεις βιαστικές αποφάσεις και

χάσεις κάτι που πραγματικά αξίζει κοίταξε του λίγο ίσως με

άλλο μηχανογράφο, αν θες επικοινώνησε με πμ να το συζητήσουμε

καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μαρια , εχεις επιρεαστει από το προγραμμα μισθοδοσίας που εχεις. Σιγκιουλαρ εχεις; Αυτο ειναι λαθος εκ μερους των προγραμματων. Πρεπει να ποδεσμευσουν τα δωρα από την 12 περιοδο και να μπορουν να βγαινουν οταν αποχωρει ο εργαζόμενος. Το προγραμμα που αποκλειει τις περιοδους για να βγαλη δωρο μονο τον 4 και 12 μηνα του ετους ειναι αχριστο. ΚΑι αναφερομε τουλαχιστον στην Σιγκιουλαρ , η οποια ελπιζω να το διορθωσει αυτό. Το ΙΚΑ δεχεται και στην πληρωμη και στην ΑΠΔ τα δωρα στον μηνα που γινεται η αποχωρηση. Εχω αποχωρηση 15/5/2006. Τι ωραια που ειναι κυρια Σιγκιουλαρ να το πληρωσω τον Φεβρουαριο του 2007 , που ισως ο εργαζόμενος να βρισκεται σε αλλο πλανήτη. Δεν βαζω το9 ονομα μου , γιατι την αλλη ευδομαδα θα εχω μια αμεση επαφη μαζι τους και θα τους τα πω.

Κάνεις μεγάλο λάθος συνάδελφε. Τα πάντα μπορείς να κάνεις με το Μanpower (Εύκολα ή δύσκολα). Μπορείς να υπολογίσεις το δώρα όποτε θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κάνεις μεγάλο λάθος συνάδελφε. Τα πάντα μπορείς να κάνεις με το Μanpower (Εύκολα ή δύσκολα). Μπορείς να υπολογίσεις το δώρα όποτε θέλεις.

Πίσω εισαστε ακόμα. Η συγκιουλαρ τωρα λανσαρει τη μισθοδοσία στον ακαουνταντ 4 και σε αυτο αναφερομαι εγω. Εκει εχει δεσμευσει τα δωρα στον 4 και 12 μηνα. Ενω σε αφινει να δημιουργησεις περιοδους δωρων σε οποιοδήποτε μηνα , δεν σε αφηνει να κανεις υπολογισμο εκκαθαρισης, λεγοντας οτι ο υπολογισμός αυτός γινεται σε μια και μοναδική περιοδο. Καλά ομως κανατε και αναφερθηκατε στο Μανποουερ για να ξερω πως θα μιλησω σε αυτους. Το μανποουερ δεν το γνωριζω . Το ακαουνταντ 4 ομως που αρχισε να κυκλοφορει από τελος 2005 ειναι ακομα μπερδεμενο και αχρηστο στον χρηστη , αφου δεν μπορει να βγαλει σωστη ΑΠΔ αυτος , αλλα πρεπει να ακολουθησει οτι του πει η Σιγκιουλαρ. Ισως καποιος ημιμαθής να τους ειπε να αλλαξουν οσα εχουν στον μανποουερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...