Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υπολογισμός άδειας σε περίπτωση αποχώρησης


επισκέπτη Mythos

Ερώτηση

Έχοντας προσληφθεί σαν μισθωτός σε ιδιωτική εταιρεία τον Ιούνιο του 2005 με πενθήμερη εργασία τη βδομάδα (και έχοντας προϋπηρεσία άνω των 12 ετών σε άλλες εταιρείες), αν παραιτηθώ τον Αύγουστο από την εταιρεία και μη έχοντας πάρει φετινή άδεια θα δικαιούμαι ως αποζημίωση και τις 25 μέρες άδεια ή αναλογία του έτους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Έχοντας προσληφθεί σαν μισθωτός σε ιδιωτική εταιρεία τον Ιούνιο του 2005 με πενθήμερη εργασία τη βδομάδα (και έχοντας προϋπηρεσία άνω των 12 ετών σε άλλες εταιρείες), αν παραιτηθώ τον Αύγουστο από την εταιρεία και μη έχοντας πάρει φετινή άδεια θα δικαιούμαι ως αποζημίωση και τις 25 μέρες άδεια ή αναλογία του έτους;

Αναλογία του έτους ......απλά θα είναι 2,5 ημερομίσθια τον μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η αναλογία του 2,5 πώς ακριβώς βγαίνει;

Είσαι σίγουρος για την αναλογία; Είχα την εντύπωση ότι δικαιούμαι όλη την άδεια μιας και έχω ήδη κλείσει χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν θές διάβασε την εγκύκλιο για τις άδειες και θα καταλάβεις....

Εγκύκλιος για τις νέο καθεστώς αδειών

το 2,5 αντί για 2 είναι ακριβώς γιατί έχεις συμπληρώσει προϋπηρεσία 12 ετών και δικαιούσαι 25 εργάσιμες ή αλλιώς αμοιβή για 30 ημέρες 30/12=2,5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Μάλιστα. Άρα για τον πρώτο χρόνο (2005) δικαιούμουν 6 μήνες (ή 7;) επί 2,5 μέρες άδεια;

Προσλήφθηκα μετά τις 20 Ιουνίου 2005.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μάλιστα. Άρα για τον πρώτο χρόνο (2005) δικαιούμουν 6 μήνες (ή 7;) επί 2,5 μέρες άδεια;

Προσλήφθηκα μετά τις 20 Ιουνίου 2005.

Ναι και σχεδόν ολόκληρο επίδομα (το οποίο επίδομα πρέπει να το ξαναπάρεις και φέτος)...

Θα σε παρακαλούσα να κάνεις μια αναζήτηση στην ενότητα που (σωστά) έβαλες το θέμα σου ...

τα έχουμε αναλύσει πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σου.

Ναι έχω διαβάσει τις εγκυκλίους και αρκετά άλλα τόπικ αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος...

Για παράδειγμα, λες ότι δικαιούμουν πέρσυ όλο το επίδομα αδείας. Όμως αυτό δεν υπολογίζεται με βάση τους μήνες από Ιούνιο μέχρι Αύγουστο, δηλαδή 3 μήνες επί 2,5 = 7,5, οπότε δεν είναι όλο το επίδομα; Κάνω κάπου λάθος προφανώς ε; Το επίδομα υπολογίζεται με βάση όλη την άδεια του χρόνου που δικαιούμαι το 1ο έτος (2005) ή με βάση την άδεια που δικαιούμαι μέχρι Αύγουστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θα επανέλθω...... γιατί δεν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις αυτά που σου λέω... B)

Β. ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ

Όσον αφορά στο επίδομα αδείας, τονίζονται τα εξής:

Όπως είναι γνωστό, κάθε εργαζόμενος μαζί με την άδεια δικαιούται αποδοχές αδείας καθώς και επίδομα αδείας (άρ.3, παρ.16 Ν.4504/1966). Το δικαίωμα λήψης επιδόματος αδείας, αποτελεί επακόλουθο του δικαιώματος λήψης κανονικής αδείας και υπολογίζεται όπως και οι αποδοχές αδείας-είναι δηλαδή ίσες προς το σύνολο των αποδοχών αδείας με τον περιορισμό ότι δε δύναται να υπερβεί για όσους μεν αμείβονται με μισθό, το μισό μισθό, για όσους δε αμείβονται με ημερομίσθιο ή ωρομίσθιο ή ποσοστά, τα 13 ημερομίσθια. Ως εκ τούτου, -οι μισθωτοί οι οποίοι λαμβάνουν τμήμα ή ολόκληρη την άδεια, δικαιούνται και ανάλογες αποδοχές επιδόματος αδείας τόσο για το πρώτο και δεύτερο ημερολογιακό έτος, όσο και για τα επόμενα έτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν πειράζει, σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου. Διάβασα αυτά που λες αλλά και αυτά που άλλοι μου είπαν, οπότε και μπερδεύτηκα.

Απλά υπάρχει και το εξής θέμα: ο προηγούμενος εργοδότης μου έδωσε κι αυτός επίδομα αδείας (από Ιανουάριο με Μάιο 2005) τον Αύγουστο. Είναι δυνατόν να πάρω πάλι από τον τωρινό εργοδότη και μάλιστα σχεδόν ολόκληρο; Αυτό δεν το βλέπω μέσα στην εγκύκλιο.

Και δεύτερο, από τα παραδείγματα κατάλαβα ότι ο Ιούνιος, παρόλο που δούλεψα λίγες μέρες πιάνεται ολόκληρος στον υπολογισμό της αναλογίας των αδειών μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Απλά υπάρχει και το εξής θέμα: ο προηγούμενος εργοδότης μου έδωσε κι αυτός επίδομα αδείας (από Ιανουάριο με Μάιο 2005) τον Αύγουστο. Είναι δυνατόν να πάρω πάλι από τον τωρινό εργοδότη και μάλιστα σχεδόν ολόκληρο;

ΝΑΙ

Και δεύτερο, από τα παραδείγματα κατάλαβα ότι ο Ιούνιος, παρόλο που δούλεψα λίγες μέρες πιάνεται ολόκληρος στον υπολογισμό της αναλογίας των αδειών μου.

ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...