Jump to content

ΠΩΛΗΣΗ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ


Recommended Posts

Guest ΣΩΤΟΣ

ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΙΧ ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΒΕΣΤΕΙ ΠΛΗΡΩΣ

ΑΡΑ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΡΔΟΣ ΑΠΟ ΠΩΛΗΣΗ ΠΑΓΙΟΥ

ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΑΞΙΑ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΟ

ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΑΞΙΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ

ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΡΟΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Στο τιμόλογιο θα μπεί ΦΠΑ μόνο αν κατά την αγορά του επιβατικού αυτοκινήτου είχατε εκπέσει ΦΠΑ. Οσον αφορά το θέμα της υπεραξίας νόμιζω ότι δεν υπάρχει θέμα υπεραξίας πλέον(καθώς η μεταβίβαση γίνεται εξ'ολοκλήρου στο υπουργείο)

Link to comment
Share on other sites

Στο τιμόλογιο θα μπεί ΦΠΑ μόνο αν κατά την αγορά του επιβατικού αυτοκινήτου είχατε εκπέσει ΦΠΑ. Οσον αφορά το θέμα της υπεραξίας νόμιζω ότι δεν υπάρχει θέμα υπεραξίας πλέον(καθώς η μεταβίβαση γίνεται εξ'ολοκλήρου στο υπουργείο)

Θέμα υπεραξίας δεν υπάρχει μόνο στα Γ’ κατ.

Στα Β’ υπάρχει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Επισκέπτης

Κάτι σχετικό: Θα πουλήσω το αυτοκίνητο της εταιρείας μου και μου ζητάνε κάποιο χαρτί που αποδεικνύει τη διαγραφή από τα πάγια της εταιρείας. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Να βγάλω φωτο τυπία το μητρώο παγίων?

Link to comment
Share on other sites

Θέμα υπεραξίας δεν υπάρχει μόνο στα Γ’ κατ.

Στα Β’ υπάρχει κανονικά.

Όπως πάντα ο κύριος Γιώργος σωστός σύμφωνα με την παρ12 και 13 του άρθρου 30 του Ν.3220/2004 αναφέρεται ι ότι εξαιρείται από την αυτοτελή φορολογία η ωφέλεια που προκύπτει από τη μεταβίβαση οχήματος που ανήκει σε επιχείρηση που τηρεί βιβλία τρίτης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων.Ισχύει για μεταβιβάσεις που γίνονται απο 1/1/2004

Κάτι σχετικό: Θα πουλήσω το αυτοκίνητο της εταιρείας μου και μου ζητάνε κάποιο χαρτί που αποδεικνύει τη διαγραφή από τα πάγια της εταιρείας. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Να βγάλω φωτο τυπία το μητρώο παγίων?

Λογικά το μητρώο παγίων αλλά και το ισοζύγιο γενικού-αναλυτικού καθολικού. Αλήθεια συνάδελφε ποιός είναι ολόγος που σου ζήτησαν κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Επισκέπτης

Πρώτη φορά μου τυχαίνει να μου το ζητάνε, αλλά χωρίς αυτό δεν προχωράνε τη μεταβίβαση. Έχω και τον πελάτη που βιάζεται να το πουλήσει...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μου τυχαίνει να μου το ζητάνε, αλλά χωρίς αυτό δεν προχωράνε τη μεταβίβαση. Έχω και τον πελάτη που βιάζεται να το πουλήσει...

Το μόνο που μπορείς να πάς στην εφορία είναι αυτά που σου είπα και που σκέφτηκες και εσύ άλλωστε. Πάντως είμαι περίεργος ρώτα τους που βασίζουν αυτή τους την απαίτηση και πες το και σε μας

Link to comment
Share on other sites

Guest Επισκέπτης

Μα, δεν τα ζητάει η εφορία. Τα ζητάει η εταιρεία που μεσολαβεί στην πώληση. Ο υπάλληλος εκεί λέει ότι χρειάζονται οπωσδήποτε και χωρίς αυτό δεν προχωράει. Επειδή ο δικός μου πελάτης βιάζεται, κοιτάω να δω πως θα το λύσω. Από την άλλη, δε θέλω να δώσω και σε τρίτο φωτοτυπία θεωρημένων βιβλίων της εταιρείας, δε βλέπω το λόγο. Αν κολλήσουμε όμως, όλοι θα ρίξουν την ευθύνη σε εμάνα.

Link to comment
Share on other sites

Μα, δεν τα ζητάει η εφορία. Τα ζητάει η εταιρεία που μεσολαβεί στην πώληση. Ο υπάλληλος εκεί λέει ότι χρειάζονται οπωσδήποτε και χωρίς αυτό δεν προχωράει. Επειδή ο δικός μου πελάτης βιάζεται, κοιτάω να δω πως θα το λύσω. Από την άλλη, δε θέλω να δώσω και σε τρίτο φωτοτυπία θεωρημένων βιβλίων της εταιρείας, δε βλέπω το λόγο. Αν κολλήσουμε όμως, όλοι θα ρίξουν την ευθύνη σε εμάνα.

Μέχρι στιγμής νόμιζα οτι η ΔΟΥ σου ζητά τα χαρτιά αυτά. Δεν μπορώ να καταλάβω απο τη στιγμή που θα γίνει η μεταβίβαση στον αγοραστή, τι ενδιαφέρον μπορεί να έχει μια μεσολαβήτρια στη πώληση εταιρία για το αν θα διαγράψεις εσύ απο τα πάγιά σου το αυτοκίνητο αυτό. Θεωρώ πως ή δεν μας έδωσες να καταλάβουμε κάτι σωστά ή πλέον το πρόβλημα αυτό δεν αποτελεί λογιστικό πρόβλημα αλλά μια ακόμα ιδιαιτερότητα ιδιωτικής εταιρίας

Link to comment
Share on other sites

Guest Επισκέπτης

ΚΑΤΑ ΤΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ Η ΔΟΥ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΓΟΡΑΣ ΤΟΥ ΠΑΓΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΠΕΣΤΗΚΕ ΤΟ ΦΠΑ. ΚΑΤΩΠΙΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΙΧ ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΒΕΣΤΕΙ ΠΛΗΡΩΣ

ΑΡΑ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΡΔΟΣ ΑΠΟ ΠΩΛΗΣΗ ΠΑΓΙΟΥ

ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΑΞΙΑ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΟ

ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΑΞΙΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ

ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΡΟΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Aν το ΕΙΧ είναι σε νομικό πρόσωπο κανονικά θα ζητηθεί υπεραξία, εκτός αν τηρεί βιβλία Γ' κατηγορίας.

Στην περίπτωση αυτή υπάρχει και η αυτοπαρόδοση σε ένα από τα μέλη της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Guest kat&rina

Επειδή τυχαίνει να ψάχνω το ίδιο θέμα (πώληση αυτοκινήτου της εταιρείας σε υπάλληλο της εταιρείας) κατάλήγω στη μη χρέωση ΦΠΑ στο τιμολόγιο βάσει των διατάξεων 30 παρ. 4 περ. ε' σε συνδυασμό με το άρθρο 22 παρ.1 περ. κθ' του Κώδικα ΦΠΑ. Σωστά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα σας! Θα επαναφέρω το θέμα.. Εταιρία ΕΠΕ θα πουλήσει επιβατικό αυτοκίνητο σε μια άλλη εταιρία..Κανονικά όταν το είχε αγοράσει δε θα έπρεπε να είχε εκπέσει το ΦΠΑ και ο ΦΠΑ να αύξανε την αξία κτήσης του παγίου-αυτοκινήτου ..ρώτησα και στην εφορία και μου είπαν ότι στο Τιμολόγιο Πώλησης δε θα μπει ΦΠΑ.. όμως ανατρέχοντας στο 2004 όπου έγινε και η αγορά είδα ότι ο λογιστής είχε εκπέσει τον ΦΠΑ. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι εάν αφού είχε εκπέσει ο ΦΠΑ κατά την αγορά εάν θα πρέπει και στο Τιμολόγιο Πώλησης να βάλω ΦΠΑ. ???

 

Δεν ανέφερα ότι η ΕΠΕ δεν έχει αντικείμενο εργασιών την πώληση αυτοκινήτων..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Θα επαναφέρω το θέμα.. Εταιρία ΕΠΕ θα πουλήσει επιβατικό αυτοκίνητο σε μια άλλη εταιρία..Κανονικά όταν το είχε αγοράσει δε θα έπρεπε να είχε εκπέσει το ΦΠΑ και ο ΦΠΑ να αύξανε την αξία κτήσης του παγίου-αυτοκινήτου ..ρώτησα και στην εφορία και μου είπαν ότι στο Τιμολόγιο Πώλησης δε θα μπει ΦΠΑ.. όμως ανατρέχοντας στο 2004 όπου έγινε και η αγορά είδα ότι ο λογιστής είχε εκπέσει τον ΦΠΑ. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι εάν αφού είχε εκπέσει ο ΦΠΑ κατά την αγορά εάν θα πρέπει και στο Τιμολόγιο Πώλησης να βάλω ΦΠΑ. ???

 

Δεν ανέφερα ότι η ΕΠΕ δεν έχει αντικείμενο εργασιών την πώληση αυτοκινήτων..

 

 

Αν βάλετε ΦΠΑ στο τιμολόγιο πώλησης του ΙΧ ΑΥΤΟΚΙΝΉΤΟΥ , δεν σας απαλλάσει από τη φορολογική παράβαση που είχατε κάνει τη χρήση 2004 , όατν εκπεσατε ΦΠΑ παρά τη σχετική απαγόρευση του Ν 2859/2000.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλετε ΦΠΑ στο τιμολόγιο πώλησης του ΙΧ ΑΥΤΟΚΙΝΉΤΟΥ , δεν σας απαλλάσει από τη φορολογική παράβαση που είχατε κάνει τη χρήση 2004 , όατν εκπεσατε ΦΠΑ παρά τη σχετική απαγόρευση του Ν 2859/2000.

 

Αρχικά σας ευχαριστώ για την απάντηση.. άρα τι μου προτείνετε? Να κοπεί τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ? Αυτό είναι το σωστό? Και το τιμολόγιο θα πρέπει να αναφέρει βάση ποιού άρθρου απαλάσσεται από τον ΦΠΑ? Διαβάζοντας συζήτηση στο forum έλεγε ότι εάν εκπέσθηκε ο ΦΠΑ κατά την αγορά τότε και το τιμολόγιο πώλησης θα πρέπει να έχει ΦΠΑ- δεν ισχύει αυτό?

. Η απαλλαγή ΦΠΑ είναΙ βάση του άρθρου 39α του ΦΠΑ εάν θυμάμαι καλά?

 

Εσείς εάν είχατε ανάλογη περίπτωση πως θα το αντιμετωπίζατε?

 

Έστω ότι έγινε παράβαση δεν έχει παραγραφεί  η χρονιά αυτή ως προς τον έλεγχο του ΦΠΑ?? Όταν γίνει διακοπή της πωλήτριας επιχείρησης θα ζητήσουν να δουν έαν είχε εκπέσει τον ΦΠΑ κατά την αγορά του παγίου - αυτοκινήτου?? Στο τιμολόγιο πώλησης δεν πρέπει να έχει ΦΠΑ??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και Καλή εβδομάδα!! Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει για το Τιμολόγιο Πώλησης επιβατικού αυτοκινήτου ενώ είχε εκπεσθεί Ο ΦΠΑ του κατά την αγορά πως θα κόψω το ΤΙΜ με ΦΠΑ ή χωρίς?

 

Αφού όπως μου απάντησε και ο SOTHRIS ακόμα και να βάλω ΦΠΑ στο ΤΙΜ πώλησης δε σημαίνει ότι απαλάσσεται από την παράβαση ότι είχε εκπεσθεί κατά την αγορά του. Πώς θα πρέπει να το αντιμετωπίσω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και Καλή εβδομάδα!! Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει για το Τιμολόγιο Πώλησης επιβατικού αυτοκινήτου ενώ είχε εκπεσθεί Ο ΦΠΑ του κατά την αγορά πως θα κόψω το ΤΙΜ με ΦΠΑ ή χωρίς?

 

Αφού όπως μου απάντησε και ο SOTHRIS ακόμα και να βάλω ΦΠΑ στο ΤΙΜ πώλησης δε σημαίνει ότι απαλάσσεται από την παράβαση ότι είχε εκπεσθεί κατά την αγορά του. Πώς θα πρέπει να το αντιμετωπίσω τώρα?

 

Αν δεν κάνω λάθος το 2004 έχει ήδη παραγραφεί... 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το 2004 έχει ήδη παραγραφεί...

 

Άρα το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι πρώτον κακώς ο λογιστής είχε εκπέσει τον ΦΠΑ από την αγορά του επιβατικού αυτοκινήτου..δεύτερον ότι είτε βάλω στο τιμολόγιο πώλησης ΦΠΑ είτε όχι δεν έχει σημασία για τον ΦΠΑ της αγοράς που είχε εκπεσθεί από τα βιβλία όσο αφορά στην παράβαση το έτος αγοράς δηλαδή το 2004. Άρα το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΩΛΗΣΗΣ που θα εκδόσω ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΠΑ!? Θα πρέπει να αναγραφεί πάνω βάση ποιού νόμου δε βάζω ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εγώ σε περίπτωση πώλησης ιχ από εταιρία έγραψα ότι απαλλάσεται από φπα πολ.1006/14.1.2003

 Καλημέρα!!  Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Διαβάζοντας την ΠΟΛ 1006/14.1.2003 όμως αναφέρει συγκεκριμένα ένα παράδειγμα:

 

Παράδειγμα 2ο:  

Επιχείρηση Α   υποκείμενη στο φόρο πωλεί στην επιχείρηση Β  ΙΧ επιβατικό αυτοκίνητο μέχρι 9 θέσεων το οποίο είχε αγοράσει με ΦΠΑ τον οποίο, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 4 του άρθρου 30 του Κώδικα ΦΠΑ δεν εξέπεσε. Η πώληση αυτή απαλλάσσεται από το ΦΠΑ.  

Περαιτέρω, η επιχείρηση Β  πωλεί αυτό το ΙΧ αυτοκίνητο στην επιχείρηση Γ  χωρίς ΦΠΑ, καθόσον συντρέχουν οι προβλεπόμενες από την διάταξη αυτή προϋποθέσεις. 

 

Όμως στην περίπτωσή τη δική μου ο λογιστής είχε εκπέσει τον ΦΠΑ κατά την αγορά του οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα ότι θα πρέπει να βάλω ΦΠΑ στο ΤΙΜ πώλησης?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Σας έχει απαντήσει ο συνάδελφος Σωτήρης στο #1

 

Ναι .. αλλά το παράδειγμα της ΠΟΛ λέει ότι η πώληση απαλλάσεται από το ΦΠΑ στην περίπτωση που κατά την αγορά δεν εξέπεσε ο ΦΠΑ. Εσείς δηλαδή δε θα βάζατε ΦΠΑ στην πώληση? Η παράβαση παραμένει παράβαση αλλά όσο αφορά στην πώληση.. να είναι σωστή..

Σε περίπτωση διακοπής της πωλήτριας επιχείρησης θα ζητήσουν να δουν στην αγορά εαν εξέπεσε τον ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι .. αλλά το παράδειγμα της ΠΟΛ λέει ότι η πώληση απαλλάσεται από το ΦΠΑ στην περίπτωση που κατά την αγορά δεν εξέπεσε ο ΦΠΑ. Εσείς δηλαδή δε θα βάζατε ΦΠΑ στην πώληση? Η παράβαση παραμένει παράβαση αλλά όσο αφορά στην πώληση.. να είναι σωστή..

Σε περίπτωση διακοπής της πωλήτριας επιχείρησης θα ζητήσουν να δουν στην αγορά εαν εξέπεσε τον ΦΠΑ?

 

Το λάθος? (αλήθεια μήπως το αντικείμενο εργασιών της επιχείρησης δικαιολογεί την έκπτωση ΦΠΑ?) έγινε κατά την αγορά του

Όπως σας είπε και ο Σωτήρης, αυτό δεν διορθώνεται στην πώληση. Άλλο γεγονός το ένα, άλλο το άλλο.

Επίσης δεν διορθώνουμε ένα λάθος με ένα νέο λάθος.

 

Απλά στην περίπτωσή σας, παραγράφηκε η χρήση με τον λανθασμένο? χειρισμό (δηλ.έκπτωση) του ΦΠΑ

... και τελικά σε πιθανή διακοπή της επιχείρησης, που θα δουν αν εκπέσατε τον ΦΠΑ της αγοράς αφού ΔΕΝ θα έχετε Βιβλία λόγω της παραγραφής?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...