Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη ΑΝΤΩΝΗΣ Λευκαδα

Παντού μικρομεσαια επιχειρηματικη δραστηριοτητα στηριζεται σε φθηνα εργατικά χερια.

Ή φθηνο μεροκαματο ή χαμηλες εργοδοτικές εισφορές.

Ελαχιστες ,απειροελαχιστες είναι οι επιχειρησεις σε όλη τη χωρα που μπορουν να πληρωνουν ολοκληρο μισθό και 300 ευρο στο ικα καθε μήνα.

Δυστυχως η έννοια ευτυχισμενος εργαζομενος και απολυτα ικανοποιημενος δεν μπορει να υπαρξει.

Το δίλημμα ειναι κλινουμε ολες τις επιχειρησεις και γινομαστε η χωρα των διαμαρτυρομενων πολιτων? ή θέλουμε αναπτυξη?

Παντως και το σκυλο και τη πιτα μαζι δεν το καταφεραν πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...
επισκέπτη ελευθεριαδου κυριακη

δουλευα ενα μηνα σε καφενειο 8 με 10 ωρεs την μερα και 6 μερεs την εβδομαδα και. μου εδινε 30 ευρω την μερα μολιs περασε ο μηναs τον ειπα αμα μπορει να μου αυξησει τον μισθο κατα 5 ευρω επειδη δεν μου κολλαει ουτε ενσημα και η δουλεια μου ηταν 10 χιλ. απο το σπιτι μου .τα 5 ευρω τα ζητησα για βενζινη επειδη πηγαινα με δικο μου μεσον αυτοs αρνηθηκε και εφυγα απο την δουλεια.δικαιουμαι κατι τον καιρο που δουλεψα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ερώτηση επί των συζητήσεων.

σε συνέχεια μιας καταγγελίας στο ΙΚΑ, απο πλευράς ποινικής διαδικασίας κινείται αυτεπάγγελτα?

Δηλαδή αποστέλλει το ΙΚΑ τη δικογραφία στην Εισαγγελία? και πέραν του διοικητικού, συντρέχει και ποινικό σκέλος?

Εάν γνωρίζει κάποιος, ας με παραπέμψει στη σχετική διάταξη περί ποινικών κυρώσεων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίλημμα ειναι κλινουμε ολες τις επιχειρησεις και γινομαστε η χωρα των διαμαρτυρομενων πολιτων? ή θέλουμε αναπτυξη?

Η απαντηση στο ερωτημα ειναι:

Κλεινουμε ολες τις επιχειρησεις που εκμεταλλευονται ανθρωπους και πλουτιζουν εις βαρος της κοινωνιας και της κοινωνικης ασφαλισης

και ανοιγουμε δουλειες νομιμες που θα προσφερουν στους ανθρωπους μεγαλυτερους μισθους επειδη τότε ...

λεφτα θα υπαρχουν, οχι στις "τσεπες",

αλλά εκει που πρεπει, στην υγεια, στην παιδεία, στην πρόνοια.

Τοτε μονο θα δουμε αναπτυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ερώτηση επί των συζητήσεων.

σε συνέχεια μιας καταγγελίας στο ΙΚΑ, απο πλευράς ποινικής διαδικασίας κινείται αυτεπάγγελτα?

Δηλαδή αποστέλλει το ΙΚΑ τη δικογραφία στην Εισαγγελία? και πέραν του διοικητικού, συντρέχει και ποινικό σκέλος?

Εάν γνωρίζει κάποιος, ας με παραπέμψει στη σχετική διάταξη περί ποινικών κυρώσεων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αυτεπαγγελτα στις περισσοτερες περιπτωσεις, αλλά και αναλογα με το ειδος της ασφαλισης.

Για παραδειγμα στην ασφαλιση α' βαθμου συγγενη, το ΙΚΑ δεν εχει δικαιωμα να κινηθει αυτεπαγγελτα.

Αν δεν κανω λαθος το ΙΚΑ πρωτα κινειται διοικητικά και αν δεν συμμορφωθει ο εργοδοτης ως προς το βεβαιωμενο με ΠΕΕ χρεος του,

τότε το ΙΚΑ προχωραει ποινικά μεσω της Εισαγγελίας.

και πέραν του διοικητικού, συντρέχει και ποινικό σκέλος?

Νομιζω πως ετσι ειναι, οπως το λετε.

Ειναι και λογικο αλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΚΑ

25/01/2011

Αριθμ. Πρωτ: Γ99/1/14

«Ποινική Δίωξη – Νέες Διαδικασίες έκδοσης και παρακολούθησης των Μηνύσεων»

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_G99_1_14_25-1-2011.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

ΙΚΑ

25/01/2011

Αριθμ. Πρωτ: Γ99/1/14

«Ποινική Δίωξη – Νέες Διαδικασίες έκδοσης και παρακολούθησης των Μηνύσεων»

http://www.ika.gr/gr...4_25-1-2011.pdf

[/quote

Σας ευχαριστώ πολύ. Πράγματι και τηλεφωνικά μου είπαν ότι εάν δεν εξοφλείται η ΠΕΕ τοτε κινείται η ποινική διαδικασία. Εάν έχει γίνει διακανονισμός, προσέρχεται ο κατηγορούμενος στο Δικαστήριο το αναφέρει στον Εισαγγελέα κ Πρόεδρο, και αναβάλλεται μέχρι διευθέτησης του ποσού. Στην ουσία δεν διώκεται ποινικά για την μη καταβολή εισφορών ως αυτοτελές αδίκημα, αλλα για τη μη πληρωμή. Άρα όταν εξοφλήσει μπορεί να επιδείξει την σχετική βεβαίωση και να αθωωθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Ergazomoun sai Ena katastima gia 3 xronia xoris ensima Exo stamatisi na ergazome edo kai 4 mines ti perithorio xronou exo sto na kano katagelia.

あなたは5年間のスタンプを得ることができます

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΩΡΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ! ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΜΥΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΛΑΒΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ...ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΑΜΕ ΤΟ ΣΑΠΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΨΙΜΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΕ? ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ! ΘΑ ΛΕΜΕ ΚΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΟΧΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΙΟΛΑΣ Ή ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗ..... ΕΝΑΣ ΚΛΑΔΟΣ ΠΟΥ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠΟ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΔΟΝΤΟΤΕΧΝΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ......... ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΑΠΟΨΕΩΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ? ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΑΝΩΝΥΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟΥ,ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΠΟΣΕΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΘΑ ΜΠΟΥΝΕ, ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑ? Ή ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΙΔΙΑ. ΑΜΑ ΓΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΩΣΤΑ ΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ΑΠ΄ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΗ ,ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ,ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΕΦΟΡΙΑ ΚΤΛΠ... ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΕ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΣΤΑΜΠΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΔΟΤΗ ΑΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ,ΤΟΤΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ.

ΓΑΜΗΣΕ ΤΑ ΠΟΛΥΧΡΩΝΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΑΜΕ ΕΥΖΩΝΟΙ!..........

Εσύ μιλάς για ανώνυμη ιστοσελίδα? Επώνυμα να πάς στο ΙΚΑ και να τους πείς ότι λογιστής έστειλε για πολλοστή φορά λάθος ΑΠΔ, γιατι μην γελιόμαστε ΄΄ελεγχος δεν γίνεται στο ΙΚΑ ομονοίας θα σου πούνε κάνε έγγραφη καταγγελία, στο μιλητό δεν γίνεται κάτι, με την υποσημείωση ότι ο εργοδότης έχει την ευθύνη , όχι ο λογιστής.

Αναρωτιέμαι ποιά η ρημάδα η βαρύτητα της υπογραφής!!!!

ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΨΕΜΜΑ ΔΟΥΛΕΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Χριστινα

καλησπερα.προσφατα εκανα καταγγελια στην εργοδοτη μου γιατι δεν ειχα ενσημα και μου εδινε 120Ε την εβδομαδα.δουλευα σε κομμωτηριο απο 12/4/11-6/8/11 συνολο ημερων 72.το ΙΚΑ μου εστειλε την αποφαση για τις 72 ημερες που δηλωσα και με τη εγγραφη καταθεση 2 μαρτηρων,η εργοδοτης μου ομως εκανε ενσταση και αφου απειλησε τη μια μαρτηρα ζητησε απο το ΙΚΑ την εγγραφη καταθεση της και η κοπελα την εδωσε.εγω και η εργοδοτης μου εχουμε ραντεβου στις 8/11/11 στην επιθεωριση εγασιας.ο αντρας της ειναι δικηγορος και ο πεθερος της και ο κουνιαδος της,τι γινετε σε αυτες τις περιπτωσεις;πιστευετε πως θα παρω ολα οσα δικαιουμαι;τι πρεπει να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.προσφατα εκανα καταγγελια στην εργοδοτη μου γιατι δεν ειχα ενσημα και μου εδινε 120Ε την εβδομαδα.δουλευα σε κομμωτηριο απο 12/4/11-6/8/11 συνολο ημερων 72.το ΙΚΑ μου εστειλε την αποφαση για τις 72 ημερες που δηλωσα και με τη εγγραφη καταθεση 2 μαρτηρων,η εργοδοτης μου ομως εκανε ενσταση και αφου απειλησε τη μια μαρτηρα ζητησε απο το ΙΚΑ την εγγραφη καταθεση της και η κοπελα την εδωσε.εγω και η εργοδοτης μου εχουμε ραντεβου στις 8/11/11 στην επιθεωριση εγασιας.ο αντρας της ειναι δικηγορος και ο πεθερος της και ο κουνιαδος της,τι γινετε σε αυτες τις περιπτωσεις;πιστευετε πως θα παρω ολα οσα δικαιουμαι;τι πρεπει να κανω;

Ναι θα τα πάρεις , θα πείς τα πραγματικά περιστατικά, ας φέρει και καρδινάλιο μαζί, μην μασάς, στην επιθεώρηση ακόμα κάνουν την δουλειά τους.

Αμα ήταν τουλάχιστον σχετικός με το επάγγελμα του δικηγόρου θα της έλεγε να κόψει τις βλακείες και να σου δώσει ότι δικαιούσαι, αρα απο άσχετο δικηγόρο μην φοβάσαι τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...
επισκέπτη Χριστινα

καλησπερα.εργαζομουν σε ενα κομμωτηριο απο 12/4/2011 μεχρη 6/8/2011.ειναι 72 μερες εργασιας και συνολο ωρων 549 οπου δεν μου κολλησε ενσυμα και το συνολο των χρηματων που πηρα ηταν 1600ε περιπου χωρις δωρα χωρις τπτ.σημερα εγινε το ραντεβου στην επιθεωρηση εργασιας και εστειλε την λογιστριατης.κατεθεσε ενα χαρτι που εγραφε οτι εγω δουλευα απο 20/4/2011 μεχρη 6/8/2011 αλλα μονο παρασκευη και σαββατο που υπηρχε φωρτος εργασιας για 5 ωρες καθε μερα απο αυτες και οτι στο συνολο εργαζομουν 23 ημερες και και με πληρωνε 20ε τη μερα στο συνολο δηλαδη 460ε και πως τελευταια μερα μου εδωσε αλλα 120 για επιδωμα αδειας.βεβαια δεν ειναι ετσι οπως τα λεει.αφου η διαφορα ηταν μεγαλη και δεν υπηρχε συμβηβασμος η επιθεωρηση τα κατεγραψε ολα αυτα και ειπε οτι θα παει το θεμα σε ενα δικαστηριο ευρωπαικο αν δεν κανω λαθως και πως τα λεγομενα μου εκει δε θα πιασουν τοπο.μου ειπαν ακομα οτι απο κει και περα αν βγει η αποφαση του ικα και εγγρινει τις 72ωρες τοτε τα ξαναπαω στην επιθεωριση και θα ζητησω επανεξεταση του θεματος.τι γινετε τι να κανω και πως να το κανω;υπαρχει περιπτωση να χασω τα ενσημα και τα χρηματα εχω να παρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.εργαζομουν σε ενα κομμωτηριο απο 12/4/2011 μεχρη 6/8/2011.ειναι 72 μερες εργασιας και συνολο ωρων 549 οπου δεν μου κολλησε ενσυμα και το συνολο των χρηματων που πηρα ηταν 1600ε περιπου χωρις δωρα χωρις τπτ.σημερα εγινε το ραντεβου στην επιθεωρηση εργασιας και εστειλε την λογιστριατης.κατεθεσε ενα χαρτι που εγραφε οτι εγω δουλευα απο 20/4/2011 μεχρη 6/8/2011 αλλα μονο παρασκευη και σαββατο που υπηρχε φωρτος εργασιας για 5 ωρες καθε μερα απο αυτες και οτι στο συνολο εργαζομουν 23 ημερες και και με πληρωνε 20ε τη μερα στο συνολο δηλαδη 460ε και πως τελευταια μερα μου εδωσε αλλα 120 για επιδωμα αδειας.βεβαια δεν ειναι ετσι οπως τα λεει.αφου η διαφορα ηταν μεγαλη και δεν υπηρχε συμβηβασμος η επιθεωρηση τα κατεγραψε ολα αυτα και ειπε οτι θα παει το θεμα σε ενα δικαστηριο ευρωπαικο αν δεν κανω λαθως και πως τα λεγομενα μου εκει δε θα πιασουν τοπο.μου ειπαν ακομα οτι απο κει και περα αν βγει η αποφαση του ικα και εγγρινει τις 72ωρες τοτε τα ξαναπαω στην επιθεωριση και θα ζητησω επανεξεταση του θεματος.τι γινετε τι να κανω και πως να το κανω;υπαρχει περιπτωση να χασω τα ενσημα και τα χρηματα εχω να παρω;

εγω παντως ...μπερδευτηκα πολυ ετσι οπως τα γραφεις, με το συνολο ωρων ,και το συνολο ημερων για ολους τους μηνες Κανονικα επρεπε να γραψεις, για ποσες ωρες και μερες καθε μηνα συμφωνησες οτι θα δουλευεις,και με ποσα λεφτα καθε μηνα. και τελικα ποιες ωρες και μερες και ποσες καθε μηνα ,και με τι αποδοχες σου παρουσιασαν οτι δουλευες αυτοι με ,ντοκουμεντα>....απο οτι καταλαβα. παντωςεγω , δεν μπορω να καταλαβω...πως η Λογιστρια, ...κατεθεσε χαρτι που ελεγε οτι δουλευες αλλες ωρες,αλλες μερες,απο αυτες που πραγματι εσυ δουλευες,με αλλες...αποδοχες.μηπως εσυ , ειχες υπογραψει, οτι επισημα θα φαινεσαι οτι εργαζεσαι με αλλους ορους ,αλλα στην πραγματικοτητα θα εργαζοσουν αλλιως?πως?... εμφανησε χαρτι η λογιστρια,που ελεγε αλλα...το οποιο ηξερε πολυ καλα, οτι δεν ειχε καμμια εννομη υποσταση ,αν...δεν ειχε υπογραφη δικη σου?μηπως ειχες υπογραψει κατι και δεν...θυμασαι? και αφου ειχε χαρτι ,δεν ξερω και τι ειδους χαρτι ηταν αυτο,το οποιο αποδεικνυε, οτι υπηρχε εργασιακη σχεση μεταξυ σας, πως δικαιολογηθηκε που δεν σου εβαζε ενσημα,αφου αυτο το χαρτι,η Επιθεωρηση ειναι σιγουρο οτι θα το στηλη και στο ΙΚΑ,για να απαιτηση τις εισφορες? μηπως εστελνε ΑΠΔ, αλλα απλα δεν τα ειχαν πληρωσει ακομη,και λες οτι δεν σου κολλησε?το διασταυρωσες με το ΙΚΑ?μιλησες μαζι τους, πριν πας στην Επιθεωρηση? τι σου ειπαν? και καποιες ευλογες ερωτησεις

α) εξοφλητικα καθε μηνα υπογραφες?

β)τα λεφτα ολα μαζι τα πηρες? αν οχι,π.χ γιατι δεν παραπονεθηκες απο τον πρωτο μηνα?

γ)καρτα προσληψης ειχες υπογραψει? αν οχι ,συμπεραινω οτι ,αφου σκεφτηκες να ρωτησης και στο συγκεκριμενο forum ,εχεις την στοιχειωδη αντιληψη να καταλαβης ,καρτα γιοκ,ενσημα γιοκ...

Παντως αν υπαρχουν αποδεικτικα...για το αντιθετο...χμ...δυσκολα θα δικαιωθης,οσο...δικιο και αν εχεις ,δυστυχως ..πρεπει να ξερεις οτι αυτα που μιλανε στα δυσκολα ειναι...τα γραπτα,για αυτο παντα προσεχουμε,αν υπογραφουμε ,τι υπογραφουμε και που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη χριστινα

δεν υπεγραψα κατι.οταν πηγα μου ειπε πως θα με παρει μεσω οαεδ.με πληρωνε 120ε τη βδομαδα και το ωραριο δεν ηταν σταθερο.το χαρτι που κατεθεσε αυτη ηταν χειρογραφο και αυτο που κατεθεσα εγω ηταν χειρογραφο με τις μερες τις ωρες και τα χρηματα που μου εδινε.καμια αποδειξη δεν εχει και καμια δεν εχω και εγω.απλα εγω παρουσιασα στο ικα 3 μαρτηρες.αν θελεις μπορω να στειλω ακριβεις μερες καθε μηνα και τα αντιστοιχα χρηματα που πηρα.και βεβαια δεν δικαιολογισε το γεγονος που δε μου εκανε προσληψη.ευχαριστω που απαντατας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Xριστινα

καλημερα ειμαι η χριστινα.μου ζητησατε παραπανω τις μερες καθε μηνα και τις ωρες καθε μηνα και τα χρηματα καθε μηνα.αυτα θα τα δειτε παρακατω:

ΑΠΡΙΛΙΟΣ - 11 μερες εργασιας - 75,5 ωρες εργασιας - ελαβα για αυτο το μηνα 220ε (σε αυτες τις 11 μερες που εργαστικα οι 5 μερες ειναι η μεγαλη Βδομαδα απο Μεγαλη Τριτη μεχρι και Μεγαλο Σαββατο)

ΜΑΙΟΣ - 11 μερες εργασιας - 85,5 ωρες εργασιας - ελαβα για αυτο το μηνα 274ε

ΙΟΥΝΙΟΣ - 23 μερες εργασιας - 178.5 ωρες εργασιας - ελαβα για αυτο το μηνα 558ε (στις 23 αυτες μερες η μια μερα ειναι Κυριακη που δουλεψα)

ΙΟΥΛΙΟΣ 22 μερες εργασιας - 170 ωρες εργασιας - ελαβα για αυτο το μηνα 523ε

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ - 5 μερες εργασιας - 39,5 ωρες εργασιας - ελαβα για αυτο το μηνα 120ε

Δεν υπεγραψα τιποτα ουτε επισημα ουτε προχειρα και ουτε προφορικα συνενεσα να εργαζομαι οπως λεει αυτη.ειπαμε για οκταωρο και ασφαλιση οπου ποτε δεν εγινε αυτο.ουτε μου εκοβε αποδηξεις για τα χρηματα που μου εδωσε γιατι ειπε πως αφου θα μου κανει προσληψη θα μου κολλαγε τα ενσυμα που δουλεψα και θα μου εδινε και τα υπολοιπα χρηματα που επρεπε να παρω και αντι αυτου πηρε αλλη κοπελα και μου ειπε οτι θα τη δει μια δυο βδομαδες και οτι αν δεν κανει για τη δουλεια θα με παρει τηλεφωνο να παω να δουλεψω και ετσι σταματησα απο εκει και κουβεντα δεν ειπε ουτε για ενσυμα αυτε για χρηματα.να δουλεψω ηθελα οχι να παιξω.

ευχαριστω αν μποριτε να με βοηθισετε με μια συμβουλη θα το εκτιμουσα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι φαινεται δουλευες,οταν....αυτοι γουσταραν....και παραλληλα σου εδιναν και οτι γουσταραν...πριπου (+)(-) 3 ευρω την στιγμη που το καθαρο ωρομισθιο με ασφαληση, ειναι πανω απο 4 ευρω ,χωρις ασφαληση,ειναι λιγο πανω απο 5 ευρω.εκτος και ειχατε συμφωνησει.. γραπτα, λιγοτερα.αν δεν εχεις υπογραψει τιποτα οπως λες,κατευθειαν καταγγελια στο ΙΚΑ,ξερεις πως ψαχνουν τωρα για λεφτα?θα σου κατωχυρωθουν σιγουρα τα ενσημα,μετα θα απαιτησης τα χρηματα σου τα οποια μπορει...να στα δωση με το καλο...μπορει ομως και να χρειαστη να πας δικαστικα.αν..ομως,λεω αν...δεν σε ενδιαφερει για διαφορους λογους, τοσο..η ασφαληση,πριν πας στο ΙΚΑ,καντους μια <κουβεντα>,και πεστους ή μου δινεται τα χρηματα που δουλεψα κανονικα...ή θα παω στο ΙΚΑ.και μετα θα απαιτησω ολα τα χρηματα που δικαιουμουν.ετσι αοριστα...πεστους το να δης τι θα σου απαντησουν. ....και εσυ μετα,αφου δεν υπαρχουν πουθενα αποδεικτικα,μπορεις και να ισχυριστης οτι δεν σε πληρωσαν και καθολου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη χριστινα

καλημερα σε ευχαριστω παρα πολυ.ειδη εκανα καταγγελια στο ικα και στην επιθεωριση αλλα αυτη λεει πως δουλεψα 23μερες , 115 ωρες και μου εδωσε λεει 460 ευρω και δωρο αδειας 120 ευρω και βεβεια δεν ειναι ετσι αλλα φοβαμαι μηπως δεν δικαιοθω.ευχομαι ολα να πανε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΙΚΑ δε φαντάζεσαι πόσο "ΚΡΑ" κάνουν για να έχουν καταγγελίες τέτοιου είδους από εργαζόμενους...

Να είσαι σχεδόν σίγουρη για τα ένσημά σου.

Για τα χρήματα που σου οφείλει... αν επιλέξει τη δικαστική οδο, κατά μεγάλο ποσοστό δικαιώνονται οι εργαζόμενοι απλά τραβάει χρόνια...

Καλή επιτυχία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ ευκαιρια θα σας γραψω και μια προσφατη δικη μου εμπειρια για το ποσο <κρααα> κανουν για λεφτα στο ΙΚΑ.

χθες πηγαν σε καποιο κομμωτηριο στον κορυδαλλο,που δουλευει μια δικη μου.σε αυτο <εργαζοταν> οντως , χωρις αμοιβη ,και ο αδελφος της ετσι για να μαθη.την δουλεια.μπαινουν μεσα δυο κυριες,χωρις λεει καν χαρτια στα χερια,συνοδευομενες και απο εναν περιπου 15χρονο νεαρο.ο αδελφος της φιλης μου ηταν ακουμπισμενος στην ακρη σε μια κολωνα και καπνιζε.σημειωτεον οτι δεν φορουσε ουτε μπλουζα εργασιας.ρωτανε ποιος ειναι ο υπευθυνος εδω? ο ιδιοκτητης,ο οποιος εκεινη την στιγμη,χτενιζε καποια κυρια, λεει εγω.αμεσως ρωτανε τον αδελφο της φιλης μου ,εσυ τι εισαι εδω?και αυτοςτα χασε προς στιγμη,και απανταει,ηλθα να μιλησω με τον κυριο για να πιασω δουλεια.μακακια βεβαια, εκει λες απλα ειμαι επισκεπτης ομως μαλλον.... δεν το ειχαν διδαξει σωστα τι ηταν να το πει.....,γυριζουν και λενε στον ιδιοκτητη: γιατι δεν τον εγραψες στο πορτοκαλι βιβλιο?αυτος λεει. τι να γραψω βρε παιδια? αφου σας ειπε μολις ηλθε,και περιμενει να τελειωσω με την κυρια,ωστε να συζητησουμε,και αν τα βρουμε,θα ελθη απο αυριο να παιση δουλεια,ετσι κιαλλιως τωρα θα επιανε αφου ειναι 12 ηωρα?του απαντανε δεν μας ενδιαφερει κυριε μπηκε μεσα, με σκοπο την εργασια? ωφειλεις να τον γραψης στο βιβλιο,και τις συνεντευξεις με τους εργαζομενους,ηκουσον-ηκουσον,!!!θα τις παιρνεις την κυριακη ή σε αργια και οχι σε ωρα που ειναι ανοικτο το μαγαζι σου !!!!διοτι τοτε τεκμεραινεται οτι ηλθε για δουλεια,και πρεπει πριν να γραφτη στο βιβλιο!!!! βρε κυρια μου τι να γραψω? ουτε καν δεν ξερω το μικρο του ονομα,(ντε και καλα),αφου σου ειπε οτι τωρα ηλθε,και αν δεν τα βρουμε και φυγει? και παραληλλα η κυρια που χτενιζοταν (γατα συνταξιουχος εφοριακος)τους λεει και αυτη .οντως παιδια 5 λεπτα μετα απο μενα ηλθε ο νεαρος,και ο ιδιοκτητης του ειπε,και συμφωνησε, να περιμενη να τελειωση εμενα,και μετα να μιλησουν.ουτε αυτο επιασε.ουτε η μαρτυρια του ιδιου του νεαρου (τον ειχαν δει νωριτερα?αλλη μερα?)και του εχωσαν 500 ευρω προστιμο με το ετσι θελω,και του ειπαν να τον προσλαβη κανονικα ,για μια μερα και μετα να τον διωξη.και ολα αυτα ,με το ζορι!!!!,για να παρουν το πεντακοσαρικο!!!!!. αντε τωρα να κανει ενσταση αν...και ποτε...

ερωτω και εγω ολα τα ανωτερω βρε παιδια,τα προβλεπει μηπως....καποια διαταξη,ή κινουνται ολοι προς την κατευθυνση μειωσης των ελλειματων,οποτε τα παιρνουν με το ζορι,οπως εξ αλλου κανουν απο οολες τις κατευθυνσεις? τι να τους κανω....επρεπε να ημουν εγω....θα γινοταν..του Μπερλουσκονι...ελεος ,ελεος πια ....!!! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...
επισκέπτη Κάλια Ρουμελιώτη

Καλησπέρα σε όλους.

Αρχικά θα ήθελα να σας συγχαρώ για τη βοήθεια που δίνετε σε όλους τους επισκέπτες.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορώ να διεκδικήσω ένσημα δώρα επιδόματα από το 2005 έως σήμερα. Το αντικείμενο εργασίας ήταν πωλήσεις με μπερδεμένη σχέση εργασίας.

Δηλαδή, αρχικά με μισθό οχτάωρο και 2 Σάββατα χωρίς ένσημα δώρα κτλ. Μετά από 1 χρόνο γυρνάμε σε ποσοστά με καθεστώς και υποχρεώσεις υπαλλήλου, μετά από 1 χρόνο πάλι με μισθό για κανένα χρόνο και τα τελευταία 4 χρόνια περίπου με ποσοστά. Αποζημιώσεις για βενζίνες τηλέφωνα κτλ πενιχρές!

Του τελευταίους 3 μήνες δεν πήγαινα κανονικά. Λίγο η κρίση, λίγο το κρύο η δουλειά ήταν πεσμένη. Έκανα λοιπόν "χρήση" του "ελεύθερου" ωραρίου που είχα σαν πωλητής. Άρχισαν λοιπόν οι γκρίνιες (που δεν ήμουν εκεί αρκετές ώρες) και το κερασάκι στην τούρτα ήταν ότι μέσα Ιανουαρίου τους ανακοίνωσα ότι ήμουν έγκυος (στο πρώτο μου παιδί).

Εδώ τελειώνει η ιστορία. Δεν εργάζομαι πια εκεί.

Γνωρίζω ότι οι περισσότεροι διαβάζοντας τα παραπάνω θα αναρωτηθείτε διάφορα του τύπου "τι έμεινε τόσο καιρό..", "καθυστερημένο είναι..", κτλ.

Δε νοιώθω περήφανη που άφησα να περάσει τόσος καιρός. Έκανα αρκετές απόπειρες να φύγω (3 φορές το ανακοίνωσα κιόλας) αλλά πάντα κάτι άλλαζε. Τα τελευταία 3 χρόνια έκανα πολύ έντονη προσπάθεια αλλά δυστυχώς δεν έβρισκα τίποτα της προκοπής.

Ήδη έχω μιλήσει με δικηγόρο η οποία είναι και φίλη μου αλλά επειδή δεν γνωρίζει καλά τα εργατικά και λόγω των πολλών αλλαγών χρειάζεται χρόνο να το ψάξει.

Έψαξα αρκετά στο ίντερνετ αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Έχω σκάσει όμως γι΄αυτό ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ή γνωρίζει κάτι περισσότερο.

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει έγγραφη καταγγελία στο ικα και μετα τα πάρει πίσω ο καταγγέλων,δεν ξέρω τον τρόπο βέβαια .τελειώνει

το θέμα η το ικα δεν καταλαβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...