Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΕΘΗΚΕ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΕΘΗΚΕ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΩΝΤΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Δ.Ο.Υ. Ή ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ? ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΚΤΥΠΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Ή ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ Δ.Ο.Υ. ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΕΘΗΚΕ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΩΝΤΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Δ.Ο.Υ. Ή ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ? ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΚΤΥΠΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Ή ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ Δ.Ο.Υ. ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ

Πρώτα θα περιμένεις να σου στείλει το εκκαθαριστικο η ΔΟΥ.

Αν έχεις βάλει λογαριασμό τραπέζης στην δήλωση θα μπουν εκεί αλλιός με το απόκομα του εκκαθαριστικού (της ΔΟΥ όχι του taxisnet )στην τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός κι αν σου ζητήσουν να προσκομίσεις τα παραστατικά στη ΔΟΥ για έλεγχο της δήλωσης, οπότε θα τα πάρεις (μετά τον έλεγχο) από τη ΔΟΥ.

Θα περιμένεις το εκκαθαριστικό από το ΚΕΠΥΟ και ανάλογα θα δεις τι θα κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Computeras
Εκτός κι αν σου ζητήσουν να προσκομίσεις τα παραστατικά στη ΔΟΥ για έλεγχο της δήλωσης, οπότε θα τα πάρεις (μετά τον έλεγχο) από τη ΔΟΥ.

Θα περιμένεις το εκκαθαριστικό από το ΚΕΠΥΟ και ανάλογα θα δεις τι θα κάνεις

Λοιπόν, κι εγώ είχα υποβάλει τη δήλωση ηλεκτρονικά την τελευταία εβδομάδα του Μαρτίου. Το δικό μου εκκαθαριστικό (το πήρα μέσα Απριλίου) με καλούσε στη ΔΟΥ για έλεγχο των δικαιολογητικών. Πήγα στην ΔΟΥ την επόμενη μέρα από τη λήψη του εκκαθαριστικού. Έγινε ο έλεγχος (όλα κανονικά -- κανένα πρόβλημα! Επίσης, μου επεστράφησαν τα δικαιολογητικά για το αρχείο μου) και από τότε περιμένω. Δεν έχω λάβει κανένα άλλο χαρτί ή οποιαδήποτε άλλη ειδοποίηση από τότε.

Έχω μερικές πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις για τις οποίες δεν γνωρίζω από πού θα πάρω απάντηση (η ΔΟΥ μου δεν ήταν σε θέση να μου πει τι ακριβώς θα γίνει από εδώ και πέρα!!!) -- θα εκτιμούσα αφάνταστα οποιαδήποτε "διαφώτηση" σχετικά με τα παρακάτω:

1. Θα πρέπει να περιμένω κι άλλο (ξέρει κανείς μέχρι πότε, άραγε:blink: ή πρέπει να κάνω εγώ κάτι άλλο; (πχ να πάω στη ΔΟΥ και πάλι και να ζητήσω τα λεφτά μου:P

2. Αν πρέπει να περιμένω, τι ακριβώς πρέπει να περιμένω; Θα μου έρθει κάποιο άλλο έντυπο που θα λέει το αποτέλεσμα του ελέγχου; Θα λάβω επιταγή την οποία θα εισπράξω από τη ΔΟΥ; Ή απλά θα γίνει η κατάθεση στο λογαριασμό που είχα δηλώσει;

3. Τι ακριβώς σημαίνει ότι "Η επιστροφή σας θα γίνει από τη ΔΟΥ" (όπως με ενημερώνει η υπηρεσία ενημέρωσης εκκαθάρισης εδώ και πάνω από 2 μήνες:D

Είναι η πρώτη φορά που υποβάλλω δήλωση και πίστεψα τα λεγόμενα περί γρήγορης εκκαθάρισης και επιστροφής (κάτι το οποίο δεν είδα να συμβαίνει τελικά.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Αν έχεις βάλει λογαριασμό τραπέζης στην δήλωση θα μπουν εκεί αλλιός με το απόκομα του εκκαθαριστικού (της ΔΟΥ όχι του taxisnet )στην τράπεζα

Επίσης, αν και πήγα για τον έλεγχο, δεν μου δόθηκε απόκομμα του εκκαθαριστικού!!! Το έσκισε η υπάλληλος από το εκκαθαριστικό και το κράτησε αυτή σε έναν φάκελο! Για την ακρίβεια, δεν μου έδοσε καν κάποιο αποδεικτικό ότι έχω πράγματι προσέλθει για τον έλεγχο!!! Πρέπει να ανησυχώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου στείλει η ΔΟΥ επιταγή με το ποσό της επιστροφής περίπου Οκτώβριο-Νοέμβριο.

Αν έχεις δηλώσει λογαριασμό τραπέζης θα μπουν τα χρήματα απ'ευθείας στον λογαριασμό σου. (Τουλάχιστον στης Εθνικής γιατί πέρισυ που δήλωσα λογαρισμό άλλης τράπεζας δεν μπήκαν στο λογαριασμό αλλά πήγα με την επιταγή στην τράπεζα και πήρα τα χρήματα.)

Αν θέλεις μπορείς να ενημερωθείς από την εφορία (τουλάχιστον στην εφορία Νέας Σμύρνης που είναι πολύ εξυπηρετικοί με ενημέρωσαν ) για το ποιος υπάλληλος έχει αναλάβει την δήλωσή σου και να μιλήσεις απ'ευθείας μαζί του για το στάδιο το οποίο βρίσκεται.

Τα παραπάνω ισχύουν για κατάθεση στην εφορία, αλλά με κάθε επιφύλαξη, δεν νομίζω να διαφέρει η διαδικασία στην περίπτωση ηλεκτρονικής υποβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την περσινη μου δήλωση την είχα στείλει στην εφορία.Μου ήρθε ενα εκκαθαριστικό τον ιούνιο που ελεγε οτι έχω επιστροφή φόρου και οτι χρίζει περεταίρω ελέγχου η δλωσή μου.κατά τον Οκτώβριο λοιπόν μου ήρθε 2ο εκκαθαριστικό που με ενημέρωνε οτι μπορώ να πάρω την επ[ιστροφή μου απο 15/11 αν θυμάμαι καλά.

απλά νομίζω οτι κρατάνε τα χρήματα μας όσο περισσότερο μπορούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Σουλελέ Χριστίνα
ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΕΘΗΚΕ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΩΝΤΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Δ.Ο.Υ. Ή ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ? ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΚΤΥΠΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Ή ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ Δ.Ο.Υ. ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...
  • 4 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Μπήκα στην Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων και μέσω του συστήματος είδα εάν έγινε η εκκαθάριση της φορολογικής μου δήλωσης.

Έγινε και έχει την ένδειξη ''ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ''

Αυτό σημαίνει ότι έχω επιστροφή φόρου ή ότι πρέπει να πληρώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στην Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων και μέσω του συστήματος είδα εάν έγινε η εκκαθάριση της φορολογικής μου δήλωσης.

Έγινε και έχει την ένδειξη ''ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ''

Αυτό σημαίνει ότι έχω επιστροφή φόρου ή ότι πρέπει να πληρώσω;

Θα κονομήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...
επισκέπτη Γιαννης

ΑΝΤΕ ΣΕ ΚΑΛΗ ΜΕΡΙΑ ΒΡΕ

Καλημερα σε ολους , εχω 1 ερωτηση καθος αυτη ειναι η 1η φορα που κανω δηλωση..Θα την κανει ο λογιστης μου , ειμαι μισθωτος..

Η ερωτηση μου ειναι , σε ποσο καιρο και απο που μπορω να παρω αντιγραφο εκκαθαριστικου ? Σκοπευω να κανω αιτηση για δανειο αυτοκινητου στην τραπεζα και χρειαζονται αντιγραφο τελευταιου εκκαθαριστικο εφοριας..Σημερα θα υποβαλω την φορολογικη δηλωση,μαλλον online σε ποσο καιρο μπορω να εχω αντιγραφο εκκαθαριστικου ? Δεν σκοπευω να εχω επιστροφη,ουτε να πληρωσω φορο(βαση ποσου δηλωσεως).Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Αν υποβάλλετε την δήλωση σας ηλεκτρονικά, παίρνετε αμέσως & εκκαθαριστικό (απ'το κυρίως μενού των δηλώσεων, επιλογή εκτύπωση εκκ/κού)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το ποσο επιστροφής ειναι κατω των 1500€ περίπου στα 200€ γίνεται σχετικα αμεσα η επιστροφή ή περιμένουμε μήνες;

εχω βαλει στην δηλωση και λογαριασμό τραπεζας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη Γιάννης

Καλημέρα!

Να κάνω και γω μια ερώτηση:

Στην ενημέρωση της εκκαθάρισης λέει ότι το αποτέλεσμα είναι "Πιστωτικό" και πιο κάτω ότι "Η επιστροφή σας θα γίνει από τη Δ.Ο.Υ. μετά από έλεγχο."

Αυτό σημαίνει ότι θα με καλέσουν να υποβάλω κάποια δικαιολογητικά;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Να κάνω και γω μια ερώτηση:

Στην ενημέρωση της εκκαθάρισης λέει ότι το αποτέλεσμα είναι "Πιστωτικό" και πιο κάτω ότι "Η επιστροφή σας θα γίνει από τη Δ.Ο.Υ. μετά από έλεγχο."

Αυτό σημαίνει ότι θα με καλέσουν να υποβάλω κάποια δικαιολογητικά;

Ευχαριστώ!

Θα βγαλεις αντιγραφα ολα τα δικαιολογητικα της δηλωσης σου και θα τα κρατησεις σπιτι σου.Θα πας τη δηλωση με τα πρωτοτυπα δικαιολογητικα στην ΔΟΥ σου, οπου οταν θα τα κανουν ελεγχο και εαν ειναι ολα σωστα, θα προχωρησουν στην εκκαθαριση για να μπορεις να τα εισπραξεις.Διαφορετικα μπορει να σε καλεσουν γιατι κατι δεν θα ειναι σωστο.Αν θελεις αφησε και καποιο τηλεφωνο επανω στη δηλωση μηπως θελουν καποια διευκρινιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Θα βγαλεις αντιγραφα ολα τα δικαιολογητικα της δηλωσης σου και θα τα κρατησεις σπιτι σου.Θα πας τη δηλωση με τα πρωτοτυπα δικαιολογητικα στην ΔΟΥ σου, οπου οταν θα τα κανουν ελεγχο και εαν ειναι ολα σωστα, θα προχωρησουν στην εκκαθαριση για να μπορεις να τα εισπραξεις.Διαφορετικα μπορει να σε καλεσουν γιατι κατι δεν θα ειναι σωστο.Αν θελεις αφησε και καποιο τηλεφωνο επανω στη δηλωση μηπως θελουν καποια διευκρινιση.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το περίεργο είναι ότι η δήλωση έγινε στη ΔΟΥ, και δόθηκαν μαζί όποια δικαιολογητικά (έχω τα αντίγραφα)! Επειδή ήταν για τον πατέρα μου που πέθανε πέρσι, έβαλα μαζί τη βεβαίωση από το ταμείο του και τίποτε άλλο. Απλά προκύπτει η επιστροφή φόρου για τους 4 μήνες που πήρε τη σύνταξή του.

Λες επομένως να μην περιμένω κάποια ειδοποίηση από αυτούς, αλλά να πάω εγώ, μαζί με δήλωση/δικαιολογητικά. Σωστά;

Και πάλι ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Να κάνω και γω μια ερώτηση:

Στην ενημέρωση της εκκαθάρισης λέει ότι το αποτέλεσμα είναι "Πιστωτικό" και πιο κάτω ότι "Η επιστροφή σας θα γίνει από τη Δ.Ο.Υ. μετά από έλεγχο."

Αυτό σημαίνει ότι θα με καλέσουν να υποβάλω κάποια δικαιολογητικά;

Ευχαριστώ!

..η ΔΟΥ θα ελέγξει βασικά εάν έχει αποδοθεί η παρακράτηση ή η προκαταβολή...θα πρέπει να είσαι ενήμερος...και έχει δικαίωμα και κάθε λόγο...λόγω κρίσης:blink: δηλ. να ξαναελέγξει τα πάντα, καθότι το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης είναι πιστωτικό και μπόρει να έχεις κάνει καποιο λάθος...:P

...οπωσδήποτε θα χρειαστείς όλα τα δικαιογητικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το περίεργο είναι ότι η δήλωση έγινε στη ΔΟΥ, και δόθηκαν μαζί όποια δικαιολογητικά (έχω τα αντίγραφα)! Επειδή ήταν για τον πατέρα μου που πέθανε πέρσι, έβαλα μαζί τη βεβαίωση από το ταμείο του και τίποτε άλλο. Απλά προκύπτει η επιστροφή φόρου για τους 4 μήνες που πήρε τη σύνταξή του.

Λες επομένως να μην περιμένω κάποια ειδοποίηση από αυτούς, αλλά να πάω εγώ, μαζί με δήλωση/δικαιολογητικά. Σωστά;

Και πάλι ευχαριστώ...

Αν αφορα τον συγχωρεμενο πατερα σου πρεπει να πας στη ΔΟΥ με τη δηλωση και τα δικαιολογητικα.Αλλα πως εβαλες μεσα μονο τη βεβαιωση απο το ταμειο του;;Ληξιαρχικη πραξη θανατου;πιστοποιητικο εγγυητερων συγγενων;Μητρωο με τη δηλωση οτι πεθανε;Σαν κληρονομος δεν εκανες τη δηλωση;Πως θα το ξερουν;Κατι δεν εχεις κανει απ αυτα σωστα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη spiros bouras

εγώ φέτος έκανα ηλεκρονικά τη δήλωσή μου στις 16/5 και δήλωσα και λογαριασμό τράπεζας.

πριν ακόμα να μου έρθει το εκκαθαριστικό στο σπίτι, στις 27/5 πιστώθηκα ο λογαριασμός μου στην τράπεζα!!!! Άρα, "λεφτά υπάρχουν" που έλεγε και ο ΓΑΠ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ φέτος έκανα ηλεκρονικά τη δήλωσή μου στις 16/5 και δήλωσα και λογαριασμό τράπεζας.

πριν ακόμα να μου έρθει το εκκαθαριστικό στο σπίτι, στις 27/5 πιστώθηκα ο λογαριασμός μου στην τράπεζα!!!! Άρα, "λεφτά υπάρχουν" που έλεγε και ο ΓΑΠ...

για τι ποσό μιλάμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...