Jump to content

Το γέλιο χρειάζεται στην ζωή μας Νο 4. Γελάστε γιατί χανόμαστε........

Recommended Posts

• Replies 261
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εντεκα άνθρωποι κρατούνταν από το ίδιο σκοινί που κρεμόταν από ένα ελικόπτερο, δέκα άντρες και μία γυναίκα. Το σκοινί δεν ήταν αρκετά δυνατό, για να κρατήσει και τους έντεκα και αποφάσισαν ότι ένας έπρεπε να πέσει, γιατί διαφορετικά θα έπεφταν όλοι. Δεν μπορούσαν όμως να αποφασίσουν. Ξαφνικά η γυναίκα με δυνατή φωνή ανακοίνωσε ότι προσφερόταν από μόνη της να πέσει. Στο κάτω κάτω, είπε, ήταν συνηθισμένη να θυσιάζει τα συμφέροντά της, αφού:

1. Σαν μητέρα έδινε πάντα προτεραιότητα στα παιδιά της.

2. Σαν σύζυγος παραμέριζε τα συμφέροντά της για αυτά του συζύγου της.

3. Σαν κόρη υποτασσόταν στον πατέρα της.

4. Σαν επαγγελμάτίας άφηνε τα αφεντικά της να παίρνουν τη δόξα για τις δικές της επιτυχίες.

5. Σαν γυναίκα, κοιτάζοντας ψηλά στο άπειρο και βάζοντας το χέρι στην καρδιά, η αποστολή της ζωής της ήταν να θυσιάζεται για τους άλλους, χωρίς να περιμένει τίποτα σε αντάλλαγμα!!!

Συγκινημένοι οι άντρες ξέσπασαν σε χειροκροτήματα...και φυσικά έπεσαν.

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ

Ποτέ μην εμπιστεύεσαι την αυταπάρνηση μίας γυναίκας. Μπορεί να είναι γενναία, αλλά δεν είναι ηλίθια!

Ένας γέρος Αραβας ζει στη Νέα Υόρκη για πάνω από 40 χρόνια. Θέλει να φυτέψει πατάτες στον κήπο του , στέλνει λοιπόν ένα e-mail στο γιο του, που σπουδάζει στο Παρίσι:

Αγαπημένε μου γιε, είμαι πολύ λυπημένος επειδή δεν μπορώ να φυτέψω πατάτες στον κήπο μας. Είμαι βέβαιος πως, εάν ήσουν εδώ, θα με βοηθούσες να σκάψουμε τον κήπο.

Σε αγαπώ, ο πατέρας σου.

Σε μια ώρα, ο γέρος λαμβάνει e-mail απάντησης από το γιο του:

Αγαπημένε μου πατέρα, παρακαλώ μην αγγίζεις τον κήπο, γιατί εκεί έκρυψα το "ΠΡΑΜΑ".

Σ' αγαπώ κι εγώ,

Ahmed.

Σε 15 λεπτά, ο αμερικανικός στρατός, το ναυτικό, το FBI, η CIA και οι Rangers περικυκλώνουν το σπίτι του γέρου, σκάβουν ολόκληρο τον κήπο, ψάχνουν το σπίτι, κάνουν σωματική έρευνα στον γέρο, ΔΕΝ βρίσκουν απολύτως τίποτε και φεύγουν απογοητευμένοι.

Μισή ώρα αργότερα, ο γέρος λαμβάνει ένα άλλο email από το γιο του:

Αγαπημένε μου πατέρα, είμαι βέβαιος ότι ο κήπος είναι ήδη σκαμμένος και μπορείς να φυτέψεις τις πατάτες. Έκανα ό,τι μπορούσα για να σε βοηθήσω από το Παρίσι.

Σ' αγαπώ,

Ahmed.

Ένας καθηγητής φιλοσοφίας εμφανίστηκε στην τάξη του μ' ένα μεγάλο χάρτινο κουτί. Χωρίς να μιλήσει, πήρε από τη χάρτινη κούτα ένα άδειο γυάλινο βάζο και άρχισε να το γεμίζει με μικρές πέτρες. Οι μαθητές τον κοιτούσαν με απορία. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε : «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οιμαθητές απάντησαν : « Ναι, είναι γεμάτο».

Αυτός χαμογέλασε και πάλι χωρίς να μιλήσει, πήρε από τη χάρτινη κούτα ένα σακουλάκι με μικρά βοτσαλάκια και άρχισε να γεμίζει το βάζο, το κούνησε λίγο και τα βοτσαλάκια κύλησαν και γέμισαν τα κενά μεταξύ των πετρών. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε : «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οι μαθητέςαπάντησαν : «Ναι, είναι γεμάτο».

Αυτός χαμογέλασε και πάλι χωρίς να μιλήσει, πήρε από την χάρτινη κούτα ένα σακουλάκι με άμμο και άρχισε να την αδειάζει μέσα στο βάζο. Η άμμος χύθηκε και γέμισε όλα τα κενά μεταξύ των πετρών και των βότσαλων. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε : «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οι μαθητές δίστασαν για λίγο, αλλά απάντησαν : «Ναι, είναι γεμάτο».

Αυτός χαμογέλασε και πάλι χωρίς να μιλήσει, πήρε από την χάρτινη κούτα δύο μπουκάλια μπύρες και άρχισε να τα αδειάζει μέσα στο βάζο. Τα υγράγέμισαν όλα τα υπόλοιπα κενά του βάζου. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο,ρώτησε : «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οι μαθητές γέλασαν αυτή την φορά και απάντησαν : «Ναι, είναι γεμάτο».

Τώρα, λέει ο καθηγητής, θέλω να θεωρήσετε ότι το βάζο αυτό αντιπροσωπεύει τη ζωή σας. Οι πέτρες είναι τα πιο σημαντικά στην ζωή σας, τέτοια είναι η οικογένεια, ο σύντροφός σας, η υγεία σας, τα παιδιά σας, οι καλοί σας φίλοι. Οι πέτρες αντιστοιχούν στα πιο σημαντικά, τόσο σημαντικά, που ακόμα και αν όλα τα υπόλοιπα λείψουν, η ζωή σας θα εξακολουθήσει να είναι γεμάτη.

Τα βοτσαλάκια είναι τα άλλα πράγματα που έρχονται στην ζωή μας, όπως οι σπουδές μας, η εργασία μας, το σπίτι μας, το αυτοκίνητο μας, είναι μικρά πράγματα, βοτσαλάκια . Αν αυτά τα βάλετε πρώτα στο βάζο, δεν θα υπάρχει χώρος για τις πέτρες, τα σημάντικα της ζωής.

Η άμμος είναι όλα τα υπόλοιπα, ένα καλό γεύμα, μια βόλτα στην παραλία, ο χορός, το τραγουδι, ένα βιβλίο, οι μικρές απολαύσεις της ζωής. Αν βάλεις πρώτα την άμμο στο βάζο, δεν θα υπάρχει χώρος ούτε για τα βότσαλα αλλά ούτε και για τις πέτρες.

Το βάζο είναι η ζωή σας. Αν ξοδεύεται χρόνο και δύναμη για μικρά πράγματά, δεν θα βρείτε ποτέ χρόνο για τα πιο σημαντικά. Ξεχωρίστε ποια είναι τα πιο σημαντικά για την ευτυχία σας. Μιλήστε με τους γονείς σας, παίξτε με τα παιδιά σας, απολαύστε τον σύντροφό σας, προσέξτε την υγεία σας και χαρείτε τους φίλους σας. Πάντα θα υπάρχει χρόνος για γνώση και σπουδές, πάντα θα υπάρχει χρόνος για εργασία, πάντα θα υπάρχει χρόνος για να φτιάξετε το σπίτι σας και το αυτοκίνητό σας, να πληρώσετε τα δημοτικά και το τηλέφωνο. Όμως να φροντίσετε για τις πέτρες πρώτα. Ξεχωρίστε τις προτεραιότητες σας.

Οι μαθητές είχαν μείνει άφωνοι. Ένας όμως ρώτησε : «Η μπύρα τι αντιπροσωπεύει ;» Ο καθηγητής χαμογέλασε και απάντησε : «Χαίρομαι που ρωτάς. Θα σας πώ: δεν έχει σημασία πόσο γεμάτη είναι η ζωή σας, δεν έχει σημασία πόσο στριμωγμένος είσαι, γιατί πρέπει να ξέρεις : Πάντα θα υπάρχει λίγος χώρος για δυό μπυρίτσες»!!!

Το γέλιο αναμφισβήτητα χρειάζεται στη ζωή μας, το ίδιο και το "φιλοσοφείν".

Ένας καθηγητής φιλοσοφίας εμφανίστηκε στην τάξη του μ' ένα μεγάλο χάρτινο κουτί. Χωρίς να μιλήσει, πήρε από τη χάρτινη κούτα ένα άδειο γυάλινο βάζο και άρχισε να το γεμίζει με μικρές πέτρες. Οι μαθητές τον κοιτούσαν με απορία. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε : «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οιμαθητές απάντησαν : « Ναι, είναι γεμάτο».

.........

Η συνέχεια εδώ: WHAT_HAS_THE_PHILOSOPHER_SAID.doc

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...st&p=153915

Το σεξ στα 20 είναι όπως η ΝΟΚΙΑ:

"Connecting people"

Στα 30 είναι όπως η PEPSI:

"Ask for more"

Στα 40, όπως η COCA COLA:

"Enjoy"

Στα 50, όπως η NIKE:

"Just do it"

Και στα 60, όπως η ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ:

"Σκέψου το, γίνεται!"

[ Το κινητό σας μπορεί να χρησιμεύσει ως συσκευή … επιβίωσης! Ορισμένα πράγματα που ίσως δε γνωρίζετε για το κινητό σας:

*I* * Παγκόσμιος αριθμός εκτάκτου ανάγκης είναι 112 .* Αν βρεθείτε σε περιοχή εκτός κάλυψης του δικού σας δικτύου και παρουσιαστεί κάτι …έκτακτο, καλέστε 112 και το κινητό σας θα αναζητήσει οποιοδήποτε δίκτυο υπάρχει διαθέσιμο στην περιοχή, και μπορείτε να πραγματοποιήσετε αυτή την κλήση ακόμα κι αν τα πλήκτρα είναι κλειδωμένα. **Δοκιμάστε το.**

*II*

* Θέμα: Έχετε κλειδώσει τα κλειδιά σας στο αυτοκίνητο, στο πορτ μπαγκάζ; Το αυτοκίνητό σας έχει τηλε-κλειδαριά ;*

Αν συμβεί κάτι τέτοιο και έχετε 2ο σετ τηλε-κλειδιών στο σπίτι καλέστε κάποιον στο σπίτι σας. Κρατήστε το κινητό σας 30 εκατοστά από την πόρτα του αυτοκινήτου και ζητήστε από τον άνθρωπο που είναι στο σπίτι να πατήσει το κουμπί ξεκλειδώματος, κρατώντας το κλειδί κοντά στο κινητό του. Το αυτοκίνητό σας θα ξεκλειδώσει!

Μπορεί το 2ο σετ κλειδιών να βρίσκεται σε άλλη ήπειρο αλλά θα ξεκλειδώσει την πόρτα ή το πορτ-μπαγκάζ του αυτοκινήτου σας!!!

*III*

Θέμα: Απόθεμα μπαταρίας

Φανταστείτε το εξής σενάριο. Η μπαταρία σας έχει σχεδόν αδειάσει, και περιμένετε ένα πολύ σημαντικό τηλεφώνημα και δεν υπάρχει φορτιστής κοντά σας. Οι συσκευές Nokia διαθέτουν μία ειδική λειτουργία πρόσθετης μπαταρίας. Για να ενεργοποιηθεί, πατήστε τα πλήκτρα *3370# Το κινητό σας θα κλείσει και θα ανοίξει με πρόσθετη μπαταρία +50%!! Το απόθεμα αυτό θα ανανεωθεί την επόμενη φορά που θα φορτίσετε τη συσκευή σας.

*IV* Πώς να απενεργοποιήσετε ένα κλεμμένο κινητό

Για να δείτε το σειριακό αριθμό του κινητού σας, καλέστε τον εξής αριθμό:

* # 0 6 # Ένας 15ψήφιος κωδικός θα εμφανιστεί στην οθόνη σας. Αυτός είναι ένας μοναδικός κωδικός που αντιστοιχεί στη δική σας συσκευή. Γράψτε τον κάπου και κρατήστε τον σε ένα ασφαλές μέρος. Σε περίπτωση κλοπής μπορείτε να καλέσετε την εταιρία κινητής τηλεφωνίας και με τον κωδικό αυτό να μπλοκάρουν τη συσκευή σας ακόμα κι αν ο κλέφτης βάλει άλλη κάρτα SIM μέσα. Η συσκευή αχρηστεύεται πλήρως. Μπορεί να χάσατε το κινητό σας αλλά και εκείνος που το έκλεψε δεν μπορεί να τη χρησιμοποιήσει όσο κι αν προσπαθήσει.

post-4883-1161773420_thumb.jpg

Η συνέχεια εδώ: WHAT_HAS_THE_PHILOSOPHER_SAID.doc

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...st&p=153915

Το σεξ στα 20 είναι όπως η ΝΟΚΙΑ:

"Connecting people"

Στα 30 είναι όπως η PEPSI:

"Ask for more"

Στα 40, όπως η COCA COLA:

"Enjoy"

Στα 50, όπως η NIKE:

"Just do it"

Και στα 60, όπως η ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ:

"Σκέψου το, γίνεται!"

ΙΠΕ , έλειπα σε....διακοπές, ως εκ τούτου δεν το διάβασα το doc σου,sorry ....

Ωστόσο μια και το επεσήμανες ,άποψή μου είναι ότι οι επαναλήψεις φιλοσοφικών στοχασμών επιβάλλονται (θυμίσου τις τιμωρίες που έγραφες !!!!!),.προκειμένου να εμπεδώσουμε και να εμβαθύνουμε σε αξίες.

Φυσικά και οι αμπελοφιλοσοφίες επιβάλλονται ......για .....ευνόητους λόγους.

ΙΠΕ , έλειπα σε....διακοπές, ως εκ τούτου δεν το διάβασα το doc σου,sorry ....

Ε...... δεν υπάρχει λόγος για να λυπάσαι!!!!

Δεν θεωρώ ότι έπρεπε να το έχεις διαβάσει.....

Αλλωστε δεν ήταν δικό μου,..... και ΄γω από κάπου το αντέγραψα.

Απλά το επισήμανα με την έννοια ότι...... α.. παλιό είναι, γνωστό κλπ.

Νέο

Ο Αιγύπτιος ταξιδεύει από Κάϊρο για το Λονδίνο.

Στον Έλεγχο των διαβατηρίων στο Λονδίνο ο αστυνομικός τον ρωτάει :

-Name?

-Abdul Maxir Halam

-Sex?

-Every day sir

-No no no... male-female?

-Male, Female and sometime Camel

Μπαίνει μια ξανθιά σε ένα σουβλατζίδικο:

- Μία πίτα, σας παρακαλώ, λέει στον σουβλατζή.

- Με καλαμάκι; ρωτάει αυτός.

- A, θα τρελλαθώ, μη μου πείτε ότι βγήκε και σε χυμό;

Ο Τοτός ρωτάει τον παππού: «Κάνεις ακόμη σεξ με τη γιαγιά;»

Ο παππούς απαντάει: Ναι, αλλά μόνο 'στοματικό'.

«Μόνο στοματικό; Τι θα πει αυτό, παππού;»

Κι ο παππούς εξηγεί: «Να, εγώ της λέω: 'Αει γαμήσου' κι αυτή μου απαντάει:

'Αει γαμήσου κι εσύ.»!

Ο ξενιτεμένος στην Αμερική γιος, γράφει στη μαμά του:

"Μαμά, επιτέλους αποκτήσαμε παιδί. Αλλά η γυναίκα μου δεν έχει γάλα και

αναγκαστήκαμε να δίνουμε στο μωρό γάλα από μια μαύρη αγελάδα, με αποτέλεσμα

κάθε μέρα που περνάει το παιδί μας όλο και μαυρίζει".

Και η μητέρα του απαντάει:

"Γιόκα μου, κι εγώ δεν είχα γάλα όταν γεννήθηκες εσύ, κι αναγκαστήκαμε να

σου δίνουμε γάλα από την κατσίκα.Αλλά όπως καταλαβαίνω τα κέρατα τώρα τα

βγάζεις..."

Ένας ληστής, αφού διέρρηξε ένα σπίτι, πιάνει όμηρους ένα ηλικιωμένο

ζευγάρι. Θέλοντας να σκοτώσει ένα απο τους δύο, προσπαθεί να αποφασίσει.

Ρωτάει τη γυναίκα:

- "Πως σε λένε εσένα;"

- "Κλημεντίνη."

- "Α! έτσι λένε τη μάνα μου, δεν θα σε πειράξω εσένα."

Στη συνέχεια ρωτάει τον άνδρα:

- "Πως σε λένε εσένα;"

- "Παναγιώτη, αλλά με φωνάζουν και Κλημεντίνη."

Μπαίνει μια γυναίκα με το παιδί της σε ένα ταξί. Καθώς περνάνε από τη

Συγγρού λέει το μικρό το κοριτσάκι.

- "Μαμά,τι είναι όλες αυτές εδώ οι γυναίκες που είναι έντονα βαμμένες και

τα ρούχα τους είναι πολύ μικρά;"

- "Είναι γυναίκες που περιμένουν να σχολάσουν οι άντρες τους παιδί μου."

Ξαφνικά πετάγεται ο ταξιτζής και λέει:

- "Τι λες ρε, πουτάνες είναι!"

Για δυο λεπτά δε μιλάει κανένας. Ξαφνικά ρωτάει το κοριτσάκι,

- "Μαμά, οι πουτάνες κάνουν παιδιά;"

- "Φυσικά παιδί μου, από που νομίζεις βγαίνουν οι ταξιτζήδες;!!!"

Μία ξανθιά γράφει στις τελικές εξετάσεις του πανεπιστημίου όπου οι

απαντήσεις είναι τύπου Ναι/Οχι. Δεν έχει διαβάσει τίποτα οπότε βγάζει ένα

νόμισμα και παίζει κάθε ερώτηση κορώνα - γράμματα για να δει τι θα

απαντήσει. Μέσα σε δέκα λεπτά έχει τελειώσει ενώ οι άλλοι ακόμα προσπαθούν.

Παρόλα αυτά μένει μέσα στην αίθουσα. Κατά τα τελευταία λεπτά της ώρας,

ακόμα ρίχνει το νόμισμα, βρίζοντας και ιδρώνοντας. Την πλησιάζει ο

επιτηρητής:

- "Συμβαίνει κάτι, δεσποινίς;"

- "Α, τίποτα! Τελείωσα το τεστ μέσα σε δέκα λεπτά, απλά τσεκάρω ξανά τις

απαντήσεις μου."

Κάπου στις αρχές του 1990 (επί των ημερών του επίτιμου) τίποτα από όσα σκεφτόμουν δεν μπορούσα να κάνω και δεν ήξερα γιατί.

Σήμερα μου λύθηκε η απορία. Κάποιος διάβαζε τις σκέψεις μου.

Όσοι ομοιοπαθείς....... δείτε τι έφταιγε......