Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Alexis2335

ΑΡΝΗΣΗ ΛΟΓΙΣΤΗ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΡΧΕΙΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ. ΛΟΓΩ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ

Recommended Posts

Guest Alexis2335

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ SOS ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΦΙΛΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΛΟΓΙΣΤΗ.ΠΗΓΕ ΣΗΜΕΡΑ Ο Α ΚΑΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΥ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΤΑΜΤΗΣΟΥΝ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ Χ ΛΟΓΟΥΣ.

ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΤΙΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΜΕΧΡΙ 30/6, ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΟΑΕΔ, ΕΠΟΠΤΗ, ΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΟ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ ΣΕ ΔΙΣΚΕΤΑ. ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ.

ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΒΗΣΕΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΦΥΓΕΙ Ο Α. ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΗΚΕ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΟΥ Α ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ. ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΝΟΜΟΥΣ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?

ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΗ Ο Α ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΑ.

ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥ???

PLEASE HELP!!!

Guest NIKANOR

Αλήθεια το ηλεκτρονικό αρχείο (μιλάμε βέβαια για τις λογιστικές εγγραφές σε λογιστικό πρόγραμμα) τι να το κάνεις? Εχεις το ίδιο λογιστικό πρόγραμμα με τον "παλιό" λογιστή?

Οπως σου είπε και ο dcorfu, θα σου δώσει (είναι υποχρεωμένος) ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε έντυπη μορφή και όλο το φορολογικό φάκελλο.

Επίσης μη ξεχάσεις να ζητήσεις την συγκεντρωτική κατάσταση ΠΕΛΑΤΩΝ-ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ για να μην τον ψάχνεις... τον επόμενο χρόνο!!

Παλαιότερα είχα επισκεφθεί επιχείρηση εκ μέρους επιχείρησης πληροφορικής (σαν σύμβουλος) μετά από αποχώρηση / απόλυση μισθωτού - λογιστή μετά από διαφωνία του με την επιχείρηση και διαπίστωσα ότι στην εμπορολογιστική εφαρμογή manager (Εμπορικό & Λογιστική) δεν υπήρχε το αρχείο της παραμετροποίησης της γέφυρας.

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το λογιστή που αποχώρησε με τον οποίο είχα προσωπική γνωριμία και μου είπε ότι το έσβησε "επειδή αποτελούσε πνευματικό του δημιούργημα".

Οι επιχειρηματίες επέμειναν να τους παραδώσω έγγραφο με τα παραπάνω αλλά βέβαια σε ένα ηλεκτρονικό αρχείο μπορείς να σβήνεις χωρίς ίχνη οπότε...

Αυτά για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.

Παλαιότερα είχα επισκεφθεί επιχείρηση εκ μέρους επιχείρησης πληροφορικής (σαν σύμβουλος) μετά από αποχώρηση / απόλυση μισθωτού - λογιστή μετά από διαφωνία του με την επιχείρηση και διαπίστωσα ότι στην εμπορολογιστική εφαρμογή manager (Εμπορικό & Λογιστική) δεν υπήρχε το αρχείο της παραμετροποίησης της γέφυρας.

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το λογιστή που αποχώρησε με τον οποίο είχα προσωπική γνωριμία και μου είπε ότι το έσβησε "επειδή αποτελούσε πνευματικό του δημιούργημα".

Οι επιχειρηματίες επέμειναν να τους παραδώσω έγγραφο με τα παραπάνω αλλά βέβαια σε ένα ηλεκτρονικό αρχείο μπορείς να σβήνεις χωρίς ίχνη οπότε...

Αυτά για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.

Εάν είχε σύμβαση με την Εταιρεία ότι η "ως άνω" παραμετροποίηση θα αμοιφθεί ξεχωριστά, και δεν είχε αμοιφθεί. Τότε καλά έκανε.

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.

1. ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΑΡΧΕΙΟ.ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΧΙ ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΜΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ. ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΤΟΥΣ Λ/ΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ.

2. ΑΝ Ο ΝΕΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΧΕΙ ΙΔΙΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΑΠΟΧΩΡΕΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΧΑΝΕΙ Ο ΑΠΟΧΩΡΩΝ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΤΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.

ΑΝ ΟΧΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ Ο ΝΕΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΑ ΖΗΤΗΣΕΙ.

3. ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΜΕ ΓΕΦΥΡΕΣ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΛΠ ΤΟΤΕ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ!!! ΑΡΑ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ;;;;;

4. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΚΟΝΤΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ (ΠΡΩΗΝ ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΟΥ).

5. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ. Η ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΝΟΜΙΖΩ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ.

Εν κατακλείδι:

"ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΕ ΣΕΝΑ."

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.

1. .....................................

2. ΑΝ Ο ΝΕΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΧΕΙ ΙΔΙΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΑΠΟΧΩΡΕΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΧΑΝΕΙ Ο ΑΠΟΧΩΡΩΝ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΤΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.

ΑΝ ΟΧΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ Ο ΝΕΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΑ ΖΗΤΗΣΕΙ.

3. ..........................

4. ..........................

5. ..........................

Εν κατακλείδι:

"ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΕ ΣΕΝΑ."

Επειδή συμφωνώ σε όλα, μπορώ να προσθέσω για το 2 ότι υπάρχουν και τα αρχεία σε μορφή ASCII, τα οποία ακόμα και στη περίπτωση που δεν μπορούν να γίνουν import στο "ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ του ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ" μπορουν να τύχουν επεξεργασίας με άλλα προγράματα. (π.χ. ACCESS, EXCEL)

Συμφωνώ με τον συνάδελφοo NIKANOR, ότι αυτό που δικαιούται να πάρει ο πελάτης είναι ότι απαιτείται από τον κώδικα βιβλίων και στοιχείων να είναι εκτυπωμένο ως 30/6, περιλαμβανομένων και των αντίστοιχων μη θεωρημένων εκτυπώσεων. Αντιθέτως δεν συμφωνώ με την παράδοση ηλεκτρονικού αρχείου για την αντίστοιχη περίοδο, καίτοι κάτι τέτοιο περιλαμβάνει προφανώς και την ανάλυση του λογιστικού σχεδίου, το οποίο στην δεύτερη κατηγορία βιβλίων, πράγματι αποτελεί πνευματικό δημιούργημα του λογιστή. Άλλωστε ο νέος λογιστής είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν πρόκειται να ακολουθήσει την ίδια ακριβώς τεχνική στην ανάλυση των λογαριασμών. Γενικότερα συμφωνώ ότι παρόμοια θέματα δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να γίνονται αντικείμενο αντιπαράθεσης μεταξύ συναδέλφων, και αναφέρομαι σε πραγματικούς συναδέλφους που πληρούν όλες τις νόμιμες προϋποθέσεις, και όχι σε περιπτώσεις που μας ζητείται να παραδώσουμε παρόμοιο υλικό σε αλεξιπτωτιστές και λοιπούς άσχετους, οι οποίοι καταδυναστεύουν το επάγγελμά μας. Ειδικότερα για το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων εξειδικευμένων εργασιών, όπως η ανάπτυξη λογιστικού σχεδίου στην βήτα κατηγορία βιβλίων, η δημιουργία γεφυρών, η δημιουργία προγραμμάτων λογιστικών φίλων βοηθητικών εργασιών όπως η σύνταξη ισολογισμού, αποτελεσμάτων χρήσεως, εκμετάλλευσης εμπορευμάτων κλπ, και όποια άλλη μηχανογραφική επεξεργασία δεν απαιτείται από τον κώδικα βιβλίων και στοιχείων και οι λοιπές φορολογικές διατάξεις, δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να χαρίζεται στον επιχειρηματία, εφόσον δεν έχει υπάρξει συγκεκριμένη αμοιβή για την ανάπτυξη του προαναφερόμενου λογισμικού, πολύ περισσότερο στην περίπτωση που ο συνάδελφός δεν είναι υπάλληλος αλλά ελεύθερος επαγγελματίας. Όλα τα προαναφερόμενα πνευματικά δημιουργήματα των συναδέλφων, αποτελούν τα στοιχεία εκείνα βάσει των οποίων γίνεται διάκριση μεταξύ των απλών καταχωρειτών στοιχείων του κώδικα βιβλίων και στοιχείων, από τους πραγματικά έμπειρους και δημιουργικούς συναδέλφους, που πρέπει επιτέλους να διακριθούν στην αγορά σε πραγματική βάση, η οποία πρέπει να εκφράζεται και με την ανάλογη οικονομική ανταμοιβή. Και όχι να ζουν μονίμως υπό το κράτος της επαπειλούμενης αντικατάστασής τους, συνήθως από αδαείς και άρα πολύ φθηνότερους απλούς υπαλλήλους γραφείου. Και αυτό διότι δυστυχώς το όλο νομικό πλαίσιο λειτουργεί στην πράξη ισοπεδωτικά, με γενικότερη τάση την εξίσωση προς τα κάτω, και στην φελοκρατία. Συνάδελφοι από τη στιγμή που ουσιαστικά ξεμείναμε στο ελευθέριο αυτό επάγγελμα, μην περιμένετε τίποτα από το κράτος, καθότι δεν είμαστε Ευρώπη και ούτε πρόκειται να γίνουμε στο ορατό μέλλον. Είναι άλλωστε συχνό το φαινόμενο, να απομακρύνεται ένας συνάδελφός από τη θέση εργασίας του, μόλις η επιχείρηση πιστέψει ότι τώρα που στήθηκαν όλα σωστά και τρέχουν ρολόι, η παρουσία του πλέον είναι περιττή, ακριβή, και άρα επιζήμια.

Ήμαρτον πλέον.

Καλό καλοκαίρι σε όλους

Guest alektwr

Θα συμφωνησω με τον dcorfu, τον Nikanor και τον Savvas...

Ειμαστε υποχρεωμενοι να παραδωσουμε Ο,ΤΙ προβλέπεται απ τον ΚΒΣ, (Ισοζυγια, Ημερολογια), Περιοδικες, Προσωρινες κλπ... Το "ηλεκτρονικο αρχειο" (στησιμο λογιστικου σχεδιου, καταχωρηση πελατων, προμηθευτων, προτυπα λογιστικα αρθρα, οικονομικες πιθανον αναφορες και report κλπ) ειναι ΔΙΚΗ ΜΑΣ δουλεια... Ας "αναλαβει" και ο "νεος" λοιπον τις "υποχρεωσεις του" και να μην περιμενει να βρει... ΕΤΟΙΜΟ ΦΑΓΗΤΟ...! Ας "καψει" κι αυτος τα χερια του στο... "φουρνο"!

Μου εχει προκυψει ιδια περιπτωση και θεωρω δικαιο και λογικο να κρατησω για παρτι μου την ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ. Ακομα περισσοτερο οταν ο αντικαστατης μου πηρε τη δουλεια προσφεροντας ΠΟΛΥ χαμηλοτερη αμοβη (Αμοιβη που δεν ανταποκρινεται στις υποχρεωσεις της Επιχειρησης) μη γνωριζοντας ακριβως το αντικειμενο.

Guest karaxnik

Συμφωνώ με το ότι ο κάθε ένας κάνει την δουλειά του...

Ο νέος λογιστής πρέπει να πάρει όλα τα έντυπα και μόνο...

Τέλος πρέπει να προσέχουν όλοι οι συνάδελφοι το θέμα τον αμοιβών...

Με σαράντα και πενήντα ευρώ μηνιαία αμοιβή? ΕΛΕΟΣ.......

:P:D:P:blink:

Συμφωνώ με το ότι ο κάθε ένας κάνει την δουλειά του...

Ο νέος λογιστής πρέπει να πάρει όλα τα έντυπα και μόνο...

Τέλος πρέπει να προσέχουν όλοι οι συνάδελφοι το θέμα τον αμοιβών...

Με σαράντα και πενήντα ευρώ μηνιαία αμοιβή? ΕΛΕΟΣ.......

Εγκρίνω και επαυξάνω μόνο ότι είμαστε υποχρεωμένοι απο τον Κ.Β.Σ. και τίποτα άλλο πρέπει

επιτέλους να σταματίσει αυτή η λεηλασία πελατών απο άλλους συναδέλφους αλεξιπτωτιστές

ή μή οι οποίοι προσφέροντας χαμηλότερο αντίτιμο για τις υπηρεσίες τους αρπάζουν πελάτες

με το έτσι θέλω, θα μου πείτε ελεύθερη αγορά έχουμε και ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει

αλλά πρέπει να υπάρχει και κάποια δεοντολογία μεταξύ μας τέλος πάντων και άν βλέπουμε

περιπτώσεις που μυρίζουν να μην τις ακουμπάμε. εμένα μου έτυχε κάποιος πελάτης μου να

μου χρωστάει ένα ποσόν γύρω στα 1200,00 και μου λέει δεν έχω να σου δώσω μία αλλά θα

μου δώσεις τα βιβλία να πάω αλλού και θα σου τα χρωστάω, λοιπόν του λέεω στον άλλο

λογιστή που θα πάς δεν θα τον πληρώνεις? Τελικά ερχόταν κάθε μέρα και γινόταν της κακο-

μοίρας, οπότε κάποια στιγμή του τα έδωσα κι εγώ και βέβαια δεν περιμένω να πληρωθώ για

το χρέος, τώρα ποιός άλλος συνάδελφος θα τον αναλάβει και θα κλάψει ίδωμεν...

Θα συμφωνησω με τον dcorfu, τον Nikanor και τον Savvas...

Ειμαστε υποχρεωμενοι να παραδωσουμε Ο,ΤΙ προβλέπεται απ τον ΚΒΣ, (Ισοζυγια, Ημερολογια), Περιοδικες, Προσωρινες κλπ... Το "ηλεκτρονικο αρχειο" (στησιμο λογιστικου σχεδιου, καταχωρηση πελατων, προμηθευτων, προτυπα λογιστικα αρθρα, οικονομικες πιθανον αναφορες και report κλπ) ειναι ΔΙΚΗ ΜΑΣ δουλεια... Ας "αναλαβει" και ο "νεος" λοιπον τις "υποχρεωσεις του" και να μην περιμενει να βρει... ΕΤΟΙΜΟ ΦΑΓΗΤΟ...! Ας "καψει" κι αυτος τα χερια του στο... "φουρνο"!

Μου εχει προκυψει ιδια περιπτωση και θεωρω δικαιο και λογικο να κρατησω για παρτι μου την ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ. Ακομα περισσοτερο οταν ο αντικαστατης μου πηρε τη δουλεια προσφεροντας ΠΟΛΥ χαμηλοτερη αμοβη (Αμοιβη που δεν ανταποκρινεται στις υποχρεωσεις της Επιχειρησης) μη γνωριζοντας ακριβως το αντικειμενο.

Το "ηλεκτρονικο αρχειο" (στησιμο λογιστικου σχεδιου, καταχωρηση πελατων, προμηθευτων, προτυπα λογιστικα αρθρα, οικονομικες πιθανον αναφορες και report κλπ) ειναι ΔΙΚΗ ΜΑΣ δουλεια...

Για την οποία έχουμε εισπράξει την αμοιβή μας. Και καλά το στήσιμο του λογιστικού σχεδίου. Λίγα περιθώρια αλλαγών έχουμε εκεί. Τα βασικά αρχεία των συναλλασσομένων; Γιατί να είναι "δικά" μας, επειδή "ανοίξαμε" τους κωδικούς; και καταχωρήσαμε Επωνυμίες ΑΦΜ διευθύνσεις κλπ;

Ας είμαστε σοβαροί.

Μου εχει προκυψει ιδια περιπτωση και θεωρω δικαιο και λογικο να κρατησω για παρτι μου την ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ

Πρόσεξε αυτό το "δίκαιο" γιατί αν ο πελάτης σου σου κάνει καμιά αγωγή, θα ψάχνεσαι για το "λογικό"

Α! και κάτι τελευταίο:

Ως λογιστές οφείλουμε να ξέρουμε τι είναι και τι δεν είναι "πνευματική ιδικτησία".

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΚΠΛΗΣΣΟΜΑΙ.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ".....δημιουργία προγραμμάτων λογιστικών φίλων βοηθητικών εργασιών όπως η σύνταξη ισολογισμού, αποτελεσμάτων χρήσεως, εκμετάλλευσης εμπορευμάτων κλπ, και όποια άλλη μηχανογραφική επεξεργασία δεν απαιτείται από τον κώδικα βιβλίων και στοιχείων και οι λοιπές φορολογικές διατάξεις...."

ΕΙΠΑ "...ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΧΙ ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΜΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ. ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΤΟΥΣ Λ/ΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ."

ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο LandS

"...........να προσθέσω για το 2 ότι υπάρχουν και τα αρχεία σε μορφή ASCII, τα οποία ακόμα και στη περίπτωση που δεν μπορούν να γίνουν import στο "ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ του ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ" μπορουν να τύχουν επεξεργασίας με άλλα προγράματα. (π.χ. ACCESS, EXCEL)...."

ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΝΤΡΕΥΕΣΑΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ "ΟΥΡΑΝΟΚΑΤΕΒΑΤΟΣ" ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ.

ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΨΥΧΡΑΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΧΘΕΣ:

"..... ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΜΕ ΓΕΦΥΡΕΣ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΛΠ ΤΟΤΕ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ!!! ΑΡΑ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ;;;;;"

ΚΙ ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΦΥΛΛΑ ΣΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΕΙΔΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΔΕΝ ΣΕ ΩΦΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΩ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΑΡΧΕΙΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΟΔΟΜΗ ΓΡΑΦΕΙΟΥ.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΛΟΙΠΟΝ

ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΑ

ΓΙΑΝΝΗΣ

ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ

Ο ΚΒΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΤΥΠΩΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙΣ ή ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ;;;;;;;;;

Ναι θα του τα δώσεις σε δισκέττα η σε cd.Η τα εκτυπώνεις.Και ας βρεί ίδιο πρόγραμμα να τα φορτώσει.

ASCII να 'ναι και ότι να 'ναι....

Ναι θα του τα δώσεις σε δισκέττα η σε cd.Η τα εκτυπώνεις.Και ας βρεί ίδιο πρόγραμμα να τα φορτώσει.

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΟΤΗΤΑ

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ

ΑΝ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ;;;;;"

ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο LandS

Πρόσεξε αυτό το "δίκαιο" γιατί αν ο πελάτης σου σου κάνει καμιά αγωγή, θα ψάχνεσαι για το "λογικό"

Οχι.

Στην περίπτωση αυτή,ο λογιστής είναι υποχρεωμένος να τα αφήσει όπως έχει.Διαφορετικά είναι υπεύθυνος.Σε καμμια περίπτωση δεν μπορεί να πειράξει το πρόγραμμα της εταιρίας.

ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ;;;;

ΣΥΝΕΠΩΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ;;;;;;;

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΜΕ;;;;

ΔΗΛΑΔΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΜΕ ΤΟΝ Bacon ΣΤΗΝ ΡΗΣΗ ΤΟΥ

"Οι άνθρωποι δεν μπόρεσαν να κάνουν το δίκαιο ισχυρό και έκαναν δίκαιο το ισχυρό ...! "

ΤΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕΝΩ

ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΑ

ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ;;;;

ΣΥΝΕΠΩΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ;;;;;;;

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΜΕ;;;;

ΔΗΛΑΔΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΜΕ ΤΟΝ Bacon ΣΤΗΝ ΡΗΣΗ ΤΟΥ

"Οι άνθρωποι δεν μπόρεσαν να κάνουν το δίκαιο ισχυρό και έκαναν δίκαιο το ισχυρό ...! "

ΤΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕΝΩ

ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΑ

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Guest Μ.ΜΑΡΙΑ

Δεν ξέρω αν μπορούμε να κάνουμε ζημιά χωρίς συνέπειες

δεν έχω αναρωτηθεί ποτέ για κάτι τέτοιο, ίσως γιατί

δεν σκέφτηκα ποτέ να κάνω ζημιά.

Δεν έχω δικό μου γραφείο το έχω ξαναπεί, όμως

θα προτιμούσα να του δώσω όλα τα στοιχεία που τον

αφορούν και ας πάει σε όποιο λογιστή θέλει φτάνει

να μην μου αφήσει χρέος. Όπως πολύ σωστά κάποιος

είπε πνευματική ιδιοκτησία για την οποία έχουμε ήδη

εισπράξει το αντίτιμο. Όσο για την εργασία και την

αντικατάσταση από άλλο συνάδελφο, δεν θα έσβηνα

τίποτα, που αφορούσε την συνεχίσει της ροής της

εργασίας ανάμεσα στο εμπορικό και τη λογιστική

ότι αφορούσε όμως εργασίες που έχουν γυνή με

προσπάθεια ή τον πίνακα κόστους για την μισθοδοσία

που αποτελεί συνεχόμενη δουλειά 2 ετών λυπάμαι

θα την έπαιρνα μαζί μου πάραυτα!

Μόνο αυτό θεωρώ πνευματική ιδιοκτησία, τα υπόλοιπα

τα θεωρώ κακόβουλες πράξεις με απώτερο σκοπό την

ισχυροποίηση του εγώ μας.

............................... ή τον πίνακα κόστους για την μισθοδοσία

που αποτελεί συνεχόμενη δουλειά 2 ετών λυπάμαι

θα την έπαιρνα μαζί μου πάραυτα!

Μόνο αυτό θεωρώ πνευματική ιδιοκτησία, τα υπόλοιπα

τα θεωρώ κακόβουλες πράξεις με απώτερο σκοπό την

ισχυροποίηση του εγώ μας.

Ούτε αυτό είναι "πνευματική ιδιοκτησία". Για την επιχείρηση τον κατάρτιζες, στη κανονική ροή της εργασίας και εντός των πλαισίων αυτής, δεν τον κατάρτιζες κατόπιν ιδιαίτερης συμφωνιας, ούτε μπορούσες να τον εμπορευτείς ελεύθερα.

Ακόμα και οι ισολογισμοί ή οι εκθέσεις ελέγχου που είναι αποκλειστικά δικά μας δημιουργήματα δεν είναι "πνευματική ιδιοκτησία"

Guest Μ.ΜΑΡΙΑ
Ούτε αυτό είναι "πνευματική ιδιοκτησία". Για την επιχείρηση τον κατάρτιζες, στη κανονική ροή της εργασίας και εντός των πλαισίων αυτής, δεν τον κατάρτιζες κατόπιν ιδιαίτερης συμφωνιας, ούτε μπορούσες να τον εμπορευτείς ελεύθερα.

Ακόμα και οι ισολογισμοί ή οι εκθέσεις ελέγχου που είναι αποκλειστικά δικά μας δημιουργήματα δεν είναι "πνευματική ιδιοκτησία"

Όχι δεν την κατάρτιζα για την συγκεκριμένη εταιρεία

αυτό το κομμάτι το έφτιαξα σπίτι μου στον δικό μου

υπολογιστή και το παίρνω μαζί μου όπου πάω,

αποτελεί αναπόσπαστο προσωπικό μου περιουσιακό

στοιχείο που με ακολουθεί.

Το δημιούργημα μου αυτό αποτελεί βοήθεια προς

εμένα και όχι προς τον συνάδελφο που τυχόν να με

αντικαταστήσει.

Αν το διαπραγματευόμουν με την εργοδοσία

τότε σίγουρα θα το άφηνα φεύγοντας.

Το θέμα νομίζω είναι γενικότερο (δεν έχει να κάνει μόνο με συναδέλφους ελεύθερους επαγγελματίες). Αν ο καινούργιος είναι αλεξιπτωτιστής και δεν έχει διάθεση να δουλέψει (και πώς να την έχει με 50 € το μήνα) πιστεύει κανείς οτι θα εκμεταλλευτεί ακόμα και την πιό ετοιμη υποδομή?

Η αντίστοιχη περίπτωση σε μισθωτούς επαγγελματίες είναι αυτοί που κρύβουν αυτά που φτιάχνουν με το φόβο μήπως κάποιος "καινούργιος" τους φάει την δουλειά. Η κλασική δικαιολογία " όπως τα έφτιαξα εγώ ας τα φτιάξει και ο καινούργιος". Ομως έτσι συνάδελφοι δεν υπάρχει ανάπτυξη υπάρχει στασιμότητα. Το θέμα είναι να κοιτάμε τι θα φτιάξουμε στο μέλλον και όχι τι φτιάξαμε προ 2 ετών. Δυστυχώς ή ευτυχώς στην δουλειά που διαλέξαμε χρειάζεται συνεχής προσπάθεια και κόπος.

Εγώ θα τα έδινα όλα όπως ήταν και θα έλεγα καλή επιτυχεία. Τώρα αν ο άλλος κάνει την ίδια δουλειά με μένα και παίρνει το 1/3 της αμοιβής, μαγκιά του ας την πάρει την δουλειά.

Κατι άλλο επίσης είναι και η φήμη που αφήνεις (ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ Η ΑΔΙΚΟ). Καλύτερα οι πάλιοί σου πελάτες (ή και εργοδότες) να λένε τα καλύτερα παρά όπου βρίσκουν να λένε "μακριά απο αυτόν"

Αυτό ακριβώς και εκεί τελειώνει το θέμα.

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΟΤΗΤΑ

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ

[b]ΑΝ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ;;;;;"ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο LandS

Όχι βέβαια,το πολύ-πολύ να σβύσει καμμία δική του πατέντα,που δεν

προσφέρει το πρόγραμμα και πάντως,ενώπιον του νέου λογιστή ή του

μηχανογράφου της εταιρείας.