Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Επισκέπτης

ΔΗΘΕΝΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ - ΠΟΛΕΜΙΟΙ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ

Recommended Posts

Guest Επισκέπτης

ΝΤΡΟΠΗ ΣΤΟΥΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟΥΣ ΜΑΪΝΤΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΝΟΕΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ, ΑΙΣΧΟΣ

Διαβάστε παρακάτω την επιστολή της "δήθεν" συνδικαλιστικής παράταξης των "επιστημόνων" και φανταστείτε με τι τρόπο κάνουν άγραν πελατείας

(Π.Ε.Φ.Ε.)

ΣΕΠΟΛΙΩΝ 9, ΠΛ.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Κ. 104 45 ΑΘΗΝΑ

ΤΗΛ: 210.8232.651, 6944.523247, 210.6124.910, FAX:210.6140.024

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ Π.Ε.Φ.Ε.: Αντιπρόεδρος ΜΑΝΟΥΣΟΣ ΝΤΟΥΚΑΚΗΣ 6932-215508

Αθήνα, 1

4/6/2006

Συνάδελφοι, Συναδέλφισσες,

Το Δ.Σ. της Π.Ε.Φ.Ε. σας παρουσιάζει ορισμένα οικονομικά γεγονότα τα οποία συνέβησαν από το τέλος του έτους 2005 έως τις αρχές του 2006:

1. ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ… Φορολογούμενη στην Δ.Ο.Υ. Αθηνών για 25 χρόνια συνεχώς, κατηγορήθηκε για πλαστά και εικονικά τιμολόγια αξίας 30.000 ευρώ. Τρεις ημέρες μετά την κοινοποίηση του προστίμου στην φορολογουμένη παρουσιάστηκε κάποιος, όπως δήλωσε πρώην έφορας και προσφέρθηκε να της διαγράψει το πρόστιμο, βεβαίως με το αζημίωτο. Ένα μήνα μετά την κοινοποίηση παρουσιάστηκε στην φορολογουμένη άλλος κύριος ο οποίος της δήλωσε ότι είναι στέλεχος της Νέας Δημοκρατίας και ότι θα της τακτοποιούσε την υπόθεση της πάλι με το αζημίωτο φυσικά! Μετά από έξι μήνες περίπου η Εφορία κοινοποίησε νέους φόρους Φ.Π.Α., Εισοδήματος περίπου 260.000 ευρώ. Η Εφορία σωστά ενήργησε γιατί το πρόστιμο του Κ.Β.Σ. βεβαιώθηκε, δηλαδή οριστικοποιήθηκε γιατί κανένας δεν παρουσιάστηκε στην Εφορία. Ο υπεύθυνος λογιστής της επιχείρησης κατά την Επιστημονική Ομάδα της Π.Ε.Φ.Ε., ευθύνεται κατά το μεγαλύτερο ποσοστό διότι έχουμε πει ότι σε κάθε πρόστιμο Κ.Β.Σ. κάνουμε ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΑΜΕΣΩΣ και μετά προχωρούμε σε διοικητική επίλυση του προστίμου με ηρεμία και σιγουριά.

2. ΤΟ «ΕΥΝΟΟΥΜΕΝΟ» ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ… Γίνεται έλεγχος σε εταιρεία με Γ΄ Κατηγορίας με δύο υποκαταστήματα. Κατά τον έλεγχο η Εφορία αδυνατεί να βγάλει επί πλέον φόρους. Ο Εφοριακός πείθει τον λογιστή να κάνει υπεύθυνη δήλωση ότι απώλεσε ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ Υποκαταστήματος και αυτό θα είχε σαν συνέπεια να πληρώσει η εταιρεία περίπου 6.000.000δρχ. Στην πορεία κάτι δεν πήγε καλά από τον επιθεωρητή και οι φόροι που επεβλήθησαν είναι 180.000.000δρχ. Το αποτέλεσμα είναι ότι ο λογιστής εκδιώχθηκε από την επιχείρηση, κατετέθη μήνυση και τέλος προχώρησε σε κατάσχεση της περιουσίας του λογιστή η εταιρεία. Ο λογιστής μας δήλωσε ότι τον ξεγέλασαν λέγοντάς του ότι θα είναι το «ευνοούμενο παιδί» της εφορίας…

3. ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΕ «ΛΑΣΤΙΧΟ»…. Επιχείρηση εξαγωγική με επιστροφή Φ.Π.Α. κάθε χρόνο 150.000 ευρώ, κατηγορείται για λήψη πλαστού τιμολογίου αξίας 1.200 ευρώ. Αγόρασε ένα λάστιχο για το αυτοκίνητο της, ο λογιστής υπογράφει συμβιβασμό με τον προϊστάμενο τους Κ.Β.Σ. γιατί λέει ότι είναι φίλος του και δεν ήθελε να τον στεναχωρήσει!!! Η συνέπεια της υπογραφής είναι να μην επιστρέψει η Εφορία το πιστωτικό Φ.Π.Α. Ο λογιστής μετά από αυτήν του την πράξη απομακρύνθηκε από την επιχείρηση.

4. ΖΗΜΙΑ ΤΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ… Εταιρεία η οποία πωλεί αγροτικά προϊόντα και τα οποία τυποποιεί σε απόσταση μεγάλη από την έδρα της εταιρείας, τα μεταφέρει χωρίς δελτίο αποστολής. Από το κεντρικό η εταιρεία πωλεί τα προϊόντα αυτά νομότυπα με ταμειακή μηχανή. Η Εφορία σε έλεγχο καταλογίζει πρόστιμα του Κ.Β.Σ. για μη έκδοση δελτίου αποστολής ποσό ίσο της μεταφοράς των αγαθών (200.000.000δρχ). Ο λογιστής υπογράφει τον συμβιβασμό με την Εφορία. Το αποτέλεσμα για τον λογιστή ήταν να απομακρυνθεί από την επιχείρηση γιατί το πρόστιμο είναι μη νόμιμο διότι η παράβαση είναι τυπική και έχει το πρόστιμο της κατηγορίας των βιβλίων δηλαδή 300.000δρχ και όχι το ίσο ποσό της συναλλαγής.

5. ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΤΩΝ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ… Το Δ.Σ. της Π.Ε.Φ.Ε. ενημερώθηκε και φέτος όπως και τα προηγούμενα χρόνια από την ΑΡΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ για θέματα φορολογικά. Μας ενημερώνει η ανωτέρω Αρχή ότι ορισμένες Εφορίες εκτιμούν την κληρονομιά – μεταβίβαση των γεωργικών εκτάσεων ως οικόπεδα!!! Μάλιστα ορισμένοι λογιστές αυτές τις εκθέσεις ελέγχου είτε τις αποδέχονται είτε τις συμβιβάζουν. Το αποτέλεσμα είναι ότι εφ’ όσον οριστικοποιούνται αυτές οι υποθέσεις ο κάτοχος της γεωργικής έκτασης δεν έχει απαλλαγεί Πρώτης Κατοικίας γιατί φαίνεται ότι κατέχει οικόπεδο μεγάλης έκτασης και καλύπτει τις στεγαστικές του ανάγκες.

Guest Επισκέπτης
ΝΤΡΟΠΗ ΣΤΟΥΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟΥΣ ΜΑΪΝΤΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΝΟΕΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ, ΑΙΣΧΟΣ

Διαβάστε παρακάτω την επιστολή της "δήθεν" συνδικαλιστικής παράταξης των "επιστημόνων" και φανταστείτε με τι τρόπο κάνουν άγραν πελατείας

.........

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΑΛΑΙΩΤΕΡΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΦΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΟΥΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ:

"ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ....." ή ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ.

ΠΕΡΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ ΡΩΤΩ.

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΩ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ (ΛΟΓΙΣΤΗΣ) ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ.

Ο ΜΟΝΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΞΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Ο.Ε.Ε. ΚΑΙ Η ΔΟΥ (ή το TAXIS) ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ.

ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ e-mail;

ΠΟΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΔΙΑΡΡΕΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ;

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ;

Guest Επισκέπτης
ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΑΛΑΙΩΤΕΡΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΦΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΟΥΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ:

"ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ....." ή ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ.

ΠΕΡΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ ΡΩΤΩ.

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΩ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ (ΛΟΓΙΣΤΗΣ) ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ.

Ο ΜΟΝΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΞΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Ο.Ε.Ε. ΚΑΙ Η ΔΟΥ (ή το TAXIS) ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ.

ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ e-mail;

ΠΟΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΔΙΑΡΡΕΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ;

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ;

Μήπως ο συγκεκριμένος μέσω παράταξης στο Ο.Ε.Ε. έχει εκλέξει μέλος στη Κεντρική Διοίκησης;

Απλά ρωτάω μήπως και κάποιος ξέρει να μου απαντήσει :angry::D:D

Πρέπει κάτι να γίνει και να γίνει γρήγορα.

(Π.Ε.Φ.Ε.)

ΣΕΠΟΛΙΩΝ 9, ΠΛ.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Κ. 104 45 ΑΘΗΝΑ

ΤΗΛ: 210.8232.651, 6944.523247, 210.6124.910, FAX:210.6140.024

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ Π.Ε.Φ.Ε.: Αντιπρόεδρος ΜΑΝΟΥΣΟΣ ΝΤΟΥΚΑΚΗΣ 6932-215508

Αθήνα, 1

4/6/2006

Συνάδελφοι, Συναδέλφισσες,

Το Δ.Σ. της Π.Ε.Φ.Ε. σας παρουσιάζει ορισμένα οικονομικά γεγονότα τα οποία συνέβησαν από το τέλος του έτους 2005 έως τις αρχές του 2006:

1. ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ… Φορολογούμενη στην Δ.Ο.Υ. Αθηνών για 25 χρόνια συνεχώς, κατηγορήθηκε για πλαστά και εικονικά τιμολόγια αξίας 30.000 ευρώ. Τρεις ημέρες μετά την κοινοποίηση του προστίμου στην φορολογουμένη παρουσιάστηκε κάποιος, όπως δήλωσε πρώην έφορας και προσφέρθηκε να της διαγράψει το πρόστιμο, βεβαίως με το αζημίωτο. Ένα μήνα μετά την κοινοποίηση παρουσιάστηκε στην φορολογουμένη άλλος κύριος ο οποίος της δήλωσε ότι είναι στέλεχος της Νέας Δημοκρατίας και ότι θα της τακτοποιούσε την υπόθεση της πάλι με το αζημίωτο φυσικά! Μετά από έξι μήνες περίπου η Εφορία κοινοποίησε νέους φόρους Φ.Π.Α., Εισοδήματος περίπου 260.000 ευρώ. Η Εφορία σωστά ενήργησε γιατί το πρόστιμο του Κ.Β.Σ. βεβαιώθηκε, δηλαδή οριστικοποιήθηκε γιατί κανένας δεν παρουσιάστηκε στην Εφορία. Ο υπεύθυνος λογιστής της επιχείρησης κατά την Επιστημονική Ομάδα της Π.Ε.Φ.Ε., ευθύνεται κατά το μεγαλύτερο ποσοστό διότι έχουμε πει ότι σε κάθε πρόστιμο Κ.Β.Σ. κάνουμε ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΑΜΕΣΩΣ και μετά προχωρούμε σε διοικητική επίλυση του προστίμου με ηρεμία και σιγουριά.

2. ΤΟ «ΕΥΝΟΟΥΜΕΝΟ» ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ… Γίνεται έλεγχος σε εταιρεία με Γ΄ Κατηγορίας με δύο υποκαταστήματα. Κατά τον έλεγχο η Εφορία αδυνατεί να βγάλει επί πλέον φόρους. Ο Εφοριακός πείθει τον λογιστή να κάνει υπεύθυνη δήλωση ότι απώλεσε ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ Υποκαταστήματος και αυτό θα είχε σαν συνέπεια να πληρώσει η εταιρεία περίπου 6.000.000δρχ. Στην πορεία κάτι δεν πήγε καλά από τον επιθεωρητή και οι φόροι που επεβλήθησαν είναι 180.000.000δρχ. Το αποτέλεσμα είναι ότι ο λογιστής εκδιώχθηκε από την επιχείρηση, κατετέθη μήνυση και τέλος προχώρησε σε κατάσχεση της περιουσίας του λογιστή η εταιρεία. Ο λογιστής μας δήλωσε ότι τον ξεγέλασαν λέγοντάς του ότι θα είναι το «ευνοούμενο παιδί» της εφορίας…

3. ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΕ «ΛΑΣΤΙΧΟ»…. Επιχείρηση εξαγωγική με επιστροφή Φ.Π.Α. κάθε χρόνο 150.000 ευρώ, κατηγορείται για λήψη πλαστού τιμολογίου αξίας 1.200 ευρώ. Αγόρασε ένα λάστιχο για το αυτοκίνητο της, ο λογιστής υπογράφει συμβιβασμό με τον προϊστάμενο τους Κ.Β.Σ. γιατί λέει ότι είναι φίλος του και δεν ήθελε να τον στεναχωρήσει!!! Η συνέπεια της υπογραφής είναι να μην επιστρέψει η Εφορία το πιστωτικό Φ.Π.Α. Ο λογιστής μετά από αυτήν του την πράξη απομακρύνθηκε από την επιχείρηση.

4. ΖΗΜΙΑ ΤΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ… Εταιρεία η οποία πωλεί αγροτικά προϊόντα και τα οποία τυποποιεί σε απόσταση μεγάλη από την έδρα της εταιρείας, τα μεταφέρει χωρίς δελτίο αποστολής. Από το κεντρικό η εταιρεία πωλεί τα προϊόντα αυτά νομότυπα με ταμειακή μηχανή. Η Εφορία σε έλεγχο καταλογίζει πρόστιμα του Κ.Β.Σ. για μη έκδοση δελτίου αποστολής ποσό ίσο της μεταφοράς των αγαθών (200.000.000δρχ). Ο λογιστής υπογράφει τον συμβιβασμό με την Εφορία. Το αποτέλεσμα για τον λογιστή ήταν να απομακρυνθεί από την επιχείρηση γιατί το πρόστιμο είναι μη νόμιμο διότι η παράβαση είναι τυπική και έχει το πρόστιμο της κατηγορίας των βιβλίων δηλαδή 300.000δρχ και όχι το ίσο ποσό της συναλλαγής.

5. ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΤΩΝ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ… Το Δ.Σ. της Π.Ε.Φ.Ε. ενημερώθηκε και φέτος όπως και τα προηγούμενα χρόνια από την ΑΡΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ για θέματα φορολογικά. Μας ενημερώνει η ανωτέρω Αρχή ότι ορισμένες Εφορίες εκτιμούν την κληρονομιά – μεταβίβαση των γεωργικών εκτάσεων ως οικόπεδα!!! Μάλιστα ορισμένοι λογιστές αυτές τις εκθέσεις ελέγχου είτε τις αποδέχονται είτε τις συμβιβάζουν. Το αποτέλεσμα είναι ότι εφ’ όσον οριστικοποιούνται αυτές οι υποθέσεις ο κάτοχος της γεωργικής έκτασης δεν έχει απαλλαγεί Πρώτης Κατοικίας γιατί φαίνεται ότι κατέχει οικόπεδο μεγάλης έκτασης και καλύπτει τις στεγαστικές του ανάγκες.

Αγαπητέ συνάδελφε,

Χωρίς ίχνος κακίας και ειρωνίας από μέρους μου,θα σε παρακαλούσα να με

πληροφορήσεις,-φυσικά αν επιθυμείς-τι άσχημο βλέπεις σ' αυτό το κείμενο,

που δεν μπορώ να δω και εγώ;

Οι άνθρωποι σε ενημερώνουν αφιλοκερδώς για αυτά που συμβαίνουν κατά

τις "επαφές" μας με το δημόσιο και κυρίως με τις ΔΟΥ.

Να καταλάβω την πικρία μας όταν δεν μας ενημερώνουν,αλλά να τους τα

"ρίχνουμε" και όταν μας ενημερώνουν και μάλιστα αφιλοκερδώς,δεν μπορώ

να το καταλάβω.

Προσωπικά,λαμβάνω καθημερινώς μηνύματα μέσω e-mail από την ΠΕΦΕ,και

σου ομολογώ ότι αισθάνομαι ικανοποιημένος από τις ενέργειές της και μά-

λιστα χωρίς να είμαι μέλος της.

Νομίζω λοιπόν ότι τουλάχιστον ως προς αυτό το σκέλος,της ενημέρωσης,θα

έπρεπε να τους ανταμείψουμε με ένα ευχαριστώ,το οποίο δεν κοστίζει και

όχι να τους κατακρίνουμε.

Τελικά μιά και είμαι πολύ μεγαλύτερος από σένα,θα σου έλεγα να επεξεργά-

ζεσαι όλες τις πληροφορίες που λαμβάνεις και να κρατάς μέσα σου,αυτές που

εσύ νομίζεις χρησιμότερες.Να δεις ότι μόνο κερδισμένος θα βγεις.

Με αγάπη πάντα.

τι άσχημο βλέπεις σ' αυτό το κείμενο,

που δεν μπορώ να δω και εγώ;

Φίλε Φαφούτη, μπορώ να απαντήσω εγώ αντί του ανωνύμου επισκέπτη;

Ο υπεύθυνος λογιστής της επιχείρησης κατά την Επιστημονική Ομάδα της Π.Ε.Φ.Ε., ευθύνεται κατά το μεγαλύτερο ποσοστό
Το αποτέλεσμα είναι ότι ο λογιστής εκδιώχθηκε από την επιχείρηση, κατετέθη μήνυση και τέλος προχώρησε σε κατάσχεση της περιουσίας του λογιστή η εταιρεία.
Ο λογιστής μετά από αυτήν του την πράξη απομακρύνθηκε από την επιχείρηση.
Το αποτέλεσμα για τον λογιστή ήταν να απομακρυνθεί από την επιχείρηση

Σε μια ανακοίνωση "απομακρύνονται" 4 "ανίκανοι" λογιστές....

Γιατί δεν λένε μια κι έξω το εξής: "Εργοδότες προσοχή! Εάν θέλετε υπεύθυνο και ικανό λογιστή εμείς είμαστε εδώ!"

Η χρήση έμμεσων απειλών και τρομοκρατίας δεν είναι συμβατή με συνδικαλιστικό ρόλο αλλά με ρόλο εγκαθέτου...

Γιατί δεν λένε μια κι έξω το εξής: "Εργοδότες προσοχή! Εάν θέλετε υπεύθυνο και ικανό λογιστή εμείς είμαστε εδώ!"

Η χρήση έμμεσων απειλών και τρομοκρατίας δεν είναι συμβατή με συνδικαλιστικό ρόλο αλλά με ρόλο εγκαθέτου...

Συμφωνώ και επαυξάνω. Το όλο στήσιμο της επστολής παραπέμπει σε τρομοκρατία και δοσυλoγισμό. Θα μπορούσαν τα ίδια πράγματα να λεχθούν με διαφορετικό τρόπο...Αυτή είναι η άποψη μου!

Στο τελος της επιστολής υπάρχει η παρακάτω σημείωση.

Σας έχουμε ενημερώσει ότι για κάθε φορολογικό θέμα η Επιστημονική Ομάδα της Π.Ε.Φ.Ε. είναι στην διάθεσή σας χωρίς καμία αμοιβή.

Αλήθεια πιστεύετε ότι υσχύει;

Γιατί στην αγορά άλλα κυκλοφορούν.

Όσον αφορά την αποδοχή των παραβάσεων και προστίμων από τη ΔΟΥ, γιατί αναφέρετε μόνον ο λογιστής ως υπευθηνος;

Οι παραπάνω επαγγελματίες τι έκαναν; Από το ύψος των προστίμων φαίνετε ότι δεν είναι μαγαζάκια της γειτονιάς, αλλά επιχειρήσεις με αρκετούς τζίρους. Δεν συμβουλεύτηκαν τον δικηγόρο τους, ή κάποιον γνωστό τελος πάντων;

Σε όσες παραβάσεις έχουν καταλογιστεί σε επειχειρήσεις "μου" πάντα όλοι πριν τους συμβουλέψω για οτιδήποτε είχαν πάρει και μία δεύτερη άποψη από κάποιον που γνωρίζει.

Οι παρακάτω επιχειρηματίες τι έκαναν.

Παραθέτω και κάποια στοιχεία από τις επιχειρήσεις οι οποίες δεν φαίνετε να είναι τυχαίες, άρα και δικηγόρους έχουν και οι ίδιοι μπορούν να έχουν άποψη.

1. Φορολογούμενη στην Δ.Ο.Υ. Αθηνών για 25 χρόνια συνεχώς, κατηγορήθηκε για πλαστά και εικονικά τιμολόγια αξίας 30.000 ευρώ.

2. Γίνεται έλεγχος σε εταιρεία με Γ΄ Κατηγορίας με δύο υποκαταστήματα. Κατά τον έλεγχο η Εφορία αδυνατεί να βγάλει επί πλέον φόρους.

3. Επιχείρηση εξαγωγική με επιστροφή Φ.Π.Α. κάθε χρόνο 150.000 ευρώ, κατηγορείται για λήψη πλαστού τιμολογίου αξίας 1.200 ευρώ.

4. Εταιρεία η οποία πωλεί αγροτικά προϊόντα και τα οποία τυποποιεί σε απόσταση μεγάλη από την έδρα της εταιρείας

Αυτό το βάζω ξεχωριστά γιατί πραγματικά θέλω να μου πείτε πόσους συναδέλφους γνωρίζετε να ασχολούνται με τις μεταβιβάσεις ακινήτων;

Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν. Αλλά και κάποιος να ασχολείτε λαμβάνετε υπ' όψιν η γνώμη του ή αυτή του συμβολαιογράφου ή του δικηγόρου;

5. Μάλιστα ορισμένοι λογιστές αυτές τις εκθέσεις ελέγχου είτε τις αποδέχονται είτε τις συμβιβάζουν

Αλλά ξέχασα για όλα φταίει ό λογιστής. :)

Και το καζανάκι του μπάνιου να χαλάσει εμείς φταίμε. :rolleyes:

Υ.Γ. Τον συγκεκριμένο "κύριο" τον άκουσα να κατηγορεί συναδέλφους και σε τηλεοπτική εκπομπή.

Και γω λαμβάνω καθημερινά επιστολές, όπως πολλοί από εμάς φαντάζομαι.

Αλήθεια γιατί όλη αυτή η εμμονή στις προσφυγές εκ μέρους της ΠΕΦΕ;

Οπως φαίνεται για την ΠΕΦΕ, αυτό είναι το μείζον θέμα του κλάδου,

αλλιώς δεν εξηγείται γιατί σε κάθε συνάντηση με το Υπουργείο είναι στην "ατζέντα" τους.

Και μια εικόνα τραβηγμένη έξω από τη ΔΟΥ Ε.........

Τα σχόλια δικά σας.

post-3739-1150555209_thumb.jpg

Guest Επισκέπτης

ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ ΘΑ ΛΕΓΑ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΛΟΟΓΙΣΤΕΣ ΑΕΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΣΑΕΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΚΑΛΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΟΝΕ

ΑΡΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΚ...Α ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΚΟΝΕ

ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΣΚ..Α ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΙΝ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΚΟΝΕ

Ο ΝΤΟΥΚΑΚΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΑ ΜΕΙΛ ΤΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ

ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΕΦΕ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ(ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ) ΜΟΥ ΨΙΛΟΠΡΟΚΑΛΕΙ ΓΕΛΩΤΑ

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΤΑΞΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΣΧΕΤΙΛΑ

Guest Επισκέπτης

αλλιώς δεν εξηγείται γιατί σε κάθε συνάντηση με το Υπουργείο είναι στην "ατζέντα" τους.

Τα σχόλια δικά σας.

Οι άνθρωποι προσπαθούν να βρουν πελάτες με αυτό το τρόπο. Το όλο αρνητικό είναι ότι κατηγορούν συναδέλφους...

Τα σχόλια δικά σας.

Και μετα αναρωτιομαστε γιατι ειμαστε πισω στις διεκδικησεις μας.....

Στην όλη κουβέντα, το μόνο πραγματικά μεμπτό, είναι η απειλή ότι διαθέτουν λίστα με όσους έχουν παρακολουθήσει τα σεμινάριά τους, και θα "ενημερώσουν" επιχειρήσεις των οποίων οι λογιστές δεν βρίσκονται στις λίστες αυτές.

ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ, ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ "ΔΙΚΟ" ΤΟΥΣ τότε έχουμε (μεμονομένα, αλλά και συλλογικά) έννομο συμφέρον να ζητήσουμε τη διάλυσή του Σωματείου τους.

Guest Επισκέπτης
Στην όλη κουβέντα, το μόνο πραγματικά μεμπτό, είναι η απειλή ότι διαθέτουν λίστα με όσους έχουν παρακολουθήσει τα σεμινάριά τους, και θα "ενημερώσουν" επιχειρήσεις των οποίων οι λογιστές δεν βρίσκονται στις λίστες αυτές.

ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ, ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ "ΔΙΚΟ" ΤΟΥΣ τότε έχουμε (μεμονομένα, αλλά και συλλογικά) έννομο συμφέρον να ζητήσουμε τη διάλυσή του Σωματείου τους.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 1,5 ΧΡΟΝΟ. ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ

ΚΑΙ ΕΝ ΒΡΑΣΜΩ ΨΥΧΗΣ ΤΟ ΕΣΚΙΣΑ.

ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ.

Αγαπητέ Θανάση,

Κατά πρώτον,συγνώμη για την αργοπορία μου να απαντήσω,αλλά ήμουνα απα-

σχολημένος με πολλές δουλειές και δεν μπήκα καθόλου στις σελίδες μας όλο

το Σαββατοκύριακο.

Ίσως το υπογραμμισμένο να είναι λίγο τραβηγμένο όπως λες,αλλά πιστεύω ότι

είναι ο μόνος τρόπος για να μας ανοίξει τα μάτια και να μας κάνει πιό προσεκτι-

κούς,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ εμάς τους λογιστές.

Γνωρίζω πάρα πολύ καλά απόφυτους ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΙΕΚ και άλλων δυνάμεων,οι

οποίοι,σχεδόν αμέσως,με το που θα πάρουν το πτυχίο του έγιναν φοροτεχνικοί

και αρχιλογιστές σε μεγάλες επιχειρήσεις ή άνοιξαν δικά τους λογιστικά γραφεία-

και μη γελάς-.

Δεν μπορώ να μιλήσω από την μεριά αυτών που τους προσλαμβάνουν,διότι αυτοί

βρήκαν φτηνό "κρέας" και αφού το έφαγαν.δηλητηριάστηκαν.

Επειδή λοιπόν το παραπάνω φαινόμενο έχει πολλαπλασιαστεί τα τελευταία χρόνια

και το αντιλαμβάνεται όλος ό κλάδος μας,καλό είναι,έστω και με απειλές να γί-

νουμε όλοι,πιό προσεκτικοί,διότι τα πράγματα πλέον γίνονται όλο και πιό σκούρα.

Όπως ανάφερα και στην προηγούμενη παρέμβασή μου επί της οποία και μου απάν-

τησες,ο καθένας ας πάιρνει από κάθε ανακοίνωση,μόνο τα καλά στοιχεία και να

πετάει όλα τα άλλα.Πιστεύω δε ότι η ενημέρωση από την ΠΕΦΕ, έχει καλά στοιχεία,

δοσμένα με πολύ βάναυσο τρόπο,μόνο και μόνο για να μας ταρακουνήσει.

Με αγάπη.

Βαγγέλης

Φίλε Βαγγέλη,

εκτιμώ τη μετριοπάθεια και ψυχραιμία που έχουν πάντα τα γραπτά σου, σέβομαι επίσης και την εμπειρία σου -αν και δε γνωρίζω την ηλικία σου- αλλά δε συμφωνώ καθόλου με το:

ο καθένας ας πάιρνει από κάθε ανακοίνωση,μόνο τα καλά στοιχεία και να

πετάει όλα τα άλλα.

Δε συμφωνώ καθόλου με τις τακτικές της ΠΕΦΕ. Στο κάτω-κάτω είμαστε όλοι άνθρωποι και μπορεί να κάνουμε λάθη. Μπορεί να κάνουμε και λάθη που θα στοιχίσουν στον επιχειρηματία, αλλά αυτός δεν μας πληρώνει για να είμαστε αλάνθαστες μηχανές σε ρομποτικό ταινιόδρομο. Ο μισθός μας (ή το αντίτιμο της ΑΠΥ μας) αντιστοιχεί στον κόπο και το χρόνο που διαθέτουμε με σκοπό πάντα το συμφέρον του εργοδότη μας κι εδώ ακριβώς θεωρώ ανεπίτρεπτο και ανήθικο σε υπερθετικό βαθμό, να μας φορτώνεται πάνω στο άγχος της ευθύνης μας και η χατζάρα των αυτόκλητων ελεγκτών της ικανότητάς μας...

Guest Επισκέπτης
Φίλε Βαγγέλη,

εκτιμώ τη μετριοπάθεια και ψυχραιμία που έχουν πάντα τα γραπτά σου, σέβομαι επίσης και την εμπειρία σου -αν και δε γνωρίζω την ηλικία σου- αλλά δε συμφωνώ καθόλου με το:

Δε συμφωνώ καθόλου με τις τακτικές της ΠΕΦΕ. Στο κάτω-κάτω είμαστε όλοι άνθρωποι και μπορεί να κάνουμε λάθη. Μπορεί να κάνουμε και λάθη που θα στοιχίσουν στον επιχειρηματία, αλλά αυτός δεν μας πληρώνει για να είμαστε αλάνθαστες μηχανές σε ρομποτικό ταινιόδρομο. Ο μισθός μας (ή το αντίτιμο της ΑΠΥ μας) αντιστοιχεί στον κόπο και το χρόνο που διαθέτουμε με σκοπό πάντα το συμφέρον του εργοδότη μας κι εδώ ακριβώς θεωρώ ανεπίτρεπτο και ανήθικο σε υπερθετικό βαθμό, να μας φορτώνεται πάνω στο άγχος της ευθύνης μας και η χατζάρα των αυτόκλητων ελεγκτών της ικανότητάς μας...

Είναι αν μη τι άλλο αντιδεοντολογικό (βέβαια αξίζει άλλη έκφραση), το να κατηγορούνται συνάδελφοι από μια ομάδα "σύλλογο????" που υποτίθεται ότι παλεύει για ένα καλύτερο αύριο όλων των συναδέλφων. Αλλά δυστυχώς πρόκειται για μια όμάδα που με τις διασυνδέσεις που έχουν με διάφορους μεγαλόσχημους των ΜΜΕ προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες, προσπαθούν να βγούν έξω από την επαγγελματική ανυπαρξία τους ασχημονούντες. Έυτυχώς για εμάς και δυστυχώς για αυτούς έχουν κριθεί.

Φίλε Βαγγέλη,

Αγαπητέ Θανάση,

Εδώ δεν μιλάμε για απλά λάθη,που κανένας δεν θα σου τα χρεώσει,διότι βρίσκονται

στην σφαίρα του ανθρώπινου λάθους.Από αυτά που κατάλαβα,εδώ έχουμε να κάνου-

με με εγκληματικά λάθη που μπορεί να καταστρέψουν ανθρώπους και επιχειρήσεις

και οφείλονται σε παντελή άγνοια φορολογιστικών και κινδύνου.

Κανονικά σε τέτοιου είδους υποθέσεις,ποτέ δεν ενεργούμε μόνοι μας,όση εμπειρία

και να διαθέτουμε,πόσο μάλλον κάποιος άπειρος συνάδελφος,που από την μιά στιγ-

μή στην άλλη έγινε φοροτεχνικός,επειδή έβγαλε κάποια σχολή (ΑΕΙ ή ΤΕΙ για μένα

δεν έχει σημασία)

Πάντως προσωπικά εγώ από τις ανακοινώσεις της ΠΕΦΕ,κέρδισα μόνο,διότι παίρνω

αυτό που με ωφελεί.

Να είσαι καλά.

Guest Επισκέπτης

Συναδέλφισσες και Συνάδελφοι Λογιστές,

Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τα όσα καταγράφηκαν σε αυτό το φόρουμ για το θέμα που ανέκυψε μετά την -πολλοστή- αντισυναδελφική απόφαση της ΠΕΦΕ. Θα ήθελα να καταθέσω τα εξής: Είμαι 16 χρόνια στο επάγγελμα αυτό, ως ελεύθερος επαγγελματίας και δεν έχω μέχρι στιγμής συνδικαλιστεί με κάποια από τις διάφορες ενώσεις και ομοσπονδίες που υπάρχουν στο χώρο μας. Δεν το έκανα για τον απλούστατο λόγο ότι όλες έχουν λόγο διχαστικό και όχι ενωτικό. Υπάρχει ένωση που περιλαμβάνει τους πτυχιούχους ΑΕΙ αλλά όχι όλους τους άλλους. Υπάρχει ένωση που περιλαμβάνει τους ελεύθερους επαγγελματίες αλλά όχι τους μισθωτούς. Ένωση που να περιλαμβάνει και να προωθεί τα αιτήματα όλων των λογιστών, δεν ξέρω να υπάρχει. Οι μεν ενδιαφέρονται να προωθήσουν και να εφαρμόσουν τον διαχωρισμό των λογιστών σε τάξεις, λες και είμαστε εμπορεύματα στο τελωνείο που αναζητούν τη δασμολογική τους κλάση. Τι θα πει τάξη Α και Β κλπ; Το κριτήριο δεν είναι ένα πτυχίο αλλά η γνώση και η μόρφωση πάνω στη δουλειά μας, το ήθος μας και η διαφύλαξη τόσο της δικής μας αξιοπρέπειας, όσο και του πελάτη που εκπροσωπούμε. Εμένα προσωπικά, με έχουν κατατάξει στην Α τάξη επειδή κάποτε έτυχε να πάρω πτυχίο (και καλά έκανα, και μπράβο σε όσους έχουν, και δεν πειρλαζει σε΄όσους δεν έχουν), όμως οφείλω να σας ομολογήσω ότι σε θέματα βιβλίων Β' κατηγορίας, ο καλύτερος σύμβουλός μου είναι ένας ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ Δ τάξης. Έχω γνωρίσει δε "συναδέλφους" Α και Β που δεν μπορούν ακόμα να καταλάβουν γιατί χρεώνονται τα έξοδα. Έχω γνωρίσει συναδέλφους που μοίράστηκαν μαζί μου τη γνώση τους, και άλλους μίζερους που παζάρευαν την αμοιβή μου ως ελεγκτή, προκειμένου να γίνουν αρεστοί στους πελάτες τους. Γνώρισα συναδέλφους που έπειθαν κάποιο δυσαρεστημένο πελάτη μου ότι το σφάλμα δεν ήταν δικό μου και συνεπώς δεν υπήρχε λόγος να αλλάξουν λογιστή, άσχετα αν έχαναν αυτοί έναν μέλλοντα πελάτη, και άλλους που πήγαιναν εν κρυπτώ και πρόσφεραν έκπτωση 50% στην αμοιβή που έδιναν σε μένα. Γιατί τα λέω όλα αυτά; Θέλω να καταδείξω την έλλειψη οργάνωσης, δεοντολογίας και ενότητας στο χώρο μας. Δυστυχώς, οι περισσότερες "συνδικαλιστικές" οργανώσεις εξαντλούνται σε διοργάνωση σεμιναρίων, λες και αυτό είναι που μαστίζει τον κλαδο μας. Η ενημέρωση και επάρκεια του καθενός μας είναι προσωπική μας υπόθεση. Και ξέρουμε πολύ καλά, ότι αν μείνουμε πίσω στον τομέα αυτό, χάνουμε το παιχνίδι και την πελατεία μας. Κι αν δεν το ξέρουμε, έρχεται μια στιγμή που το μαθαίνουμε απότομα. Καλά είναι τα σεμινάρια και οι ανακοινώσεις (αν και προσωπικά, θεωρώ τις ανακοινώσεις της ΠΕΦΕ πολύ μπαγιάτικες), δεν είναι όμως αυτό που ζητάω από έναν συνδικαλιστικό φορέα. Προσφάτως, η ΠΕΦΕ μου έστειλε μια ανακοίνωση, όπου μου έλεγε ότι σύναψε, λέει, συμφωνία με μια τράπεζα (την ALPHA BANK νομίζω) να προωθούμε εμείς τραπεζικά προϊόντα! Αν είναι δυνατόν! Κατά πρώτον, είναι μια χυδαία υποβάθμιση του ρόλου μας ως λογιστές. Και κατά δεύτερον, ένα ξεκάθαρο νταβατζιλίκι, όπου ο Ντουκάκης και οι συν αυτώ θα παιρνουν προμήθεια για κάθε τραπεζικό προϊόν θα προωθούν όσοι συνάδελφοι την πατήσουν. Έρχεται μετά το "φακέλωμα" με τους εκλεκτούς του, λες και αν θέλω σεμινάρια, περιμένω από την ΠΕΦΕ. (Προσωπικά, παρακολουθώ σεμινάρια από ιδιωτική εταιρία του χώρου μας και αισθάνομαι αρκετά καλυμένος. Άλλοι συνάδελφοι, ίσως έχουν άλλες πηγές ενημέρωσης, και καλά κάνουν). Και τέλος, έρχεται το κάρφωμα συναδέκφων, που έκαναν ή υποτίθεται ότι έκαναν κάτι κακό. Βασικά, το κακό ήταν ένα: Που δεν πηγαν να τα χώσουν στους Ντουκάκηδες και τα άλλα γλοιώδη υποκείμενα του χώρου μας. Τέλος, θα κλείσω με μια προσωπική εμπειρία από τον Ντουκάκη: Γύρω στα 1991-1992, είχε έρθει στη Λάρισα ο εν λόγω τύπος για να προωθήσει την ίδρυση ομοσπονδίας. Πήγα κι εγώ να ακούσω ανυποψίαστος. Κάποια στιγμή, τον ακούω να λέει ότι πιέζει η "ομοσπονδία" να δοθεί άδεια στους εφοριακούς που παίρνουν σύνταξη, να δουλεύουν στο επάγγελμα, επειδή αυτός είχε ένα γραφείο δυο ορόφων στην Ακαδημίας και του ήταν πολύ χρήσιμοι (δεν είναι δικό μου συμπέρασμα, το είπε στην συνέλευση). "Κύριε Ντουκάκη", τον ρώτησα, " είμαι μόλις δύο χρόνια στο επάγγελμα σε ένα μικρό μέρος. Αν ανοίξει ένας πρώην εφοριακός γραφείο στον τόπο μου, εγώ τι θα κάνω;" "Ε", μου λέει, "εσύ θα κλείσεις". Καταλάβατε συνάδελφοι; Εγώ φυσικά δεν έκλεισα, παρά τις φιλότιμες προσπάθεις του "συνδικαλίστικού" μου φορέα, έκτοτε νιώθω μια αηδία για τους διάφορες σωτήρες (για να μην πω για έναν σύλλογο επιστημόνων λογιστών Λάρισας, που το βασικό του μέλημα ήταν οι έδρες στο ΟΕΕ για τηνΑ.ΚΙ.Ο.Ε.). Αν κάποιος πιστεύει ότι μπορούμε στα αλήθεια να συνδικαλιστούμε, ανεξάρτητα από τάξεις και εργασιακές σχέσεις, μπορεί να γράψει στο φόρουμ.

Αχιλλέας Ε. Αρχοντής

Ελεύθερος επαγγελματίας λογιστής

Αγιά Λάρισας

[email protected]

Guest Επισκέπτης

Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τα όσα καταγράφηκαν σε αυτό το φόρουμ για το θέμα που ανέκυψε μετά την -πολλοστή- αντισυναδελφική απόφαση της ΠΕΦΕ. Θα ήθελα να καταθέσω τα εξής: Είμαι 16 χρόνια στο επάγγελμα αυτό, ως ελεύθερος επαγγελματίας και δεν έχω μέχρι στιγμής συνδικαλιστεί με κάποια από τις διάφορες ενώσεις και ομοσπονδίες που υπάρχουν στο χώρο μας. Δεν το έκανα για τον απλούστατο λόγο ότι όλες έχουν λόγο διχαστικό και όχι ενωτικό. Υπάρχει ένωση που περιλαμβάνει τους πτυχιούχους ΑΕΙ αλλά όχι όλους τους άλλους. Υπάρχει ένωση που περιλαμβάνει τους ελεύθερους επαγγελματίες αλλά όχι τους μισθωτούς. Ένωση που να περιλαμβάνει και να προωθεί τα αιτήματα όλων των λογιστών, δεν ξέρω να υπάρχει. Οι μεν ενδιαφέρονται να προωθήσουν και να εφαρμόσουν τον διαχωρισμό των λογιστών σε τάξεις, λες και είμαστε εμπορεύματα στο τελωνείο που αναζητούν τη δασμολογική τους κλάση. Τι θα πει τάξη Α και Β κλπ; Το κριτήριο δεν είναι ένα πτυχίο αλλά η γνώση και η μόρφωση πάνω στη δουλειά μας, το ήθος μας και η διαφύλαξη τόσο της δικής μας αξιοπρέπειας, όσο και του πελάτη που εκπροσωπούμε. Εμένα προσωπικά, με έχουν κατατάξει στην Α τάξη επειδή κάποτε έτυχε να πάρω πτυχίο (και καλά έκανα, και μπράβο σε όσους έχουν, και δεν πειρλαζει σε΄όσους δεν έχουν), όμως οφείλω να σας ομολογήσω ότι σε θέματα βιβλίων Β' κατηγορίας, ο καλύτερος σύμβουλός μου είναι ένας ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ Δ τάξης. Έχω γνωρίσει δε "συναδέλφους" Α και Β που δεν μπορούν ακόμα να καταλάβουν γιατί χρεώνονται τα έξοδα. Έχω γνωρίσει συναδέλφους που μοίράστηκαν μαζί μου τη γνώση τους, και άλλους μίζερους που παζάρευαν την αμοιβή μου ως ελεγκτή, προκειμένου να γίνουν αρεστοί στους πελάτες τους. Γνώρισα συναδέλφους που έπειθαν κάποιο δυσαρεστημένο πελάτη μου ότι το σφάλμα δεν ήταν δικό μου και συνεπώς δεν υπήρχε λόγος να αλλάξουν λογιστή, άσχετα αν έχαναν αυτοί έναν μέλλοντα πελάτη, και άλλους που πήγαιναν εν κρυπτώ και πρόσφεραν έκπτωση 50% στην αμοιβή που έδιναν σε μένα. Γιατί τα λέω όλα αυτά; Θέλω να καταδείξω την έλλειψη οργάνωσης, δεοντολογίας και ενότητας στο χώρο μας. Δυστυχώς, οι περισσότερες "συνδικαλιστικές" οργανώσεις εξαντλούνται σε διοργάνωση σεμιναρίων, λες και αυτό είναι που μαστίζει τον κλαδο μας. Η ενημέρωση και επάρκεια του καθενός μας είναι προσωπική μας υπόθεση. Και ξέρουμε πολύ καλά, ότι αν μείνουμε πίσω στον τομέα αυτό, χάνουμε το παιχνίδι και την πελατεία μας. Κι αν δεν το ξέρουμε, έρχεται μια στιγμή που το μαθαίνουμε απότομα. Καλά είναι τα σεμινάρια και οι ανακοινώσεις (αν και προσωπικά, θεωρώ τις ανακοινώσεις της ΠΕΦΕ πολύ μπαγιάτικες), δεν είναι όμως αυτό που ζητάω από έναν συνδικαλιστικό φορέα. Προσφάτως, η ΠΕΦΕ μου έστειλε μια ανακοίνωση, όπου μου έλεγε ότι σύναψε, λέει, συμφωνία με μια τράπεζα (την ALPHA BANK νομίζω) να προωθούμε εμείς τραπεζικά προϊόντα! Αν είναι δυνατόν! Κατά πρώτον, είναι μια χυδαία υποβάθμιση του ρόλου μας ως λογιστές. Και κατά δεύτερον, ένα ξεκάθαρο νταβατζιλίκι, όπου ο Ντουκάκης και οι συν αυτώ θα παιρνουν προμήθεια για κάθε τραπεζικό προϊόν θα προωθούν όσοι συνάδελφοι την πατήσουν. Έρχεται μετά το "φακέλωμα" με τους εκλεκτούς του, λες και αν θέλω σεμινάρια, περιμένω από την ΠΕΦΕ. (Προσωπικά, παρακολουθώ σεμινάρια από ιδιωτική εταιρία του χώρου μας και αισθάνομαι αρκετά καλυμένος. Άλλοι συνάδελφοι, ίσως έχουν άλλες πηγές ενημέρωσης, και καλά κάνουν). Και τέλος, έρχεται το κάρφωμα συναδέκφων, που έκαναν ή υποτίθεται ότι έκαναν κάτι κακό. Βασικά, το κακό ήταν ένα: Που δεν πηγαν να τα χώσουν στους Ντουκάκηδες και τα άλλα γλοιώδη υποκείμενα του χώρου μας. Τέλος, θα κλείσω με μια προσωπική εμπειρία από τον Ντουκάκη: Γύρω στα 1991-1992, είχε έρθει στη Λάρισα ο εν λόγω τύπος για να προωθήσει την ίδρυση ομοσπονδίας. Πήγα κι εγώ να ακούσω ανυποψίαστος. Κάποια στιγμή, τον ακούω να λέει ότι πιέζει η "ομοσπονδία" να δοθεί άδεια στους εφοριακούς που παίρνουν σύνταξη, να δουλεύουν στο επάγγελμα, επειδή αυτός είχε ένα γραφείο δυο ορόφων στην Ακαδημίας και του ήταν πολύ χρήσιμοι (δεν είναι δικό μου συμπέρασμα, το είπε στην συνέλευση). "Κύριε Ντουκάκη", τον ρώτησα, " είμαι μόλις δύο χρόνια στο επάγγελμα σε ένα μικρό μέρος. Αν ανοίξει ένας πρώην εφοριακός γραφείο στον τόπο μου, εγώ τι θα κάνω;" "Ε", μου λέει, "εσύ θα κλείσεις". Καταλάβατε συνάδελφοι; Εγώ φυσικά δεν έκλεισα, παρά τις φιλότιμες προσπάθεις του "συνδικαλίστικού" μου φορέα, έκτοτε νιώθω μια αηδία για τους διάφορες σωτήρες (για να μην πω για έναν σύλλογο επιστημόνων λογιστών Λάρισας, που το βασικό του μέλημα ήταν οι έδρες στο ΟΕΕ για τηνΑ.ΚΙ.Ο.Ε.). Αν κάποιος πιστεύει ότι μπορούμε στα αλήθεια να συνδικαλιστούμε, ανεξάρτητα από τάξεις και εργασιακές σχέσεις, μπορεί να γράψει στο φόρουμ.

Αχιλλέας Ε. Αρχοντής

Αγιά Λάρισας

[email protected]

Απο βάθους ψυχής ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ συνάδελφε Αχιλλέα, για το μεστό λόγο σου και τις ουσιαστικές θέσεις που αναφέρεις. Η πρότασή σου θέλει συζήτηση γιατί ως προς το σκέλος των τάξεων πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα κοινής συνδικαλιστικής πορείας αλλά για το σκέλος των εργασιακών σχέσεων είναι άλλα τα ειδικά προβλήματα του ελ. επαγγελματία και άλλα του μισθωτού συναδέλφου. Τα γενικά είναι κοινά σε όλους (προθεσμίες, άγχος κ.λ.π) αλλά τα ειδικότερα προβλήματα δεν καθιστούν εφικτή μια κοινή συνδικαλιστική πορεία. Παραμένω στη διάθεσή σου για επικοινωνία

[email protected]

Συνάδελφοι, εγγραφείτε στο φόρουμ, εδώ τουλάχιστον συναντιόμαστε -ψηφιακά- λογιστές μισθωτοί (όπως εγώ) αλλά και ελεύθεροι επαγγελματίες χωρίς να χρησιμοποιούμε τα συνδικαλιστικά του καθενός εις βάρος κάποιου άλλου.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΦΙΛΕ ΑΧΙΛΛΕΑ...

ΠΡΟΤΕΙΝΩ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΓΑΠΗΤΟΥ ΣΥΝΕΔΕΛΦΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ "LINK"

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ "ΑΔΕΙΕΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ - ΑΕΙΤΖΗΔΕΣ-ΤΕΙΤΖΗΔΕΣ-ΙΕΚΤΖΗΔΕΣ

ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΥΣ ...ΤΖΗΔΕΣ ΚΑΙ "ΕΚΛΟΓΕΣ -ΠΕΦΕ-ΠΟΦΕΕ-ΕΦΕΕ ΑΚΙΟΕ" ΚΛΠ

ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΔΩΣΟΥΜΕ

ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΧΩΡΟΣ ΜΑΣ....

ΑΤΟΜΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΗΘΟΥΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ..

ΚΑΙ ΠΑΛΙ .... ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.....

Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τα όσα καταγράφηκαν σε αυτό το φόρουμ

................................................................................

...................

Αχιλλέας Ε. Αρχοντής

Αγιά Λάρισας

[email protected]

Να αγιάσει το στόμα σου! Τα πες όλα!

............Αν κάποιος πιστεύει ότι μπορούμε στα αλήθεια να συνδικαλιστούμε, ανεξάρτητα από τάξεις και εργασιακές σχέσεις, μπορεί να γράψει στο φόρουμ.

Αχιλλέας Ε. Αρχοντής

Αγιά Λάρισας

[email protected]

Οχι μονο μπορουμε αλλα ειναι μεγαλη αναγκη να γινει αυτο. Και να θεσουμε εμεις τα ορια και τους ορους, που πιστευω οτι πρεπει να υπαρχουν μακρια απο τη λογικη που προωθουν καθε ειδους συμφεροντα.

Guest Επισκέπτης
Οχι μονο μπορουμε αλλα ειναι μεγαλη αναγκη να γινει αυτο. Και να θεσουμε εμεις τα ορια και τους ορους, που πιστευω οτι πρεπει να υπαρχουν μακρια απο τη λογικη που προωθουν καθε ειδους συμφεροντα.

Αυτό που πρέπει να γίνει αρχικά είναι να ενεργοποιηθούν οι υφιστάμενοι συνδικαλιστικοί φορείς. Υπάρχει η ΠΟΦΕΕ (για τους ελεύθερους επαγγελματίες) και οι σύλλογοι μέλη της σε όλη την Ελλάδα. Ας πλαισιώσουμε αυτούς, ας απαιτήσουμε με την ενεργή συμμετοχή μας την καλύτερη αντιπροσώπευσή μας. Δεν χρειαζόμαστε άλλους νέους συλλόγους. Η πολυδιάσπαση μας έχει οδηγήσει στο απροχώρητο. Μπορούμε όλοι μαζί να αλλάξουμε την κατάσταση. Μπορούμε και πρέπει να το τολμήσουμε.