Προς το περιεχόμενο

ΜΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ Ο.Ε.Ε. ΑΔΕΙΑΣ Β ΤΑΞΗΣ ΕΝΩ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ 6/2005


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανήκω στην κατηγορία των φοροτεχνικών με Άδεια Γ΄ τάξης . Πληρώ ήδη τις προϋποθέσεις για ένταξη στην άδεια Β΄ τάξης από τον Ιούνιο του 2005 . Τότε είχα υποβάλλει στο Ο.Ε.Ε. και τα απαραίτητα χαρτιά για την αλλαγή της άδειας μου από Γ΄ τάξης σε Β΄ τάξης . Η σχετική απάντηση από το Ο.Ε.Ε. παραπέμφθηκε εις τις Ελληνικές καλένδες ….

Επειδή η κοροϊδία πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή, αποφάσισα να κινηθώ δικαστικά .

Όσοι από τις / τους συναδέρφους επιθυμούν να πράξουν και αυτοί το ίδιο , παρακαλώ ας επικοινωνήσουν μαζί μου με π.μ. δηλώνοντας τα πλήρη στοιχεία τους ( και τηλέφωνα ) για να ξεκινήσει η διαδικασία ομαδικά πλέον για καλύτερα αποτελέσματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα διότι ήταν ελάχιστοι αυτοί που ενδιαφέρθηκαν . Παρακαλώ να το εξετάσετε προσεκτικά και να μου απαντήσετε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες βρε παιδί μου λεπτομέρειες γιατι δεν το παρακολούθησα το θέμα απο την προηγούμενη φορά...μη χορήγηση τι εννοείς? καθυστερούν ή αρνούνται?

Με ενδιαφέρει κιεμένα το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανήκω στην κατηγορία των φοροτεχνικών με Άδεια Γ΄ τάξης . Πληρώ ήδη τις προϋποθέσεις για ένταξη στην άδεια Β΄ τάξης από τον Ιούνιο του 2005 . Τότε είχα υποβάλλει στο Ο.Ε.Ε. και τα απαραίτητα χαρτιά για την αλλαγή της άδειας μου από Γ΄ τάξης σε Β΄ τάξης . Η σχετική απάντηση από το Ο.Ε.Ε. παραπέμφθηκε εις τις Ελληνικές καλένδες ….

Επειδή η κοροϊδία πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή, αποφάσισα να κινηθώ δικαστικά .

Όσοι από τις / τους συναδέρφους επιθυμούν να πράξουν και αυτοί το ίδιο , παρακαλώ ας επικοινωνήσουν μαζί μου με π.μ. δηλώνοντας τα πλήρη στοιχεία τους ( και τηλέφωνα ) για να ξεκινήσει η διαδικασία ομαδικά πλέον για καλύτερα αποτελέσματα .

Είμαι και εγώ στην ίδια μοίρα, όπως και πολοί άλλοι συνάδελφοι ΚΑΡΟΛΕ.

Εσένα πάλι καλά στην πήραν την αίτηση. Την δικιά μου δεν την έκαναν δεκτή.

Έχω την εντύπωση ότι ψηφίστηκε ο νόμος στην Βουλή και ότι από εδώ και πέρα με την παρακολούθηση κάποιων σεμιναρίων μπορείς να παρεις άδεια Β' Τάξης. Φυσικά για να γίνουν αυτά πιστέυω θα περάσε κανένας χρόνος (τουλάχιστον) μέχρι να οργανωθούν και να ξεκινήσουν τα σεμινάρια, τα οποία δεν περιμένω να πραγματοποιούνται περισσότερες από 2 φορές τον χρόνο.

Γνώμη μου να περιμένουμε λίγο να δούμε πως θα πάνε τα πράγματα και αν σε σύντομο χρονικό διάστημα δεν αλλάξει κάτι να κινηθούμε νομικά μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είμαστε πολλοί σε αυτή την μοίρα. Εγώ εργάζομαι ως λογιστής σε επιχείρηση εδώ και 13 χρόνια, έχω όλη την ευθύνη του λογιστηρίου, συντάσσω κάθε χρόνο τον ισολογισμό και τα αποτελέσματα, αλλά έχω κολλήσει στο Β' τάξης και δεν μπορώ να υπογράψω τίποτα.

Να ενημερώσω τους συναδέλφους ότι αύριο 28/6/2006 ώρα 19.00 στην αίθουσα τελετών του πανεπιστημίου ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ στην Θεσσαλονίκη, το Οικονομικό επιμελητήριο Ελλάδας οργανώνει ημερίδα με δύο θέματα, εκ των οποίων το ένα είναι η "ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΑΔΕΙΩΝ ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ-ΛΟΓΙΣΤΗ". Πιστεύω πως πρέπει να πάμε όλοι. Θα σας ενημερώσω αν υπάρξει κάποια εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Promitheas

Λογο καταληψης στο Πανεπιστημιο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ η εκδηλωση θα γινει στο πολεμικο μουσιο πισω απο το ΠΑΜΑΚ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Χτες παρακολούθησα την ενημέρωση που έκανε το Οικ.Επιμελητήριο Θεσσαλονίκης για τις άδειες.

Σαν αρχή να επισημάνω, πως παρά τα όσα λέγονται για "συναδέλφους" και ότι όλοι πρέπει να είμαστε ενωμένοι, αυτό που παρατήρησα είναι ότι η διοίκηση του ΟΕΕ, απευθυνόμενη προς το κοινό που παρακολουθούσε, μιλούσε για "μέλη του ΟΕΕ και αδειοδοτούμενους από τον ΟΕΕ". Αυτό που ένιωσα είναι πως η ισοτιμία δεν υπάρχει στο μυαλό τους.

Στα πρακτικά θέματα, αυτό που κατάλαβα είναι πως ο νέος νόμος αφορά μόνο τους κατόχους πτυχίου ΑΕΙ και ΤΕΙ, και δεν αφορά τους υπολοίπους που είτε είναι εμπερικοί είτε προέρχονται από άλλες σχολές. Επίσης μπορούν όσοι έχουν συμπληρώσει τα απαιτούμενα από τον νέο νόμο χρόνια, να καταθέσουν άμεσα αιτήσεις για αλλαγή στην άδεια, χωρίς να απαιτείται δημοσιεύση του νόμου στο ΦΕΚ, για να είναι έτοιμοι όταν θα ανακοινωθούν τα σεμινάρια επιμόρφωσης - αξιολόγησης, τα οποία θα διαρκούν μία ή δύο μέρες και θα είναι δωρεάν. Το πρόβλημα είναι πως κανείς δεν γνωρίζει πότε θα γίνουν, πως θα καθοριστεί η σειρά παρακολούθησης μιας και το ενδιαφέρον είναι τεράστιο και σε πόσο χρόνο θα αρχίσουν να δίνονται οι πρώτες αναβαθμισμένες άδειες. Το μόνο σίγουρο είναι πως η αξιολόγηση θα είναι τυπική και όχι ουσίας. Πως θα μπορούσε άλλωστε με επιμορφωτικά σεμινάρια 1-2 ημερών;

Το σίγουρο είναι πως με τον νέο νόμο τακτοποιούνται ορισμένες αδικίες του παρελθόντος, αλλά δημιουργούνται νέες αδικίες, καθώς δεν υπάρχουν μεταβατικές διατάξεις ειδικά για τους απόφοιτους ΤΕΙ Γ'τάξης που σύμφωνα με τον νέο νόμο και την προυπηρεσία θα έπρεπε να πάρουν Α' τάξης άδεια.

Το ΟΕΕ επίσης ανακοίνωσε πως από 1/1/2007 θα διοργάνωνει δωρεάν επιμορφωτικά σεμινάρια για τα μέλη. Δεν διευκρίνησαν βέβαια αν στα μέλη εννοούν και όσους έχουν άδειες ή μόνο τους κατόχους πτυχίου ΑΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΟΕΕ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ ΛΟΓΙΣΤΗ.ΠΑΡΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ Γ ΤΑΞΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΜΕΛΕΙΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΤΥΠΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ Β ΤΑΞΗ.ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΤΗΣ 23 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ Γ ΤΑΞΗΣ ΣΕ ΔΥΟ ΜΗΜΕΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ Γ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ Β ΤΑΞΗΣ.Μ'ΕΠΙΑΣΕ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ.ΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΓΙΑ ΤΗ Γ ΤΑΞΗ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΖΗΤΗΜΑ;ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΧΡΗΣΤΟΣ 21
ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΟΕΕ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ ΛΟΓΙΣΤΗ.ΠΑΡΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ Γ ΤΑΞΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΜΕΛΕΙΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΤΥΠΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ Β ΤΑΞΗ.ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΤΗΣ 23 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ Γ ΤΑΞΗΣ ΣΕ ΔΥΟ ΜΗΜΕΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ Γ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ Β ΤΑΞΗΣ.Μ'ΕΠΙΑΣΕ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ.ΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΓΙΑ ΤΗ Γ ΤΑΞΗ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΖΗΤΗΜΑ;ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ.

Στην ενημέρωση που έγινε για την αναβάθμιση των αδειών , ο εισηγητής με σαφήνεια διευκρίνησε κατ' επανάληψη ότι κρίσιμα σημεία για τη λήψη αδείας ανώτερης τάξης , είναι :

1) ο χρόνος προϋπηρεσίας

2) η άδεια της προηγούμενης τάξης να είναι σε ισχύ

Παράδειγμα (του εισηγητή)

κάποιος με 5 χρόνια προϋπηρεσία , νυν κάτοχος Γ τάξης , στο επόμενο σεμινάριο παίρνει Β' τάξης και στο μεθεπόμενο (ίσως μετά από 2 μήνες-his own words) παίρνει Α' τάξης.

Και αυτό γιατί, όπως παραδέχθηκε ο ίδιος, το ΟΕΕ φέρει ευθύνες για την ως τώρα μη εφαρμογή του νόμου και τον εγκλωβισμό των δικαιούχων βάσει προϋπηρεσίας και ...όλα αυτά που έχουν κατά καιρούς συζητηθεί στο forum.

Προσέξτε ότι , η § 4 περ.α της ανακοίνωσης (Πολ. :) ) του ΟΕΕ ζητάει την άδεια σε ισχύ και όχι σε ισχύ 2 χρόνια.

Από τα ανωτέρω προκύπτει :lol::lol: Νεκτάριε, ότι θα περιμένεις μέχρι το σεμινάριο που θα ακολουθήσει αυτό της 23ης Σεπτ. και όχι 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ φίλε Χρήστο.Ησουν πολύ κατατοπιστικός.Ελπίζω να είναι έτσι όπως τα είπε ο εισηγητής και όχι όπως μου τα είπαν από το επιμελητήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προυπηρεσία μετράει και σαν βοηθός λογιστή και σαν λογιστής?

3 χρόνια σαν βοηθός και 1,5 σαν λογιστής απόφοιτος ΑΕΙ είμαι καλυμμένος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προυπηρεσία μετράει και σαν βοηθός λογιστή και σαν λογιστής?

3 χρόνια σαν βοηθός και 1,5 σαν λογιστής απόφοιτος ΑΕΙ είμαι καλυμμένος?

Η προυπηρεσία σου μετρά απο την στιγμή που πήρες το πτυχίο σου και η πρόσληψή σου είναι είτε ως βοηθός λογιστή είτε ως λογιστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
Ανήκω στην κατηγορία των φοροτεχνικών με Άδεια Γ΄ τάξης . Πληρώ ήδη τις προϋποθέσεις για ένταξη στην άδεια Β΄ τάξης από τον Ιούνιο του 2005 . Τότε είχα υποβάλλει στο Ο.Ε.Ε. και τα απαραίτητα χαρτιά για την αλλαγή της άδειας μου από Γ΄ τάξης σε Β΄ τάξης . Η σχετική απάντηση από το Ο.Ε.Ε. παραπέμφθηκε εις τις Ελληνικές καλένδες ….

Επειδή η κοροϊδία πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή, αποφάσισα να κινηθώ δικαστικά .

Όσοι από τις / τους συναδέρφους επιθυμούν να πράξουν και αυτοί το ίδιο , παρακαλώ ας επικοινωνήσουν μαζί μου με π.μ. δηλώνοντας τα πλήρη στοιχεία τους ( και τηλέφωνα ) για να ξεκινήσει η διαδικασία ομαδικά πλέον για καλύτερα αποτελέσματα .

KAROLE,

τελικά τι έγινε? Και εγώ αύριο θα μάθω τη γίνετε, αλλά μάλλον θα έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Κινήθηκες δικαστικά τελικά? Ποιά ήταν η απάντηση του δικηγόρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συν Αθηνά και χείρα κίνει, λέγανε οι προγόνοι μας ... Ενας, δύο ήταν οι ενδιαφερόμενοι για έναρξη δικαστικού αγώνα ...Επειδή αρχικος μου στόχος ( και τωρινός) δεν ήταν η επιδίκαση χρηματικής αποζημίωσης αλλά το "ταρακούνημα" των νερων στο ΟΕΕ , βλέπω πως το εν λόγω "ταρακούνημα" δεν γίνεται με αγωγή απο δυο τρία άτομα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω πως το εν λόγω "ταρακούνημα" δεν γίνεται ... απο δυο τρία άτομα ....

Το αίώνιο πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αίώνιο πρόβλημα...

Kωστή όπως ξέρεις όταν βάλω κάτι στο μυαλό μου το κάνω .... :) Είμαστε αγύριστα κεφάλια εμείς οι Ηπειρώτες ... :)

Θα το κάνω έστω και μόνος μου .. Μια και μοναδική αγωγή θα γίνει απο μένα (τουλάχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...