Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αμοιβές λογιστή για επιχειρήσεις με βιβλία β' κατηγορίας


επισκέπτη Επισκέπτης-George-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-George-

Εργαζόμουν για 4 χρόνια ως υπαλληλος σε λογιστικό γραφείο. Εδώ και 1 Χρόνο δουλεύω σε εμπορική εταιρεία με πολυ καλό ωράριο. Πρόσφατα μου εκαναν πρόταση να αναλάβω μία επιχείρηση με βιβλία β' κατηγορίας (καφετέρια με 3 άτομα προσωπικό). Για να είμαι τυπικός σκέφτομαι να κάνω έναρξη στο σπίτι μου (είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Λογιστικής). Μένω σε χωριό πράγμα που σημαινει πως απαλλάσομαι από την υποχρέωση ασφάλησης στο ΤΕΒΕ. Επειδή όμως στην τετραετή θητεία μου σαν βοηθός είδα κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν ιδιάιτερα όσον αφορα την αμοιβή του λογιστή θα ήθελα να σας ρωτήσω τι αμοιβή να ζητήσω για τις υπηρεσίες μου και στην περίπτωση που δεν πληρώνομαι κανονικά, με ποιους τρόπους θα μπορούσα να προστατευτώ αφού στην περίπτωση του λογιστή δεν πουλάμε ένα ψυγείο για να το πάρουμε πίσω. Έψαξα παρόμοιο θέμα συζήτησης στον κόμβο αλλά δεν βρήκα τίποτε σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

παιδιά και 20 ευρώ να σου δώσει για β κατηγορίας πολλά είναι.

απο που να σου τα δώσει αφού κάθε μέρα μειώνεται ο τζίρος τους ?

σχεδόν στο 80% των μικροεπιχειρήσεων δεν πατάει πελάτης !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο τζίρος τους μπορεί να μειώνεται , η δική σου η δουλειά ομως αυξάνεται μέρα με τη μέρα ,μηνα με το μήνα ..

Οι υποχρεώσεις ανεβαίνουν ,βάλε και τη συνυπευθυνότητα μέσα..

Από που θα τα πάρουμε εμεις ..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το να κόψεις ένα 30ευρω ή κ 50ευρω δεν θα σώσεις τον πελάτη...κακά τα ψέματα...

αν όμως λόγω φόρτου τον επιβαρύνεις με κάνα πρόστιμο...τότε τον κατέστρεψες...

κ στο κάτω κάτω...όπως λέει κ ο yiannkamp...οι δικές μας οι υποχρεώσεις ολοένα

κ αυξάνονται...τα πάγια μας έξοδα αυξάνονται....οι εργατοώρες μας αυξάνονται...αν

πατώσουμε κ τις τιμές τότε τι κάνουμε???...για ποιον θα δουλεύουμε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφήστε κ το γεγονός ότι όλοι μας πρέπει να κόψουμε κ κάποια περιττά έξοδα...

είτε λέγονται κινητά με 80ευρώ πάγιο...είτε το ένα είτε το άλλο...

εμένα πελάτης με ζόρια στην δουλειά μου έκανε παζάρια για 30ευρώ μείωση σε ο.ε. (δεν το δέχθηκα κ συνέχισε μαζί μου)

κ μετά από 2 μήνες πήγε κ πήρε ολοκαίνουργιο τζιπάκι 22,000ευρώ...

ο άλλος κλαίγεται κ στο facebook μου σηκώνει όλη την ώρα φώτο στα μπουζούκια...

άλλος έχει πέσει η δουλειά (όντως) κ κυκλοφορεί με το καινούργιο το iphone

μπαράκι που παζαρεύει την τιμή...μιράζει 150ευρα σε ντι-τζει κ χορεύτριες...

βέβαια υπάρχουν κ κάποιοι που στα αλήθεια ζορίζονται...αλλά με λίγη καθοδήγηση το παλεύουν...

εγώ κ τα κινητά τα μείωσα, κ πολλά άλλα...

ΟΛΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ???

όταν βλέπω όμως παζάρια κ από την άλλη καταχρήσεις...γιατί να μειώσω την αμοιβή μου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οτι πληρώνεις παίρνεις. Εγώ σε ενα φαρμακειο που ζήτησα 200 ευρω , μου είπε " ΑΑΑ είναι πολλά " .Συνάδελφός σας μου ειπε 70 με 80. Της λέω λοιπόν πηγαίντε στον συνάδελφο.Μετά από 6 μήνες ξαναήρθε γιατί ο συνάδελφος είχε τοση πολύ δουλειά που δεν έκανε κατ'αυτήν σωστά την δουλειά του και δεν την ενημέρωνε γρήγορα.

Αν είναι να ψάχνω να βρω 30-40 εταιρείες με 70-80 ευρώ και να μην κάνω σωστα την δουλειά μου , τότε και τους συναδέλφους μου χαντακώνω (γιατί έχω ρίκσει τις τιμές) και στο τέλος θα χάσω και τους μισους πελάτες.

Για τα φαρμακεια ομως εκανε ο συφα τμημα λογιστικης υποστηριξης και με αμοιβη το ανωτερω 140 ευρω το μηνα.Και σε απειλει οτι θα φυγει .Και εγω φυσικα του ειπα να φυγει.Δεν εφυγε τελικα αλλα μια μειωση της αμοιβης μου την δεχτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συζητάτε για τιμές Μπανανίας και αθέμιτο ανταγωνισμό. Εμείς στην επαρχία φορτωνόμαστε ένα κάρο δουλειά, από Ε9 έως έκδοση άδειας από τη ΔΕΗ. Πόσα να πάρουμε, όταν έρχεται το κοριτσάκι που δούλευε 5 χρόνια στο Γραφείο μου και αποκτά - δεν λέω πως - άδεια Λογιστή Φοροτεχνικού Γ' τάξηςκαι πηγαίνει στους πελάτες μου , αλλά και των άλλων συναδέλφων λέγοντάς τους : Πόσα δίνετε στον Χ ; 80 τόν μήνα ; Θα μου δίνεις 75 το τρίμηνο ! Ο πελάτης επειδή δούλευε αυτή η "συνάδελφος" στο γραφείο μου, πάει αμέσως ενώ οι άλλοι συνάδελφοι μου ρίχνονται γιατί έβγαλα "κοράκι" στην πιάτσα. Η νεαρά ισχυρίστηκε στην συνέλευση ότι έχει ιδιόκτητο γραφείο και καθόλου προσωπικό και έτσι παίρνει λίγα. Από την άλλη ο πελάτης, όταν ζητάει μείωση, στο ερώτημά μου αν αυτός κατέβασε τις τιμές του (εστιατόριο) απαντά όχι, τότε ας πάει στο καλό. Αλλά έτσι δεν βγαίνω, όταν έχω 5 υπαλλήλους. Πολλοί συνάδελφοι γράφουν για κατοχύρωση του επαγγέλματος και τιμοκατάλογο, αλλά που να βρούμε το δίκιο μας. Εγώ πάντως, ζητάω κατώτερη αμοιβή για όλο το χρόνο 800 ευρώ για Β΄και 3.000 ευρώ για Γ' κατηγ. βιβλία, με όλα μέσα. Και κάτι ακόμα: Την κοπελιά αυτή την πληρώνω ακόμα για λανθασμένες εγγραφές και αλλοίωση δηλώσεων ΦΠΑ, που σκάνε στους ελέγχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφήστε κ το γεγονός ότι όλοι μας πρέπει να κόψουμε κ κάποια περιττά έξοδα...

είτε λέγονται κινητά με 80ευρώ πάγιο...είτε το ένα είτε το άλλο...

εμένα πελάτης με ζόρια στην δουλειά μου έκανε παζάρια για 30ευρώ μείωση σε ο.ε. (δεν το δέχθηκα κ συνέχισε μαζί μου)

κ μετά από 2 μήνες πήγε κ πήρε ολοκαίνουργιο τζιπάκι 22,000ευρώ...

ο άλλος κλαίγεται κ στο facebook μου σηκώνει όλη την ώρα φώτο στα μπουζούκια...

άλλος έχει πέσει η δουλειά (όντως) κ κυκλοφορεί με το καινούργιο το iphone

μπαράκι που παζαρεύει την τιμή...μιράζει 150ευρα σε ντι-τζει κ χορεύτριες...

βέβαια υπάρχουν κ κάποιοι που στα αλήθεια ζορίζονται...αλλά με λίγη καθοδήγηση το παλεύουν...

εγώ κ τα κινητά τα μείωσα, κ πολλά άλλα...

ΟΛΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ???

όταν βλέπω όμως παζάρια κ από την άλλη καταχρήσεις...γιατί να μειώσω την αμοιβή μου???

τα χριστούγεννα πελάτης μου χρωστούσε χρήματα. μαθαίνω απο έγκυρη πηγή ότι όλη την περίοδο των γιορτών έχασε γύρω στα 1000 ευρω σε καζίνο και χαρτοπαιξία σε λέσχες κτλ.τα σκ έξω στα κλάμπ μέχρι πρωίας και η ταβερνούλα ταβερνούλα.οι πελάτες μας μας έχουν τελευταίους στην λίστα πληρωμών.δυστυχώς έτσι είναι.αυτή την νοοτροπία έχουν.ελληνική καλοπερασάκια και να χρωστάει.σου λέει εφόσον δεν είναι προμηθευτής να με επηρρεάσει άμεσα στην δουλειά μου άστον να περιμένει.αυτό είναι που σε τρελαίνει!!να σου κλαίγεται απο την μία αλλά να κάνει την ζωάρα του!δεν έχουμε και μεις κανέναν να τον φεσώσουμε ρε γμτ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή ρε παιδιά εσείς λέτε αυτό που λέει ο ΓΑΠ , ότι λεφτά υπάρχουν ???? Άρα η κρίση είναι μόνο στο δικό μυαλό και πορτοφόλι .....

Τότε γιατί σκατά χρωστάνε οι περισσότερες επιχειρήσεις ΟΑΕΕ , ΦΠΑ , ΙΚΑ , Εφορία και 1002 άλλα (μέσα σε αυτά και ο λογιστής)?????

Καλά και χρυσά να βελτιώσουμε το επάγγελμα , δεν υπάρχει φυσιολογικός λογιστής που να μη το θέλει , αλλά να μη λέμε μόνο και ότι μας συμφέρει .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φτωχες επιχειρησεις ,φτωχοι ιδιοκτητες...! φτωχοι Λ/Φ

Πλουσιες επιχειρησεις,πλουσιοι ιδιοκτητες...! πλουσιοι Λ/Φ

Φτωχοι φορολογουμενοι,φτωχοι Λ/Φ

Υ/Γ Ο Συναδελφος Broster εχει δικαιο.Ειναι θεμα επανεκκινησης της αγορας...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδιά και 20 ευρώ να σου δώσει για β κατηγορίας πολλά είναι.

απο που να σου τα δώσει αφού κάθε μέρα μειώνεται ο τζίρος τους ?

σχεδόν στο 80% των μικροεπιχειρήσεων δεν πατάει πελάτης !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οπότε για να βοηθήσουμε την επιχείρηση όχι μονο πρέπει να τηρουμε δωρεαν τα βιβλία της αλλά και αν είναι δυνατόν να της αφήνουμε και ενα εικοσάρικο το μήνα για τα εξοδα της. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή ρε παιδιά εσείς λέτε αυτό που λέει ο ΓΑΠ , ότι λεφτά υπάρχουν ???? Άρα η κρίση είναι μόνο στο δικό μυαλό και πορτοφόλι .....

Τότε γιατί σκατά χρωστάνε οι περισσότερες επιχειρήσεις ΟΑΕΕ , ΦΠΑ , ΙΚΑ , Εφορία και 1002 άλλα (μέσα σε αυτά και ο λογιστής)?????

Καλά και χρυσά να βελτιώσουμε το επάγγελμα , δεν υπάρχει φυσιολογικός λογιστής που να μη το θέλει , αλλά να μη λέμε μόνο και ότι μας συμφέρει .....

φίλε μου δίκιο έχεις σε αυτό που λες αλλά πιστεύω ότι όλοι δείχνουμε ανοχή σε αυτές τις περιπτώσεις.το πρόβλημα είναι(και πιστεύω σε αυτό αναφέρονται όλοι) ότι πολλοί χρωστάνε σε μας και ενδεχομένως και οαεε και ικα αλλά αντί να μαζευτούν λίγο να μαζέψουν λεφτά για να πληρώσουν υποχρεώσεις κάνουν dolce vita αδιαφορώντας για το αν εσύ είσαι απλήρωτος και αναγκάζεσαι να κάνεις περικοπές ΠΑΝΤΟΥ.και έχουν κ το θράσος να κάνουν σχόλια του τύπου ''έλα που θες και λεφτά τώρα, δεν εχω''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβασα με μεγαλο ενδιαφερον ολες τις αποψεις!!Θα ήθελα να συμπληρωσω κατι που ειχα διαβασει σε αυτο το forum ενα χρονο πριν..."..Αν ζητήσεις λιγότερα απότι αξιζεις...θα παρεις λιγότεραν απο οτι ζητησεις..."!!!Αν και φρέσκια στρο χώρο -σαν ελ.επαγγελματιας-αποφάσισα φέτος να διεκδικήσω εχτρα αμοιβη σε εκείνους που θα μου φέρουν να τους καταμετρήσω τις αποδείξεις...Σωστο ή Λαθος...θα δειξει η πορεία!!!!!!!Καλή δύναμη σε όλους μας!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβασα με μεγαλο ενδιαφερον ολες τις αποψεις!!Θα ήθελα να συμπληρωσω κατι που ειχα διαβασει σε αυτο το forum ενα χρονο πριν..."..Αν ζητήσεις λιγότερα απότι αξιζεις...θα παρεις λιγότεραν απο οτι ζητησεις..."!!!Αν και φρέσκια στρο χώρο -σαν ελ.επαγγελματιας-αποφάσισα φέτος να διεκδικήσω εχτρα αμοιβη σε εκείνους που θα μου φέρουν να τους καταμετρήσω τις αποδείξεις...Σωστο ή Λαθος...θα δειξει η πορεία!!!!!!!Καλή δύναμη σε όλους μας!!!!!!!!!

επειδή ξεπέρασα τα like για σήμερα σου λέω πως συμφωνώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβασα με μεγαλο ενδιαφερον ολες τις αποψεις!!Θα ήθελα να συμπληρωσω κατι που ειχα διαβασει σε αυτο το forum ενα χρονο πριν..."..Αν ζητήσεις λιγότερα απότι αξιζεις...θα παρεις λιγότεραν απο οτι ζητησεις..."!!!Αν και φρέσκια στρο χώρο -σαν ελ.επαγγελματιας-αποφάσισα φέτος να διεκδικήσω εχτρα αμοιβη σε εκείνους που θα μου φέρουν να τους καταμετρήσω τις αποδείξεις...Σωστο ή Λαθος...θα δειξει η πορεία!!!!!!!Καλή δύναμη σε όλους μας!!!!!!!!!

Να έλεγε για πέρυσι , πάει στο καλό , φέτος που οι αποδείξεις είναι πιο εύκολες(25% στο εισόδημα) ??? Και γιατί να τις κάνεις εσύ είναι το άλλο ερώτημα ...........

Πέρυσι μόνο σε λίγους πελάτες κάναμε άθροιση και αυτοί ήταν κυρίως γεροντάκια , τα οποία μας άφησαν από μόνοι τους παραπάνω .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να έλεγε για πέρυσι , πάει στο καλό , φέτος που οι αποδείξεις είναι πιο εύκολες(25% στο εισόδημα) ??? Και γιατί να τις κάνεις εσύ είναι το άλλο ερώτημα ...........

Πέρυσι μόνο σε λίγους πελάτες κάναμε άθροιση και αυτοί ήταν κυρίως γεροντάκια , τα οποία μας άφησαν από μόνοι τους παραπάνω .......

Πέρυσι κάναμε σε πολλούς...

Φέτος σε κανένα, ηλεκτρονικά υποχρεωτικά η δήλωση και αν τους αρέσει στους πάντες πλην 2-3 εξαιρέσεων παπούδων 80+ χρονών που δεν μπορούν να μας κάνουν ούτε εξουσιοδότηση για κλειδάριθμο... Και το ηλεκτρονικό, ειδικά φέτος που το όριο των αποδείξεων είναι αστείο, έχει ένα καλό σε σχέση με τις αποδείξεις... Πρακτικά μετρημένες χρειάζεται να είναι όσες θα ελεγχθούν λόγω επιστροφής, και ποιος θα πάρει επιστροφή φέτος χαχαχαχα.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οπότε για να βοηθήσουμε την επιχείρηση όχι μονο πρέπει να τηρουμε δωρεαν τα βιβλία της αλλά και αν είναι δυνατόν να της αφήνουμε και ενα εικοσάρικο το μήνα για τα εξοδα της. :D

Μόνο ένα εικοσάρικο ; Τι θα πρωτοκάνει με αυτό ; Θα βάλει βεζίνη στο 4Χ4, θα πάρει το νέο i.pod ; Θα κλείσει Ξενοδοχείο για το Πάσχα; Ελεος, συνάδελφε...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να έλεγε για πέρυσι , πάει στο καλό , φέτος που οι αποδείξεις είναι πιο εύκολες(25% στο εισόδημα) ??? Και γιατί να τις κάνεις εσύ είναι το άλλο ερώτημα ...........

Πέρυσι μόνο σε λίγους πελάτες κάναμε άθροιση και αυτοί ήταν κυρίως γεροντάκια , τα οποία μας άφησαν από μόνοι τους παραπάνω .......

περυσι σε ολους εγω έκανα τον υπολογισμο...και δεν αναφέρομαι στην άθροιση των αποδείξεων....ερχόταν ο καθένας με μια τσαντα αποδείξεις κ αντε εσύ να τις ξεκαθαρίσεις,να πετάξεις προηγ.χρόνων,κομένες,με σχισμενα στοιχεία κλπ κλπ κλπ!!!!!!!!!!Γιαυτο λέω...επειδή φέτος γλυκάθηκαν πολλοι..όσοι θέλουν με αμοιβη και μόνο!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφιερωμένο με αγάπη στους "τριαντάρηδες"

Ο δήμαρχος Αγίας Παρασκευής, Βασίλης Ζορμπάς, σε επικοινωνία που είχε το ΑΜΠΕ μαζί του, αναγνώρισε το πρόβλημα και ανακοίνωσε ότι ο δήμος θα προχωρήσει σε πρώτη φάση σε σχεδιασμό δύο δρομολογίων για την ανατολική Αττική αντί για ένα που γίνεται σήμερα. Τα δύο δρομολόγια θα εκτελούνται από την ερχόμενη Δευτέρα, ενώ για τη νέα σχολική χρονιά ο δήμος θα προχωρήσει σε νέο διαγωνισμό.

Όπως διευκρίνισε ο κ. Ζορμπάς, η αρχική μελέτη του δήμου περιλάμβανε τη χρήση 17 ταξί και ενός λεωφορείου για τη μεταφορά των μαθητών προς το σχολείο, ωστόσο στο σχετικό διαγωνισμό δεν ανταποκρίθηκε κανένας οδηγός ταξί, θεωρώντας ότι οι τιμές ήταν χαμηλές.

«Για το δρομολόγιο Πόρτο Ράφτη- Αγία Παρασκευή- Πόρτο Ράφτη το ταξί θα έπαιρνε 100 ευρώ, ωστόσο οι οδηγοί στο παρελθόν έπαιρναν τα διπλάσια, γι΄ αυτό και η τιμή αυτή δεν τους ικανοποιούσε.

http://gr.news.yahoo.com/-114027130.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...