Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αμοιβές λογιστή για επιχειρήσεις με βιβλία β' κατηγορίας


επισκέπτη Επισκέπτης-George-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-George-

Εργαζόμουν για 4 χρόνια ως υπαλληλος σε λογιστικό γραφείο. Εδώ και 1 Χρόνο δουλεύω σε εμπορική εταιρεία με πολυ καλό ωράριο. Πρόσφατα μου εκαναν πρόταση να αναλάβω μία επιχείρηση με βιβλία β' κατηγορίας (καφετέρια με 3 άτομα προσωπικό). Για να είμαι τυπικός σκέφτομαι να κάνω έναρξη στο σπίτι μου (είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Λογιστικής). Μένω σε χωριό πράγμα που σημαινει πως απαλλάσομαι από την υποχρέωση ασφάλησης στο ΤΕΒΕ. Επειδή όμως στην τετραετή θητεία μου σαν βοηθός είδα κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν ιδιάιτερα όσον αφορα την αμοιβή του λογιστή θα ήθελα να σας ρωτήσω τι αμοιβή να ζητήσω για τις υπηρεσίες μου και στην περίπτωση που δεν πληρώνομαι κανονικά, με ποιους τρόπους θα μπορούσα να προστατευτώ αφού στην περίπτωση του λογιστή δεν πουλάμε ένα ψυγείο για να το πάρουμε πίσω. Έψαξα παρόμοιο θέμα συζήτησης στον κόμβο αλλά δεν βρήκα τίποτε σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Για τα ταξί το έχω ξαναπεί, πολύ μεγάλο λογιστικό γραφείο χρεώνει 10 ευρώ στα ταξί (δεν ξέρω πόσο για τη δήλωση, ίσως να το σώζει κάπως εκεί).

Και το διαφήμιζε με ιλουστρασιόν εφημεριδούλα που μοίραζε σε πιάτσες.

Νομίζω ότι είχε πάνω από 600 ταξί πάντως για την τάξη μεγέθους - αυτή τη στιγμή μπορεί να έχει και περισσότερα.

Για να το κάνει κάτι θα ξέρει ο συνάδελφος... Το πως κοστολογεί ο καθένας είναι δικό του θέμα και κανείς δεν ξέρει καλύτερα από τον άλλο.

Να τονίσω εδώ πάντως ότι για ταξί σχεδόν κανένας συνάδελφος δεν κάνει δουλειές σε ΔΟΥ, στα πάντα πάνε οι ίδιοι οι ταξιτζήδες (είχαν συνηθίσει από παλιά) και αυτό δεν είναι κακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Απο περιέργεια , ποιο χωριό είναι αυτό συνάδερφε με 13-14 λογιστες;;

Κωμοπολη της Ηπειρου με 3.500 κατοικους + κανα 5000λιαρο απ τα γυρω χωρια. Τωρα φορολογουμενοι να ειναι οι 5.000...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάρτε το απόφαση και ο Κούγιας δεν πληρώνεται όσο ένας νέος ή ασημος δικηγόρος.Υπάρχει όμως το καθεστώς της ελάχιστης αμοιβής.Εφόσον δεν υπάρχει διάθεση για θέσπιση κατώτατης αμοιβής, τουλάχιστον ας βάλουμε μπρός ένα μηχανισμό τέτοιο ώστε να εξασφαλίζει τις αμοιβές μας.Οποιο και αν είναι το ύψος αυτών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ο τζάμπας ζει !!!

Carrefour Ιλίου 03/04/12 :

7967422.jpg

Εγώ σήμερα :

δηλώσεις στο σπίτι σας ή στο εξοχικό σας ή και στο σπίτι της πεθεράς σας ή όπου αλλού μου υποδείξετε : εντελώς ΔΩΡΕΑΝ !!!

επίσης στις 3 δηλώσεις σας κάνω δώρο και τα ψώνια της εβδομάδας*.

πιστέψτε το !!!

7967434.jpg

* ανώτερη τιμή προσφοράς 45,00 ευρώ

* δεν ευθύνομαι για λάθη στη συμπλήρωση της δήλωσή σας και για ορθογραφικά λάθη.

απόλυτη εχεμύθεια και ασφάλεια.

Στείλτε πμ με διεύθυνση σύνταξης και έφτασα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρόνια συζητάμε το ζήτημα αυτό. Είναι μια ελεύθερη αγορά που διαμορφώνεται ανάλογα με την προσφορά την ζήτηση και την ποιότητα των υπηρεσιών.

Οι νέες συνθήκες που διαμόρφωσε η οικονομική κρίση θέλουν νέες λύσεις

Μία λύση που πρότεινα στους πελάτες μου είναι μείωση σε λογικά πλάισια και σε αναλογία με την μείωση που έκαναν και αυτοι στους δικούς τους πελάτες

Οι καλοπροαιρετοι συμφωνησαν

Οι άλλοι που βρηκαν Β κατηγοριας με 20 ευρω και έφυγαν θα παρουν υπηρεσίες των 20 ευρω βοήθειά τους

Η πιο σωστη τοποθετηση. Και η πιο σωστη λυση κατα τη γνωμη μου. Αρκει βεβαια να πληρωνουν το μειωμενο ποσο. Γιατι καλη η κουβεντα με τις χρεωσεις και τις αμοιβες και τα 48.08 και τα ταξι, αλλα αμα δε μπαινει το ρευστο στη τσεπη και σου χρωστανε 3 χρονια, μηδεν εις το πηλικον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.grandsale...igns/single/784

14 ευρω η δηλωση

και μη χειρότερα! βέβαια έχει και τα ψιλά γράμματα από κάτω για ε2, ε9 κτλ, αλλά και πάλι...14?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

"

Αν δεν μπορείς να κάνεις τη ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο μόνο προσπάθησε ανθρωπάκο ...

Μην την εξευτιλίζεις!!!

"

Κώστας Καβάφης

Χωρίς άλλα σχόλια ...

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως όταν μου λένε τίποτα τρελές αμοιβές για 20-30 ευρώ αντι για 150-200 , τους απαντάω αν πληρώνεις για γλυφιτζούρια , γλυφιτζούρια θα πάρεις- Εγώ πάντως δουλεύω για αμοιβή και όχι για χαρτζιλικι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ φέτος σκέφτομαι να τα δώσω φασόν σε "συνάδελφο λογιστή " που χρεώνει 15,οο ευρώ τη δήλωση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ φέτος σκέφτομαι να τα δώσω φασόν σε "συνάδελφο λογιστή " που χρεώνει 15,οο ευρώ τη δήλωση!!!

Χαζος εισαι? Δωσε τις σε αυτον με τα 14! Το χαζος δε το εγραψα κοροιδευτικα,ουτε το εννοω. Μη παρεξηγηθω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατι δεν τις στελνουμε Βουλγαρια τις δηλωσεις?

Εχεις ορεξη τωρα να μπλεκεις με ιντραστατ και ανακεφαλαιωτικους? Η λυση ειναι το λινκ που παρεθεσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φτωχες επιχειρησεις ,φτωχοι ιδιοκτητες...! φτωχοι Λ/Φ

Πλουσιες επιχειρησεις,πλουσιοι ιδιοκτητες...! πλουσιοι Λ/Φ

Φτωχοι φορολογουμενοι,φτωχοι Λ/Φ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαζος εισαι? Δωσε τις σε αυτον με τα 14! Το χαζος δε το εγραψα κοροιδευτικα,ουτε το εννοω. Μη παρεξηγηθω.....

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ελάτε στην Θεσπρωτία να δείτε τι ωραίες είναι οι τιμές.υπάρχουν οι συνάδελφοι που κρατάνε τις τιμές τους όσο μπορούν.οι συνάδελφοι αυτοί κρατάνε και τις υπηρεσίες ττους ψηλά.οι α΄λλοι μισοί (ναι για μισούς λέω) χρεώνουν όσο θέλει ο πελάτης.ακουω για 60 ευρώ το τρίμηνο βιβλία β κατηγορίας,10 ευρώ οι δηλώσεις κτλ.αποσκοπούν επειδή δεν μπορούν να μαζέψουν αλλιώς πελάτες πχ με καλή φήμη,με σκληρη σωστή δουλειά κτλ , να συγκεντρώσουν 1000 πελάτες ο καθένας.με 20 ευρώ το μήνα σου λέει επί 1000 20.000 το μήνα.και οι πελα΄τες στους δύσκολους καιρούς που ζούμε κοιτάνε το φθηνο.το ποιοτικό δεν το υπολογίζουν.βέβαια όταν έρθει ο έλεγχος και τους βρει τα βιβλία μακαρονάδα τότε φεύγουν από τον φθηνό τον λογιστή και μου έρχονται και λένε σώσε μας.οι αμοιβές μας πρέπει να κατοχυρωθούν ,δεν ξέρω πως ίσως με τον τρόπο των μηχανικών ισως με άλλον.με ελάχιστες αμοιβές και στην ώρα τους.θέλεις να καταθέσεις δήλωση?ωραία να δω το συμφωνητικό με τον λογιστή σου και το καταθετήριο της τράπεζας.δεν εχεις δεν μπορείς να υποβάλλεις δήλωση.να δώ τότε ποσα λογιστικά γραφεία θα αντέξουν τον θεμιτό ανταγωνισμό.οι απατεώνες κάποια στιγμή πρέπει να έρθουν αντιμέτωποι με τους σωστούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί δεν έχεις συνατήσει μηχανικούς να κάνουν μαλακίες? Και οι πελάτες να τρέχουν σε άλλους μηχανικούς να λύσουν το πρόβλημά τους? Το επάγγελμα πρέπει να διασφαλιστεί και όχι η αμοιβή μας. Αυτό που λές για συμφωνητικά, αποδείξεις κλπ. Μετά μπορούμε πιο εύκολα να καθορίσουμε και κατώτατες αμοιβές και όλα. Κάποια βήματα γίνονται σιγά σιγά. Μακάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτής ακριβώς τη άποψης είμαι και εγώ.Πιστεύω πως μπορούμε να κανουμε κάποια βήματα μόνοι μας ωστε να επιτευχθεί η διασφάλιση του επαγγέλματος.Για αυτό και αναζητώ με ενδιαφέρον απόψεις και προτάσεις απο συναδέλφους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη που θα σας χαλάσω τη μανέστρα ....... Αλλά εμένα επίσης με ενδιαφέρει να υπάρχει δουλεία στις επιχειρήσεις για να υπάρχουν επιχειρήσεις(γιατί διαφορετικά .......) και έπειτα όλα τα άλλα . Δηλαδή με ενδιαφέρει πρώτα το φορολογικό και κοινωνικό πλαίσιο και έπειτα το καθαρά κλαδικό .

Και όπως όλοι ψάχνουμε τη φτήνια γιατί να κατηγορούμε τους πελάτες ή τους συναδέλφους , όταν και εμείς ζητάμε πχ από τις εταιρείες λογισμικού χαμηλότερες τιμές ???

Εγώ ξέρω πως όταν οι επιχειρήσεις δούλευαν ήμουν καβάλα στο άλογο , τώρα όσο και να ακριβύνω απλά θα μεγαλώσω τα χρωστούμενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομίζω να υπάρχει διαφωνία σε αυτό που λές broster. Αλλά καλά κάνεις και το λές (back to basics που λέμε στο χωριό μου) γιατί είναι η βάση στο να συζητήσουμε για τιμολογιακές πολιτικές και κατοχύρωση του επαγγέλματος. Είναι ο πρώτος παράγοντας που καθορίζει και την ύπαρξή μας και τις τιμές που ζητάμε. Είναι λίγο αφοριστικό το "θα ξεκαθαρίσει η πιάτσα", γιατί με το ρυθμό που κλεινουν οι επιχειρήσεις και με το ρυθμό που καθυστερούν οι πληρωμές τους, θα ξεμείνουν και οι "καλοί" στο ράφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...