Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αμοιβές λογιστή για επιχειρήσεις με βιβλία β' κατηγορίας


επισκέπτη Επισκέπτης-George-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-George-

Εργαζόμουν για 4 χρόνια ως υπαλληλος σε λογιστικό γραφείο. Εδώ και 1 Χρόνο δουλεύω σε εμπορική εταιρεία με πολυ καλό ωράριο. Πρόσφατα μου εκαναν πρόταση να αναλάβω μία επιχείρηση με βιβλία β' κατηγορίας (καφετέρια με 3 άτομα προσωπικό). Για να είμαι τυπικός σκέφτομαι να κάνω έναρξη στο σπίτι μου (είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Λογιστικής). Μένω σε χωριό πράγμα που σημαινει πως απαλλάσομαι από την υποχρέωση ασφάλησης στο ΤΕΒΕ. Επειδή όμως στην τετραετή θητεία μου σαν βοηθός είδα κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν ιδιάιτερα όσον αφορα την αμοιβή του λογιστή θα ήθελα να σας ρωτήσω τι αμοιβή να ζητήσω για τις υπηρεσίες μου και στην περίπτωση που δεν πληρώνομαι κανονικά, με ποιους τρόπους θα μπορούσα να προστατευτώ αφού στην περίπτωση του λογιστή δεν πουλάμε ένα ψυγείο για να το πάρουμε πίσω. Έψαξα παρόμοιο θέμα συζήτησης στον κόμβο αλλά δεν βρήκα τίποτε σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αυτά που συζητάμε όλοι μας εδώ, είναι η πραγματικότητα.....

Έχω δουλέψει σαν λογίστρια και σε μεγάλη πόλη και σε μικρό χωριό.

Η αλήθεια είναι ότι οι λογιστές στην επαρχία έχουν πολύ-πολύ μικρότερες αμοιβές από τους συναδέλφους τους που δουλεύουν σε πόλεις...

Αυτό οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, όπως ότι:

Οι πελάτες στα χωριά ,αριθμητικά ειναι λίγοι, οι λογιστές (σύμφωνα με τον αριθμό των κατοίκων)είναι πολλοί, όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους και γι'αυτό ξέρει λίγο-πολύ ο ένας

τα προβλήματα του άλλου,οπότε ο λογιστής κάνει όσο ότι μπορεί με την αμοιβή ,ώστε να μπορέσει να ''επιβιώσει'' και ο άλλος...

Παρόλα αυτά ,την δουλειά τους την κάνουν πολύ σωστά! (γιατί επειδή ακριβώς η κοινωνία είναι μικρή και τα νέα μαθαίνονται γρήγορα),

αν ο λογιστής κάνει καμιά ''πατάτα'' στον πελάτη του,θα εκτεθεί ανεπανόρθωτα.

Το ζήτημα είναι ότι δεν έχουν άλλη επιλογή κι έτσι αναγκάζονται να έχουν χαμηλές αμοιβές....

ενώ στην πόλη οι λογιστές και πιο καλά αμοίβονται και πολλές φορές κάποιοι κάνουν του κεφαλιού τους ή παίρνουν τα χαρτιά των πελατών και εξαφανίζονται,αλλά και πιο εύκολα μπορούν να βρουν πελάτες κλπ....(δεν λέω βέβαια ότι και αυτοί δεν έχουν άλλα προβλήματα...)

Ωστόσο αυτό που θα έπρεπε να είχε γίνει χρόνια τώρα είναι να υπήρχε ένα ελάχιστο ποσό αμοιβής για βιβλία Β'κατηγορίας και το αντίστοιχο για Γ'κατηγορίας ,

ΩΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΑ....ΕΙΡΩΝΙΑ ΣΤΟ ΦΟΥΛ!!!!!!!!ΠΑΙΡΝΕ ΕΣΥ 30 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕ!ΠΩΣ ΛΕΓΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΔΟΥΛΟΙ?ΕΙΛΩΤΕΣ!!!!!!ΤΕΤΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ!

Ας παραμείνουμε προσγειωμένοι, όχι και 50 ευρώ εκτύπωση δύο σελίδων.Δηλαδή κάποιος που δεν είναι είλωτας, ποια είναι η αμοιβή του για μια επιχείρηση με κίνηση 20 παραστατικά/τρίμηνο;Σαφώς και σε μια τέτοια επιχείρηση, η αμοιβή που θα αξιώσω δεν θα είναι μεγαλύτερη των 50 ευρώ/μήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το κοστος τηρησης βιβλιων β'κατηγοριας χωρις καθολου κινηση (τιμολογια αποδ ζητα δαπανες)ειναι για καθε μηνα 48,18 ευρω και απο εκει και μετα δες τι ειναι καλλο για σενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι το Κάτω Λογιστοχώρι.

Στο Πάνω Λογιστοχώρι γίναν όλοι "σύμβουλοι επιχειρήσεων".

Σε ένα νησί νομίζω είχα δει και Σκάλα Λογιστοχωρίου, αλλά δεν είμαι σίγουρος...

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=85946&hl=&fromsearch=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το κοστος τηρησης βιβλιων β'κατηγοριας χωρις καθολου κινηση (τιμολογια αποδ ζητα δαπανες)ειναι για καθε μηνα 48,18 ευρω και απο εκει και μετα δες τι ειναι καλλο για σενα

Απο που προκύπτει αυτό...;Θα ήθελα μια αναλυτική των 48,18 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο που προκύπτει αυτό...;Θα ήθελα μια αναλυτική των 48,18 ευρώ...

χαπια + τσιγαρα για το αγχος και μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και στο κάτω-κάτω της γραφής,δεν καταλαβαίνω γιατί ο δικός μας κλάδος δεν είναι άξιος να γίνει όπως τους δικηγόρους!

Οι δικηγόροι και οι συμβολαιογράφοι και οι πολιτικοί μηχανικοί γιατί σου παίρνουν σαν αμοιβή ολόκληρο μισθό όταν πας για να σου δώσουν ένα απλό χαρτί ,και μάλιστα χωρίς ποτέ να κόβουν απόδειξη?

Ο λογιστής δουλεύει ατελείωτες ώρες,χωρίς να αμοίβεται ,αλλά δυστυχώς από ότι διαπιστώνω και χωρίς να διεκδικεί...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας παραμείνουμε προσγειωμένοι, όχι και 50 ευρώ εκτύπωση δύο σελίδων.Δηλαδή κάποιος που δεν είναι είλωτας, ποια είναι η αμοιβή του για μια επιχείρηση με κίνηση 20 παραστατικά/τρίμηνο;Σαφώς και σε μια τέτοια επιχείρηση, η αμοιβή που θα αξιώσω δεν θα είναι μεγαλύτερη των 50 ευρώ/μήνα...

δηλαδή πως μετράς το κόστος της εργασίας σου? με πόσες σελίδες θα εκτυπώσεις? εεε τότε να παίρνουμε 10 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παραθέτω απάντηση μου απο άλλο θέμα που ταιριάζει γάντι κι εδώ...

"Αν υπάρχουν φθηνότερες υπηρεσίες ας τις αναζητήσει και ας τις βρει.Δεν είναι αυτό το πρόβλημα ξαναλέω.Ελεύθερη αγορά είμαστε.Το θέμα ξαναλέω είναι ακόμη και 20 ευρώ να ζητάω σαν αμοιβή τον μήνα, να τα πληρωθώ!Και αφού δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι με κρατική βοήθεια πρέπει να οργανωθούμε μόνοι μας..Δεν νομίζω να είναι κάτι δύσκολο.."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνώμη...αλλά κ τι να λέει όταν ό άλλος έχει 20 παραστατικά τον μήνα...όταν εγώ θα τραβιχτώ στην εφορία 2 φορές τον μήνα από ένα 3ωρο την φορά....κ αργότερα σε κάποιο τεχνικό πρόβλημα που θα έχω στο γραφείο, θα έρθει ο τεχνικός για επισκευή μισής ώρας κ θα μου πάρει ένα 30ευρω....έχουμε ρίξει πολύ την εργατοώρα μας μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προγραμμα ενοικιο ρευμα τηλεφωνο νερο εντυπα μηχανογραφημενα θες και αλλα???

48,18 μπορεί να βγαίνει σε κάποιον που έχει 10 πελάτες και υψηολό ενοικιοστάσιο ή ακριβό πρόγραμμα...Τα πάντα είναι σχετικά.Δεν δέχομαι πως υπάρχει fix τιμή κόστους παροχής υπηρεσιών ωστε να το δώσουμε ως συμβουλή σε νεό συνάδελφο.Πόσο μάλλον το τόσο ακριβές 48,18 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχως δεν ειμαστε ενωμενοι. Αυτο τα λεει ολα. Δεν συναρτιασαμε ποτε τις αμοιβες μας με την σοβαροτητα της υπηρεσιας που παρεχουμε. Η μηνιαια αμοιβη μας ειναι κατωτερη και απο το μεροκαματο μιας καθαριστριας οικιας.Ποιος μας εκτιμα ετσι ? Χειριζομαστε τζιρους χιλιαδων,κινδυνευουμε να πληρωσουμε λογω συνυπευθυνοτητας ποσα πολλαπλασια των ετησιων πενιχρων αμοιβων μας.Το εχουμε καταλαβει αυτο? Εχουμε καταλαβει οτι "πουλαμε" κατι πολυ σημαντικο ? ...κι αυτο δεν ειναι τιποτε αλλο απο τον πολυτιμο μας ΧΡΟΝΟ και την πολυτιμη μας

ΓΝΩΣΗ !!!!!

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΜΑΣ ?.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνώμη...αλλά κ τι να λέει όταν ό άλλος έχει 20 παραστατικά τον μήνα...όταν εγώ θα τραβιχτώ στην εφορία 2 φορές τον μήνα από ένα 3ωρο την φορά....κ αργότερα σε κάποιο τεχνικό πρόβλημα που θα έχω στο γραφείο, θα έρθει ο τεχνικός για επισκευή μισής ώρας κ θα μου πάρει ένα 30ευρω....έχουμε ρίξει πολύ την εργατοώρα μας μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τοσο ακριβες φιλε μου ειμαι 60 ετων εχω γραφειο απο το 1981 με 5 ατομα προσωπικο ειναι ακριβως τοσα

Το δικό μου γραφείο δεν έχει αυτά τα έξοδα όμως.Για αυτό το λόγο αναφέρω πως τα πάντα είναι σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχως δεν ειμαστε ενωμενοι. Αυτο τα λεει ολα. Δεν συναρτιασαμε ποτε τις αμοιβες μας με την σοβαροτητα της υπηρεσιας που παρεχουμε. Η μηνιαια αμοιβη μας ειναι κατωτερη και απο το μεροκαματο μιας καθαριστριας οικιας.Ποιος μας εκτιμα ετσι ? Χειριζομαστε τζιρους χιλιαδων,κινδυνευουμε να πληρωσουμε λογω συνυπευθυνοτητας ποσα πολλαπλασια των ετησιων πενιχρων αμοιβων μας.Το εχουμε καταλαβει αυτο? Εχουμε καταλαβει οτι "πουλαμε" κατι πολυ σημαντικο ? ...κι αυτο δεν ειναι τιποτε αλλο απο τον πολυτιμο μας ΧΡΟΝΟ και την πολυτιμη μας

ΓΝΩΣΗ !!!!!

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΜΑΣ ?.............

συμφωνώ απόλυτα....έτσι είναι τα πράγματα...να έχω εγώ 60 πελάτες με 30 ευρώ...να τρέχω να προλάβω τα πάντα...κ στο τέλος να γίνει η στραβή κ να ξεχάσω να στείλω μία συγκεντρωτική κεπυο...κ να πρέπει να θυσιάσω δουλειά ενός μήνα για να πληρώσω το πρόστιμο...ΟΧΙ....

όσο για τα σωματεία μας....ότι κ να κάνουν αυτά...αν ΕΜΕΙΣ δεν βάλουμε το μαχαίρι στο κόκκαλο...θα πεθάνουμε φτωχοί από το αγχος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αμοιβές Β' από 25 (ταξί) έως 1250...

Μιλάμε για τόσο εύρος...

Το 25 είναι όντως χαμηλή αμοιβή (αλλά κερδοφόρο παρόλα αυτά αν το κάνεις Χ12 + 70 τη δήλωση), το 1250 όντως υψηλή.

Σήμερα έκανα μείωση σε έναν 70 από 110 σε Β' - και το έκανα με ευκολία καθώς η δουλειά του είναι σε ελεύθερη πτώση (τα τιμολόγια του το μήνα έχουν σχεδόν μηδενιστεί..)...

Προχτές για υπό σύσταση ΕΠΕ για την οποία αφιέρωσα ουκ ολίγες ώρες σε ραντεβού και Mails και ένα σωρό πράγματα (τσάμπα) στην οποία είπα 250 - την έχασα όταν άλλος λογιστής ζήτησε 150.... Αρχικά είχαν πει για ΟΕ (παροχής χωρίς εργαζομένους και πολλά παραστατικά) και τους είχα πει 100 για το πρώτο έτος και συμφωνήσαμε

Σε πελάτη μου ζαχαροπλαστείο ΟΕ τη Δευτέρα (αμοίβομαι με 140 Χ13) του έκανε πρόταση άλλος λογιστής για 80.... Σε άλλο πελάτη μου (μαναβική) στον οποίο παίρνω 130, λογιστής ζήτησε 50 (πριν ένα χρόνο). Παρόλα αυτά δεν το σκέφτηκαν να αλλάξουν - μου το είπαν όμως μήπως και τσιμπήσω και τους είπα να πάνε στους άλλους άμα θέλουν...

Πολλά κρούσματα τώρα τελευταία.

Θεωρώ ότι έχουμε αρκετά χαμηλές τιμές σαν γραφείο, καλές αμοιβές έχουμε σε παλιούς πελάτες 15ετίας και βάλε και 2-3 εξαιρέσεις νέων. Και παρόλα αυτά ο ανταγωνισμός στην τιμή είναι πολύ έντονος (μιλάμε για Β' πάντα στο θέμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρόνια συζητάμε το ζήτημα αυτό. Είναι μια ελεύθερη αγορά που διαμορφώνεται ανάλογα με την προσφορά την ζήτηση και την ποιότητα των υπηρεσιών.

Οι νέες συνθήκες που διαμόρφωσε η οικονομική κρίση θέλουν νέες λύσεις

Μία λύση που πρότεινα στους πελάτες μου είναι μείωση σε λογικά πλάισια και σε αναλογία με την μείωση που έκαναν και αυτοι στους δικούς τους πελάτες

Οι καλοπροαιρετοι συμφωνησαν

Οι άλλοι που βρηκαν Β κατηγοριας με 20 ευρω και έφυγαν θα παρουν υπηρεσίες των 20 ευρω βοήθειά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πολλά κρούσματα δεν θα πεις τίποτα...

σίγουρα σε τέτοιες εποχές θα κάνουμε θυσίες στις αμοιβές μας...προσωπικά κ εγώ έχω κάνει αρκετές μειώσεις...κυρίως για βοήθεια λόγω πτώσεων των τζίρων κ αύξησης των εξόδων...

αλλά να παίρνεις ΕΠΕ με 150ευρώ...δεν έχω λόγια...έτσι καταντήσαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αμοιβές Β' από 25 (ταξί) έως 1250...

Μιλάμε για τόσο εύρος...

Το 25 είναι όντως χαμηλή αμοιβή (αλλά κερδοφόρο παρόλα αυτά αν το κάνεις Χ12 + 70 τη δήλωση), το 1250 όντως υψηλή.

Σήμερα έκανα μείωση σε έναν 70 από 110 σε Β' - και το έκανα με ευκολία καθώς η δουλειά του είναι σε ελεύθερη πτώση (τα τιμολόγια του το μήνα έχουν σχεδόν μηδενιστεί..)...

Προχτές για υπό σύσταση ΕΠΕ για την οποία αφιέρωσα ουκ ολίγες ώρες σε ραντεβού και Mails και ένα σωρό πράγματα (τσάμπα) στην οποία είπα 250 - την έχασα όταν άλλος λογιστής ζήτησε 150.... Αρχικά είχαν πει για ΟΕ (παροχής χωρίς εργαζομένους και πολλά παραστατικά) και τους είχα πει 100 για το πρώτο έτος και συμφωνήσαμε

Σε πελάτη μου ζαχαροπλαστείο τη Δευτέρα (αμοίβομαι με 140 Χ13) του έκανε πρόταση για 80.... Σε άλλο πελάτη μου (μαναβική) στον οποίο παίρνω 130, λογιστής ζήτησε 50 (πριν ένα χρόνο). Παρόλα αυτά δεν το σκέφτηκαν να αλλάξουν - μου το είπαν όμως μήπως και τσιμπήσω και τους είπα να πάνε στους άλλους άμα θέλουν...

Πολλά κρούσματα τώρα τελευταία.

Θεωρώ ότι έχουμε αρκετά χαμηλές τιμές σαν γραφείο, καλές αμοιβές έχουμε σε παλιούς πελάτες 15ετίες και βάλε και 2-3 εξαιρέσεις νέων. Και παρόλα αυτά ο ανταγωνισμός στην τιμή είναι πολύ έντονος.

ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΤΑΜΕΙΑΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΑ ΤΑΞΙ "ΧΤΥΠΗΣΕ"ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ 30 ΕΥΡΩ.ΤΟ ΜΗΝΑ!!!!!!!!!(ΕΦΟΡΙΑ,ΘΕΩΡΗΣΗ,ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ,ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΛΠ(ΚΛΠ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ) ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ....ΤΕΣΠΑ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν νομιζω πως υπαρχη συναδελφος που θα παρει 20,00 ευρω για βιβλια β'κατηγοριας (μηπως ειμαι ρομαντικος)??

ΚΙ ΟΜΩΣ ΣΥΝΕΔΕΛΦΕ.....ΣΚΕΦΤΕΤΕ Ο "ΑΛΛΟΣ":100 ΤΑΞΙ Χ 30 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ 300 ΕΥΡΩ....ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ΠΑΤΑΤΑΣ ΕΕΕΕ ΣΥΓΓΝΩΜΗ......ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ!!!!!!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΙ ΟΜΩΣ ΣΥΝΕΔΕΛΦΕ.....ΣΚΕΦΤΕΤΕ Ο "ΑΛΛΟΣ":100 ΤΑΞΙ Χ 30 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ 300 ΕΥΡΩ....ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ΠΑΤΑΤΑΣ ΕΕΕΕ ΣΥΓΓΝΩΜΗ......ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ!!!!!!!!!

10 ΤΑΞΙ....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...