Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αμοιβές λογιστή για επιχειρήσεις με βιβλία β' κατηγορίας


επισκέπτη Επισκέπτης-George-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-George-

Εργαζόμουν για 4 χρόνια ως υπαλληλος σε λογιστικό γραφείο. Εδώ και 1 Χρόνο δουλεύω σε εμπορική εταιρεία με πολυ καλό ωράριο. Πρόσφατα μου εκαναν πρόταση να αναλάβω μία επιχείρηση με βιβλία β' κατηγορίας (καφετέρια με 3 άτομα προσωπικό). Για να είμαι τυπικός σκέφτομαι να κάνω έναρξη στο σπίτι μου (είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Λογιστικής). Μένω σε χωριό πράγμα που σημαινει πως απαλλάσομαι από την υποχρέωση ασφάλησης στο ΤΕΒΕ. Επειδή όμως στην τετραετή θητεία μου σαν βοηθός είδα κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν ιδιάιτερα όσον αφορα την αμοιβή του λογιστή θα ήθελα να σας ρωτήσω τι αμοιβή να ζητήσω για τις υπηρεσίες μου και στην περίπτωση που δεν πληρώνομαι κανονικά, με ποιους τρόπους θα μπορούσα να προστατευτώ αφού στην περίπτωση του λογιστή δεν πουλάμε ένα ψυγείο για να το πάρουμε πίσω. Έψαξα παρόμοιο θέμα συζήτησης στον κόμβο αλλά δεν βρήκα τίποτε σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

τι να πω , επειδη βαριεμαι ως λογιστης να τηρω τα δικα μου βιβλια (τα προσωπικα) , αν θελετε τηρηστε τα με 20 ευρω , πραγματικα καποιοι απο δω μεσα χρειαζονται βρεγμενη σανιδα ....... ακου 30 ευρω για Β!!!!! Α και κατι ακομα στη θεωρηση η τυροπιτουλα κερασμενη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πιστευετε οτι με τετοιες αμοιβες ξεφτυλα , καταφερνετε κατι ? ποσους πελατες εχετε 1000 ? και αν εχετε τοσους ποσους υπαλληλους εχετε ? ειμαστε σοβαροι τωρα?ανοιγει ο καθε ατζαμης γραφειο με εξεφτελιστικες αμοιβες και κανει κακο στο κλαδο μας . τι θα γινει πλεον με δαυτους ? για ποια επιβιωση μιλατε ? για πειτε μου εσεις που κοστολογειτε ετσι τι βαζετε στη τσεπη? για πειτε στο φορουμ τι εχετε καταφερει ..... εκτος απο το να σας αποκαλουν μεταξυ τους οι πελατες ψιλικατζη .....

επαναλαμβανω σε αυτους που κοστολγουν με 10 ευρω τα β , να μου δωσει το κινητο του να του δινω 10 ευρω τουε δικους μου Β (που παιρνω απο 100 εως 250 ) και να καθομαι , και βεβαια να αναλαβει και τα προσωπικα μου τσαμπα ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ελπιζω παντως με τη κριση που υπαρχει να γινει ενα καλο ξεκαθαρισμα στους "λογιστες" , για το καλο των λογιστων .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη GRAMMOJOHN

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΕΙΝΙΑ ΠΟΛΥ ΞΕΦΤΙΛΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ. ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΙΟ ΜΑΓΚΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ Κ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΑΡΠΑΖΟΥΝ Κ ΕΜΕΙΣ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντα μπροστά στην εσωτερική υποτίμηση άντε να δούμε πότε θα κάνετε απόσβεση σ΄αυτά που κάποιοι άλλοι επένδυσαν σε σας.

ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν θα αποκτήσουμε έναν ενιαίο σύλλογο όπως οι δικηγόροι ή οι μηχανικοί, άν γίνει ποτέ αυτό, και ακολουθούμε ενιαία πολιτική τιμών σε όλη τη χώρα τότε μπορεί να γίνει κάτι καλό για όλους μας. Μέχρι τότε μια καλή αμοιβή για β' κατηγορίας είναι 50 - 100 - 150 € ανάλογα με την περίπτωση, αρκεί να τα παίρνουμε γιατί όσο πάνε τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ. Τις υποχρεώσεις των πελατών τις βγάζουμε αλλά όταν έρχεται η ώρα της αμοιβής..... <τι λεφτά μου ζητάς τώρα δεν βλέπεις τι γίνεται;>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βαγγέλη έθεσες το όλο θέμα στη σωστή βάση. Όλα τα υπόλοιπα είναι θεωρίες. Το μεγαλύτερο haircut (για να μιλήσουμε και με την ορολογία της εποχής) από όλους τους γνωστούς μου λογιστές έχει πέσει σε αυτές τι αμοιβές, τις πάνω από 100 το μήνα. Στο γραφείο που δούλευα πριν 7 χρόνια, μίλαγα χθές με το αφεντικό (μου στέλνει ένα πελάτη συστημμένο, νά'ναι καλά ο άνθρωπος που μού δωσε δουλειά και παλιά και τώρα), δούλευαν 14 λογιστές και 5 βοηθοί λογιστών. Περίπου 450 πελάτες τότε. Για τα βιβλία γιατρού (όπως και το παραπάνω παράδειγμα) 1500 το χρόνο εντελώς φιλικά (το 2003 μιλάμε). Δήλωση ΦΜΑΠ όχι κάτω από 1000 ευρώ. Αντιλαμβάνεσαι. Τώρα όλοι μα όλοι οι πελάτες έχουν ζητήσει μείωση τιμών και το γραφείο την έχει δεχθεί στούς πεισσότερους. Και μερικοί φύγανε κιόλας γιατί βρήκαν φθηνότερα μιας και δεν μπόρεσαν να τα βρούνε στην τιμή. Εγώ μπορώ να καταλάβω την λογική της Pilot μόνο στην εξής βάση. Είναι άλλο πράγμα να κρατάς Β' κατηγορίας με 500.000 τζίρο ή 650.000 ευρώ τζίρο (έχω 2 τέτοιους, Ο.Ε. η μία Ε.Ε. η άλλη και τούς παίρνω στον πρώτο 280 το μήνα επί 14 συν 800 τις δηλώσεις εκκαθαριστικές αναμορφώσεις μισθοδοσίες κλπ και στον δεύτερο 400 ευρώ επί 15 και δεν του παίρνω εξτρά για δηλώσεις κλπ) και άλλο πράγμα να κρατάς ατομικές Β' κατηγορίας με τζίρους από 15.000 ευρώ μέχρι 40.000 ευρώ μάξιμουμ. Το 50 ευρώ είναι πάρα πολύ καλό. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. Ποιός κάνει τις εξωτερικές εργασίες? Π.χ θεωρήσεις. Το θέμα δεν είναι τελικά πόσα παίρνουμε. Το θέμα είναι αν τα παίρνουμε αυτά που συμφωνούμε με τον πελάτη. Όσα και να είναι. Και μέχρι πότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το χειρότερο είναι οτι μας θεωρούν ως αναγκαίο κακό και οχι ως απαραίτητους συνεργάτες.

Χθες σε πελάτη μου που πηγα, έρχεται ο κουμπάρος του Ηλεκτρολόγος-εγκαταστάτης και με ύφος μάγκικο μου λέει: <<Πόσα θες ρε φιλαράκι!!!! για να γράφεις στα βιβλία μου, γιατί ο άλλος ο μαλ..... που τα πάω μου παίρνει 150 Ευρουλάκια το τρίμηνο , και τι κανει!!! τίποτα>>

-Ετσι που υποτιμάς τη δουλειά μου, του λέω, δεν σε θέλω για πελάτη. (έκανα και το μάγκα μπροστά στον πελάτη μου).

Νομίζω οτι είναι στο χέρι μας να μην μας ξεφτιλίζουνε. Σίγουρα υπάρχουν συνάδελφοι με εξευτελιστικές τιμές, ας μη στριμωχτούμε μαζί τους στη μιζέρια και ας ακολουθήσουμε όπως μπορεί ο καθένας το δρόμο της σωστής επαγγελματικής συμπεριφοράς. Οι υπηρεσίες όπως οι δικές μας που απαιτούν συνεχή ενημέρωση, επιμόρφωση και ευθύνη πρέπει να πληρώνονται. Εγώ συγκεκριμένα προτιμώ να έχω λιγότερους πελάτες που εκτιμούν τη δουλειά μου και με πληρώνουν σταθερά και μέχρι τώρα το έχω πετύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η διαφορά είναι το πως αντιμετωπίζεται ο λογιστής εδώ σε σχέση με το εξωτερικό. Και εδώ αντιμετωπίζεται χειρότερα και απο τον τελευταίο υπάλληλο την επιχείρησης. Όσο ο λογιστής παραμένει ο άνθρωπος που είναι για να σε βγάζει πιστωτικό και να σου πηγαίνει κανένα χαρτί στην εφορία λογικό είναι να πάιρνει 50 και 100 ευρώ και να λέει ο πελάτης οτι δεν κάνει και τίποτα απο τη στιγμή που θα πρέπει να έχει ενεργή συμμετοχή και άποψη για την επιχείρηση. Φυσικά εξαρτάται και τον τρόπο σκέψης της κάθε επιχείρησης και που πας να μπλέξεις, αλλά σε τέτοιες εποχές ποιος τα κοιτάει αυτά. Όταν όμως δεν εκτιμάται η δουλειά σου και οι πρώτες κουβέντες του πελάτη είναι "να μην πληρώσω ΦΠΑ", πως να περάσουμε μέσω γνωστού το χαρτί στη Νομαρχία και είναι ακόμα ο τάδε υπάλληλος στη ΔΟΥ τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οτι πληρώνεις παίρνεις. Εγώ σε ενα φαρμακειο που ζήτησα 200 ευρω , μου είπε " ΑΑΑ είναι πολλά " .Συνάδελφός σας μου ειπε 70 με 80. Της λέω λοιπόν πηγαίντε στον συνάδελφο.Μετά από 6 μήνες ξαναήρθε γιατί ο συνάδελφος είχε τοση πολύ δουλειά που δεν έκανε κατ'αυτήν σωστά την δουλειά του και δεν την ενημέρωνε γρήγορα.

Αν είναι να ψάχνω να βρω 30-40 εταιρείες με 70-80 ευρώ και να μην κάνω σωστα την δουλειά μου , τότε και τους συναδέλφους μου χαντακώνω (γιατί έχω ρίκσει τις τιμές) και στο τέλος θα χάσω και τους μισους πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όπως πελάτης που έφυγε για να πάει σε ξάδερφο λογιστή, Β κατηγορία 30 ευρώ. Και ο συνάδελφος δεν είχε ιδέα οτι έπρεπε να υποβάλλει αναμόρφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οτι πληρώνεις παίρνεις. Εγώ σε ενα φαρμακειο που ζήτησα 200 ευρω , μου είπε " ΑΑΑ είναι πολλά " .Συνάδελφός σας μου ειπε 70 με 80. Της λέω λοιπόν πηγαίντε στον συνάδελφο.Μετά από 6 μήνες ξαναήρθε γιατί ο συνάδελφος είχε τοση πολύ δουλειά που δεν έκανε κατ'αυτήν σωστά την δουλειά του και δεν την ενημέρωνε γρήγορα.

Αν είναι να ψάχνω να βρω 30-40 εταιρείες με 70-80 ευρώ και να μην κάνω σωστα την δουλειά μου , τότε και τους συναδέλφους μου χαντακώνω (γιατί έχω ρίκσει τις τιμές) και στο τέλος θα χάσω και τους μισους πελάτες.

Το θέμα είναι αγαπητέ συνάδελφε πόσο μπορείς να αντέξεις .........

Αν έχεις από πίσω ένα άλφα κεφάλαιο τότε ναι μπορείς να πουλάς ακριβά το τομάρι σου , αν όμως σε κυνηγάνε οι λογαριασμοί αλλά και η επιβίωση σου τότε ναι θα κάνεις εκπτώσεις στη δουλειά σου ..... Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΟΤΙΜΑΜΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΔΟ .....ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΟΤΙ <<ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣ ΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ ΤΗΝ ΧΑΛΑΝΕ ΟΙ ΝΕΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ.....>> ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΙΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΦΟΙΡΕΣ (ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ) ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 75,00€ + ΦΠΑ ΚΑΙ 300,00€ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΕΠΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΠΙΣΤΕΥΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΟΤΙΜΑΜΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΔΟ .....ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΟΤΙ <<ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣ ΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ ΤΗΝ ΧΑΛΑΝΕ ΟΙ ΝΕΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ.....>> ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΙΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΦΟΙΡΕΣ (ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ) ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 75,00€ + ΦΠΑ ΚΑΙ 300,00€ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΕΠΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΠΙΣΤΕΥΩ

Ναι ρε παιδιά και εμείς σε κάποια Β έχουμε 350 ευρώ το μήνα , αυτό θα δείξουμε τώρα ή το τι συμβαίνει γενικά ...??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα συναδελφοι. Λογιστης ειμαι σε χωριο της επαρχιας που εχει συνολο 13-14 λογιστες. Βρισκετε λογικη τιμη 400 ευρω τον χρονο σε γιατρο με βιβλιο εσοδων-εξοδων(τωρα ανοιξε ιατρειο με υπερυχους μονο)???Ενημερωση βιβλιων, συγκεντρωτικες καταστασεις, φορολογικη αναμορφωση, φορολογικη δηλωση. Ειναι πολλα τα 400??? Γιατι μου ειπε οτι ειναι πολλα και οτι να τον αναλαβω με 300. Τι λετε???Εδω, σε αλλα μαγαζια που εχουν και ΦΠΑ περνουμε γυρω στα 550-650 τον χρονο. Μην το ξεφτιλισουμε τελειως. Ποια ειναι η γνωμη σας???

Απο περιέργεια , ποιο χωριό είναι αυτό συνάδερφε με 13-14 λογιστες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι το Κάτω Λογιστοχώρι.

Στο Πάνω Λογιστοχώρι γίναν όλοι "σύμβουλοι επιχειρήσεων".

Σε ένα νησί νομίζω είχα δει και Σκάλα Λογιστοχωρίου, αλλά δεν είμαι σίγουρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΑ

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕ ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΓΙΑ ΤΙ ΑΛΛΟ?ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΑΜΟΙΒΗΣ.Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΝΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΤΟΥ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΕ 30 ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ.ΟΛΑ ΜΕΣΑ+ΔΗΛΩΣΗ+ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ.

ΚΑΤΑΝΟΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΥΦΤΕΛΙΖΟΥΝ ΕΤΣΙ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΛΑΔΟ.

ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΑΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΣΚΩ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΤΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΜΟΙΒΗ ΔΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.ΑΥΤΟΣ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΖΑΜΠΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΣΣΥΛΗΠΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ,ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΜΟΙΒΕΣ 50 ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ ΣΥΝ 60 ΕΥΡΩ ΔΗΛ.ΦΕ ΚΑΙ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ.

ΕΙΜΑΙ ΒΑΘΕΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΦΕΕ.ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΣΤΥΧΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΙΣ,ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΑΜΟΙΒΩΝ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΣΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ ΝΑ ΥΦΑΡΠΑΞΟΥΝ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΙΑ.ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΜΑΣ ΡΗΜΑΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΜΑΣ.ΘΛΙΒΟΜΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η επαρχιακή πόλη προφανώς θα έχει 13-14 λογιστές...Σε κάθε άλλη περίπτωση σκίζω το πτυχίο μου και πάω να κάνω νεροβούβαλους στο Κιλκίς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ ΤΗΝ ΧΑΛΑΝΕ ΟΙ ΝΕΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ.....>>

Δεν είναι ο κανόνας αυτός, εδώ στην περιοχή που βρίσκομαι εγώ έχει έναν "παλίο" λογιστή όπως λες, που παίρνει κάτι τρελές αμοιβές, 30 ευρώ το μήνα σε β'!! και δηλώσεις με 20 παρακαλώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕ ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΓΙΑ ΤΙ ΑΛΛΟ?ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΑΜΟΙΒΗΣ.Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΝΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΤΟΥ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΕ 30 ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ.ΟΛΑ ΜΕΣΑ+ΔΗΛΩΣΗ+ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ.

ΚΑΤΑΝΟΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΥΦΤΕΛΙΖΟΥΝ ΕΤΣΙ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΛΑΔΟ.

ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΑΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΣΚΩ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΤΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΜΟΙΒΗ ΔΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.ΑΥΤΟΣ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΖΑΜΠΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΣΣΥΛΗΠΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ,ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΜΟΙΒΕΣ 50 ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ ΣΥΝ 60 ΕΥΡΩ ΔΗΛ.ΦΕ ΚΑΙ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ.

ΕΙΜΑΙ ΒΑΘΕΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΦΕΕ.ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΣΤΥΧΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΙΣ,ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΑΜΟΙΒΩΝ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΣΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ ΝΑ ΥΦΑΡΠΑΞΟΥΝ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΙΑ.ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΜΑΣ ΡΗΜΑΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΜΑΣ.ΘΛΙΒΟΜΑΙ.

ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΦΠΑ ΚΑΘΕ 3ΜΗΝΟ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΛΑΝΙΑ,ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ 50 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!ΤΙ ΛΕΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ?????????ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΜΠΕΙΜΠΙ ΣΙΤΕΡ!!!!!!!!!!!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΦΠΑ ΚΑΘΕ 3ΜΗΝΟ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΛΑΝΙΑ,ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ 50 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!ΤΙ ΛΕΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ?????????ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΜΠΕΙΜΠΙ ΣΙΤΕΡ!!!!!!!!!!!!!!

Μελάνι Armani και Χαρτί Τριανταφυλλιάς με swarovski;Internet 1400Mbps και βάλε λογικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα συναδελφοι. Λογιστης ειμαι σε χωριο της επαρχιας που εχει συνολο 13-14 λογιστες. Βρισκετε λογικη τιμη 400 ευρω τον χρονο σε γιατρο με βιβλιο εσοδων-εξοδων(τωρα ανοιξε ιατρειο με υπερυχους μονο)???Ενημερωση βιβλιων, συγκεντρωτικες καταστασεις, φορολογικη αναμορφωση, φορολογικη δηλωση. Ειναι πολλα τα 400??? Γιατι μου ειπε οτι ειναι πολλα και οτι να τον αναλαβω με 300. Τι λετε???Εδω, σε αλλα μαγαζια που εχουν και ΦΠΑ περνουμε γυρω στα 550-650 τον χρονο. Μην το ξεφτιλισουμε τελειως. Ποια ειναι η γνωμη σας???

Λοιπον, θα σου πω εγω τι να κανεις. Θα τον αναλαβεις με 300 ευρω. Οταν ερθει η ωρα να σε πληρωσει και λαβεις τα χρηματα, τοτε ισως αλλαξεις γνωμη. Τοτε που θα εχεις τα χρηματα στα χερια σου, να σκεφτεις: Αξιζει τελικα ο κοπος μου αυτα τα 300 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μελάνι Armani και Χαρτί Τριανταφυλλιάς με swarovski;Internet 1400Mbps και βάλε λογικά...

ΚΑΛΑ....ΕΙΡΩΝΙΑ ΣΤΟ ΦΟΥΛ!!!!!!!!ΠΑΙΡΝΕ ΕΣΥ 30 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕ!ΠΩΣ ΛΕΓΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΔΟΥΛΟΙ?ΕΙΛΩΤΕΣ!!!!!!ΤΕΤΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ!

Μελάνι Armani και Χαρτί Τριανταφυλλιάς με swarovski;Internet 1400Mbps και βάλε λογικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΑΝΟΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΥΦΤΕΛΙΖΟΥΝ ΕΤΣΙ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΛΑΔΟ.

ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΑΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΣΚΩ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΤΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΜΟΙΒΗ ΔΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.ΑΥΤΟΣ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΖΑΜΠΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

Αυτό το προσέξατε???Διότι πράγματι ισχύει....Ήρθε η ώρα να βγει κάποια ανακοίνωση απο την ΠΟΦΕΕ.Και μην μου πείτε ότι θέλετε επίσημα πράγματα.Είναι γνωστό ότι αυτά συμβαίνουν στην επαρχία με πολιτευόμενους σουλατσαδόρους προέδρους να κερνούν δηλώσεις και τήρηση βιβλίων.Όχι ότι τα τηρούν οι ίδιοι.Κάποιο παιδάκι τα κάνει....όπως όπως...υπάρχει η περαίωση και ο κολλητός στο ΣΔΟΕ και την ΔΟΥ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προσωπικά θεωρώ αμοιβές των 30-40 ακόμα κ 50 ευρώ εξευτελιστικές για το επάγγελμά μας...κατανοώ ότι κάποιοι συνάδερφοι έχουν πολλά έξοδα (όπως κ εγώ άλλωστε)...αλλά κάποια στιγμή πρέπει να βάλουμε ένα τέλος στο φαινόμενο να πέφτουν συνέχεια οι τιμές...δεν μπορώ να το δεχθώ ότι υπάρχουν συνάδελφοι που ζητάνε 50 για ο.ε. με όλο το πακέτο μέσα...κ θα πρέπει εγώ μετά να εξηγήσω γιατί είμαι ποιο ακριβός κ το τι παραπάνω προσφέρω...κ μου έτυχε πρόσφατα...φυσικά κ δεν το δέχθηκα...αλλά ούτε κ τον πελάτη έχασα...απλά προτιμώ να κόψω κάποια λειτουργικά έξοδα παρά να έχω ένα παραπάνω άγχος στο κεφάλι μου για 50ευρώ τον μήνα...πιστέψτε με ότι, αν είμαστε σωστοί κ υπεύθυνοι επαγγελματίες, κοστολογόντας άξια την δουλειά μας, αργά ή γρήγορα όσοι φύγουν θα γυρίσουν πίσω...όταν ο συνάδελφος των 30ευρώ δεν θα είναι εξυπηρετικός λόγω φόρτου εργασίας, όταν θα γίνονται λάθη κ θα πέφτουν πρόστιμα, τότε έρχεται η εκτίμηση του το τι έχασα...λογιστές σπουδάσαμε...προστατέψτε το επάγγελμά μας...κ τρέξτε τους καμιά φορά στην εφορία για να δουν με τι καταστάσεις-ουρές μπλέκουμε κτλ...προσωπικά σε νέες επιχειρήσεις...τους παίρνω πάντα μαζί μου στην πρώτη θεώρηση...πρωί πρωί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...