Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αμοιβές λογιστή για επιχειρήσεις με βιβλία β' κατηγορίας


επισκέπτη Επισκέπτης-George-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-George-

Εργαζόμουν για 4 χρόνια ως υπαλληλος σε λογιστικό γραφείο. Εδώ και 1 Χρόνο δουλεύω σε εμπορική εταιρεία με πολυ καλό ωράριο. Πρόσφατα μου εκαναν πρόταση να αναλάβω μία επιχείρηση με βιβλία β' κατηγορίας (καφετέρια με 3 άτομα προσωπικό). Για να είμαι τυπικός σκέφτομαι να κάνω έναρξη στο σπίτι μου (είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Λογιστικής). Μένω σε χωριό πράγμα που σημαινει πως απαλλάσομαι από την υποχρέωση ασφάλησης στο ΤΕΒΕ. Επειδή όμως στην τετραετή θητεία μου σαν βοηθός είδα κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν ιδιάιτερα όσον αφορα την αμοιβή του λογιστή θα ήθελα να σας ρωτήσω τι αμοιβή να ζητήσω για τις υπηρεσίες μου και στην περίπτωση που δεν πληρώνομαι κανονικά, με ποιους τρόπους θα μπορούσα να προστατευτώ αφού στην περίπτωση του λογιστή δεν πουλάμε ένα ψυγείο για να το πάρουμε πίσω. Έψαξα παρόμοιο θέμα συζήτησης στον κόμβο αλλά δεν βρήκα τίποτε σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ωστόσο, αν έχεις υπόψη σου, σχετικά με θεματα συνεργασιας 2 λογιστών, πως ακριβώς μπορεί να γίνει ώστε να μην αδικηθεί κανένας απο τους 2? Εννοώ, να συνεργαστούν 2 λογιστές, είτε και οι 2 σε ενα κοινό γραφείο , είτε ο ένας στο γραφείο του και ο άλλος με έδρα το σπίτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη αλλά υποψιάζομαι ότι αυτοί οι "συνάδελφοι" των 10-20-50 € δεν βγάζουν το ψωμάκι τους απο την εργασία τους αλλά απο "άλλες" πηγές γι αυτό και το "συνάδελφοι" εντός εισαγωγικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι ελαχιστοι εκεινοι παντως που παιρνουν 150 για βιβλια β κατηγοριας, οι οποίοι ψαχνουν αρκετά, μέχρι να βρουν λίγους πελάτες αλλά καλούς....

Αν μας βρεθούν αυτές οι περιπτώσεις πελατών φυσικά θα είναι καλύτερα...

Αλλά ποιός λογιστής παίρνει από όλους τους πελάτες του καλή αμοιβή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καθαρά προσωπική άποψη.

Το να λέμε ένα ποσό δεν οδηγεί κάπου. Σαφώς και επιχειρήσεις με ίδιο αντικείμενο στην ίδια περιοχή ΔΕΝ απαιτούν απαραίτητα και τον ίδιο χρόνο.

Η λογική για μένα λύση είναι η χρέωση ανά ώρα εργασίας.

Θεωρώ ότι 30 ευρώ για κάθε ολόκληρη ώρα είναι μια καλή αμοιβή.

Τώρα αν κάποιος είναι μπακάλης (ο λογιστής εννοώ) και δεν αφιερώνει χρόνο, ε τότε λογικό είναι να παίρνει 40-50 ευρώ το μήνα.

Μια παράμετρος που πρέπει να εξετάζεται σοβαρά σε επιχ/σεις με Β΄ κατηγορίας βιβλία είναι κατά πόσο ο ιδιοκτήτης είναι συνεργάσιμος/συννενοήσιμος. Οι καταχωρήσεις, φπα, μισθοδοσίες κ.λ.π ασχολίες είναι γνωστές και δεδομένες από οποινδήποτε λογιστή που σέβεται τον εαυτό του. Το μεγάλο πιθανόν θέμα γεννάται όταν ο πελάτης κάνει του κεφαλιού του. Εκεί και τα 300 ευρώ λίγα είναι. Άσε που αν έχεις καμμιά δεκαριά τέτοιους κινδυνεύεις να τα ξοδέψεις σε κανένα γιατρό για "ψυχική αποκατάσταση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχουν μικροεπιχειρήσεις που δεν ενδιαφερονται για συμβουλές και στατιστικά στοιχεία. Ενδιαφέρονται κυρίως για τα στοιχειώδη και τα απαραίτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέρα απο αυτα που έχουμε εκτενως συζητήσει στο παρελθόν για τις λογικές και δίκαιες αμοιβές και την σχετική τήρηση ενος τιμοκαταλόγου, το λέω και το ξαναλέω μεχρι να βαρεθώ.

Μια λύση θα μας σώσει και απο αλεξιπτωτιστές του κλάδου και απο το γνωστο σαρακι του πάρεργου.

Τήρηση ΕΛΑΧΙΣΤΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ

και

Κατάθεση γραμματίου προείσπραξης ΕΛΑΧΙΣΤΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ σε αρμοδιο φορέα ( πχ Επιμελητήριο, σύλλογο ή και ΔΟΥ ακόμα ) όπως στις περιπτώσεις δικηγόρων - μηχανικών

για κάθε ενημέρωση, σύνταξη δήλωσης κλπ εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ απόλυτα. Πως θα μπορέσει όμως αυτό να ξεκινήσει και να λειτουργήσει? Εχεις κάποια πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συμφωνώ απόλυτα. Πως θα μπορέσει όμως αυτό να ξεκινήσει και να λειτουργήσει? Εχεις κάποια πρόταση?

Ατομικά δεν μπορεί να γίνει κάτι. Σε επίπεδο συλλόγων όμως ναι.

Πρότασή μου ήταν και είναι να ανήκουμε όλοι σε έναν σύλλογο και εφ όσον οι εν λόγω σύλλογοι συνεργαστούν να προωθήσουν τα θέματα του κλάδου.

Ολόκληρο ταξίδι αρχίζει με ένα βήμα. Δεν το έχουμε κάνει όλοι αυτο το πρώτο βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συμφωνώ απόλυτα. Πως θα μπορέσει όμως αυτό να ξεκινήσει και να λειτουργήσει? Εχεις κάποια πρόταση?

Ξεκινάμε με μια εγγραφή στην ΠΟΦΕΕ :D και μετά το παλεύουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-LAS-

Τελικά έιναι ένα κουβάρι που μπλέκεται απο εμάς τους ίδιους. Εμείς είμαστε που ρίχνουμε τις

τιμές για να πάρουμε τον πελάτη απο τον διπλανό συνάδελφο και τελικά παγιδευόμαστε

στις αμοιβές που ζητάμε.Ο κλάδος των λογιστών δεν λειτουργεί συλλογικά αλλά εξατομικευμένα

και συμπιέζουμε συνεχώς τις αμοιβές μας προς τα κάτω. Πιστεύω το πρόβλημα θα έβρισκε λύση

εάν ένα συλλογικό όργανο(πχ ΟΕΕ) καθόριζε μια ελάχιστη αμοιβή λογιστικών υπηρεσιών και την

υποχρέωση να υπογράφει λογιστής οτιδήποτε έχει να κάνει με τις φορολογικές αρχές.Αυτό θα

έβγαζε εκτός του χώρου τους "αλεξιπτωτιστές" (εφοριακούς,δημ.υπαλλήλους κτλ που κρατάνε

στη "ζούλα" βιβλία) και θα ανέβαζε τις αμοιβές, καθώς δεν θα πληρωνόσουν λιγότερο απο αυτό

που είσαι υποχρεωμένος να τιμολογήσεις και κατ' επέκτασιν να φορολογηθείς.

Αυτό όμως δεν πρέπει να μείνει στα λόγια αλλά απαιτεί ευαισθητοποιήση απο όλους μας και θα

βελτιώσει την θέση όλων μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιβάλεται να το προσπαθησουμε, γιατι θεωρώ οτι θα έχει καλό αποτέλεσμα , εφόσον γίνει συλλογική προσπάθεια και τηρηθούν όσα συμφωνηθούν απο όλους τους επαγγελματίες λογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-LAS-

Το βάρος της προσπάθειας πρέπει να "σηκώσουν" οι σύλλογοι που ήδη υπάρχουν και που τόσα

χρόνια δεν έχουν φροντίσει να προστατέψουν τους επαγγελματίες του χώρου.Αν δεν φροντίζουν

για την εξέλιξη του επαγγέλματος τότε ποιός ο λόγος ύπαρξής τους;

Εαν δεν υπάρξει εξέλιξη απο την πλευρά τους, πιστεύω οτι με τόσα μέλη και απλούς αναγνώστες του forum, έχουμε μια πολύ "μαγιά" για να κινηθούμε προς την κατεύθυνση που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το βάρος της προσπάθειας πρέπει να "σηκώσουν" οι σύλλογοι που ήδη υπάρχουν και που τόσα

χρόνια δεν έχουν φροντίσει να προστατέψουν τους επαγγελματίες του χώρου.Αν δεν φροντίζουν

για την εξέλιξη του επαγγέλματος τότε ποιός ο λόγος ύπαρξής τους;

Εαν δεν υπάρξει εξέλιξη απο την πλευρά τους, πιστεύω οτι με τόσα μέλη και απλούς αναγνώστες του forum, έχουμε μια πολύ "μαγιά" για να κινηθούμε προς την κατεύθυνση που πρέπει.

Οι σύλλογοι απαρτίζονται και διοικούνται απο μέλη.

Αρκεί μονο να είναι "δραστήρια" τα μελη και όχι απλά ένας αριθμός μητρώου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

..για ακόμα μια φορά θίγετε το πολυπαθές ζήτημα της τιμολόγησης των αμοιβών των λογιστικών ελευθέρων επαγγελματιών - λογιστικών γραφείων. Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και επιμένουμε να μην καταλήγουμε πουθενά!!! (εμείς...) Τελικά τα ρίχνουμε στους άλλους (βλέπε πολιτεία και συλλόγους...) περιμένοντας μάνα εξ ουρανού για να μας επιλύσουν όλα τα ζητήματα...

Το ότι πρέπει να γίνουν πολλά από την πολιτεία γενικότερα και ειδικότερα δεν αναιρεί τις δικιές μας υποχρεώσεις για πράξεις και δράσεις!!!

Όταν μάθουμε πόσο μας κοστίζει το προϊόν που πουλάμε ίσως τότε να γνωρίσουμε και πόσο οφείλουμε να το τιμολογούμε και κατά συνέπεια και πόσο κερδίζουμε και εν τέλει αν αξίζει η όλη φασαρία....

Το επάγγελμα δεν υποβαθμίζεται από μόνο του εμείς το υποβαθμίζουμε και εμείς μπορούμε να το εξυψωσουμε!!!!

Ας γίνει αρχή με το καινούργιο χαβά που ακούει στο όνομα ΦΠΑ στα Ακίνητα!!!!

μπορούμε να οριοθετήσουμε ορισμένα πράγματα ή πάλι το κράτος θα πρέπει να μεριμνήσει;;;;

μπορούμε να τιμολογήσουμε τις υπηρεσίες μας;;;

μόλις έχασα έναν πελάτη γιατί βρήκε για αλλού με 30 ευρώ (εργολάβος) βλέπεται εγώ φιλικά του πρότεινα 70+ (τον μήνα)

ας είναι ...

εσείς τι κάνετε;;; τα βάλατε κάτω ;;; τις υποχρεώσεις ;;; τα κόστοι ;;; τις εργατοώρες ;;;;

την μια έχουμε δουλειά, την άλλη διακοπές ..... και ποτέ χρόνο για την επιχείρηση μας!!!!

Δεν είμαστε μόνο λογιστές - επιστήμονες οφείλουμε να είμαστε και επιχειρηματίες !!!!

Ο καλός ο λογιστής δεν είναι απαραίτητα και καλός επιχειρηματίας! και το αντίθετο...

__________.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να μπούμε ξανά στο θέμα μιας και πολλές μέρες τώρα προσπαθώ να κοστολογήσω εργασίες και πραγματικά έχω χαθεί...από τη μία οι απαιτήσεις μεγαλώνουν και από την άλλη οι επιχειρήσεις κλείνουν η μία πίσω από την άλλη. Και παρά τη φαινομενική κρίση οι πελάτες του γραφείου έχουν αυξηθεί και κάθε μήνα έρχονται καινούργιοι , οι οποίοι όμως δεν είναι απαραίτητα και «καλές» περιπτώσεις…

Οι αμοιβές ορίζονται εμπειρικά μέχρι τώρα ανάλογα με το είδος της επιχείρησης την οικονομική της κατάσταση τον επιχειρηματία κλπ… Προσπαθώ να δημιουργήσω ένα τύπο υπολογισμού αμοιβής ώστε να μειώσω τη περίπτωση να πέσουμε έξω στις εκτιμήσεις μας .

Να πω επίσης ότι Εκκαθαριστική-Ε1-Ε3-Αυτοέλεγχο τα πληρωνόμαστε ξεχωριστά και δε συμπεριλαμβάνονται στη μηνιαία αμοιβή.

Έχω συμπεριλάβει τους εξής παράγοντες :

1)Νομική μορφή

2)Κατηγορία βιβλίων

3)Μισθοδοσία

4)Όγκος παραστατικών

5)Είδος Δραστηριότητας

6)Εισαγωγές-Εξαγωγές

7)

Παρακαλώ συμπληρώστε και άλλους παράγοντες που θα μπορούσαν να επηρεάσουν τη μηνιαία αμοιβή για τη τήρηση των βιβλίων (κατά βάση Β’ κατηγορίας) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να μπούμε ξανά στο θέμα μιας και πολλές μέρες τώρα προσπαθώ να κοστολογήσω εργασίες και πραγματικά έχω χαθεί...από τη μία οι απαιτήσεις μεγαλώνουν και από την άλλη οι επιχειρήσεις κλείνουν η μία πίσω από την άλλη. Και παρά τη φαινομενική κρίση οι πελάτες του γραφείου έχουν αυξηθεί και κάθε μήνα έρχονται καινούργιοι , οι οποίοι όμως δεν είναι απαραίτητα και «καλές» περιπτώσεις…

Οι αμοιβές ορίζονται εμπειρικά μέχρι τώρα ανάλογα με το είδος της επιχείρησης την οικονομική της κατάσταση τον επιχειρηματία κλπ… Προσπαθώ να δημιουργήσω ένα τύπο υπολογισμού αμοιβής ώστε να μειώσω τη περίπτωση να πέσουμε έξω στις εκτιμήσεις μας .

Να πω επίσης ότι Εκκαθαριστική-Ε1-Ε3-Αυτοέλεγχο τα πληρωνόμαστε ξεχωριστά και δε συμπεριλαμβάνονται στη μηνιαία αμοιβή. ΣΩΣΤΟΣ.Η ΜΗΝΙΑΙΑ ΑΜΟΙΒΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ?(δηλαδή πληρώνει ο πελάτης επι πλέον την παρακράτηση του ΦΕΕ και τον ΦΠΑ??)

Έχω συμπεριλάβει τους εξής παράγοντες :

1)Νομική μορφή

2)Κατηγορία βιβλίων

3)Μισθοδοσία

4)Όγκος παραστατικών

5)Είδος Δραστηριότητας

6)Εισαγωγές-Εξαγωγές

7) ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ(Ο πελάτης τα φέρνει στο Γραφείο,τα παραλαμβάνεις απο την επιχ/ση

του πελάτη και με τι συχνότητα,περιμένει τηλέφωνο σου?)

8) Ξεχνάει ο πελάτης παραστατικά στην "κωλότσεπη"(νέες εκτυπώσεις θεωρημένων,τροποποιητικές ΦΠΑ?)

9) Είναι συνεργάσιμος ο πελάτης(πεδίο συνενόησης?)

10) Εξωτερικές εργασίες (θεωρήσεις στην ΔΟΥ και απόσταση αυτής απο το Γραφείο,πληρωμή συνδρομής στο

Επιμελητήριο,εισφορές στον ΟΑΕΕ,συναλλαγές στο ΙΚΑ κλπ...)

11)Τήρηση βιβλίων χειρόγραφα ή μηχανογραφικά.

12)Ερωτήσεις για άσχετα θέματα διάφορα(νομικά-συνταξιοδοτικά-μισθώσεις ακινήτων)

13)Καθυστέρηση πληρωμών(ΦΠΑ-ΙΚΑ)και τρόπος πληρωμής(e-banking),δυστροπία πληρωμής αμοιβών και αύξησης αυτών.

Αυτά..

Παρακαλώ συμπληρώστε και άλλους παράγοντες που θα μπορούσαν να επηρεάσουν τη μηνιαία αμοιβή για τη τήρηση των βιβλίων (κατά βάση Β’ κατηγορίας) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι τιμές των ανταγωνιστών. Ότι και να συνυπολογίσεις αν η τιμή των ανταγωνιστών είναι σημαντικά χαμηλότερες το χάσαμε το κορμι πατριώτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως έχω να παρατηρήσω ότι γνωστό λογιστικό γραφείο που έχει ανοίξει τα τελευταία 2 χρόνια, προσπαθώντας να προσελκήσει κόσμο στην περιοχή του Περιστερίου, έφτασε προχθές να βάλει και αφίσα ΠΡΟΚΛΗΣΗ ''Τήρηση βιβλίων ΑΠΟ 20 € το μήνα''..!!!:o Και μέχρι πρότεινος ελάχιστες ήταν οι ατομικές που μπορούσες να διαπραγματευτείς την αμοιβή σου, όπως π.χ αυτό που γίνεται πλέον με τα ΤΑΞΙ, που αμοίβωνται με 20 € το μήνα..κ.α. Αν μη τι άλλο οι καλές αμοιβές χάθηκαν, ο ανταγωνισμός (αν μπορεί να λέγεται ανταγωνισμός) μεγάλωσε και εξακολουθεί να μεγαλώνει, η κρίση υπάρχει στην αγορά και βλέπεις πελάτες σου να φέυγουν ή να δυσπυστούν με τέτοιες τιμές που κυκλοφορούν στην αγορά...Έρχονται οι δηλώσεις και βλέπω να ξεκινάνε απο 10 € φέτος..ΕΚΕΙ θα καταντήσουμε..Τι να πώ..:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλύτερα στη φτώχεια παρά στη ξεφτίλα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου..,αλλά για κάποιους τίθεται και θέμα επιβίωσης, για τον ίδιο αλλά και της επαγγελματικής του αποκατάστασης, ευτυχως η δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπερα συναδελφοι. Λογιστης ειμαι σε χωριο της επαρχιας που εχει συνολο 13-14 λογιστες. Βρισκετε λογικη τιμη 400 ευρω τον χρονο σε γιατρο με βιβλιο εσοδων-εξοδων(τωρα ανοιξε ιατρειο με υπερυχους μονο)???Ενημερωση βιβλιων, συγκεντρωτικες καταστασεις, φορολογικη αναμορφωση, φορολογικη δηλωση. Ειναι πολλα τα 400??? Γιατι μου ειπε οτι ειναι πολλα και οτι να τον αναλαβω με 300. Τι λετε???Εδω, σε αλλα μαγαζια που εχουν και ΦΠΑ περνουμε γυρω στα 550-650 τον χρονο. Μην το ξεφτιλισουμε τελειως. Ποια ειναι η γνωμη σας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα συναδελφοι. Λογιστης ειμαι σε χωριο της επαρχιας που εχει συνολο 13-14 λογιστες. Βρισκετε λογικη τιμη 400 ευρω τον χρονο σε γιατρο με βιβλιο εσοδων-εξοδων(τωρα ανοιξε ιατρειο με υπερυχους μονο)???Ενημερωση βιβλιων, συγκεντρωτικες καταστασεις, φορολογικη αναμορφωση, φορολογικη δηλωση. Ειναι πολλα τα 400??? Γιατι μου ειπε οτι ειναι πολλα και οτι να τον αναλαβω με 300. Τι λετε???Εδω, σε αλλα μαγαζια που εχουν και ΦΠΑ περνουμε γυρω στα 550-650 τον χρονο. Μην το ξεφτιλισουμε τελειως. Ποια ειναι η γνωμη σας???

Τι σόι χωριό είναι αυτό ρε αρχηγέ με 13- 14 λογιστές ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα συναδελφοι. Λογιστης ειμαι σε χωριο της επαρχιας που εχει συνολο 13-14 λογιστες. Βρισκετε λογικη τιμη 400 ευρω τον χρονο σε γιατρο με βιβλιο εσοδων-εξοδων(τωρα ανοιξε ιατρειο με υπερυχους μονο)???Ενημερωση βιβλιων, συγκεντρωτικες καταστασεις, φορολογικη αναμορφωση, φορολογικη δηλωση. Ειναι πολλα τα 400??? Γιατι μου ειπε οτι ειναι πολλα και οτι να τον αναλαβω με 300. Τι λετε???Εδω, σε αλλα μαγαζια που εχουν και ΦΠΑ περνουμε γυρω στα 550-650 τον χρονο. Μην το ξεφτιλισουμε τελειως. Ποια ειναι η γνωμη σας???

Επειδή είμαι κι εγώ λογιστής σε χωριό με τιμές 500 - 600 ευρώ το χρόνο (η πλειοψηφία, γιατί σε μερικούς πελάτες παίζουν και πιο πολλά, αλλά αυτοί είναι ελάχιστοι, αλλά τουλάχιστον πιο τυπικοί) καλά θα κάνεις να πεις στο γιατρό ότι δεν μπορείτε να συνεργαστείτε. Γιατί είμαι σίγουρος πως στο τέλος θα σου ζητήσει και το ΦΠΑ να το βάλεις από την τσέπη σου. Άστον να πάει αλλού. Παίρνουμε λίγα γιατί δεν μπορούμε να πάρουμε περισσότερα, αλλά ας κρατήσουμε κι εμείς το επίπεδό μας. Παίρνω 50 το μήνα σε Β' κατηγορίας (χωρίς μισθοδοσίες, άλλωστε ποιός βάζει ΙΚΑ στην επαρχία?) και είμαι και ο πιο ακριβός. Και οι πιο πολλοί δεν έρχονται γι' αυτό το λόγο. Βγήκε η φήμη ότι είμαι ακριβός και καθάρισα. Όμως στα δύσκολα έρχονται στο γραφείο μου. Από εκεί βγάζω το ψωμάκι μου (για παντεσπάνι ούτε λόγος). Εκεί φίλε δεν παίρνω κάτω από 400 ευρώ για αυτό που τους απασχολεί. Συνήθως ασφαλιστικά θέματα. Και αν θέλουν μετά να τους κρατήσω και τα βιβλία, τότε μίνιμουμ 700 το χρόνο συν ΦΠΑ. Μόνο έτσι έχω καταφέρει κι έχω ανεβάσει λίγο τις τιμές. Για μένα μην τον κρατήσεις το γιατρό. 14 λογιστές είστε στο χωριό σου. Έπεσε στο μαλάκα και του είπε 300. οπότε κάνει παζάρια και σε εσένα. Άστον να πάει στο μαλάκα. Αυτός θα παίρνει κανένα 60αρι ευρώ για τον υπέρηχο. Εσύ γιατί να μην του πάρεις 60 το μήνα? Γιατί τη γραμματέα για τα ραντεβού θα την πάρει, να είσαι σίγουρος. Έπρεπε να του πεις από την αρχή όσα παίρνεις και από τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν ανοιξαμε με τον ανδρα μου το λογιστικο στη Ν.ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑΣ ειμασταν δεκα χρονια ελευθεροι επαγγελματιες με βιβλια Γ κατηγοριας στο χωρο των εταιρειων Δηλαδη εξοδα μονο ΟΑΕΕ (Εδρα και οι δυο στο σπιτι ,χωρις Η/Υ και λοιπα εξοδα ) Οταν γεννησα και το δευτερο παιδι μου σκεφτηκαμε να ανοιξουμε γραφειο πιο πολυ για να μαζευτω εγω κοντα στο σπιτι και στα παιδια . Ο πρωτος πελατης που μπηκε στο γραφειο μετα απο 3 μηνες για βιβλια Β κατηγοριας οταν του ειπα 30.000 δρχ μου απαντησε να λογικευτω γιατι στον προυγουμενο λογιστη εδινε 5000δρχ Συνεχισαμε την ιδια λογικη για περιπου 6 μηνες ακομη χωρις να σταυρωσουμε πελατη Αναγκαστηκαμε εκ των πραγματων να μειωσουμε κατα πολυ τις τιμες . Απο τοτε το γραφειο παει πολυ καλα αλλα με πολλεσ ωρες δουλεια και οι τιμες τωρα που εχουμε για βιβλια ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ξεκινουν απο 30 euro τον μηνα και το ακριβοτερο 100euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...