Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest Επισκέπτης-George-

Αμοιβές λογιστή για επιχειρήσεις με βιβλία β' κατηγορίας

Question

Guest Επισκέπτης-George-

Εργαζόμουν για 4 χρόνια ως υπαλληλος σε λογιστικό γραφείο. Εδώ και 1 Χρόνο δουλεύω σε εμπορική εταιρεία με πολυ καλό ωράριο. Πρόσφατα μου εκαναν πρόταση να αναλάβω μία επιχείρηση με βιβλία β' κατηγορίας (καφετέρια με 3 άτομα προσωπικό). Για να είμαι τυπικός σκέφτομαι να κάνω έναρξη στο σπίτι μου (είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Λογιστικής). Μένω σε χωριό πράγμα που σημαινει πως απαλλάσομαι από την υποχρέωση ασφάλησης στο ΤΕΒΕ. Επειδή όμως στην τετραετή θητεία μου σαν βοηθός είδα κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν ιδιάιτερα όσον αφορα την αμοιβή του λογιστή θα ήθελα να σας ρωτήσω τι αμοιβή να ζητήσω για τις υπηρεσίες μου και στην περίπτωση που δεν πληρώνομαι κανονικά, με ποιους τρόπους θα μπορούσα να προστατευτώ αφού στην περίπτωση του λογιστή δεν πουλάμε ένα ψυγείο για να το πάρουμε πίσω. Έψαξα παρόμοιο θέμα συζήτησης στον κόμβο αλλά δεν βρήκα τίποτε σχετικα.

Recommended Posts

• 0
Guest Επισκέπτης
300 ευρώ τον μήνα.

αν βρεις να στα δωσουν αυτα που λες,τοτε θα εισαι πρωτος.στα β κατηγοριας η αμοιβη που λες ειναι εξωπραγματικη για την συγκεκριμενη επιχειρηση.

• 0
Guest Επισκέπτης-235711-
Έψαξα παρόμοιο θέμα συζήτησης στον κόμβο αλλά δεν βρήκα τίποτε σχετικα.

Ψάξε καλύτερα....

θα βρείς περισσότερα....

από εκεί και πέρα αν θες να βρεις το ποσό της ορθής τιμολόγησης ...ξεκίνα από μια ορθή κοστολόγηση...

• 0

Σύμφωνα με το http://www.taxheaven.gr/bibliothiki/show_bib.php?id=130, από 195-275 14 φορές το χρόνο.

Οφείλω να υπενθυμίσω ότι, οι χρεώσεις του παραπάνω, όσο αφορά τα β΄κατηγορίας είναι κάπως, έως πολύ, τσιμπημένες, ενώ όσο αφορά τα γ΄επιεικώς απαράδεκτα χαμηλές.

• 0

Μα Σταύρο πρόκειται για καφετέρια …. που σημαίνει τιμολόγια πάρα πολλά, προσωπικό που συνήθως εναλλάσσεται συχνά κλπ παιδικές ασθένειες ……

• 0
Guest ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ
300 ευρώ τον μήνα.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ 300;ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ(ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ)

ΕΙΠΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ 150 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΥΝΗΓΗΣΑΝ ΟΙ ΜΠΡΑΒΟΙ.

• 0
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ 300;ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ(ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ)

ΕΙΠΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ 150 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΥΝΗΓΗΣΑΝ ΟΙ ΜΠΡΑΒΟΙ.

Σε καλό σου βγήκε, μην την ψάχνεις... :)

• 0
Guest Επισκέπτης

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ, ΤΑ 300,00 ΓΙΑ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ . ΛΟΓΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ ΑΠΟ 150-200 ΕΥΡΩ

• 0

Παρότι συμφωνώ (!) με τους αγαπητούς LandS οφείλω να ομολογήσω πως το άγχος δεν πληρώνετε .

Σε παρόμοια περίπτωση που έχουμε θα ζητήσουμε αυτά τα χρήματα και ομολογώ πως και πάλι λίγα μας φαίνονται (αν και με συναδέλφους που μιλήσαμε σοκαριστήκανε !!!) .

Η φιλοσοφία πρέπει να είναι όσο το δυνατό πληρέστερη φοροτεχνική κάλυψη με όσο το δυνατό καλύτερες αμοιβές .

Έχουμε περίπου 30-40 επιχειρήσεις με Β και πάλι δεν προλαβαίνουμε !!!!!!!

Υγ κ.Γιώργο τι εννοείτε παιδικές ασθένειες ???

• 0

Παιδικές Ασθένειες :

Άλλα λέει ο Λογιστής και άλλα κάνει ο πελάτης …….

Άλλα λέει ο Λογιστής και άλλα καταλαβαίνει ο πελάτης ……. (καταλαβαίνει μόνο αυτά που θέλει ….)

Αλλάζει τους εργαζόμενους σαν τα πουκάμισα χωρίς να ενημερώνει κανέναν ελπίζοντας πάντα ότι δεν θα έχει καμία συνέπεια από ΟΑΕΔ, ΙΚΑ, ΣΕΠΕ κλπ για οτιδήποτε και να κάνει.

Τον γράφει το ΣΔΟΕ γιατί δεν έκοψε απόδειξη ενώ αυτός ήταν στην Ταμειακή Μηχανή και τα παντελόνιαζε χονδρά ??? Μα φυσικά φταίνε ο Λογιστής, ο μπάρμαν, ο σερβιτόρος και οι λοιποί εργαζόμενοι εκτός από τον ίδιο …..

Γενικά κάνει του κεφαλιού του και πάντα φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από τον ίδιο.

κλπ

κλπ

κλπ

• 0

Συνάδελφοι αν σας πω ότι στην περιοχή μου υπάρχουν λογιστές με περίπου 300 βιβλία και αμοιβή κατά μέσο όρο 40 Ευρω το μήνα θα σοκαριστείτε σίγουρα!

Σκεφτείτε εσείς την ποιότητα της εργασίας που μπορεί να προσφέρει ένα τέτοιο γραφείο μόνο με 2 άτομα προσωπικό.

Και σκεφτείτε ξανά πως μπορεί ένας άλλος λογιστής στην ίδια περιοχή να ζητήσει 100 και 150 ευρω με αιτιολογία ότι προσφέρει καλές υπηρεσίες!!!!

• 0
Guest Επισκέπτης-kostas-
Συνάδελφοι αν σας πω ότι στην περιοχή μου υπάρχουν λογιστές με περίπου 300 βιβλία και αμοιβή κατά μέσο όρο 40 Ευρω το μήνα θα σοκαριστείτε σίγουρα!

Σκεφτείτε εσείς την ποιότητα της εργασίας που μπορεί να προσφέρει ένα τέτοιο γραφείο μόνο με 2 άτομα προσωπικό.

Και σκεφτείτε ξανά πως μπορεί ένας άλλος λογιστής στην ίδια περιοχή να ζητήσει 100 και 150 ευρω με αιτιολογία ότι προσφέρει καλές υπηρεσίες!!!!

Συμφωνώ μαζί σου απολύτως.... η αμοιβές ειδικά από λογιστικά με πολυετή δράση κυμαίνονται για το κατάστημα που θέτει ο ερωτών από 50-70 ευρώ το πολυ ... άντε και 20 χωριστά για τη μισθοδοσία. Πρόσφατα ψιλοεκτέθηκα αναλαμβάνοντας κατάστημα λιανικής χωρίς προσωπικό και ζήτησα 50. Μου λέει " Μα γιατί τόσα??? στο άλλο κατάστημα δίνω εδώ και 10 χρόνια 30 ευρώ" τα έχασα αλλά καταλαβαίνω ότι κάποιοι παλιοί συνάδελφοι δε κάνουν αυξήσεις όμως παράλληλα έχουν πολλούς πελάτες και κρατιούνται οικονομικά. Αλί στους νέους λογιστές και το ξεκίνημα τους που δε μπορούν να δουλέψουν με αυτές τις τιμές... Πάντως διαφωνώ κάθετα να υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις τιμών ανάμεσα μας καθώς και ότι η δουλειά μας είναι άκρως ανθυγιεινή και πρέπει να αμοίβεται μέσα στα λογικά πλέσια του χρόνου που καταναλώνουμε μηνιαίως για κάθε επιχ/ση

• 0

Μια ερώτηση....

οι τιμές των 30 έως 50 ευρώ είναι για τήρηση των βιβλίων? ;)

• 0
Guest Επισκέπτης-giorgos-

Αυτές οι ερωτήσεις κατά την άποψή μου δεν οδηγούν πουθενά, δεν μπορούν να απαντηθούν. "Αμοιβές λογιστή!!!"

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί συγκεκριμένος τιμοκατάλογος και από κει και πέρα να κρίνεται ο καθένας αναλόγως των υπηρεσιών που προσφέρει; Κατ' εμέ ΟΧΙ.

Πότε υπήρξαν ενωμένοι οι λογιστές ανά την Ελλάδα για να καταλήξουν τώρα σε μια κοινή πολιτική και κοινή χρέωση των υπηρεσιών;

Π.χ εγώ θα πώ ότι λογική αμοιβή είναι 250€/μήνα , άλλος θα πει 100€/μήνα.

Άλλοι μπορεί να αναφέρουν ποσά τα οποία θα θεωρούνται πολύ ακριβά για την τήρηση.

Πώς μπορεί να βγει συμπέρασμα;

Ότι θέλει ο καθένας ζητάει, και έτσι βρίσκει πάτημα και ο κάθε πελάτης να συγκρίνει τιμές και να δέχεται ή να απορρίπτει τους πιθανούς λογιστές - συνεργάτες.

Κάποιοι θα πουν ότι διαθέτουν προσωπικό και πάγια έξοδα κλπ κλπ. Και τι μ' αυτό; Έχουν όμως και περισσότερους πελάτες ή απασχολούνται λιγότερο χρόνο.Το κάθε λογιστικό γραφείο λειτουργεί σύμφωνα με τις ανάγκες του (είτε αποτελείται από ένα άτομο με έδρα στο σπίτι είτε από περισσότερα άτομα με ενοίκια - ασφάλειες και τα σχετικά).

Κατά την άποψη μου , βασικός και πρωταρχικός παράγοντας για να καταλήξει που θα απευθυνθεί ο υποψήφιος πελάτης , είναι το τι υπηρεσίες προσφέρονται και όχι το τι ποσό του ζητείται γαι την παρακολούθηση.

Και τέλος , ας μου επιτραπεί να παραθέσω και το "ρητό" που αναφέρει η roxanne (αν θυμάμαι καλά) : Αν ζητήσεις λιγότερα από ότι αξίζεις θα πάρεις λιγότερα από ότι ζητήσεις..........

giorgos

• 0
Guest Επισκέπτης-kostas-
Μια ερώτηση....

οι τιμές των 30 έως 50 ευρώ είναι για τήρηση των βιβλίων? ;)

ΝΑΙ φίλε μου για τα πάντα.... για ενημέρωση για παρακολούθηση στατιστικών για τρεξίματα στις εφορίες για ΟΛΑ. Και όταν στη περιοχή που δουλέυεις υπάρχουν και άλλα γραφεία που δουλέυουν (πριν από εσενα) με τιμές 30-40-50 για Β΄ κατηγορίας δεν έχεις άλλη επιλογή. Η δουλέυεις περίπου στα ίδια ή το κλείνεις και πας πάλι Λογιστής σε κάποια επιχ/ση με 700-800 ευρώ το μήνα... Δε μιλάω για επαρχια αλλά για για μέγάλη πόλη της Ελλάδος

• 0

και πόσους πελάτες των "50" μπορείς να υποστείς-αντέξεις μηνιαίως?

με πλήρη υποστήριξη και χωρίς προσωπικό και έδρα (με τι να τα πληρώσεις?).....

• 0
και πόσους πελάτες των "50" μπορείς να υποστείς-αντέξεις μηνιαίως?

με πλήρη υποστήριξη και χωρίς προσωπικό και έδρα (με τι να τα πληρώσεις?).....

Θανάση γιατί παραξενεύεσαι ????

Στην επαρχία είναι ακόμη πιο δύσκολα .

Τα 10 ευρώ το μήνα τι σου λένε ???

Δυστυχώς ο κλάδος δεν έχει φτάσει στο επίπεδο της τήρησης μια ελάχιστης αμοιβής έστω 50-60 ευρώ και από εκεί και πέρα ότι νομήζει ο καθένας ας πάρει .

• 0
Θανάση γιατί παραξενεύεσαι ????

Στην επαρχία είναι ακόμη πιο δύσκολα .

Τα 10 ευρώ το μήνα τι σου λένε ???

Δυστυχώς ο κλάδος δεν έχει φτάσει στο επίπεδο της τήρησης μια ελάχιστης αμοιβής έστω 50-60 ευρώ και από εκεί και πέρα ότι νομήζει ο καθένας ας πάρει .

Ε όχι και 10€ είναι δυνατόν να υπάρξει τέτοια αμοιβή? Στο τέλος θα πληρωνόμαστε με καμία πίτα, κανένα πεινερλί ή καμιά μπουγάτσα ή ότι άλλο έχει την ευχαρίστησει να προσφέρει ο εκάστοτε πελάτης.

Είπαμε αλλά όχι και έτσι.

• 0
Ε όχι και 10€ είναι δυνατόν να υπάρξει τέτοια αμοιβή? Στο τέλος θα πληρωνόμαστε με καμία πίτα, κανένα πεινερλί ή καμιά μπουγάτσα ή ότι άλλο έχει την ευχαρίστησει να προσφέρει ο εκάστοτε πελάτης.

Είπαμε αλλά όχι και έτσι.

Τότε μήπως θα πρέπει να τους πληρώνουμε για να μας κάνουν την χάρη να τηρούμε τα βιβλία τους ????

Ε ρε βρεγμένη σανίδα που χρειάζεται ……….

• 0
Guest Επισκέπτης-GREG-

ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΤΟΥΣ.

ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΗ ΕΠΕ ΠΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΛΙΓΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΩΣ ΕΠΟΧΙΚΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΥΞΗΣΗ 6 ΧΡΟΝΙΑ. ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ 250,00 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ.ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΚΟΚΚΙΝΙΣΕ ΚΑΙ ΝΟΜΙΣΑ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ.

• 0
Guest Επισκέπτης

ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ

ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ ΣΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΓΙΑ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΗ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ.

ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΛΕΞΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΠΛΕΙΟΔΟΣΙΑΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΕΙΩΔΟΣΙΑΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ.

ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠ΄ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΟΓΙΣΤΕΣ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΕΣ ή ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ.

• 0
Guest Επισκέπτης

υδραυλικος σε πολυκατοικια για αλλαγη σωληνα ,που τρυπησε ,εσκαψε λιγο ,βρηκε τον σωληνα τον αλλαξε ,εκανε 4 ωρες με 5 ωρες το πολυ.υλικα τριχες ,τιποτα .ξερετε ποσα πηρε? 350 ευρω στην πολυκατοικια. αποδειξη ουτε κατα διανοια.εργαζεται μαυρα ,χωρις να τον πειραζει κανεις,μεταφερει με το ιχ στο πορτ παγκαζ τα εργαλεια του.το πρωι δουλευει και σε αστεραρτο ξενοδοχειο περιοχης νοτιων προαστειων.αποτελεσμα εκατομμυριουχος ο τυπος.ο εφορος το ξερει? εχει ελεγχους,περαιωσεις ,φπα? τιποτε απο ολα αυτα.ολομαυρα τα λεφτα και εις υγειαν τα κοροιδα.οι λογιστες εναρξη και οι 4-5 ωρες που μαλλιαζει το στομα μας με κινδυνο ανακοπης και εγκεφαλικου απανταμε σε δεκαδες ερωτησεις .και τι παιρνουμε? αντε μην το πω.να μην πω για συνταξιουχους επαγγελματιες που τωρα δουλευουν καλυτερα μαυρα ,χωρις νοικια,φπα,δηλωσεις,και απο πανω και συνταξη.το τεβε και η εφορια που ειναι? γιατι λοιπον εγω να παω να πληρωσω αγαπητοι?

• 0
Guest DOLFIN

Αγαπητοί συνάδελφοι, πιστεύω ότι όντως η αμοιβή του λογιστή θα πρέπει να είναι λογική και φυσικά όλοι γνωρίζουμε ότι η δουελιά του λογιστή δεν πληρώνεται όσο θα έπρεπε.Γι αυτό θα έπρεπε τουλάχιστον να υπάρχουν ελάχιστες αμοιβές για να έχουν και οι νέοι τη δυνατότητα να ξεκινησουν το επαγγελμα του λογιστη με αξιοπρεπεια.

Ωστόσο, βοηθός λογιστή σε εταιρεία με πτυχίο ΤΕΙ , 5 έτη προυπηρεσία και γενικότερα πολλές φοροτεχνικές γνώσεις, τι αμοιβή θα έπρεπε να παίρνει? Μήπως , θα ήταν καλύτερο να είχε πελάτες εξωτερικά, χτίζοντας ενα καλό πελατολόγιο και στη συνέχεια να προχωρούσε στο ελεύθερο επάγγελμα του λογιστή? Κατά τη γνώμη σας και την εμπειρία σας, τι θα ήταν περισσότερο συμφέρον?

Σας ευχαριστώ

• 0
Guest DOLFIN

Σε ευχαριστω για την απάντηση. Εξακολουθώ να είμαι Βοηθός λογιστή και παράλληλα τα απογευματα δουλεω ημιαπασχόληση μισθωτή σε λογιστή. Ωστόσο, θεωρώ εξευτελιστική τιμή τα 20 ευρώ, αλλά πιο λογική την τιμή των 50-60 ευρώ για β κατηγορίας βιβλία. Αν για βιβλία παίρνεις 20 ευρώ , για τη δήλωση τι θα πάρεις συνάδελφε?