Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΩΤΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΙΚΑ


ΦΙΛΟΜΑΘΗΣ

Ερώτηση

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να καταθέσω κάποια σχετική κατάσταση στο ΙΚΑ. Ξέρει κάποιος να μου δώσει λεπτομέρειες; Απ' ό,τι είδα από άλλες δημοσιεύσεις, ΑΠΔ θα υποβάλλει η κατασκευαστική. Στο ΙΚΑ, ο προϊστάμενος των Οικοδομών, όταν του ανέφερα το ίδιο ερώτημα (χωρίς να του αναφέρω για ΑΠΔ) μου είπε ότι δεν έχω καμία υποχρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να καταθέσω κάποια σχετική κατάσταση στο ΙΚΑ. Ξέρει κάποιος να μου δώσει λεπτομέρειες; Απ' ό,τι είδα από άλλες δημοσιεύσεις, ΑΠΔ θα υποβάλλει η κατασκευαστική. Στο ΙΚΑ, ο προϊστάμενος των Οικοδομών, όταν του ανέφερα το ίδιο ερώτημα (χωρίς να του αναφέρω για ΑΠΔ) μου είπε ότι δεν έχω καμία υποχρέωση.

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το προσωπικό ασφαλίζεται από τον κύριο του έργου και αμοίβεται από τον υπεργολάβο, (αν ρωτάς αυτό). Καμία υποχρέωση απέναντι στο ΙΚΑ δεν προκύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν αύριο πάει κάποια υπηρεσία στον τόπο του έργου, πως θα πιστοποιήσουν ότι ασφαλίζονται. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι πριν την έναρξη της κάθε οικοδομής, να καταθέτουμε 1 κατάσταση που να αναγράφει ποιοι θα εργαστούν γι αυτό το έργο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απ' ό,τι έμαθα πρέπει να δώσω στον ιδιοκτήτη της οικοδομής, 1 κατάσταση με τα στοιχεία των εργατών που θα απασχολήσω. Έχει κανείς 1 τέτοιο υπόδειγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα του γράψετε απλά τα στοιχεία που αναφέρονται στην ΑΠΔ, για να τους ασφαλίσει για τα ημερομίσθια τους, δηλαδή όνομα, επώνυμο, όνομα πατρός, μητρός, ΑΦΜ, ΑΜΕ, ημ. γέννησης τριετίες, ειδικότητα, οικ. κατάσταση (δεν θυμάμαι αν ξεχνώ κάτι). Δεν υπάρχει κάποια επίσημη κατάσταση, παρά μόνο ότι ακριβώς θα πρέπει να αναγραφεί στην ΑΠΔ οικοδομοτεχνικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν αύριο πάει κάποια υπηρεσία στον τόπο του έργου, πως θα πιστοποιήσουν ότι ασφαλίζονται.

Ο επιτόπιος έλεγχος του ΙΚΑ στην οικοδομή έχει δύο σκέλη. Το πρώτο αφορά το στάδιο των εργασιών, δηλαδή το να διαπιστωθεί σε ποιό στάδιο είναι το έργο και αν έχουν κατατεθεί ΑΠΔ για τα προηγούμενα στάδια, σύμφωνα με την ανάλογη κατάσταση ελάχιστων ημερομισθίων ανά κατασκευαστική φάση εργασιών. Το δεύτερο έχει να κάνει με το ποιοί εργάζονται στην οικοδομή στη τρέχουσα φάση και το κατά πόσο θα ασφαλιστούν στην επόμενη ΑΠΔ. Για αυτό τον λόγο συνήθως ο έλεγχος ζητά τα ονόματα των εργατών που βρίσκει στο εργοτάξιο. Επιπλέον τηρείται και το αντίστοιχο ημερολόγιο έργου (θεωρημένο από επιθεώρηση) όπου αναγράφονται τα στοιχεία των εργατών που εργάζονται καθημερινά.

Δεν είμαστε υποχρεωμένοι πριν την έναρξη της κάθε οικοδομής, να καταθέτουμε 1 κατάσταση που να αναγράφει ποιοι θα εργαστούν γι αυτό το έργο;

ΟΧΙ. Επίσης κάθε υποχρέωση από τις παραπάνω είναι του κυρίου του έργου και όχι του υπεργολάβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ο επιτόπιος έλεγχος του ΙΚΑ στην οικοδομή έχει δύο σκέλη. Το πρώτο αφορά το στάδιο των εργασιών, δηλαδή το να διαπιστωθεί σε ποιό στάδιο είναι το έργο και αν έχουν κατατεθεί ΑΠΔ για τα προηγούμενα στάδια, σύμφωνα με την ανάλογη κατάσταση ελάχιστων ημερομισθίων ανά κατασκευαστική φάση εργασιών. Το δεύτερο έχει να κάνει με το ποιοί εργάζονται στην οικοδομή στη τρέχουσα φάση και το κατά πόσο θα ασφαλιστούν στην επόμενη ΑΠΔ. Για αυτό τον λόγο συνήθως ο έλεγχος ζητά τα ονόματα των εργατών που βρίσκει στο εργοτάξιο. Επιπλέον τηρείται και το αντίστοιχο ημερολόγιο έργου (θεωρημένο από επιθεώρηση) όπου αναγράφονται τα στοιχεία των εργατών που εργάζονται καθημερινά.

ΟΧΙ. Επίσης κάθε υποχρέωση από τις παραπάνω είναι του κυρίου του έργου και όχι του υπεργολάβου.

Τηρει στην πραξη κανεις το ημερολογιο εργου ?

Διοτι στην οικοδομη που κτιζω αλλοι δουλευαν και σε αλλους με εβαλε ο εργολαβος να περασω μεροκαματα (μαλιστα μου εδωσε ονοματα με 15 :D:D τριετιες ο καθενας , και με φορτωσε με επιπλεον εισφορες σε σημειο μαλιστα που ενοιωθα χορηγος του ΙΚΑ :D ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω κάτι σχετικό...Σε επισκευή οικίας, κανονικά, με άδεια από την πολεοδομία. Ο εργολάβος υποτίθεται, και το κάνει, πληρώνει τους εργάτες και τα ανάλογα ένσημα...Ο ιδιοκτήτης της οικίας έχει καμιά υποχρέωση προς το ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω κάτι σχετικό...Σε επισκευή οικίας, κανονικά, με άδεια από την πολεοδομία. Ο εργολάβος υποτίθεται, και το κάνει, πληρώνει τους εργάτες και τα ανάλογα ένσημα...Ο ιδιοκτήτης της οικίας έχει καμιά υποχρέωση προς το ΙΚΑ;

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Βεβαίως και έχει. Ευθύνεται για την καταβολή των εισφορών . Επομένως προσοχή να γίνει έλεγχος για την καταβολή των απαραίτητων εισφορών στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Στο ΕΚΟ ο ιδιώτης θα συμπεριλάβει:

α) τις καθαρες αμοιβες ,

β) τις εισφορεςπρος το ΙΚΑ ή

γ) τις μεικτες αποδοχες + εργοδοτικες εισφορες.

Και μπορει να τις βαζει παντα (το 20%) ή πρεπει να κανει αυτεπιστασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...