Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΟΙΟΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΕΙΜΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΤΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΩΣ ΒΟΗΘΟ ΛΟΓΙΣΤΗ.ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2006 ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ , ΕΝΩ ΠΗΡΕ Ο ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΕ,ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΝ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΑΤΟΜΑ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΑΤΟΜΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΙΣΘΟ ΕΝΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 5 ΑΤΟΜΑ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟ 70% ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΤΟΥ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΗ. ΔΙΚΑΙΟΥΜΟΥΝ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ?ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ. ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2005 ΟΧΙ ΜΑΡΤΙΟ 2006. ΑΡΑ ΕΙΜΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΕΙΜΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΤΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΩΣ ΒΟΗΘΟ ΛΟΓΙΣΤΗ.ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2006 ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ , ΕΝΩ ΠΗΡΕ Ο ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΕ,ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΝ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΑΤΟΜΑ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΑΤΟΜΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΙΣΘΟ ΕΝΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 5 ΑΤΟΜΑ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟ 70% ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΤΟΥ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΗ. ΔΙΚΑΙΟΥΜΟΥΝ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ?ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Π.Κ. 59 /1995ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ 1995

Για τους όρους αμοιβής και εργασίας των λογιστών και βοηθών λογιστών των βιομηχανικών, βιοτεχνικών κλπ. επιχειρήσεων όλης της χώρας.

Στην Αθήνα σήμερα την 9 του μηνός Μάιου του έτους 1995 οι υπογράφοντες αφενός:

α) Ιάσων Στράτος, Πρόεδρος του Συνδέσμου Ελληνικών Βιομηχανιών,

β) Ειρήνη Λαυρεντίδου, εκπρόσωπος του Συνδέσμου Ανωνύμων Εταιριών και ΕΠΕ

γ) Διονύσης Κορφιάτης και Γεώργιος Χαμπηλομάτης, Πρόεδρος και Γενικός Γραμματέας αντίστοιχα της Γενικής Συνομοσπονδίας Επαγγελματιών Βιοτεχνών και Εμπόρων Ελλάδας

δ) Ιωάννης Παπαϊωάννου, εκπρόσωπος της Πανελληνίου Ενώσεων Διπλωματούχων Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων

ε) Αθανάσιος Καψάλης, εκπρόσωπος του Πανελληνίου Συνδέσμου Ανωνύμων Τεχνικών Εταιριών

στ) Βασίλης Πλεύρης, εκπρόσωπος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ξενοδόχων

ζ) Λάμπρος Παπαϊωάννου, εκπρόσωπος του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιατρικών Διαγνωστικών Κέντρων, από την εργοδοτική πλευρά και αφετέρου οι:

α) Δημήτρης Βαρελάς, Πρόεδρος και β) Κων. Σαββόπουλος, Γενικός Γραμματέας της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Λογιστών και εκπρόσωποι αυτής, από την εργατική πλευρά, συμφώνησαν, ύστερα από σχετική πρόταση του, κατά το άρθρο 15 του Ν. 1876/1990 , ορισθέντος Μεσολαβητού του Ο.ΜΕ.Δ. Χρήστου Καρατζά, και συ­ναποδέχθηκαν τα παρακάτω:

Άρθρο 1

.............

.............

Άρθρο 3

Στους λογιστές και βοηθούς λογιστές που απασχολούνται ευθέως και αμέσως με τη σύνταξη του ισολογισμού, χορηγείται μια φορά το χρόνο και μέσα σε ένα μήνα από την περάτωση της σύνταξης του ισολογισμού επίδομα Ισολογισμού ίσο με το μισό (1/2) ενός βασικού μηνιαίου μισθού, προσαυξημένου με τα τυχόν καταβαλλόμενα, με βάση τις διατάξεις της κάθε φορά ισχύουσας ΣΣΕ ή ΔΑ, επιδόματα γάμου, τέκνων και σπουδών, όπως αυτά ισχύουν κατά τον χρόνο της καταβολής του επιδόματος αυτού.

Ειδικότερα, σε επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις κ.λ.π. στις οποίες το σύνολο των βοηθών λογιστών που απασχολούνται στο κεντρικό λογιστήριο, τα χωριστά τμήματα αυτού, εντός ή εκτός κεντρικού καταστήματος, στα υποκαταστήματα, πρατήρια κ.λ.π. υπερβαίνει τα πέντε (5) άτομα, το επίδομα Ισολογισμού καταβάλλεται στο σύνολο των λογιστών και βοηθών λογιστών.

Άρθρο 4

...........

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: ΜΕ ΤΟ Άρθρο 4 ΤΗΣ Δ.Α. 48/2004 (Για τους όρους αμοιβής και εργασίας λογιστώv και βοηθώv λογιστώv ξενοδοχειακώv και λοιπώv επιχειρήσεωv όλης της χώρας.) ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΓΙΝΕ 70% ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ Άρθρο 3 ΤΗΣ Δ.Α. 52/2005 ΕΓΙΝΕ 73%.

τα περι διανομης του μεγαλυτερου μισθού δεν ισχύουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...