Προς το περιεχόμενο
  • 0

Συμμετοχή σε πρόγραμμα του ΟΑΕΔ-Ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ ή ΙΚΑ


επισκέπτη polpol

Ερώτηση

Καλημέρα. Είμαι μέλος ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ και βρήκα την πρώτη μου δουλειά, ως μηχανικός, μέσω ΟΑΕΔ. Στο πρόγραμμα αυτό πληρώνομαι για 4 μήνες από ΟΑΕΔ. Το 6,5% περίπου της αμοιβής, λέει το συμφωνητικό, είναι κρατήσεις για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, η οποία αποδίδεται, σύμφωνα με τους υπαλλήλους του ΟΑΕΔ, χωρίς να είναι σίγουροι, υποχρεωτικά στο ΙΚΑ. Δυο ερωτήσεις ήθελα να κάνω:

1. Ο ΟΑΕΔ αποδίδει εργοδοτικές εισφορές, κι αν ναι, στο ΤΣΜΕΔΕ ή στο ΙΚΑ;

2. Αν οι κρατήσεις πάνε στο ΙΚΑ, τι πρέπει να κάνω εγώ, αφού καλύπτομαι ήδη από τον κλάδο υγείας του ΤΣΜΕΔΕ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλημέρα. Είμαι μέλος ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ και βρήκα την πρώτη μου δουλειά, ως μηχανικός, μέσω ΟΑΕΔ. Στο πρόγραμμα αυτό πληρώνομαι για 4 μήνες από ΟΑΕΔ. Το 6,5% περίπου της αμοιβής, λέει το συμφωνητικό, είναι κρατήσεις για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, η οποία αποδίδεται, σύμφωνα με τους υπαλλήλους του ΟΑΕΔ, χωρίς να είναι σίγουροι, υποχρεωτικά στο ΙΚΑ. Δυο ερωτήσεις ήθελα να κάνω:

1. Ο ΟΑΕΔ αποδίδει εργοδοτικές εισφορές, κι αν ναι, στο ΤΣΜΕΔΕ ή στο ΙΚΑ;

2. Αν οι κρατήσεις πάνε στο ΙΚΑ, τι πρέπει να κάνω εγώ, αφού καλύπτομαι ήδη από τον κλάδο υγείας του ΤΣΜΕΔΕ;

Ευχαριστώ

Πρέπει οπωσδήποτε να πάτε στο ΤΣΜΕΔΕ και να τους αναφέρετε το πρόγραμμα του Ο.Α.Ε.Δ. στο οποίο συμμετέχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παράλειψη μου να αναφέρω οτι γράφω για το STAGE. Από ότι κατάλαβα σήμερα, μιλάμε ουσιαστικά για ανασφάλιστη εργασία 4 μηνών. Οπότε, ούτε λόγος για εισφορές. Γίνεται όμως να πληρώνω 2 φορές για ιατροφαρμακευτική κάλυψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη sakaflias

Οχι δεν γινεται. Μονο σε ενα ταμειο θα πρεπι να εισαι. Ή και στα δυο αλλα για διαφορετικους τομεις. πχ για συνταξη στο ΤΣΜΕΔΕ για φαρμκ στο ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...