Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αυτοψια και ελεγχος ΙΚΑ σε οικοδομες κατα τις ενδιάμεσες φάσεις του εργου


CHRIS HARRISON

Ερώτηση

Σε επίσκεψη μου σημερα στο ΙΚΑ μεταξύ των άλλων μου είπαν το εξής.

Όταν θα τελειώσετε με τα επιχρίσματα στην Οικοδομή θα μας καλέσετε να κάνουμε αυτοψία??

Και το ερώτημα μου ήταν γιατί? Και από πότε?

Δεν μπόρεσε να δώσει απαντήσεις η κοπελίτσα διότι λέει έτσι της είπαν

(δεν πειράζει της είπα, υπάρχει το φόρουμ, αύριο θα στο πω εγώ).

Άλλαξε κάτι και το ΙΚΑ θα κάνει έλεγχους πλέον για να καταλογίσει ένσημα πέραν τον προβλεπομένων εάν υπάρχουν (βλέπε ημιυπαίθριους κτλ)

Και ποιος μου λέει ότι δεν θα μπει στον κόπο να στείλει καμία επιστολή στην πολεοδομία η στη ΔΥΟ.

Υπάρχουν απόψεις, γνώσεις κτλ

Όχι τίποτα πρέπει να απαντήσω και στην κοπέλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Σε επίσκεψη μου σημερα στο ΙΚΑ μεταξύ των άλλων μου είπαν το εξής.

Όταν θα τελειώσετε με τα επιχρίσματα στην Οικοδομή θα μας καλέσετε να κάνουμε αυτοψία??

Και το ερώτημα μου ήταν γιατί? Και από πότε?

Δεν μπόρεσε να δώσει απαντήσεις η κοπελίτσα διότι λέει έτσι της είπαν

(δεν πειράζει της είπα, υπάρχει το φόρουμ, αύριο θα στο πω εγώ).

Άλλαξε κάτι και το ΙΚΑ θα κάνει έλεγχους πλέον για να καταλογίσει ένσημα πέραν τον προβλεπομένων εάν υπάρχουν (βλέπε ημιυπαίθριους κτλ)

Και ποιος μου λέει ότι δεν θα μπει στον κόπο να στείλει καμία επιστολή στην πολεοδομία η στη ΔΥΟ.

Υπάρχουν απόψεις, γνώσεις κτλ

Όχι τίποτα πρέπει να απαντήσω και στην κοπέλα

Τελευταία πήγα και γω στο ΙΚΑ για να ρωτήσω για μία οικοδομή. Υπέβαλα τις εξής ερωτήσεις:

Ενώ είμαι στο στάδιο των επιχρισμάτων και δαπέδων μπορώ να βάλω στην ΑΠΔ ένσημα της δεύτερης φάσης; δηλ. της τοιχοποιίας; Και μου απάντησε μόνο ύστερα από αυτοψία. Επίσης μου είπε ότι δεν μπορώ να πάρω ασφαλιστική ενημερώτητα έαν ενώ είμαι στο στάδιο των δαπέδων δεν έχει γίνει αυτοψία για την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης.

Η οικοδομική άδεια όμως της συγκεκριμμένης οικοδομής (μαιζονέτα- ιδιώτης) εκδόθηκε το 2002. Μήπως γι' αυτό μου ζήτησαν αυτοψία για να διαπιστώσουν ότι όντως είμαι στο στάδιο που αναφέρω με τις ΑΠΔ. Πάντως όταν συζήτησα και με τον μηχανικό μου είπε ότι ένω το υπόγειο στην πραγματικότητα είναι ισόγειο κύριος χώρος θα πρέπει να γίνουν κάποια μπαζόματα τα οποία είχαν προβλεφθεί. Και μάλλον πρέπει συνάδελφε να φαίνονται στην αυτοψία οι κύριοι χώροι ετσι όπως με βάση αυτούς προέκυψαν τα ελάχιστα ένσημα.

καλή σου νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε επίσκεψη μου σημερα στο ΙΚΑ μεταξύ των άλλων μου είπαν το εξής.

Όταν θα τελειώσετε με τα επιχρίσματα στην Οικοδομή θα μας καλέσετε να κάνουμε αυτοψία??

Και το ερώτημα μου ήταν γιατί? Και από πότε?

Δεν μπόρεσε να δώσει απαντήσεις η κοπελίτσα διότι λέει έτσι της είπαν

(δεν πειράζει της είπα, υπάρχει το φόρουμ, αύριο θα στο πω εγώ).

Άλλαξε κάτι και το ΙΚΑ θα κάνει έλεγχους πλέον για να καταλογίσει ένσημα πέραν τον προβλεπομένων εάν υπάρχουν (βλέπε ημιυπαίθριους κτλ)

Και ποιος μου λέει ότι δεν θα μπει στον κόπο να στείλει καμία επιστολή στην πολεοδομία η στη ΔΥΟ.

Υπάρχουν απόψεις, γνώσεις κτλ

Όχι τίποτα πρέπει να απαντήσω και στην κοπέλα

Όχι δεν άλλαξε τίποτα, απλά προσπαθούν να περιορίσουν την εισφοροδιαφυγή. Το ΙΚΑ πέρα από τα ελάχιστα προβλεπόμενα ημερομίσθια θέλει να ελέγξει τους ημιυπαίθριους χώρους, από όσα είμαι σε θέση να γνωρίζω αν για τους χώρους αυτούς αποδοθούν οι ανάλογες εισφορές το ΙΚΑ δεν ενημερώνει την πολεοδομία ούτε την ΔΟΥ. Προς το παρόν τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τελευταία πήγα και γω στο ΙΚΑ για να ρωτήσω για μία οικοδομή. Υπέβαλα τις εξής ερωτήσεις:

Ενώ είμαι στο στάδιο των επιχρισμάτων και δαπέδων μπορώ να βάλω στην ΑΠΔ ένσημα της δεύτερης φάσης; δηλ. της τοιχοποιίας; Και μου απάντησε μόνο ύστερα από αυτοψία. Επίσης μου είπε ότι δεν μπορώ να πάρω ασφαλιστική ενημερώτητα έαν ενώ είμαι στο στάδιο των δαπέδων δεν έχει γίνει αυτοψία για την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης.

Η οικοδομική άδεια όμως της συγκεκριμμένης οικοδομής (μαιζονέτα- ιδιώτης) εκδόθηκε το 2002. Μήπως γι' αυτό μου ζήτησαν αυτοψία για να διαπιστώσουν ότι όντως είμαι στο στάδιο που αναφέρω με τις ΑΠΔ. Πάντως όταν συζήτησα και με τον μηχανικό μου είπε ότι ένω το υπόγειο στην πραγματικότητα είναι ισόγειο κύριος χώρος θα πρέπει να γίνουν κάποια μπαζόματα τα οποία είχαν προβλεφθεί. Και μάλλον πρέπει συνάδελφε να φαίνονται στην αυτοψία οι κύριοι χώροι ετσι όπως με βάση αυτούς προέκυψαν τα ελάχιστα ένσημα.

καλή σου νύχτα.

Οι εργασίες:

01 Εκσκαφές και οικοδομικός σκελετός, 02 Τοιχοποιία, 03 Επιχρίσματα είναι εργασίες της πρώτης κατασκευαστικής φάσης

Ενώ οι:

04 Δάπεδα, 05 Χρωματισμοί και 06 Λοιπές εργασίες πλήρους αποπεράτωσης είναι εργασίες της δεύτερης κατασκευαστικής φάσης.

Μπορεί σε μια οικοδομή να δουλεύουν ταυτόχρονα 2 συνεργεία.

Υ.Γ.

Το σωστό πάντως είναι όταν ολοκληρωθούν οι εργασίες της πρώτης φάσης αυτό να γνωστοποιηθεί στο αρμόδιο ΙΚΑ και εφόσον δεν έχουν καλυφθεί τα ελάχιστα ημερομίσθια τότε η διαφορά αυτών να καταλογιστεί υπέρ αγνώστων με πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ποια διαταξη νομου προβλεπει την αυτοψια κτλ.

Τα αναζητησα και δεν μπορεσα να βρω κατι.

Ξερει καποιος τιποτα περισσοτερο??

Γρηγορη αυτο με τις φασεις ειναι γνωστο, οπως επισεις οτι καποτε εκαναν ελεγχο στο τελος,

γιατι και ενδιαμεσα τωρα. τι αλλαξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΟΙΝΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ & ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ

Εγκ. ΙΚΑ 4 (07/02/2006)

ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΟΙΝΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ & ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ

Δραστηριοποίηση και βελτίωση απόδοσης των υπηρεσιών εσόδων.

(Εγκ. ΙΚΑ 4/7-2-2006)

ΣΧΕΤ.: Εγκ. 40/99.

elegxos.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ποια διαταξη νομου προβλεπει την αυτοψια κτλ.

Τα αναζητησα και δεν μπορεσα να βρω κατι.

Ξερει καποιος τιποτα περισσοτερο??

Γρηγορη αυτο με τις φασεις ειναι γνωστο, οπως επισεις οτι καποτε εκαναν ελεγχο στο τελος,

γιατι και ενδιαμεσα τωρα. τι αλλαξε

Η αυτοψία είναι ο έλεγχος στην οικοδομή τι εννοείς με ποια διάταξη?

Υ.Γ.

Χρήστο δες και τα παρακάτω συνημμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ!

ΤΟ Ι.Κ.Α. ειναι πλεον ταμείο είσπραξης χρημάτων.

Δεν υπάρχουν νόμοι και λογικές. Οτιδήποτε μπορει να αποτελεσει αιτία είσπραξης αποτελεί ικανό λόγο καταλογισμού πράξης.Η αυτοψία ειναι φυσικά ο καλυτερος τρόπος για νέα εσοδα του πολύπαθου ταμείου.Προσοχή , οτιδήποτε φερνει εσοδα ευκολα γίνεται και νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΣΕ ΛΙΓΟ ΟΣΟΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΙΚΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΔΙΟΔΙΑ -ΠΡΟΣΤΙΜΟ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ 85% .

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΒΡΟΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΟΥΣΙΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ ΠΑΣ ΓΙΑ ΤΑΚΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ.

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΒΡΑΧΝΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη sakaflias

Η δικιά μου περιπτωση ειναι περιπου ίδια. Εχω εδω και καιρο περάσει την Α'φαση (μεχρι τουβλα) χωρις να εχω ''περασει'' απο το ΙΚΑ. Λογω παλια κατασκευης δεν εχω εκει προβλημα. Τωρα που εκανα τα σοβατισματα και θα κανω τα δαπεδα,χρωματισμους κλπ θα πρεπει να ερθει το ΙΚΑ να δει που βρισκομαι για να μπουν τα αναλογα ημερομισθια. Αν δηλαδη εγω ειχα φτασει σχεδον στο τελος πριν χρονια και τωρα που θα ήθελα να παρω ρευμα τους εφερνα απο το ΙΚΑ να δουνε τι θα μου έλεγα;...πληρωσε τα ολα;!!!! Και αν το κανω δηλαδη αυτο θα γίνει;

Υ.Γ Επειδη ξερω οτι τελικα ολα γινονται (και εγω δεν θα την βγαλω καθαρη) μηπως μπορει να μου πει καποιος τι θα πληρώσω στο ΙΚΑ για την δεύτερη φαση...

Π.Χ. για 100τ.μ. ...απο πινακα 1: συντελ: (0,22+0,16+0,11+0,06)χ100=55 --> 55χ48,10(που ειναι το ημερομθ του εργατη)=2645,5ε θα πληρώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αυτοψία είναι ο έλεγχος στην οικοδομή τι εννοείς με ποια διάταξη?

Το να γίνει αυτοψία συμφωνώ ότι είναι ο έλεγχος της οικοδομής.

Το ερωτημα είναι, είμαστε υποχρεωμένοι να καλούμε το ΙΚΑ για αυτοψία μετά από την ολοκλήρωση κάποιας φάσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετα απο κουβέντα στο ΙΚΑ με πληροφορισαν οτι πρεπει να τους ενημερωνουμε οταν η οικοδομη φτάνει στο τελος της 3ης φασης.

Καθως και στο τέλος για να κάνουν ελεγχο.

Ο ελεγχος γίνεται και οι διαφορές θα προκύπτουν απο την κατασκευη των ημιυπαίθριων χωρων.

Το ερωτημα ειναι μπορουν τα σαινια να διαπιστωσουν παραβασεις και να στειλουν καμια επιστολή σε πολεοδομία ?????????????

αν γινει κατι τετοιο, θα πεσει το γελιο της αρκουδας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ο ελεγχος γίνεται και οι διαφορές θα προκύπτουν απο την κατασκευη των ημιυπαίθριων χωρων.

Το ερωτημα ειναι μπορουν τα σαινια να διαπιστωσουν παραβασεις και να στειλουν καμια επιστολή σε πολεοδομία ?????????????

αν γινει κατι τετοιο, θα πεσει το γελιο της αρκουδας.....

Μέχρι στιγμής δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Για το μέλλον ..... (αισιοδοξούμε να μην γίνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μέχρι στιγμής δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Για το μέλλον ..... (αισιοδοξούμε να μην γίνει)

Τουλάχιστον οι εισφορες ΙΚΑ ειναι εντάξει. Λογικά δεν μείνει έτσι για πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρήστο, το ΙΚΑ μπορεί να κάνει αυτοψία ανα πάσα στιγμή, σε οποιαδήποτε καρτέλα είναι ενεργή. Για αυτόν τον λόγο άλλωστε παλιά επιβαλλόταν πρόστιμο όταν δεν έκανες προσωρινή διακοπή. Τυχούσα αυτοψία του ΙΚΑ (πριν την αποπεράτωση του έργου) καθώς οι υπάλληλοι δεν διαθέτουν σχέδια κλπ, μπορεί μόνο να διαπιστώσει το αν έχουν κολληθεί τα αναλογούντα της κατασκευαστικής φάσης ένσημα. Για παράδειγμα, αν η οικοδομή είναι στα τούβλα, και υπάρχει υπόλοιπο ενσήμων από τα μπετά, θα υπάρξει πρόστιμο. Καλό είναι σε κάθε κατασκευαστική φάση να κολλούνται μερικά ένσημα παραπάνω. Αυτό σημαίνει οτι ακόμη και αν γίνει αυτοψία και διαπιστωθεί ότι έχουν οικοδομηθεί παραπάνω τετραγωνικά, τα ένσημα πιθανώς να επαρκούν. Άρα το ΙΚΑ προτιμά για έλεγχο και αυτοψία μόνο αυτούς που κολλούν τα ελάχιστα ακριβώς ένσημα (από ότι έχω συζητήσει με υπαλλήλους). Για γνωστοποίηση στην πολεοδομία δεν τίθεται θέμα, όπως είπε και ο Σωτήρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...