Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΕ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΙΚΑ... ΔΥΟ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ?


επισκέπτη alektwr

Ερώτηση

Καλημερα συναδελφοι...

Μεσα στον "χαμο" των ημερων θα μου πειτε "Τι σου θυμηθηκε ρε φιλε"!!!

Τελος παντων... οποιος διαβασει και εχει κατι υπ οψη του ας με τιμησει με τη γνωμη του...

Ειμαι λοιπον ασφαλισμενος στο ΙΚΑ με τα πρωτα μου ενσημα το 1978.

Παραλληλα το 1988 ανοιξα δικο μου λογιστικο γραφειο και ασφαλιστικα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ και στο ΤΕΒΕ στο οποιο ομως ΔΕΝ πληρωνω τις εισφορες για περιθαλψη.

Εν ολιγοις αυτην τη στιγμη εχω ..

Ενσημα ΙΚΑ 26 χρονια και Ενσημα ΤΕΒΕ 18 χρονια...

Το ερωτημα τωρα... Οταν με το καλο (και ΑΝ προλαβω με τις συνθηκες που επικρατουν στο επαγγελμα μας!) συμπληρωσω τις προυποθεσεις για συνταξη, θα παρω... ΔΥΟ συνταξεις? Η μηπως ΜΙΑ "ενισχυμενη"?

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον συναδελφο ασχοληθει μαζι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ασφαλισμένη ηλικίας 66 ετών τόσο στο ΙΚΑ για 20 χρόνια (4.700 ημερομήσθια) και στο ΤΕΒΕ για 27 χρόνια (μέχρι τώρα) πληρεί τις προυποθέσεις συνταξιοδότησης; Αν ναι τι σύνταξη δικαιούται από το κάθε ταμείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ασφαλισμένη ηλικίας 66 ετών τόσο στο ΙΚΑ για 20 χρόνια (4.700 ημερομήσθια) και στο ΤΕΒΕ για 27 χρόνια (μέχρι τώρα) πληρεί τις προυποθέσεις συνταξιοδότησης; Αν ναι τι σύνταξη δικαιούται από το κάθε ταμείο;

Εφόσον έχει κλείσει το 65ο έτος και δεκαπέντε έτη ασφάλισης δικαιούτε σίγουρα από το ΤΕΒΕ.

Επιπλέον δικαιούτε και από το ΙΚΑ για τον ίδιο λόγο (3.500 ημερομίσθια).

Αν δεν κάνω λάθος από το ΙΚΑ δικαιούτε σύνταξη από το 60ο έτος ηλικίας εφόσον έχει συμπληρώσει 4.500 ένσημα.

Μιλάμε πάντα για πραγματικά ένσημα.

Οπότε αύριο πρωί - πρωί ΙΚΑ και ΟΑΕΕ για την σύνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παντελή ευχαριστώ για την απάντηση!

Το μυστήριο δεν τελειώνει εδώ...Η συγκεκριμένη κυρία είναι Ομόρρυθμο μέλος ατομικής επιχείρησης και ως εκ τούτου παραμένει να πληρώνει εισφορές σε ΤΕΒΕ.

Αυτό την εμποδίζει να πάρει σύνταξη από ΙΚΑ ή/και ΤΕΒΕ;

Έχεις ιδέα τι μηνιαία σύνταξη κάνει να παίρνει από το κάθε ταμείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το μυστήριο δεν τελειώνει εδώ...Η συγκεκριμένη κυρία είναι Ομόρρυθμο μέλος ατομικής επιχείρησης (ΜΑΛΛΟΝ ΟΜΟΡΡΥΘΜΗΣ) και ως εκ τούτου παραμένει να πληρώνει εισφορές σε ΤΕΒΕ.

Αυτό την εμποδίζει να πάρει σύνταξη από ΙΚΑ ή/και ΤΕΒΕ;

Έχω την εντύπωση ότι από το ΙΚΑ μπορεί να πάρει (μάλλον μειωμένη).

Για να πάρει από το ΤΕΒΕ πρέπει να αποχωρήσει από την ΟΕ.

Οι γνώσεις που έχω για το συνταξιοδοτικό είναι πολύ γενικές και ως εκ' τούτου δεν μπορώ να έχω άποψη για το ύψος της σύνταξης.

Άλλωστε δεν είναι και το αντικείμενό μου.

Θα πρέπει ο κάθε υποψήφιος συνταξιούχος να απευθηνθεί σε κάποιον ειδικό.

Πληροφοριακά όποτε χρειάστηκε απυθήνθηκα στην ΠΙΜ από την οποία έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος με το αζημίωτο φυσικά. :D

Το παρακάτω αρχείο υπολογίζει την σύνταξη του ΤΕΒΕ αλλα είναι λίγο παλιό και δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι.

____________________.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ρουμπίνη Φωστέρη

Καλημερα συναδελφοι...

Μεσα στον "χαμο" των ημερων θα μου πειτε "Τι σου θυμηθηκε ρε φιλε"!!!

Τελος παντων... οποιος διαβασει και εχει κατι υπ οψη του ας με τιμησει με τη γνωμη του...

Ειμαι λοιπον ασφαλισμενος στο ΙΚΑ με τα πρωτα μου ενσημα το 1978.

Παραλληλα το 1988 ανοιξα δικο μου λογιστικο γραφειο και ασφαλιστικα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ και στο ΤΕΒΕ στο οποιο ομως ΔΕΝ πληρωνω τις εισφορες για περιθαλψη.

Εν ολιγοις αυτην τη στιγμη εχω ..

Ενσημα ΙΚΑ 26 χρονια και Ενσημα ΤΕΒΕ 18 χρονια...

Το ερωτημα τωρα... Οταν με το καλο (και ΑΝ προλαβω με τις συνθηκες που επικρατουν στο επαγγελμα μας!) συμπληρωσω τις προυποθεσεις για συνταξη, θα παρω... ΔΥΟ συνταξεις? Η μηπως ΜΙΑ "ενισχυμενη"?

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον συναδελφο ασχοληθει μαζι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Καλημέρα χθες ο σύζυγός μου υπέγραψε την ειδοποίηση απόλυσής του, η απόλυση θα γίνει την 01/02/2011. Ενώ θα δουλεύει μέχρι τότε με ασφάλεια ΙΚΑ σκεφτήκαμε να ανοίξουμε ταυτόχρονα μαγαζί ασφάλεια ΤΕΒΕ μπορούμε να το κάνουμε αυτό;

Επίσης σ'αυτή τη δουλειά που είναι ακόμα (τυπογραφείο), εργάζεται 13 χρόνια συμπληρωμένα ασφάλεια ΙΚΑ τί αποζημίωση δικαιούτε;

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δικαιούται 9 μισθούς αποζημίωση, εάν η προειδιποίηση απόλυσης έγινε εγγράφως τότε το 50% αυτών.

Φυσικά και μπορεί να ξεκινήσει τη δική του επιχείρηση, είναι ασφαλισμένος πριν το 1993 η μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...