Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest ΑΛΙΚΗ

ΠΕΡΙΟΔΕΥΟΝΤΕΣ ΠΩΛΗΤΕΣ : ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ?

Question

Guest ΑΛΙΚΗ

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΩΣ ΠΕΡΙΟΔΕΥΩΝ ΠΩΛΗΤΡΙΑ, ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΜΙΣΘΟ 300,00 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ, ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΕΤΗ. ΤΑ ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΩΛΗΣΕΩΝ, ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ , ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΣΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ, ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ

ΠΑΙΡΝΩ 12500,00 ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΤΑΙ Ο ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΦΟΡΟΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ, ΝΑ ΕΚΔΙΔΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ ΑΡΝΗΘΗΚΑ, ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΟΣΑ ΑΥΤΑ

ΩΣ ΜΙΣΘΟΣ, ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΑΛΟΓΟ ΦΟΡΟ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΑ ΕΞΗΣ.

1. ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΦΘΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΤΟ ΜΙΣΘΟ.

2. ΑΝ ΑΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΙΟ, ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ, ΚΑΙ ΠΟΙΟ ?

3.ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΙΟ, ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΜΟΥ , ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΟΚΕΙΝΤΑΙ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ?

4.ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ, ΜΕ ΝΟΜΙΜΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ.

5. ΤΑ 300,00 ΩΣ ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΓΙΑ 6 ΕΤΗ,ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ?ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΔΩΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΑ ΛΑΜΒΑΝΩ ΒΑΣΕΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ, ΤΩΝ 300,00 ΕΥΡΩ. ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΑΥΤΟ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Αμειβόμενοι με κυμαινόμενες αποδοχές (δηλαδή είτε εξ ολοκλήρου είτε εν μέρει με ποσοστά, κατ' αποκοπή, με προμήθειες, με φιλοδωρήματα κλπ). Ασφάλιση βάσει τεκμαρτών ημερομισθίων

Κατ' εξαίρεση οι εισφορές δεν υπολογίζονται επί των πραγματικών αποδοχών για ορισμένες κατηγορίες μισθωτών που αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές (π.χ. σερβιτόροι, κουρείς, κομμωτές, οδηγοί ταξί, πλασιέ κλπ). Οι μισθωτοί αυτοί κατατάσσονται κάθε χρόνο σε ασφαλιστικές κλάσεις με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Ι.Κ.Α. και οι εισφορές υπολογίζονται επί των τεκμαρτών αποδοχών των κλάσεων της κατάταξης, όπως αυτές διαμορφώνονται κάθε φορά.

Η κατάταξη αυτή δεν ισχύει για τους εν λόγω μισθωτούς στην περίπτωση που:

Αμείβονται αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας (Γενικής και Ειδικής) για κανονική απασχόληση.

Αμείβονται με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κλπ και οι σταθερές αποδοχές υπερβαίνουν τις τεκμαρτές αποδοχές της κλάσης κατάταξής τους. Σε αυτή την περίπτωση ασφαλίζονται επί σταθερών αποδοχών (άρθρο 18 παρ. 6 του Κ.Α. ΙΚΑ).

ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΛΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΤΩΝ ΑΜΕΙΒΟΜΕΝΩΝ ΜΕ ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2006

Είδος επιχειρήσεων - Ειδικότητες Κλάση κατάταξης

Τεκμαρτά ημερομίσθια

από 1/1-31/12/2006

.........

Δ. ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΟΔΟΧΟΙ - ΠΛΑΣΙΕ -

ΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΕΣ

Παραγωγοί - πλασιέ - περιοδεύοντες πωλητές , κλαση καταταξης 14 , τεκμ.ημερομισθιο 43,76

.........

Ως σταθερές αποδοχές νοούνται οι συμφωνη-

μένες, υπό την προϋπόθεση να είναι ανώτερες της

Γενικής ή της Οικείας Ειδικής Σ.Σ.Ε.

Τέλος, η αποτίμηση των χορηγούμενων, από τους

εργοδότες στους μισθωτούς που δεν αμείβονται με

κυμαινόμενες αποδοχές, παροχών σε είδος, που

ισχύει για το έτος 2006 για τις περιοχές όλων των

υποκαταστημάτων και παραρτημάτων του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ,

είναι η κατωτέρω:

1. Για ένα γεύμα: 4,13 ευρώ.

2. Για πλήρη τροφή: 8,26 ευρώ.

3. Για κατοικία (μηνιαία): 65,01 ευρώ.

4. Για πλήρη τροφή και κατοικία (μηνιαία): 260,06

ευρώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΠΛΑΣΙΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΕΤΣΙ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΘΑ ΕΚΔΙΔΕΙΣ ΤΠΥ ΑΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ. ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (ΙΚΑ) ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΔΙΔΕΙΣ ΤΠΥ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΩΛΗΣΕΩΝ. ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗ. ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΤΕΙ ΑΛΛΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΛΗΝ ΤΟΥ ΤΠΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ. ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΤΣΙ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ, ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΥΨΗΛΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

τα 300 euro που αναφερεις οτι ειναι σταθερα τα τελ.6 χρονια απο που πηγαζουν?ειναι δυνατον?

με τι δεδομενα ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΑΛΙΚΗ
τα 300 euro που αναφερεις οτι ειναι σταθερα τα τελ.6 χρονια απο που πηγαζουν?ειναι δυνατον?

με τι δεδομενα ?

ΕΙΤΕ ΕΧΩ ΠΩΛΗΣΕΙΣ , ΕΙΤΕ ΟΧΙ, ΠΑΙΡΝΩ ΜΗΝΙΑΙΩΣ 300,00 ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ, ΒΑΣΕΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ.(ΤΕΚΜΑΡΤΑ)

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΑ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ. ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ ,ΣΤΙΣ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΩΣ ΒΑΣΗ, ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΠΩΛΗΣΕΩΝ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

η απαντηση που σου εδωσε πιο πανω ο ΤΕΟ ειναι σωστη κ νομιζω οτι αν διαβασεις προσεχτικα την νομολογια θα την καταλαβεις.

μια βολτα παντως απο τον λογιστη σου-οχι της εταιρειας...-θα σου δωσει απαντησεις.παντως το ικα θα εχει δουλεια...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης

ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΡΙΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ.

ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΣΦΑΛΙΖΕΣΑΙ ΜΕ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΠΙ ΠΟΣΟΥ 46,78 Χ 25 ΑΡΑ 1169,50 ΜΙΣΘΟΣ

ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΙΚΑ ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙΣ ΜΙΣΘΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ.

ΤΟ ΤΕΑΥΕΚ ΘΕΛΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΝΩΤΑΤΗ ΑΣΦΑΛ. ΚΛΑΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ

2226,00 EUR.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΠΡΟΣΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΑ ΔΩΡΑ ΚΙ ΑΣ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΣΤΙΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΔΩΡΩΝ.

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΙΚΑ Η ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ.

ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ ΔΑΠΑΝΕΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΘΕΤΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ(ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΡΙΝ Η' ΜΕΤΑ ΤΟ 1993 ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ & ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΒΕΒΑΙΩΣ) ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΕ ΤΟ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δεν μπορει να θεωρηθει μισθος και να υπαχθει σε ασφαλιστικες εισφορες,καθε ποσο που δεν χορηγειται σε ανταλλαγμα παρεχομενης υπηρεσιας,δεν καταβαλλεται σταθερα κ μονιμα,αλλα μονο οταν ο μισθωτος πραγματοποιει εργασιες και υποβαλλεται σε εξοδα για λογ/μο της επιχ/σης που εργαζεται.(ΔΕΝ 1986/ΣΕΛ 804-σχετικο α.π.1229/85)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΑΛΙΚΗ
δεν μπορει να θεωρηθει μισθος και να υπαχθει σε ασφαλιστικες εισφορες,καθε ποσο που δεν χορηγειται σε ανταλλαγμα παρεχομενης υπηρεσιας,δεν καταβαλλεται σταθερα κ μονιμα,αλλα μονο οταν ο μισθωτος πραγματοποιει εργασιες και υποβαλλεται σε εξοδα για λογ/μο της επιχ/σης που εργαζεται.(ΔΕΝ 1986/ΣΕΛ 804-σχετικο α.π.1229/85)

ΥΠΟΨΗΝ, ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.

ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΠΟΣΟΣΤΩΝ ΤΩΝ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΕΤΩΝ, ΜΕ ΤΟ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΤΙΑΛΛΑΞΕ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΡΟ. ΕΓΩ ΛΕΝΕ ΚΕΡΔΙΣΑ ΕΝΩ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΧΑΣΕ. ΣΗΜΕΙΟΤΕΟΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΝΟΜΟΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΚΕΡΔΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΜΗΛΟ ΜΙΣΘΟ

ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης
ΥΠΟΨΗΝ, ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.

ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΠΟΣΟΣΤΩΝ ΤΩΝ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΕΤΩΝ, ΜΕ ΤΟ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΤΙΑΛΛΑΞΕ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΡΟ. ΕΓΩ ΛΕΝΕ ΚΕΡΔΙΣΑ ΕΝΩ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΧΑΣΕ. ΣΗΜΕΙΟΤΕΟΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΝΟΜΟΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΚΕΡΔΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΜΗΛΟ ΜΙΣΘΟ

ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Βρες άλλη εταιρεία :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Έχει κάποιος συνάδελφος περίπτωση με περιοδεύοντα πωλητή, που να παίρνει σαν μισθωτή υπηρεσία τον ελάχιστο μισθό της ΕΓΣΕ, και ποσοστό 3% επί των πωλήσεων (κυμαινόμενο κάθε μήνα.

Πως αντιμετωπίζεται η περίπτωση αυτή, ασφαλιστικά και ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...