Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΩΝ


επισκέπτη mado

Ερώτηση

ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΩΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΩΝ?

ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ) ΓΙΑ 2 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΟΥ?

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΩΡΕΣ ΔΙΟΡΘΩΜΑΤΟΣ?

ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΡΓΑΣΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΕΟΡΤΩΝ?

ΟΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Παιδιά έχω πάει 3 φορές στον επόπτη και 2 στο ΙΚΑ και δεν είναι κανείς σίγουρος. :angry:

 

Θέλω να κάνω πρόσληψη καθηγητή ξένων γλωσσών σε φροντιστήριο και έχω τις εξής απορίες

 

Με δεδομένο ότι έχει λήξει η σύμβαση για τους καθηγητές ξένων γλωσσών όλης της χώρας μπορώ να βάλω μισθό 586,08€.

 

ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΤΟ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ;

 

με συμβατικό ωράριο 40 ή 18 ώρες;

 

586,08/25=23,4432 Χ 6 / 40 = 3,52 ή

586,08/25=23,4432 Χ 6 / 18 = 7,81

 

Έχει τεράστια διαφορά στην ασφάλιση.

 

Αν πχ κάποιος δουλεύει 21 ώρες στην πρώτη περίπτωση θα είναι μερικής απασχόλησης ενώ στη δεύτερη θα έχει και υπερωρίες;;;;

 

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΣΕ ΟΜΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ;

 

HELP

δια 18 θα το κανεις διοτι εχει καταργηθεί καθε ειδους συμβαση αλλα το οτι η πληρης ασφαλιση στους καθηγητες ξενων γλωσσων ειναι 18 δεν εχει καταργηθει...... εγω στους καθηγητες μ.ε τους βαζω δια 21 που ειναι η πληρης ασφαλιση γι αυτους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω στους καθηγητες μ.ε τους βαζω δια 21 που ειναι η πληρης ασφαλιση γι αυτους

 

Από που ήρθε πάλι αυτό..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να διευκρινήσω οτι δεν ειναι ξένων γλωσσών , είναι φιλόλογος.

 

Η σύμβαση των καθηγητών Μ.Ε. όλης της χώρας έχει καταργηθεί, έχει περάσει και η μετενέργεια άρα  21 ώρες πλήρες ωράριο παύει να ισχύει όπως παύουν να ισχύουν όλα οσα προέβλεπε η ΣΣΕ καθηγητών.

 

Τώρα θέλω να κάνω πρόσληψη με όρους ΕΓΣΣΕ δηλαδή 40 ώρες πλήρες ωράριο και μισθό που προβλέπει η Εθνική 645 € στους έγγαμους με ειδικότητα καθηγητη.

 

Νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό, εκείνο που με προβληματίζει είναι ο υπολογισμός των μηνιαίων αποδοχών λόγω μερικής απασχόλησης, αν είναι σωστός ο τρόπος υπολογισμου που προανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από που ήρθε πάλι

μα θεσμικα δεν εχει παψει να ισχυει το 21 ωρες απασχολησης καθηγητων μεσης εκπαιδεθσης και 18 καθηγητων ξενων γλωσσων οτι θεωρειται πληρη απασχοληση....!!!!!

οποτε για να το πας με 40??? το ικα λεει οτι ο καθηγητης μ.ε. συμπληρωνοντας 21 ωρες ειναι πληρης ασφαλιση και συμπληρωνοντας 2 ωρες που ειναι πανω απο την πρωτη ασφαλιστικη κλαση ( 11,06) ειναι ενα ενσημο.....πο0υ κολλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μα θεσμικα δεν εχει παψει να ισχυει το 21 ωρες απασχολησης καθηγητων μεσης εκπαιδεθσης και 18 καθηγητων ξενων γλωσσων οτι θεωρειται πληρη απασχοληση....!!!!!

οποτε για να το πας με 40??? το ικα λεει οτι ο καθηγητης μ.ε. συμπληρωνοντας 21 ωρες ειναι πληρης ασφαλιση και συμπληρωνοντας 2 ωρες που ειναι πανω απο την πρωτη ασφαλιστικη κλαση ( 11,06) ειναι ενα ενσημο.....πο0υ κολλας?

 

1ον, το τι λέει το ικα, πρόβλημά του...

 

2ον, για τους καθηγητές μ.ε., το 21 ήταν στη ΣΣΕ που μας έχει αφήσει χρόνους... Οπότε, 40 και εκεί, δεδομένου ότι οι συμβάσεις τους είναι ορισμένου χρόνου...... Αν έχει τώρα ξεμείνει κανένας με αορίστου από το 2012, το συζητάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

 

θέλω να κάνω πρόσληψη σε καθηγητή σε φροντιστήριο Μ.Ε. με τη Ε.Γ.Σ.Σ (645 €)

 

θα εργάζεται Δ-Τ   3 ημέρες 5 ώρες =15 ώρες

και                Π-Π   2 ημέρες 4 ώρες =  8 ώρες

 

σύνολικές ώρες εργασίας ανα εβδομάδα 23.

 

το ωρομίσθιο θα είναι 645,00 * 0,006 = 3,87

 

ο μισθός του θα είναι 3,87 χ 23 ώρες τη βδομάδα  χ 4,1666 = 370,87 € ???

 

οι ημέρες ασφάλισης 25

 

Συμφωνείτε με τα παραπάνω?

στο έντυπο της πρόσληψης θα γράψω το ωρομίσθιο, θα πρέπει να γράψω και τον μισθό (370,87) ??

 

Σωστή!

Με τέτοια αμοιβή βέβαια συμφέρει τον καθηγητή να δουλεύει τυλιχτής σε σουβλατζίδικο. Θα βγάζει περισσότερα (λόγω νυχτερινών/Κυριακών/αργιών) και θα τρώει κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστή!

Με τέτοια αμοιβή βέβαια συμφέρει τον καθηγητή να δουλεύει τυλιχτής σε σουβλατζίδικο. Θα βγάζει περισσότερα (λόγω νυχτερινών/Κυριακών/αργιών) και θα τρώει κιόλας...

 

καλημέρα

 

έχω ακούσει πως για να γίνεις τυλιχτής χρειάζεται εξειδίκευση.......και γνώσεις ! :P

 

Πέρα απο την πλάκα άλλο τι θα εμφανίσουμε και άλλο τι θα παίρνουν ,,,,,,,αν και νομίζω, μετά την κατεδάφιση όλου του εργατικού δίκαιου, δυστυχώς όλο και περισσοτερο εφαρμόζονται αυτές οι αμοιβές για πτυχιούχους και μη!!!

 

 

Δημήτρη ένα τελευταίο..... αν καθηγητής δουλεύει 2 ημέρες τη βδομάδα 3 ωρες κάθε μέρα βάζω προσαύξηση 7,5% ή έχει καταργηθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

 

Δημήτρη ένα τελευταίο..... αν καθηγητής δουλεύει 2 ημέρες τη βδομάδα 3 ωρες κάθε μέρα βάζω προσαύξηση 7,5% ή έχει καταργηθεί?

 

Πάει κι αυτό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταργήθηκε δε, με το άρθρο 17 του ν.3899/10.

προσαύξηση του 7,5% προβλεπόταν από το άρθρο 38 του ν.1892/90 όπως είχε αντικατασταθεί με το άρθρο 2 του 2639/98 και το άρθρο 2 του ν.3846/2010, για όσους ασχολούνταν με μειωμένο ωράριο για λιγότερες από τέσσερις ώρες)

 

Καλημέρα, καλή εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα

 

έχω ακούσει πως για να γίνεις τυλιχτής χρειάζεται εξειδίκευση.......και γνώσεις ! :P

 

Πέρα απο την πλάκα άλλο τι θα εμφανίσουμε και άλλο τι θα παίρνουν ,,,,,,,αν και νομίζω, μετά την κατεδάφιση όλου του εργατικού δίκαιου, διστυχώς όλο και περισσοτερο εφαρμόζονται αυτές οι αμοιβές για πτυχιούχους και μη!!!

 

 

Δημήτρη ένα τελευταίο..... αν καθηγητής δουλεύει 2 ημέρες τη βδομάδα 3 ωρες κάθε μέρα βάζω προσαύξηση 7,5% ή έχει καταργηθεί?

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ; ΜΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ  ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΕ ΤΗΝ 1η ΕΙΔΙΚΗ 8,03 ΕΥΡΩ ΑΝΑ ΩΡΑ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ; ΜΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ  ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΕ ΤΗΝ 1η ΕΙΔΙΚΗ 8,03 ΕΥΡΩ ΑΝΑ ΩΡΑ ;

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα.......... :D :D :D

 

 

 

 

και επειδή  με τραβάνε τα δύσκολα, έτσι θα το υπολόγιζα

 

ημερομίσθιο = 3,52 < Τ.Η. 1ης ειδικής (8,03)

Πραγματικές Aποδοχές = 3,52 * 1 ώρα * ημέρες εργασίας μήνα

Τεκμαρτές Aποδοχές = ημέρες εργασίας μήνα * 8,03

οι εισφορές  θα υπολογιστούν με τις τεκμαρτές αποδοχές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

 

θέλω να κάνω πρόσληψη σε καθηγητή σε φροντιστήριο Μ.Ε. με τη Ε.Γ.Σ.Σ (645 €)

 

θα εργάζεται Δ-Τ   3 ημέρες 5 ώρες =15 ώρες

και                Π-Π   2 ημέρες 4 ώρες =  8 ώρες

 

σύνολικές ώρες εργασίας ανα εβδομάδα 23.

 

το ωρομίσθιο θα είναι 645,00 * 0,006 = 3,87

 

ο μισθός του θα είναι 3,87 χ 23 ώρες τη βδομάδα  χ 4,1666 = 370,87 € ???

 

οι ημέρες ασφάλισης 25

 

Συμφωνείτε με τα παραπάνω?

στο έντυπ  της πρόσληψης θα γράψω το ωρομίσθιο, θα πρέπει να γράψω και τον μισθό (370,87) ??

 

ΤΙ θα λέει η σύμβαση;

τόσο την ώρα

ή

τόσο το μήνα για 23 ωρες τη βδομάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να διευκρινήσω οτι δεν ειναι ξένων γλωσσών , είναι φιλόλογος.

 

Η σύμβαση των καθηγητών Μ.Ε. όλης της χώρας έχει καταργηθεί, έχει περάσει και η μετενέργεια άρα  21 ώρες πλήρες ωράριο παύει να ισχύει όπως παύουν να ισχύουν όλα οσα προέβλεπε η ΣΣΕ καθηγητών.

 

Τώρα θέλω να κάνω πρόσληψη με όρους ΕΓΣΣΕ δηλαδή 40 ώρες πλήρες ωράριο και μισθό που προβλέπει η Εθνική 645 € στους έγγαμους με ειδικότητα καθηγητη.

 

Νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό, εκείνο που με προβληματίζει είναι ο υπολογισμός των μηνιαίων αποδοχών λόγω μερικής απασχόλησης, αν είναι σωστός ο τρόπος υπολογισμου που προανέφερα.

αυτό μάλλον για voucher  έρχεται παρά για εξηρτημένη απασχόληση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλέκο εγώ βάζω και τα δύο απο τότε που στο ΣΕΠΕ ζητάει ωρομίσθιο.

 

π.χ.

ΤΟΠΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ  ΕΔΡΑ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ  ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ Μ.Ε. ΜΙΣΘΩΤΟΙ

ΑΠΟΔΟΧΕΣ  1. ΜΙΣΘΟΣ/ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ 370,87€   2. ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ 3,87

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλέκο εγώ βάζω και τα δύο απο τότε που στο ΣΕΠΕ ζητάει ωρομίσθιο.

 

π.χ.

ΤΟΠΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ  ΕΔΡΑ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ  ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ Μ.Ε. ΜΙΣΘΩΤΟΙ

ΑΠΟΔΟΧΕΣ  1. ΜΙΣΘΟΣ/ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ 370,87€   2. ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ 3,87

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

 

αλλο το τι γραφεις στο Ε9

αλλο το τι συμφώνησες στην ατομική σύμβαση

 

στην σύμβαση

στο έγγραφο της σύμβασης

τι γράφεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αλλο το τι γραφεις στο Ε9

αλλο το τι συμφώνησες στην ατομική σύμβαση

 

στην σύμβαση

στο έγγραφο της σύμβασης

τι γράφεις;

καλημέρα

 

παραθέτω μέρος της ατομικής σύμβασης

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ  ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ Μ.Ε. ΜΙΣΘΩΤΟΙ

ΑΠΟΔΟΧΕΣ  1. ΜΙΣΘΟΣ/ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ 370,87€   2. ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ 3,87

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

 

δεν ξέρω αν είναι το σωστό αλλά ετσι το γράφω, έτσι το βγάζει και το πρόγραμμα :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

370,87/3.87=95,83/166,67=0,5749χ40=22,99=23

Αρα στο προγραμμα σου εχεις εβδομαδιαιο ωραριο 23 ωρες

Οποτε εχει συμβαση αμοιβης με τον ν.4072; εθνικο κατωτερο μισθο

Και εβδομαδιαιο ωραριο 23 ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ατομική επιχείρηση με δραστηριότητα μουσική εκπαίδευση (ωδείο) είναι υποχρεωμένη να ασφαλίζει το προσωπικό της κατά την περίοδο Χριστουγέννων (23/12-06/01) και Πάσχα (2 εβδομάδες) όταν οι παραπάνω καθηγητές  εργάζονται με μερική μη καθημερινή εργασία ορισμένου χρόνου (μέσα Σεπτεμβρίου έως τέλος Ιουνίου κάθε χρόνο) και όταν στην ατομική σύμβαση τους που είναι σύμφωνη με την ΕΓΣΣΕ αναγράφεται και υπογράφετε από τον εργαζόμενο ότι δεν απαιτεί να αμοιφθεί και να ασφαλιστεί για τις παραπάνω 2 περιόδους μια και η επιχείριση θα παραμείνει κλειστή??

 

 

Οσον αφορά την αμοιβή μετά από επικοινωνία που είχα με την αρμόδια υπηρεσία της Επιθεώρης εργασίας μου διαβεβαίωσε ότι δεν είναι απαραίτητη η αμοιβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ατομική επιχείρηση με δραστηριότητα μουσική εκπαίδευση (ωδείο) είναι υποχρεωμένη να ασφαλίζει το προσωπικό της κατά την περίοδο Χριστουγέννων (23/12-06/01) και Πάσχα (2 εβδομάδες) όταν οι παραπάνω καθηγητές  εργάζονται με μερική μη καθημερινή εργασία ορισμένου χρόνου (μέσα Σεπτεμβρίου έως τέλος Ιουνίου κάθε χρόνο) και όταν στην ατομική σύμβαση τους που είναι σύμφωνη με την ΕΓΣΣΕ αναγράφεται και υπογράφετε από τον εργαζόμενο ότι δεν απαιτεί να αμοιφθεί και να ασφαλιστεί για τις παραπάνω 2 περιόδους μια και η επιχείριση θα παραμείνει κλειστή??

 

 

Οσον αφορά την αμοιβή μετά από επικοινωνία που είχα με την αρμόδια υπηρεσία της Επιθεώρης εργασίας μου διαβεβαίωσε ότι δεν είναι απαραίτητη η αμοιβή.

Το γνωρίζει κάποιος συνάδελφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλησπερα, επειδη σπαω το κεφαλι μου με τις αλλαγες του ν.4415/16 παραθετω την παρακατω περιπτωση και οποιος εχει καποια ιδεα καλοδεχουμενη.

Φροντιστηριο εκανε προσληψη καθηγητρια στις 12/10 με μισθο 376,77 (586,08*13,5ωρες/21ωρες=376,77).

Ημερες & ωρες εργασιας Δευτ. 4,5 ωρες , Τριτη 3, Τεταρτη 3 & Πεμπτη 3.

Πως θα υπολογιζατε μισθο και ενσημα?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Η διδακτική ώρα είναι η είναι 45 λεπτά άρα 45/60=0,75 ώρες

1)άρα αν ένας καθηγητής εργάζεται 18:00-18:45 ισοδυναμεί με 1 διδακτική ώρα, δεν έχει διάλλειμα;

Άρα πληρωμή 1ώρα*ωρομίσθιο;

Στην πρόσληψη θα το γράψω έτσι;

2)Αν γράψω 18:00-19:00 τότε αλλάζει και θα πρέπει να πληρωθεί 1,25 ώρες * ωρομίσθιο;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, spirosvii είπε

 

Η διδακτική ώρα είναι η είναι 45 λεπτά άρα 45/60=0,75 ώρες

άρα αν ένας καθηγητής εργάζεται 18:00-18:45 ισοδυναμεί με 1 διδακτική ώρα, δεν έχει διάλλειμα; Στην πρόσληψη θα το γράψω έτσι;

 

 

ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41202

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...