Προς το περιεχόμενο

ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΠΛΟΚ ΑΠΥ -ΕΚΔΟΣΗ ΝΕΟΥ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ;


επισκέπτη BILLAKOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη BILLAKOS

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΜΠΛΟΚ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ. ΕΚΑΝΕ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΝΕΟΥ. ΘΑ ΤΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη BILLAKOS
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΜΠΛΟΚ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ. ΕΚΑΝΕ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΝΕΟΥ. ΘΑ ΤΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ;

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΤΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΓΩ ''ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ''.

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΛΕΨΑΝ ΤΗΝ ΤΣΑΝΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕΣΑ ΤΟ ΜΠΛΟΚ ΑΠΥ, ΤΟ ΔΗΛΩΣΑ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΓΙΑ ΔΙΑΡΡΗΞΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΟΥ (ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΟ ΤΖΑΜΙ) ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΑΦΟΡΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ) ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΩΤΕΡΑ ΒΙΑ ΑΛΛΑ ΕΛΛΕΙΨΗ ''ΠΡΟΣΗΚΟΥΣΑΣ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑΣ''.

ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΚΛΟΠΗ ΕΞΟΜΟΙΩΝΕΤΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΜΕ ΤΗ ΜΗ ΤΗΡΗΣΗ(ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΘΡΟ 30 ΣΕΛ 2269 ΕΝΑΤΗ ΕΚΔΟΣΗ)

ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ: ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΔΗΛΩΣΑ ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ?

Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΛΕΕΙ ΝΑΙ. Η ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλοδαπός ελαιοχρωματιστής έχασε το ΤΠΥ μαζί με το βιβλίο εσόδων-εξόδων.Το δήλωσε στην αστυνομία και στην συνέχεια έκανε το ίδιο στην εφορία. Του επιβλήθηκε πρόστιμο 1800,00 € με διακανονισμό στο 1/3, και στην συνέχεια του έστειλαν πρόσκληση για ελέγχο από την ΔΟΥ. Την εποχή αυτή είχε και ένα συμφωνητικό με οικοδομική εταιρεία για εργασίες πού έπρεπε να γίνουν εως 31/12/2005 και ήταν της τάξεως των 35.000,00 €, το οποίο το δήλωσε στην ΔΟΥ.

Τα πρόστιμα της ΔΟΥ 1) 35.000,00€ λόγω μή έκδοσης του ΤΠΥ (παράβαση ΚΒΣ)

2) αφού δεν υπήρχε ούτε βιβλίο η ΔΟΥθεώρησε ότι αυτά είναι καθαρά

κέρδη και άρα φορολογητέο εισόδημα

3) και επέβαλε ΦΠΑ πάνω στην αξία των 35.000,00€

Φυσικά όλα αυτά με τις νόμμιμες προσαύξησεις και με προσαύξη ση συντελεστών λόγω ανεπάρκειας ,και επιπλέον δεν δόθηκαν και οι δηλώσεις (περιοδική ΦΠΑ,εκκαθαριστική ΦΠΑ,δήλωση εισδοδήματος οικ. έτους 2006) αφού η δήλωση απώλειας έγινε στις 23/12/2005 και αφορούσαν την χρήση 2005 . Το σύνολικό ποσό έφτασε τις 52.000,00 € και με συμβιβασμό ανέρχεται στις 28.000,00€ .

και ερωτώ μήπως δεν θα έπρεπε να δηλώσει τίποτα και με την πάροδο της πενταετίας και αν δεν είχε ελεγχθεί(το πιο πιθανό),ή με μια ρύθμιση τύπου 3259/04 το θέμα να είχε λήξει εκεί .

Η επαγγελματική μου ιδότητα λέει οτί σωστά έπραξε ,η τσέπη όμως του πελάτη μου (και όχι μόνο) διαμαρτύρεται ακόμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί απώλειας βιβλίων/στοιχείων, δεν ισχύει η 5ετής παραγραφή. Πάμε στην 15ετία.

Σε ανάλογη περίπτωση, πελάτης μου για μία ξεχασμένη από το 92 ατομική που είχε, πλήρωσε 45 ευρώ το μπλοκ. Και κανένα άλλο πρόβλημα.

Όπως καταλαβαίνετε... είναι λίγο σχετικά τα πράγματα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή,δεν υπάρχει λόγος να του επιβληθεί πρόστιμο.Θα πάει απλά στην εφορία να του θεωρήσει νέο.

Και αν κάποιος καλός άνθρωπος το βρεί και αρχίσει να κόβει αποδειξούλες, να βγάλει κι αυτός λίγο ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...
επισκέπτη κριμαιος

εχασα 4 μπλοκ θεωρημενα παροχησ υπηρεσιων παλαια με ολες τις αποδειξεις κομενες απ'το 1998 και θελω να κλεισω βιβλια θα μου βαλλουν προστιμο και ποσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...