Jump to content
  • 0

Απασχόληση ανηλίκου


Guest
 Share

Question

ΑΝΗΛΙΚΟΣ απασχολείται σέ πρατήριο υγρών καυσίμων στό πλυντήριο αυτοκινήτων.

Ποιός είναι ο Κωδικός Πακέτου Κάλυψης Κ.Π.Κ. ; (Ι.Κ.Α.)

Η εβδομαδιαία απασχόλησή του είναι 30 ή 40 ώρες ;

Τό βιβλιάριο εργασίας ανηλίκου γράφει γιά απασχόληση 30 ώρες,

στήν επιθεώρηση εργασίας μού είπαν γιά 40 ώρες !!!

Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
ΑΝΗΛΙΚΟΣ απασχολείται σέ πρατήριο υγρών καυσίμων στό πλυντήριο αυτοκινήτων.

Ποιός είναι ο Κωδικός Πακέτου Κάλυψης Κ.Π.Κ. ; (Ι.Κ.Α.)

Η εβδομαδιαία απασχόλησή του είναι 30 ή 40 ώρες ;

Τό βιβλιάριο εργασίας ανηλίκου γράφει γιά απασχόληση 30 ώρες,

στήν επιθεώρηση εργασίας μού είπαν γιά 40 ώρες !!!

Συνεχίζω.....

Τό ημερομίσθιο είναι 23,29 ή μικρότερο ; (Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Περιμένω καί εγώ τίς απαντήσεις τών συναδέλφων πού γνωρίζουν κάτι γιά τά παραπάνω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΠΔ 62/1998

2. Ο χρόνος εργασίας των εφήβων που δεν έχουν συμπληρώσει το 16 έτος της ηλικίας τους, καθώς και των εφήβων που φοιτούν σε γυμνάσια, λύκεια κάθε τύπου, τεχνικές ή επαγγελματικές σχολές, δημόσιες ή ιδιωτικές αναγνωρισμένες από το Κράτος, δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τις έξι ώρες την ημέρα και τις τριάντα ώρες την εβδομάδα.

Το ημερομίσθιο είναι τουλάχιστον το ημερ.του ανιδ.εργάτη της ΕΓΣΣΕ (23,29 για 6,67 ώρες-2003 για 6 ώρες ανάλογο κλάσμα) . Πρέπει να διαβάσετε το ΠΔ 62/98 για την απαγόρευση νυχτερινής εργασίας - ανάπαυση ,διαλειμμα , αδεια κτλ. Επίσης για το πρατήριο ίσως να απαγορεύεται η εργασία ανηλίκου .

ΚΑΔ στην σελ του ΙΚΑ www.ika.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Συμφωνα με το αρθρο 65 Ν 3850/2010 απαγορευεται νυχτερινη εργασια (22:00 - 06:00) για ανηλικους.

Εχει αλλαξει κατι???

Μπορει καποιος 17χρονος να δουλεψει νυχτερινη εργασια???

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Συμφωνα με το αρθρο 65 Ν 3850/2010 απαγορευεται νυχτερινη εργασια (22:00 - 06:00) για ανηλικους.

Εχει αλλαξει κατι???

Μπορει καποιος 17χρονος να δουλεψει νυχτερινη εργασια???

 

Απαγορεύεται η απασχόληση ανηλίκων τις νυχτερινές ώρες. Δείτε αν θέλετε και το άρθρο 8 του Π.Δ.62/1998 όπως τροποποιήθηκε από το Π.Δ.52/2015 και ισχύει.

Καλημέρα, καλή εβδομάδα.

Π.Δ. 62 26-3-1998 Μέτρα για την προστασία των νέων κατά την εργασία (έως και το Π.Δ. 52-2015).pdf

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...