Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ -ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ


^olga^

Ερώτηση

ΕΝΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΒΕΙ ΑΠΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20% ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ 20% ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΟΒΟΝΤΑΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ,ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
στην επιχειρηση που εργαζεται ως μισθωτος ασκει την ιδια δραστηριοτητα, αυτη του τραγουδιστη?

ΝΑΙ!ΩΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΠΑΝΤΑ.ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ Η ΚΛΙΜΑΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΝΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΒΕΙ ΑΠΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20% ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ 20% ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΟΒΟΝΤΑΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ,ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ.ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ.ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.

δυστυχως κοριτσακι, θα συμφωνησω μαζι σου!!

το εψαξα κι εγω (συγνωμη που αμελησα να σου απαντησω) και δεν γινεται διαφορετικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
δυστυχως κοριτσακι, θα συμφωνησω μαζι σου!!

το εψαξα κι εγω (συγνωμη που αμελησα να σου απαντησω) και δεν γινεται διαφορετικα!

ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ :rolleyes: ΠΗΡΑ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ Ο ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΕ ΕΝΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΣΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.ΤΡΕΧΑ ΓΥΡΕΥΕ!ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.ΤΟΥΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΖΑ ΜΕ ΤΟ Τ.Η. ΤΗΣ 20ης ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ.ΠΡΙΝ ΚΑΤΙ ΜΗΝΕΣ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ ΣΤΟ ΤΑΧΗΕΑVEN.Σ.Σ.Ε. ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ-ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΩΝ Π.Κ. : 25/24.3.2005 . H ΟΠΟΙΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΜΕ 90 € ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ 10% ΕΠΙΔ.ΓΑΜΟΥ ΚΑΙ 5% ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΤΕΚΝΟ.ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΤΟΥ ΙΚΑ(ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΚΑΝ ΓΙ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΗ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΜΕ MAIL.)ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ :

ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΙ ΚΑΤΩΤΑΤΟΙ ΜΙΣΘΟΙ 'Η ΤΑ ΚΑΤΩΤΑΤΑ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ,ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΙΚΕΙΕΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ(ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΕΣ),ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΕΝΙΚΩΝ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ,ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΙΣΧΥΟΥΣΑ ΟΙΚΕΙΑ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΤΩΝ ΤΕΚΜΑΡΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ Ή ΤΩΝ ΤΕΚΜΑΡΤΩΝ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΤΩΝ ΚΛΑΣΕΩΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ,ΤΟΤΕ ΧΩΡΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΣΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΛΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΜΠΙΠΤΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΙΜΟΙ ΑΥΤΟΙ ΜΙΣΘΟΙ Ή ΤΑ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ.ΟΠΟΤΕ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΖΑ ΜΕ ΤΟ Τ.Η. ΤΗΣ 20ης ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ ΠΟΥ ΠΕΡΣΙ ΗΤΑΝ 59,43€ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ 28η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ.ΣΤΟ ΑΝΩΤΑΤΟ Τ.Η. 85,62€ .ΕΠΡΑΞΑ ΣΩΣΤΑ?ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΑΡΑ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΙΚΑ :rolleyes: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ :D ΠΗΡΑ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ Ο ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΕ ΕΝΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΣΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.ΤΡΕΧΑ ΓΥΡΕΥΕ!ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.ΤΟΥΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΖΑ ΜΕ ΤΟ Τ.Η. ΤΗΣ 20ης ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ.ΠΡΙΝ ΚΑΤΙ ΜΗΝΕΣ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ ΣΤΟ ΤΑΧΗΕΑVEN.Σ.Σ.Ε. ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ-ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΩΝ Π.Κ. : 25/24.3.2005 . H ΟΠΟΙΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΜΕ 90 € ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ 10% ΕΠΙΔ.ΓΑΜΟΥ ΚΑΙ 5% ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΤΕΚΝΟ.ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΤΟΥ ΙΚΑ(ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΚΑΝ ΓΙ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΗ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΜΕ MAIL.)ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ :

ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΙ ΚΑΤΩΤΑΤΟΙ ΜΙΣΘΟΙ 'Η ΤΑ ΚΑΤΩΤΑΤΑ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ,ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΙΚΕΙΕΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ(ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΕΣ),ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΕΝΙΚΩΝ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ,ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΙΣΧΥΟΥΣΑ ΟΙΚΕΙΑ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΤΩΝ ΤΕΚΜΑΡΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ Ή ΤΩΝ ΤΕΚΜΑΡΤΩΝ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΤΩΝ ΚΛΑΣΕΩΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ,ΤΟΤΕ ΧΩΡΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΣΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΛΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΜΠΙΠΤΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΙΜΟΙ ΑΥΤΟΙ ΜΙΣΘΟΙ Ή ΤΑ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ.ΟΠΟΤΕ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΖΑ ΜΕ ΤΟ Τ.Η. ΤΗΣ 20ης ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ ΠΟΥ ΠΕΡΣΙ ΗΤΑΝ 59,43€ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ 28η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ.ΣΤΟ ΑΝΩΤΑΤΟ Τ.Η. 85,62€ .ΕΠΡΑΞΑ ΣΩΣΤΑ?ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΑΡΑ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΙΚΑ :o ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Μόνη μου ρωτάω,μόνη μου απαντάω :blink: Πήγα στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι μπορώ να τους ασφαλίσω με το Τ.Η. της 20ης Ασφαλιστικής Κλάσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας. Έχω κι εγώ αυτό το θέμα: Για 2 ημέρες την εβδομάδα μουσικοί και τραγουδιστές από την συλλογική σύμβαση του Αυγούστου 2010 είναι 100 ευρώ.

Όμως τα τεκμαρτά του ΙΚΑ είναι 51,11€ και 73,60€ αντίστοιχα. Διαβάζοντας όμως πως :

ε) Αν οι κατώτατοι μισθοί και τα κατώτατα ημερομίσθια που προβλέπονται από τις οικείες Σ.Σ.Ε. (Γενική και Ειδικές), συμπεριλαμβανομένων και των γενικών επιδομάτων που χορηγούνται σε όλους ανεξαιρέτως τους μισθωτούς που υπάγονται στην εκάστοτε ισχύουσα οικεία Κλαδική Συλλογική Σύμβαση, είναι ανώτεροι των τεκμαρτών μισθών ή των τεκμαρτών ημερομισθίων των κλάσεων της κατάταξης, τότε χωρεί αυτόματη κατάταξη στις ασφαλιστικές κλάσεις που εμπίπτουν οι νόμιμοι αυτοί μισθοί και τα ημερομίσθια. .

Τελικά ποιος είναι ο σωστός τρόπος ασφάλισής τους; Ρώτησα το σε δύο υποκταστήματα του ΙΚΑ και πήρα δύο διαφορετικές απαντήσεις.

1) Ασφάλιση σε αυτό που λέει η ΣΣΕ, δηλαδή στα 100 ευρώ

2) Στο τεκμαρτό, δηλαδή 51,11 και 73,60

Θα ήθελά επίσης να ξέρω όταν μου λέει στην πρώτη περίπτωση στο 100 εννοεί πλέον και τα νυχτερινά και τις αργίες;

Κι αν εγώ του δίνω 150 ή 200 τότε που υπολογίζονται οι εισφορές;

Επίσης και οι δύο ειδικότητες αμοίβονται με ΣΤΑΘΕΡΕΣ αποδοχές.

Το φόρουμ το έχω ξεκοκαλίσει αλλά δεν έχω βρει κάποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομίζω πως η ^ολγα^ έπραξε σωστά γιατί η ΣΣΕ αναφέρει επίσης

δ) Όταν οι κατώτατοι μισθοί ή τα κατώτατα ημερομίσθια, που προβλέπονται από τις οικείες Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας (Γενική και Ειδικές), συμπεριλαμβανομένων και των γενικών επιδομάτων που χορηγούνται σε όλους ανεξαιρέτως τους μισθωτούς, οι οποίοι υπάγονται στην εκάστοτε ισχύουσα οικεία Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, είναι ανώτεροι των τεκμαρτών μισθών ή των τεκμαρτών ημερομισθίων των κλάσεων της κατάταξης, τότε χωρεί αυτόματη κατάταξη στις ασφαλιστικές κλάσεις που εμπίπτουν οι νόμιμοι αυτοί μισθοί ή τα ημερομίσθια.

άρα πρέπει να αλλάξουμε το τεκμαρτό στο αμέσως επόμενο που να είναι ίσο με το ημερομίσθιο (έτσι δεν είναι:angry:

Βλέποντας λοιπόν τις ασφαλιστικές κλάσεις http://www.accountworld.net/wps/?cat=7

πάει στην 28η που είναι 28η ασφαλιστικ. κλασ. 94,94€ αλλά και πάλι είναι λιγότερα από το 100 ή 110(έγγαμος κτλ.) είναι σωστό αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομίζω πως η ^ολγα^ έπραξε σωστά γιατί η ΣΣΕ αναφέρει επίσης

δ) Όταν οι κατώτατοι μισθοί ή τα κατώτατα ημερομίσθια, που προβλέπονται από τις οικείες Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας (Γενική και Ειδικές), συμπεριλαμβανομένων και των γενικών επιδομάτων που χορηγούνται σε όλους ανεξαιρέτως τους μισθωτούς, οι οποίοι υπάγονται στην εκάστοτε ισχύουσα οικεία Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, είναι ανώτεροι των τεκμαρτών μισθών ή των τεκμαρτών ημερομισθίων των κλάσεων της κατάταξης, τότε χωρεί αυτόματη κατάταξη στις ασφαλιστικές κλάσεις που εμπίπτουν οι νόμιμοι αυτοί μισθοί ή τα ημερομίσθια.

άρα πρέπει να αλλάξουμε το τεκμαρτό στο αμέσως επόμενο που να είναι ίσο με το ημερομίσθιο (έτσι δεν είναι:angry:

Βλέποντας λοιπόν τις ασφαλιστικές κλάσεις http://www.accountworld.net/wps/?cat=7

πάει στην 28η που είναι 28η ασφαλιστικ. κλασ. 94,94€ αλλά και πάλι είναι λιγότερα από το 100 ή 110(έγγαμος κτλ.) είναι σωστό αυτό;

Τελικά αυτό το θέμα έχει παιδέψει πολλούς!Όπως έχουν πει και σε μένα...κάνε γραπτή την ερώτηση σου στο αρμόδιο υποκατάστημα του ικα της επιχείρησης και πάρε γραπτή απάντηση!Εγώ τους τραγουδιστές πλέον τους ασφαλίζω με την 22η ασφαλιστική κλάση .Τους είχα βάλει στην 28η παλιότερα αλλά οι εργοδότες παραπονιόντουσαν ότι πληρώνουν πολύ ικα και οι τραγουδιστές μου λέγανε ότι ανεβαίνει πολύ το εισόδημα τους και με πίεζαν να το αλλάξω . Οπότε και γω από τη νέα πλέον σύμβαση τους κατέταξα στην 22η .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ πάρα πολύ ^ολγα^!

Θα κάνω αυτό που μου είπατε έτσι ώστε να πάρω γραπτή απάντηση από το υποκατάστημα του ΙΚΑ. Και θα επανέλθω με νεότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήγα στο ΙΚΑ και τους είπα αυτό που λέει και στη συλλογική σύμβαση των μουσικών, δηλ. να ανέβω ασφαλιστική κλάση και μου είπαν πως ΟΧΙ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΩς ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΩ ΣΤΙΣ ΜΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΠΛΕΟΝ ΝΥΧΤΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΑΡΓΙΕΣ

Η αλήθεια είναι πως έπρεπε να κάνω το βλάκα και να συνεχίσω να τους ασφαλίζω στο 73,6 και 51,11 αντίστοιχα... εγώ φταίω που πήγα να βρω την αλήθεια και να κάνω το σωστό.

Αυτό μου είπαν αυτό έκανα, και τα άκουσα και από το αφεντικό! Κι άντε να βρίσκεις δουλειά μετά μέρεσ που είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...