Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΙΔΙΟΓΡΑΦΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ


stratevag

Ερώτηση

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΠΙΑ ΣΤΑΔΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΙΔΙΟΓΡΑΦΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ ΓΙΑ ΦΥΛΑΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΔΙΑΘΕΤΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ stratevag

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΠΙΑ ΣΤΑΔΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΙΔΙΟΓΡΑΦΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ ΓΙΑ ΦΥΛΑΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΔΙΑΘΕΤΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ stratevag

Αναφορά απο Αστικό Κώδικα (Κληρονομικό Δίκαιο)

Άρθρο 1771

Πρακτικό δημοσίευσης

Για τη δημοσίευση της διαθήκης συντάσσεται πρακτικό, όπου καταχωρίζεται ολόκληρη η διαθήκη και η βεβαίωση για την ύπαρξη ή την ανυπαρξία των εξωτερικών ελαττωμάτων που προβλέπονται στο άρθρο 1721 παρ. 4. Το πρωτότυπο στη μυστική ή έκτακτη διαθήκη με το περικάλυμμά του κατατίθεται στο αρχείο του δικαστηρίου, αφού προηγουμένως ο πρόεδρος ή ο ειρηνοδίκης σημειώσει αμέσως ιδιοχείρως στο πρότυπο της διαθήκης και το περικάλυμμά της τη λέξη <<θεωρήθηκε>>, χρονολογήσει και υπογράψει τη θεώρηση. Αν η δημοσίευση γίνεται από ειρηνοδίκη, ο γραμματέας του στέλνει αμέσως στο γραμματέα του αρμοδίου δικαστηρίου αντίγραφο του σχετικού πρακτικού.

Άρθρο 1772

Αν ο διαθέτης δεν είχε την τελευταία του κατοικία ή διαμονή στην περιφέρεια του πρωτοδικείου ή του ειρηνοδικείου που δημοσίευσε τη διαθήκη, ο γραμματέας του δικαστηρίου στέλνει αντίγραφο του πρακτικού της δημοσίευσης στον εισαγγελέα των πρωτοδικών της τελευταίας κατοικίας ή διαμονής του διαθέτη, για να κατατεθεί στο αρχείο του δικαστηρίου που παραλαμβάνει το πρακτικό.

Όμοιο αντίγραφο του πρακτικού της δημοσίευσης αποστέλλεται επίσης σε κάθε περίπτωση στο γραμματέα του πρωτοδικείου της πρωτεύουσας του Κράτους.

Άρθρο 1774

Δημοσίευση ιδιόγραφής

Όποιος κατέχει ιδιόγραφη διαθήκη οφείλει χωρίς υπαίτια καθυστέρηση μόλις πληροφορηθεί το θάνατο του διαθέτη να την εμφανίσει για δημοσίευση στο πρωτοδικείο είτε της τελευταίας κατοικίας ή διαμονής του διαθέτη είτε της δικής του διαμονής. Η δημοσίευση γίνεται κατά το άρθρο 1771. Η διάταξη του άρθρου 1772 εφαρμόζεται και σ' αυτήν την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα πας στον συμβολαιογράφο που κατατέθηκε η διαθήκη με ένα επικυρωμένο αντίγραφο της ληξιαρχικής πράξης θανάτου για να του το κοινοποιήσεις

εκείνος θα πρέπει να αντιγράψει την διαθήκη και να την πάει στο αρμόδιο Πρωτοδικείο όπου θα ανοιχτεί κιόλας (δεν ισχύει αυτό που βλέπουμε στις ταινίες ότι ο συμβολαιογράφος διαβάζει τη διαθήκη και την ανοίγει)

από εκεί και πέρα θα μαζέψεις ακόμα πιστοποιητικό πλησιεστέρων συγγενών και πιστοποιητικό μη δημοσίευσης άλλης διαθήκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
θα πας στον συμβολαιογράφο που κατατέθηκε η διαθήκη με ένα επικυρωμένο αντίγραφο της ληξιαρχικής πράξης θανάτου για να του το κοινοποιήσεις

εκείνος θα πρέπει να αντιγράψει την διαθήκη και να την πάει στο αρμόδιο Πρωτοδικείο όπου θα ανοιχτεί κιόλας (δεν ισχύει αυτό που βλέπουμε στις ταινίες ότι ο συμβολαιογράφος διαβάζει τη διαθήκη και την ανοίγει)από εκεί και πέρα θα μαζέψεις ακόμα πιστοποιητικό πλησιεστέρων συγγενών και πιστοποιητικό μη δημοσίευσης άλλης διαθήκης

Εμένα θα μου άρεσε να γίνονταν έτσι

τα πράγματα ειδικά αν αυτό που θα διάβαζε

ο συμβολαιογράφος είχαν ενδιαφέρον!! :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Στον συμβολαιογραφο κατατιθεται διαθηκη αλλα ειναι μυστικη.Ηιδιογραφη διαθηκη κυρησσεται κυρια απο το δικαστηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΓΓΕΛΙΚΗ

borei na exei anoixtei mia dIAthiki k na min exei dimosieutei?????k episeis borei afou i diathiki einai mustiki na prosvlithei k i idiografi na min einai k i kanoniki diathiki alla auti na vgei os kuria?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτό που οι συμβολαιογράφοι λένε άνοιγμα διαθήκης, στην ουσία είναι η δημοσίευση της στο αρμόδιο Πρωτοδικείο.

αγγελική, κατά τα λοιπά δεν έγινες κατανοητή και δεν μπορώ να σου απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Δημήτρης Βάσιος

ξέρει κάποιος να μου απαντησει σε περίπτωση που υπάρχουν δύο διαθήκες,η μία έχει γίνει στο σπίτι χωρίς να κατατεθεί σε συμβολαιγράφο και η άλλη έχει κατατεθεί σε συμβολαιγράφο,ποιά από τις δύο υπερισχύει;

επίσης θέλω να μάθω,επειδή έχουν οριστεί δύο διαφορετικές ημερομηνίες στο πρωτοδικείο για άνοιγμα των διαθηκών ....θα πρέπει να περιμένουμε να ανοίξουν και οι δυο για να βγεί απόφαση;

ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και οι δύο διαθήκες είναι το ίδιο ισχυρές.

δεν σημαίνει ότι επειδή η μια έγινε στο σπίτι δεν ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξέρει κάποιος να μου απαντησει σε περίπτωση που υπάρχουν δύο διαθήκες,η μία έχει γίνει στο σπίτι χωρίς να κατατεθεί σε συμβολαιγράφο και η άλλη έχει κατατεθεί σε συμβολαιγράφο,ποιά από τις δύο υπερισχύει;

επίσης θέλω να μάθω,επειδή έχουν οριστεί δύο διαφορετικές ημερομηνίες στο πρωτοδικείο για άνοιγμα των διαθηκών ....θα πρέπει να περιμένουμε να ανοίξουν και οι δυο για να βγεί απόφαση;

ευχαριστώ,

Προφανώς αναφέρεσαι σε διαθήκες απο το ίδιο πρόσωπο.

"δύο διαφορετικές ημερομηνίες στο πρωτοδικείο για άνοιγμα των διαθηκών"

Τί εννοείς ?

Οτι έχετε προσφύγει στο Πρωτοδικείο για αναγνώριση της μη κατατεθείσας σε συμβολαιογράφο ?

Αν ναί τότε έχετε ψιλομπλέξει επειδή πρέπει να αποφασιστεί δικαστικά ποία απο τις 2 είναι η έγκυρη.

Αν όχι και αφου δημοσιευθεί η διαθήκη που εχει κατατεθεί στο συμβολαιογράφο και δείτε το περιεχόμενό της , αποφασίζετε τί θα κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν υπάρχει χειρόγραφη διαθηκη (είτε σε συρτάρι καταχωνιασμένη είτε σε συμβολαιογράφο ή σε δικηγορο) πρέπει να κατατεθεί στο πρωτοδικείο, παρουσία τουλάχιστον ενός μάρτυρα που θα καταθεσει ότι αναγνωρίζει το χειρόγραφο χαρακτήρα και καταθέτεις και χαρτί (που πάλι βγάζει ο δικηγόρος) περί μη δημοσίευσης άλλης διαθήκης όπως επίσης και πιστοποιητικό θανάτου και πλησιεστέρων συγγενών

Περνά ένα τρίμηνο για να κυρωθεί η διαθήκη (χρόνος απαραίτητος για να την προσβάλλει όποιος θεωρεί ότι είναι πλαστή)

Βέβαια και μετά μπορεί να ανακαλυφθεί άλλη διαθήκη, αυτό σημαίνει δικαστήρια που θα πρέπει να αποφασίσουν ποια είναι πλαστή και ποια έγκυρη.

Σε περίπτωση που και οι δύο είναι έγκυρες μετρά η τελευταία επιθυμία δηλαδή εκείνη που έχει γραφεί σε ποιο μεταγενέστερο χρόνο (ποιο κοντά στην ημερομηνία θανάτου του αποθανόντος)

επίσης υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν γίνει αποδοχές κληρονομιάς από τους συγγενείς και μετά από χρόνια βρίσκεται διαθήκη και μπλέκονται τα πράγματα δικαστήρια επί δικαστηρίων κλπκλπ

γιατί νομίζετε υπάρχουν αδέρφια που δεν μιλιούνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Δημήτρης Βάσιος

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,έχω μια απορία ακόμη...

όταν υπάρχουν δύο διαθήκες και γίνουν οι δίκες για να δημοσιευθούν η κάθε μια σε διαφορετική δίκη,μετά χρειάζεται άλλο δικαστήριο που να αποφασίσει ποια είναι έγκυρη ή ισχύει έτσι κι αλλιώς η διαθήκη με την τελευταία ημερομηνία;

Ρωτάω επειδή προκειται να δημοσιευθούν δύο διαθήκες,μια τον Σεπτέμβριο και μια τον Οκτώβριο,πώς αποφασίζετε ποιά είναι η έγκυρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω δεν αποφασίζω τίποτα. (επειδή ρωτάς πως αποφασίζετε?)

απλά φαντάζομαι οτι η δεύτερη δεν ακολουθλη την ίδια διαδικασία με την πρώτη γιατί υπάρχει ήδη μια διαθήκη δημοσιευμένη

Στην πραγματικότητα με το που εμφανίζεται 2η διαθήκη πρέπει να γίνει προσβολή της πρώτης οπότε το δικαστήριο θα αποφασίσει εάν η δεύτερη προσβάλλει την πρώτη και ποια ισχύει κλπκλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν υπάρχουν δύο διαθήκες και γίνουν οι δίκες για να δημοσιευθούν η κάθε μια σε διαφορετική δίκη,μετά χρειάζεται άλλο δικαστήριο που να αποφασίσει ποια είναι έγκυρη ή ισχύει έτσι κι αλλιώς η διαθήκη με την τελευταία ημερομηνία;

Ρωτάω επειδή προκειται να δημοσιευθούν δύο διαθήκες,μια τον Σεπτέμβριο και μια τον Οκτώβριο,πώς αποφασίζετε ποιά είναι η έγκυρη;

Εάν δεν υπάρχει θέμα πλαστότητας (ή θέμα ακυρότητας της δήλωσης βούλησης ή έλλειψης τυπικών στοιχείων της διαθήκης), δεν τίθεται θέμα εγκυρότητας ή μη αλλά ισχύος:

ΑΚ 1763 Κάθε διαθήκη μπορεί να ανακληθεί: 1. με σχετική δήλωση σε μεταγενέστερη διαθήκη....

ΑΚ 1764 Μεταγενέστερη διαθήκη καταργεί με το περιεχόμενό της την προηγούμενη, μόνο κατά το μέρος που εναντιώνεται σ' αυτήν .....

Το προγενέστερο και μεταγενέστερο αφορούν τις ημερομηνίες των διαθηκών και όχι της δημοσίευσής τους από το Πρωτοδικείο.

Για το ποιες διατάξεις κάθε διαθήκης ισχύουν λοιπόν δεν χρειάζεται να αποφασίσουν σώνει και καλά τα Δικαστήρια, ούτε χρειάζεται να γίνει προσβολή κάποιας διαθήκης. Κατά κανόνα προκύπτει από το συσχετισμό του περιεχομένου τους και της χρονολογίας τους.

Περισσότερα στο δικηγόρο και στο συμβολαιογράφο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιαννης

όταν υπάρχει χειρόγραφη διαθηκη (είτε σε συρτάρι καταχωνιασμένη είτε σε συμβολαιογράφο ή σε δικηγορο) πρέπει να κατατεθεί στο πρωτοδικείο, παρουσία τουλάχιστον ενός μάρτυρα που θα καταθεσει ότι αναγνωρίζει το χειρόγραφο χαρακτήρα και καταθέτεις και χαρτί (που πάλι βγάζει ο δικηγόρος) περί μη δημοσίευσης άλλης διαθήκης όπως επίσης και πιστοποιητικό θανάτου και πλησιεστέρων συγγενών

Περνά ένα τρίμηνο για να κυρωθεί η διαθήκη (χρόνος απαραίτητος για να την προσβάλλει όποιος θεωρεί ότι είναι πλαστή)

Βέβαια και μετά μπορεί να ανακαλυφθεί άλλη διαθήκη, αυτό σημαίνει δικαστήρια που θα πρέπει να αποφασίσουν ποια είναι πλαστή και ποια έγκυρη.

Σε περίπτωση που και οι δύο είναι έγκυρες μετρά η τελευταία επιθυμία δηλαδή εκείνη που έχει γραφεί σε ποιο μεταγενέστερο χρόνο (ποιο κοντά στην ημερομηνία θανάτου του αποθανόντος)

επίσης υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν γίνει αποδοχές κληρονομιάς από τους συγγενείς και μετά από χρόνια βρίσκεται διαθήκη και μπλέκονται τα πράγματα δικαστήρια επί δικαστηρίων κλπκλπ

γιατί νομίζετε υπάρχουν αδέρφια που δεν μιλιούνται

Kαλημέρα σε όλους.Σχετικά με την διαδικασία που ακολουθείται περί κυρίας διαθήκης,θεωρώ ότι είναι πρακτικά τελείως περιτή με την έννοια ότι εγώ π.χ γιά να κυρήξω μία ιδιόγραφη διαθήκη του θείου μου κυρία έβαλα μάρτυρα τη γυναίκα μου η οποία δεν γνώριζε καν το μακαρίτη,ομοίως λοιπόν και ο οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος γιά προσβολή της διαθήκης θα πράξει το ίδιο,και όπως έχει συμβεί και άπειρες φορές βεβαίως και η ζωή προς τα δικαστήρια τραβά.Κλείνωντας, ο μοναδικός τρόπος γιά την εγκυρότητα γραφικού χαρακτήρα είναι μόνο από γραφολόγο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για σας.Εχω αγορασει διαμερισμα 20 τμ τον ιουνιο του 2010 ως πρωτη κατοικια οταν ισχυε δηλαδη ο νομος για το ποθεν εσχες.Το αγορασα 12000 ευρω τα οποια μου εκανε δωρεα γονικη παροχη ο πατερας μου καθως επισης πηρα και απαλλαγη απο τον φορο μεταβιβασης.Το προβλημα αρχιζει τωρα που εκανα την φορολογικη δηλωση διοτι η αντικειμενικη του αξια ειναι 20000 ευρω και η εφορια τα θεωρει ως εισοδημα μου.Παροτι ειμαι ανεργη 5 χρονια και δεν εκαμνα φορολογικη δηλωση στο διαστημα αυτο,και φυσικα δεν μαζευα αποδειξεις για μειωση φορου εισοδηματος.Το ερωτημα μου ειναι 1)θα κλειθω να πληρωσω φορο εισοδηματος για 20000 ευρω χωρις προσκομιση αποδειξεων?2)θα κλειθω να πληρωσω φορο εισοδηματος για 8000 ευρω λογο του οτι τα 12000 ηταν η δωρεα του πατερα μου? 3) θα κλειθω να πληρωσω φορο εισοδηματος για 20000 ευρω και τα 12000 της δωρεας θα θεωρηθουν ισοδυναμα με αποδειξεις λιανικης της ιδιας αξιας για μειωση φορου?Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορει καποιος να μου πει οταν λεμε "δημοσιευση" η "αναρτηση" διαθηκης στο πρωτοδικειο περα απο το διαδικαστικο γινεται καποια δημοσιευση σε καποιο εντυπο η αναρτηση σε καποιο χωρο του πρωτοδικειου???

Αν οχι καποιος που θελει να δει τι περιεχει μια ιδιογραφη διαθηκη καποιου πως μπορει να το μαθει αν δεν ειναι αμεσος συγγενης...??

Πως μπορει καποιος να ζητησει να ακυρωθει αν δεν ξερει οτι εχει δημοσιευτει....???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορει καποιος να μου πει οταν λεμε "δημοσιευση" η "αναρτηση" διαθηκης στο πρωτοδικειο περα απο το διαδικαστικο γινεται καποια δημοσιευση σε καποιο εντυπο η αναρτηση σε καποιο χωρο του πρωτοδικειου???

Αν οχι καποιος που θελει να δει τι περιεχει μια ιδιογραφη διαθηκη καποιου πως μπορει να το μαθει αν δεν ειναι αμεσος συγγενης...??

Πως μπορει καποιος να ζητησει να ακυρωθει αν δεν ξερει οτι εχει δημοσιευτει....???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ PLSSSSSSS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φιλε μου επισκέπτη

στο forum που μπήκες παλεύουμε με τους νόμους που αλλάζουν και δεν τους προλαβαίνουμε

παλεύουμε με τους πελάτες που δεν κοιμόμαστε για να είναι όλα σωστά και δεν είμαστε για αυτούς ποτέ επιστήμονες αλλά ο "λογιστάκος" που τρέχει.

παλεύουμε με το taxis που ποτέ δεν δουλεύει

παλεύουμε με το γραφείο μας που ο κάθε πικραμένος τζαμπατζής θέλει να του κάνεις 150 δηλώσεις με 20€

και πολλά άλλα ακόμα που καλύτερα να μην πω γιατί έχω νεύρα και δεν κάνει.....

παρακαλώ θερμά να απευθύνετε το ερώτημά σας σε έναν δικηγόρο που θα σας δεχθεί στο δερμάτινο γραφείο του και θα σας χρεώσει 150€ για την επίσκεψη

γιατί είναι επιστήμονας

εμείς εδώ είμαστε "λογιστάκοι" γιαυτό αφήστε μας σας παρακαλώ στον πόνο μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και το κυριότερο:

ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ FORUM ΜΑΣ???????????????????????

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΙΔΙΟΓΡΑΦΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ.

γίνεται απο δικηγόρο, απαιτεί παράσταση στο δικαστήριο και ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΚΑΤ'ΕΛΑΧΙΣΤΟΝ 480€ (φιλικότατη τιμή απο την εξαδέλφη μου)!!!!!!!!!!

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ?????????????????????????

ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ, (ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΌΛΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ,) ΓΙΑΤΙ ΑΠΑΝΤΑΜΕ??????????

:angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry:

480€ ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΟΧΙ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗ!!!!!!

και όταν τελειώσει η δημοσίευση και πας στην ΔΟΥ για την δήλωση αποδοχής κληρονομιάς, πάρε 20€ και κάνε την δήλωση στο μητρώο και πολλά σου είναι πτωχέ παναγιωτάκη απο τον μπίθουλα

παιδιά τα έχω πάρει δεν είμαι καλά :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και το κυριότερο:

ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ FORUM ΜΑΣ???????????????????????

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΙΔΙΟΓΡΑΦΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ.

γίνεται απο δικηγόρο, απαιτεί παράσταση στο δικαστήριο και ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΚΑΤ'ΕΛΑΧΙΣΤΟΝ 480€ (φιλικότατη τιμή απο την εξαδέλφη μου)!!!!!!!!!!

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ?????????????????????????

ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ, (ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΌΛΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ,) ΓΙΑΤΙ ΑΠΑΝΤΑΜΕ??????????

:angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry:

480€ ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΟΧΙ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗ!!!!!!

και όταν τελειώσει η δημοσίευση και πας στην ΔΟΥ για την δήλωση αποδοχής κληρονομιάς, πάρε 20€ και κάνε την δήλωση στο μητρώο και πολλά σου είναι πτωχέ παναγιωτάκη απο τον μπίθουλα

παιδιά τα έχω πάρει δεν είμαι καλά :blink:

Χρόνια πολλά..

φοβερή ευγένεια! Πολύ χαίρομαι που υπάρχει κλίμα αλληλοβοήθειας. Λυπάμαι που θα το πω, αλλά αν έχεις κόμπλεξ με την δουλειά σου δεν φταίει

ο άνθρωπος που ρωτάει. Εφ' όσον υπάρχει αυτό το θέμα και είναι ανοιχτό, καλά κάνει και ρωτάει ο άνθρωπος. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να απαντήσεις.

Δηλαδή έλεος!

Από όταν δημοσιευτεί λοιπόν η διαθήκη, μπαίνει στο αρχείο του αρμόδιου πρωτοδικείου που την δημοσίευσε,

Μπορείς να πας εκεί είτε με τον αριθμό του πρακτικού δημοσίευσης, είτε με το όνομα του διαθέτη και να πάρεις επίσημο αντίγραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρόνια πολλά..

φοβερή ευγένεια! Πολύ χαίρομαι που υπάρχει κλίμα αλληλοβοήθειας. Λυπάμαι που θα το πω, αλλά αν έχεις κόμπλεξ με την δουλειά σου δεν φταίει

ο άνθρωπος που ρωτάει. Εφ' όσον υπάρχει αυτό το θέμα και είναι ανοιχτό, καλά κάνει και ρωτάει ο άνθρωπος. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να απαντήσεις.

Δηλαδή έλεος!

Από όταν δημοσιευτεί λοιπόν η διαθήκη, μπαίνει στο αρχείο του αρμόδιου πρωτοδικείου που την δημοσίευσε,

Μπορείς να πας εκεί είτε με τον αριθμό του πρακτικού δημοσίευσης, είτε με το όνομα του διαθέτη και να πάρεις επίσημο αντίγραφο.

Ευχαριστω πολυ να εισαι καλα.

Δεν αφορουσε καν εμενα το θεμα απλως καποιες αποριες εξεφρασα σε κατι που ειχα ακουσει.

Τι να πεις.....!

Ευχαριστω και παλι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Σμαράγδα

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΠΙΑ ΣΤΑΔΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΙΔΙΟΓΡΑΦΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ ΓΙΑ ΦΥΛΑΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΔΙΑΘΕΤΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ stratevag

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αλέξανδρος

Kαλημέρα σε όλους.Σχετικά με την διαδικασία που ακολουθείται περί κυρίας διαθήκης,θεωρώ ότι είναι πρακτικά τελείως περιτή με την έννοια ότι εγώ π.χ γιά να κυρήξω μία ιδιόγραφη διαθήκη του θείου μου κυρία έβαλα μάρτυρα τη γυναίκα μου η οποία δεν γνώριζε καν το μακαρίτη,ομοίως λοιπόν και ο οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος γιά προσβολή της διαθήκης θα πράξει το ίδιο,και όπως έχει συμβεί και άπειρες φορές βεβαίως και η ζωή προς τα δικαστήρια τραβά.Κλείνωντας, ο μοναδικός τρόπος γιά την εγκυρότητα γραφικού χαρακτήρα είναι μόνο από γραφολόγο

Αν η γυναίκα σου ορκίστηκε και κατέθεσε ψευδώς ενώπιον του Δικαστηρίου, μην υπερηφανεύεσαι και τουλάχιστον μην το διαλαλείς. Είναι ποινικό αδίκημα και όχι εξυπνάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΥΓΓΕΝΗ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΘΗΚΗ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ.ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΗΚΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΕΑ ΔΙΑΘΗΚΗ Η ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ...ΠΟΣΟΥΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη επισκεπτης

Καλησπερα και απο εμενα προσφατα με πηραν τηλ απο την εφορεια για να με ενημερωσουν για μια διαθηκη που ανοιχτηκε πριν απο 10 χρονια περιπου και οτι κληρονομησα τι γινεται αληθεια σαυτην την περιπτωση με την αποδοχη ισχυει η κληρονομια?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...