Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΖΗΜΙΑΣ ΣΕ ΟΕ


επισκέπτη Επισκέπτης-maria-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-maria-

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΛΙΓΟ ....

ΕΧΩ ΜΙΑ ΟΕ ΠΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΖΗΜΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΕΡΔΗ 12463,92 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ.ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΕΚΔΟΣΩ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΚΑΛΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ,ΘΑ ΕΚΔΟΣΩ ΤΗΝ ΒΕΒΑΣΙΩΣΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΠ.ΑΜΟΙΒΗ.ΔΗΛ.ΤΟ 1/2 ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ 12463,92=6231,96 ΕΙΝΑΙ Η Ε.ΑΜΟΙΒΗ.ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟ ΠΟΛ/ΣΩ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΜ/ΧΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΤΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ.ΩΡΑΙΑ ! ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΕΡΔΗ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ? Π.Χ.ΦΟΡΟ ??? Η ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΕΞΩΛΟΓΙΣΤΙΚΑ?? ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ κ.GUS GIA THN BOΗΘΕΙΑ !

ΦΙΛΙΚΑ ΜΑΡΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

to 50% to υπολογίζεις στα φορολογικά αναμορφωμμένα κέρδη (Κέρδη + λογ. διαφ - απαλλασόμενα έσοδα απο φόρο)

Το ποσό που βρίσκεις όντως το πολλαπσαιάζεις με το ποσόστό συμμετοχής του κάθε εταίρου ( οι τρείς πρώτοι σε ποσοστό συμμετοχής)

Τέλος, Φορολογικός αναμορφωμένα κέρδη - Επίχ Αμοιβή = Κέρδη πρός φορολόγηση στο όνομα της εταιρείας.

Η επίχ αμμοιβή μπαίνει ώς εισόδημα απο εμπορικές επίχ. στην άτομική δήλωση του εταίρου και φορολογείται αναλόγως......

Δε νομίζω να θέλει τίπτοε άλλο, φοιτητής είμαι πείρα δεν έχω οπότε στα λέω με κάποια επιφύλαξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to 50% to υπολογίζεις στα φορολογικά αναμορφωμμένα κέρδη (Κέρδη + λογ. διαφ - απαλλασόμενα έσοδα απο φόρο)

Το ποσό που βρίσκεις όντως το πολλαπσαιάζεις με το ποσόστό συμμετοχής του κάθε εταίρου ( οι τρείς πρώτοι σε ποσοστό συμμετοχής)

Τέλος, Φορολογικός αναμορφωμένα κέρδη - Επίχ Αμοιβή = Κέρδη πρός φορολόγηση στο όνομα της εταιρείας.

Η επίχ αμμοιβή μπαίνει ώς εισόδημα απο εμπορικές επίχ. στην άτομική δήλωση του εταίρου και φορολογείται αναλόγως......

Δε νομίζω να θέλει τίπτοε άλλο, φοιτητής είμαι πείρα δεν έχω οπότε στα λέω με κάποια επιφύλαξη

Μια χαρα τα λες.

Τη λογιστικη ζημια βεβαια την αποχαιρεταμε πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Mπορείς λίγο να το εξηγήσεις αυτό ;

Τα πραγματικά αποτελέσματα ουσιαστικά είναι τα Λογιστικά και τα εξωλογιστικά είναι "εικονικά" και αναγνωρίζονται μόνο απο την εφορία για φορολογικούς σκοπούς ;

Αν είναι έτσι όπως λέω τότε πώς θα δώσει επιχ. αμοιβή ;

Ευχαριστω για την βοήθεια προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΗΛΕΟΥΝΗΣ Δ

Για ποιά εξωλογιστικά κέρδη μιλάτε αφού περαίωση γίνεται μόνο σε εμπρόθεσμη αρχική δήλωση και η προθεσμία για δήλωση ΟΕ έχει λήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Δημήτρη,κατάλαβες την ερώτηση της Μαρίας?

Η ερώτηση της δεν ήταν για την δήλωση της ΟΕ.Αυτή έχει κατατεθεί.Τελείωσε.

Η ΟΕ παρουσίασε ζημία και με την αυτοπεραίωση παρουσίασε κέρδη.Φορολογήθηκε,έβγαλε τις επιχειρηματικές αμοιβές και ερωτάει:

Να δώσω βεβαίωση επιχειρηματικής αμοιβής από αυτά τα εικονικά κέρδη της περαίωσης,που γράφτηκαν στο Ε5 στους εταίρους ναι η όχι?Με την λογική ότι η ΟΕ είχε πραγματικά ζημία?

Και εγώ απάντησα απερίφραστα ναι,με την έννοια ότι το 50% των κερδών φορολογείται στην εταιρία και το άλλο 50% σαν επιχειρηματική αμοιβή το φορολογούντε οι εταίροι στην προσωπική τους δήλωση.

Αν λογω ζημίας δεν έδινες βεβαίωση στους εταίρους για την επιχειρηματική αμοιβή και να την φορολογηθούν στην προσωπική τους δήλωση, τότε θα ανατρέπονταν όλο το σύστημα φορολόγησης της ΟΕ.

Η ΟΕ θα φορολογουνταν για τα 12463,92/2 και τελείωσε.

Δημήτρη σκεφτείτε τα θέματα με την λογική.

Μαρία είναι σωστή η λογική μου?

Δημήτρη έχεις απόλυτο δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

φοιτητής λογιστικής είμαι, και επι της ευκαιρίας θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει άν γίνεται τί είναι περαίωση και πώς είναι δηματόν να δωθεί επιχ. αμοιβή αφού λογιστικός ( ΄τα πραγματικά αποτελέσματα ) παρουσιάζει ζημιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΗΛΕΟΥΝΗΣ Δ
Βρε Δημήτρη,κατάλαβες την ερώτηση της Μαρίας?

Η ερώτηση της δεν ήταν για την δήλωση της ΟΕ.Αυτή έχει κατατεθεί.Τελείωσε.

Η ΟΕ παρουσίασε ζημία και με την αυτοπεραίωση παρουσίασε κέρδη.Φορολογήθηκε,έβγαλε τις επιχειρηματικές αμοιβές και ερωτάει:

Να δώσω βεβαίωση επιχειρηματικής αμοιβής από αυτά τα εικονικά κέρδη της περαίωσης,που γράφτηκαν στο Ε5 στους εταίρους ναι η όχι?Με την λογική ότι η ΟΕ είχε πραγματικά ζημία?

Και εγώ απάντησα απερίφραστα ναι,με την έννοια ότι το 50% των κερδών φορολογείται στην εταιρία και το άλλο 50% σαν επιχειρηματική αμοιβή το φορολογούντε οι εταίροι στην προσωπική τους δήλωση.

Αν λογω ζημίας δεν έδινες βεβαίωση στους εταίρους για την επιχειρηματική αμοιβή και να την φορολογηθούν στην προσωπική τους δήλωση, τότε θα ανατρέπονταν όλο το σύστημα φορολόγησης της ΟΕ.

Η ΟΕ θα φορολογουνταν για τα 12463,92/2 και τελείωσε.

Δημήτρη σκεφτείτε τα θέματα με την λογική.

Μαρία είναι σωστή η λογική μου?

Αφού μπήκες στον κόπο να μου αναλύσεις την άποψη σου να σου αναλύσω και εγώ την δική μου. Λες λοιπόν πως η ΟΕ φορολογήθηκε βάσει της αυτοπεραίωσης και έβγαλε τις επιχειρηματικές . Αφού λοιπόν τις έβγαλε ,τι μας ρωτάει, αν θα τις δώσει:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΗΛΕΟΥΝΗΣ Δ
:D:D:D

Καλό σου απόγευμα.

Καλά κάνεις που προβληματίζεσαι και τα ψάχνεις.

Είσαι καλός.Αν συνεχίσεις έτσι θα γίνεις καλλίτερος.

Το φόρουμ να ξέρεις ότι θα είναι πάντα στην διάθεση σου.

Δεν πιστεύω να έχεις παράπονο.

Kανένα παράπονο ούτε από το φόρουμ ούτε από εσένα.

Εξάλου δεν το κρύβω πως σε θαυμάζω για τις γνώσεις σου αλλά και για το χρόνο που αφιερώνεις σε αυτό το φόρουμ.

Φιλικά Δημήτρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Περαίωση ε'ιναι το σύστημα που έχει εφαρμόσει το Υπουργείο Οικονομικών για τον αυτοέλεγχο των επιχείρήσεων.Σύμφωνα με το σύστημα αυτό η επιχείρηση προσδιορίζει τα κέρδη της όχι βάσει των δεδομένων των βιβλίων της αλλά με βάση προσδιοριστικούς παράγοντες στους οποίους εφαρμόζεται ο Μοναδικός Συντελεστής Καθαρού Κέρδους της επιχείρησης.Δηλαδή γίνεται εξωλογιστικός προσδιορισμός του αποτελέσματος με την εφαρμογή του ΜΣΚΚ όχι στα ακαθάριστα εσοδα των βιβλίων αλλά στα ακαθάριστα έσοδα που προκύπτουν από τους προσδιοριστικούς αυτόυς παράγοντες.

Τι σημαίνει αυτό?

Οτι θα παρουσιάσεις τουλάχιστον ακαθάριστα έσοδα που προκύπτουν με το εξής τρόπο:

Κόστος πωληθέντων+ δαπάνες+ μικτό κέρδος=Ακαθάριστα έσοδα περάιωσης.

Σε αυτά τα ακαθάριστα έσοδα περαίωσης εφαρμόζεις τον ΜΣΚΚ της επιχείρησης και έτσι προκύπτουν τα καθαρά κέρδη της περάιωσης.Εκτός αν τα ακαθάριστα έσοδα των βιβλίων είναι μεγαλύτερα οπότε εφαρμόζεις σε αυτά τον ΜΣΚΚ.

Αν τα κέρδη της περαίωσης είναι μεγαλύτερα από αυτά που προκύπτουν στα βιβλία σου τότε θα φορολογηθείς για τα κέρδη της περαίωσης,ενά αν τα κέρδη των βιβλίων σου είναι μεγααλύτερα τότε θα φορολογηθείς για τα κέρδη των βιβλίων.Που αυτό σημαίνει μη αναγνώριση ζημίας.

Αυτός ο τρόπος εφαρμόζεται για τις εμπορικές επιχειρήσεις.

Για τις επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών και τους ελεύθερους επαγγελματίες τα ακαθάριστα έσοδα των βιβλίων αποτελούν και ακαθάριστα έσοδα της περαίωσης.

Οπότε εκεί γίνεται καθαρά εξωλογιστικός προσδιορισμός του αποτελέσματος.

Η επιλογή αυτού του συτήματος είναι προαιρετική.Αν θέλεις το εφαρμόζεις αν θέλεις όχι.

Αν το εφαρμόσεις δεν ελέγχεσαι πλέον γιατί ήδη έχεις ελεγχθεί μόνος σου αν δεν το εφαρμόσεις τότε θα πρέπει να σε ελέγξει κάποιος άλλος και αυτός θα είναι ο τακτικός έλεγχος.

Αν κάνεις λοιπόν περαίωση, όπως σου αναφερα παραπάνω η ζημία δεν αναγνωρίζεται αφου η περαίωση πάντα θα βγάζει κέρδη.

Επομένως θα πρέπει να συμπληρώσεις το Ε5 για την ΟΕ,σύμφωνα με τα κέρδη της περαίωσης.

Πως φορολογείται μια ΟΕ?

Στο είπα παραπάνω.

μια απορία πώς ορίζεται το μικτό κέρδος για τον υπολογισμό των ακαθ. εσοδω περαίωσης ;

Είναι κομπίνα της εφορίας η περαίωση ή μου φαίνεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...