Jump to content
  • 0

Κάλυψη αύξησης μετοχικούς κεφαλαίου με εισφορά ακινήτου και εγγραφή διαφοράς ως διαφορά υπερ το άρτιο


Question

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις στις δύσκολες ερωτήσεις μου:

Α) Σε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου σε ΑΕ, μέτοχος προτίθεται να εισφέρει την κυριότητα ακινήτου. Ερώτηση: Προκύπτει φόρος συγκέντρωσης κεφαλαίου και / ή μόνον φόρος μεταβίβασης ακινήτου;

Β) Η αξία του ακινήτου, όπως θα εκτιμηθεί απο την αρμόδια επιτροπή του άρθρου 9 του 2190, αναμένεται να ξεπεράσει την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου. Μπορεί η επιπλέον αξία να εγγραφεί στον λογαριασμό του μετόχου ως διαφορά υπερ το άρτιο;

Σημείωση: Τα σχετικά με την εκτίμηση απο την επιτροπή του άρθρου 9 τα γνωρίζω, όπως και τις σχετικές αποφάσεις του ΣτΕ. Εξάλλου έχουν ήδη αναφερθεί σε σχετική ερώτηση στο forum.

Ευχαριστώ πολύ όποιον ασχοληθεί.

Link to post
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest SOTHRIS
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις στις δύσκολες ερωτήσεις μου:

Α) Σε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου σε ΑΕ, μέτοχος προτίθεται να εισφέρει την κυριότητα ακινήτου. Ερώτηση: Προκύπτει φόρος συγκέντρωσης κεφαλαίου και / ή μόνον φόρος μεταβίβασης ακινήτου;

Β) Η αξία του ακινήτου, όπως θα εκτιμηθεί απο την αρμόδια επιτροπή του άρθρου 9 του 2190, αναμένεται να ξεπεράσει την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου. Μπορεί η επιπλέον αξία να εγγραφεί στον λογαριασμό του μετόχου ως διαφορά υπερ το άρτιο;

Σημείωση: Τα σχετικά με την εκτίμηση απο την επιτροπή του άρθρου 9 τα γνωρίζω, όπως και τις σχετικές αποφάσεις του ΣτΕ. Εξάλλου έχουν ήδη αναφερθεί σε σχετική ερώτηση στο forum.

Ευχαριστώ πολύ όποιον ασχοληθεί.

Κατά την γνώμη μου ισχύουν τα εξής :

A) Υπάρχει ζήτημα επιβολής φόρου συγκέντρωσης κεφαλαίων καθόσον η αύξηση του κεφαλαίου που γίνεται με εισφορά περιουσιακών στοιχείων οποιουδήποτε είδους είναι φορολογούμενη πράξη

για τον ΦΣΚ (άρθρο 18 Ν 1676/86 , και εγκύκλιος ΥΠ ΟΙΚ Σ.3657/442/ΠΟΛ 349/19-12-1986).

Επίσης θα υπάρξει και φόρος μεταβίβασης ακινήτου ο οποίος θα βαρύνει την εταιρεία, η οποία και

εξομειώνεται με αγοραστή (βλέπε ΣΤΕ 4172/1983).

Ο φόρος συγκέντρωσης κεφαλαίου θα επιβληθεί επί του ποσού της αύξησης του μετοχικού κεφαλαίου (όχι και στην τυχόν διαφορά υπερ το άρτιο, η οποία δεν συνιστά μετοχικό κεφάλαιο).

Β) Η τυχόν επιπλέον αξία του ακινήτου (διαφορά μεταξύ της αξίας που προσδιόρισε η εκτιμητική επιτροπή του Α 9 Ν 2190/1920 και του ποσού αποφασισθείσας αύξησης του μετοχικού κεφαλαίου)

μπορεί να αχθεί σε πίστωση του λογαριασμού 41.00 του ΓΛΣ, όχι όμως υπέρ συγκεκριμένου μετόχου.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Επίσης θα υπάρξει και φόρος μεταβίβασης ακινήτου ο οποίος θα βαρύνει την εταιρεία, η οποία και

εξομειώνεται με αγοραστή (βλέπε ΣΤΕ 4172/1983).

Έχει κανείς τη ΣΤΕ 4172/1983 γιατί δεν τη βρίσκω....????

Ο 1521/1950 δεν αναφέρει πουθενά (ενώ κατανομάζει ρητά τις περιπτώσεις που επιβάλλεται ο φόρος στο πρώτο άρθρο) πως η εισφορά ακινήτου για αύξηση μ.κ. α.ε. ή σύσταση α.ε. υπόκειται σε φμα........

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...