Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΝΟΣΟΚΟΜΑ: ΤΡΟΠΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΑΥΤΗΣ


επισκέπτη ΚΓΕΩΡΓΙΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως ελευθέριο μή κατανομαζόμενο ?

Ως υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων λογίζεται και κάθε εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες Α' έως Ζ' της παραγράφου 2 του άρθρου 4.

Δεδομένου ότι το επάγγελμα του (αποκλειστικού) νοσοκόμου δεν περιλαμβάνεται στα κατονομαζόμενα επαγγέλματα της παραγράφου 1 του άρθρου 48 του ν.2238/1994 , ούτε βεβαίως , μπορεί να θεωρηθεί ότι συνιστά εμπορική επιχείρηση , τεκμαίρεται , ίσως , ότι το εισόδημα από την ατομική άσκηση του , λογίζεται ώς εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε καμία άλλη κατηγορία εισοδήματος , δηλαδή εισόδημα Ζ3 (άρθρο 48 παρ.3)

Υ.Γ. Νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να υποβάλλετε το ίδιο ερώτημα σε τρία διαφορετικά θέματα , δεδομένου , ότι έτσι και αλλιώς θα λάβετε μία μόνο απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν προβληματισμό σχετικά με το παρακάτω:

Γιατί Η ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΝΟΣΟΚΟΜΑ έχει μείωση εργοδοτικής εισφοράς στις εισφορές του ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προφανώς καταλαβαίνεις από το πνέυμα της απάντησης μου , δεν το έχω αντιμετωπίσει και δεν έχω τεκμηριωμένη απάντηση , απλώς αναφέρω τον πρώτο τρόπο που εγώ , θα αντιμετώπιζα το θέμα , μέχρι βεβαίως να το διασταυρώσω.

Ωστόσο και οι Ξεναγοί , οι οποίοι έχουν ανάλογες (?) κρατήσεις (βεβαίως οι ξεναγοί είναι ειδική περίπτωση) ενώ θεωρούνται ελεύθεροι επαγγελματίες , στην ουσία το εισόδημα τους είναι εισόδημα από Μισθωτές υπηρεσίες , εκεί όμως , τις σχετικές βεβαιώσεις αποδοχών τις δίνουν τα πρακτορεία ή οι όποιοι επιτηδευματίες τους απασχολούν και αποδίδουν παρακρατηθέντες φόρους στην ΔΟΥ , και τις ανάλογες εισφορές για το ΙΚΑ .

Ισχύει το ίδιο και για τις αποκλειστικές ?

Για να δηλώσει το συνολικό εισόδημα , παίρνει βεβαίωση αποδοχών ?

Τις εισφορές στο ΙΚΑ τις αποδίδει ο εργοδότης (ιδιώτης) ?

Γνωρίζω ότι οι αποδείξεις είσπραξης της αμοιβής των νοσοκόμων , αποδεικνύουν την δαπάνη για τον φορολογούμενο , όμως οι ασφαλιστικές εισφορές , που καταβάλλει ο φορολογούμενος ιδιώτης , ώς εργοδότης , στο ΙΚΑ , στο οποίο είναι ασφαλισμένος ο νοσοκόμος , λόγω της εργασίας που παρέχει για την περίθαλψη του ασθενή , δεν περιλαμβάνονται στις αμοιβές του νοσοκόμου τις οποίες δηλώνει ο ιδιώτης για έκπτωση από το εισόδημα του.

Επαναλαμβάνω ότι δεν το έχω αντιμετωπίσει στην πράξη , και μιας και μας προέκυψε ώς ερώτημα , καλό θα ήταν να αποκομίσουμε κάτι καινούργιο , γιαυτό αν κάποιος έχει πιο συγκεκριμένη απάντηση , παρακαλώ να την παραθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΑΣΙΚΗ ΚΒΣ 3/1992

13.2.5. Από τη Διοίκηση κατά καιρούς έχουν γίνει δεκτά και εξακολουθούν να ισχύουν τα εξής:

α) Τα πρόσωπα που παρέχουν υπηρεσίες, ως αποκλειστικοί νοσοκόμοι, δεν υποχρεούνται να τηρούν βιβλία και να εκδίδουν στοιχεία (Α.Π.Υ.) για την εξαρτημένη εργασία αυτή που παρέχουν (θεωρούνται μισθωτοί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεται στον ΚΒΣ ότι , οι αποκλειστικές νοσοκόμες εφοδιάζονται με άδεια εργασίας , ασφαλίζονται στο ΙΚΑ , θεωρούμενοι , ώς μισθωτοί και έχουν υποχρέωση έκδοσης αποδείξεων είσπραξης , οι οποίες τους χορηγούνται από το ΙΚΑ.

Βέβαια μιλάμε για ΚΒΣ , και την αντιμετώπιση των αποκλειστικών αναφορικά με τις υποχρεώσεις τους για τον ΚΒΣ, ενώ θα ήταν καλύτερο να μιλάμε για Φορολογία Εισοδήματος , δεδομένου ότι αναφέρεται ή λέξη κλειδί "θεωρούμενοι" , από την άλλη μεριά μέχρι διαφορετικής υποδείξεως εκ των πραγμάτων δέχομαι τις μισθωτές υπηρεσίες , ωστόσο θα μπορούσαμε να πάρουμε ένα υποθετικό παράδειγμα με βάση τον ΚΒΣ και σε συνδυασμό με την Φορολογία εισοδήματος , να προβληματιστούμε λίγο περισσότερο , αναφορικά με τον τρόπο απόκτησης , του εισόδήματος , του αποκλειστικού νοσοκόμου και άν υπό προυποθέσεις , θα μπορούσε να είναι εισόδημα από ελεύθεριο επάγγελμα μη κατονομαζόμενο.

Υποθέτουμε λοιπόν , ότι προσλαμβάνει , ένας οίκος ευγηρίας (Νομικό Πρόσωπο μη Κερδοσκοπικού χαρακτήρα - άρθρο 2 παρ.3) , αποκλειστικό νοσοκόμο , με σύμβαση έργου , στην ουσία βεβαίως πρόκειται για συγκαλυμένη σύμβαση εργασίας , δεδομένου ότι , θα εργάζεται με σταθερό ωράριο και υπό τις οδηγίες του νομικού προσώπου , χωρίς να παραδίδει κανένα αυτοτελές συγκεκριμένο έργο. Ο νοσοκόμος , ώς φυσικό πρόσωπο , θα εισπράττει , σε αντίθεση με ότι συνέβαινε μέχρι το 1995 , την αμοιβή του χωρίς να είναι υποχρεωμένος να εκδόσει Τ.Π.Υ. και να τηρεί βιβλία , το δε νομικό πρόσωπο θα καταβάλλει την αμοιβή του εκδίδοντας απόδειξη δαπάνης , και κάνοντας βεβαίως τις ανάλογες κρατήσεις (φόρος 20%) ,

Το εισόδημα που προκύπτει για τον νοσοκόμο , είναι προφανώς εισόδημα από ελευθέρια επαγγελμάτα , μή κατονομαζόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

ΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗΣ ΝΟΣΟΚΟΜΑΣ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΑΥΤΩΝ

Η Δ.Ο.Υ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΘΗΚΑΝ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗΣ ΝΟΣΟΚΟΜΑΣ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΑΥΤΩΝ

Η Δ.Ο.Υ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΘΗΚΑΝ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ?

Να βαλεις φωτοτυπιες των αποδειξεων που εχει κοψει στο ετος και να ζητησεις βεβαιωση καταβολης εισφορων απο το ΙΚΑ για εκπτωση της εισφορας που η ιδια εχει καταβαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ.ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Η ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΟΣΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ. ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΗΣΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η βεβαίωση του σωματείου αποκλειστικών που τους δίνεται κάθε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΙΚΑ ΔΙΝΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΩΝ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

Η ΔΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...
ΤΟ ΙΚΑ ΔΙΝΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΩΝ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

Η ΔΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΛ.204/18.06.1986(ΑΦΟΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΝΟΣΟΚΟΜΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...
επισκέπτη Επισκέπτης-ΔΗΜΗΤΡΑ-

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΩΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΝΟΣΟΚΟΜΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ? ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ? ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΩ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΩΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΝΟΣΟΚΟΜΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ? ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ? ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΩ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Καταρχάς θα πρέπει να είστε απόφοιτη Νοσηλευτικής σχολής ΔΕ/ΤΕ/ΠΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Τελικά υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο δικαιολογητικό για την δήλωση εισοδήματος αποκλειστικής νοσοκόμας?

Βεβαίωση αποδοχών απο ιδιώτες? αντίγραφα αποδείξεων? ή να αυτοσχεδιάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο δικαιολογητικό για την δήλωση εισοδήματος αποκλειστικής νοσοκόμας?

Βεβαίωση αποδοχών απο ιδιώτες? αντίγραφα αποδείξεων? ή να αυτοσχεδιάσω?

Τα ένσημα από ΙΚΑ...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

εγώ πήγα στο ΙΚΑ και μίλησα με την προισταμένη και μου είπε ότι βγάζουν μία βεβαίωση με τα ένσημα που κόλλησε.και της λέω : μήπως βγάζετε μια βεβαίωση στην οποία να προκύπτει κάποιο τεκμαρτό εισόδημα βάσει των ενσήμων που κόλλησε? και μου λέει έλα του χρόνου που θα κάνει την δήλωση και βλέπουμε.ότι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...