Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΕΚΜΑΡΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ


Επισκέπτης

Ερώτηση

ΣΤΟΥΣ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ,

ΑΜΕΙΒΟΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΕΚΜΑΡΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ, ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 13, ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ

ΝΥΧΤΕΡΙΝΑ, ΚΥΡΙΑΚΕΣ , ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ ΚΛΠ. ΣΩΣΤΑ;

ΣΑΝ ΑΜΟΙΒΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΤΕΚΜΑΡΤΕΣ ΑΥΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΟΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ;

ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 3% ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ

ΤΩΝ ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ [ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ-ΑΜΟΙΒΕΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΣ]. ΤΙ ΛΕΤΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σ' αυτούς που αμείβονται με τεκμαρτά, δεν υπολογίζονται νυχτερινά, αργίες, επιδόματα κλπ. γιατί αυτά έχουν συνυπολογιστεί στον καθορισμό τών τεκμαρτών αποδοχών.

Στο βιβλίο καταχωρούνται όσον αφορά τα ασφάλιστρα, αυτά που προκύπτουν απο τον πολλαπλασιασμό των τεκμαρτών με το ποσοστό ασφάλισης, ενώ όσον αφορά τις μικτές αποδοχές κανονικά θα πρέπει να καταχωρούνται οι πράγματι καταβαλόμενες βάσει Σ.Σ.Ε.

Αν η σύμβαση εργασίας είναι ορισμένου χρόνου και κάτω του έτους, η παρακράτηση μπορεί να γίνει με 3% για ποσό άνω των 24 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη BARRACUDA

Στα τεκμαρτά δεν υπολογίζονται νυκτερινά , επιδόματα ,

ισχύει το ίδιο και για τις Κυριακές και αργίες ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη BARRACUDA

Εχώ την εντύπωση ότι την προσαύξηση της Κυριακής και των εξαιρέσιμων την δικαιούνται όλοι οι υπάλληλοι , και για τον λόγο αυτό στις μισθοδοσίες , όπου προκύπτει ανάγκη ασφάλισης και την Κυριακή , υπολογίζω την προσαύξηση.

Αναφέρω το παρακάτω εδάφιο σχετικά με την Απασχόληση την Κυριακή ή εξαιρέσιμη αργία από το βιβλίο του Δημ. Καραγιάννη "Εργατικά Μισθοδοσίες Ασφαλιστικά"

- " Οι μισθωτοί που απασχολούνται την Κυριακή ή εξαιρέσιμη γιορτή , δικαιούνται προσαύξηση 75% , που υπολογίζεται πάνω στις νόμιμες αποδοχές της ημέρας αυτής (και όχι πάνω στις πραγματικές αποδοχές) (Εγγρ.Υπ.Οικ. 43906/76 ,Αρ.Παγ. 1995/84 , Εφετ.Αθην. 1950/95).

Για τους σερβιτόρους το 75% υπολογίζεται πάνω στο γενικό κατώτατο όριο ημερομισθίου εργατοτεχνίτη που ισχύει εκείνο τον καιρό ( Εγγρ.Υπ.Εργ. 2386/86 , Αρ.Π. 419/91) " -

Έτσι ξέρω ....
κάτι πάει λάθος με την ημερομηνία και ώρα του συστήματος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ

ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 75% ΣΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ

ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥ ΓΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ.

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥΣ ΞΕΝΙΣΕ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ 13.

ΤΕΛΙΚΑ, ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη BARRACUDA
ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ

ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 75% ΣΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ

ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥ ΓΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ.

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥΣ ΞΕΝΙΣΕ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ 13.

ΤΕΛΙΚΑ, ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ;

Όπου προκύπτει ανάγκη ασφάλισης και την Κυριακή , υπολογίζω την προσαύξηση.

Ο κωδ. 13 είναι ο προβλεπόμενος , για όλες τις αποδοχές αυτού του τύπου ( ταξί - κομμώτριες - Σερβιτόροι , βοηθοί κλπ ) , δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο τους ξένισε ο κωδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θελω να στείλω απδ για βοηθό κομμωτή (κωδικός ειδικότητας 517040) με τεκμαρτή ασφάλιση..

Ο κωδικός 13 δε μου εμφανίζει τεκμαρτή ασφάλιση?

Έχει αλλάξει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μαλλον στην ειδική περίπτωση ασφάλισης δε βάζω τίποτα και βάζω στο τύπο αποδοχών 15 τεκμαρτες αποδοχες για ικα τεαμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θελω να στείλω απδ για βοηθό κομμωτή (κωδικός ειδικότητας 517040) με τεκμαρτή ασφάλιση..

Ο κωδικός 13 δε μου εμφανίζει τεκμαρτή ασφάλιση?

Έχει αλλάξει κάτι?

Γιατί, σου χτυπάει και δεν φεύγει το αρχείο με το 13;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Doctor δικό μου το λάθος...

Έψαχνα το 13 στην ειδική περίπτωση ασφάλισης....και εκεί δεν αναφέρει τίποτα για τεκμαρτά....

Το 13 το βάζω στο τύπο αποδοχών έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Doctor δικό μου το λάθος...

Έψαχνα το 13 στην ειδική περίπτωση ασφάλισης....και εκεί δεν αναφέρει τίποτα για τεκμαρτά....

Το 13 το βάζω στο τύπο αποδοχών έτσι?

Ναι, αντί για 01 πρέπει να έχει 13!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ doctor..

Στη περίπτωση όμως που θέλω να υπολογίσω π.χ το δώρο χριστουγέννων στα τεκμαρτά με ποιο κωδικό θα το βάλω?

Με 03 ή με 13?

Γιατί π.χ το Δεκέμβριο θα κάνω 2 εγγραφές?Μία για τις τεκμαρτές αποδοχές του Δεκεμβρίου και μία για το Δ.Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Μήπως γνωρίζετε με τα νέα δεδομένα των μειώσεων αν προβλέπεται και μείωση στις τεκμαρτές αποδοχές?

Υπάρχει καμία ενημέρωση αν θα βγεί εγκύκλιος που θα μειώνει και αυτές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας, 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που οι τεκμαρτές αποδοχές είναι μικρότερες από τις αποδοχές που προκύπτουν για την αμοιβή του εργαζόμενου? 

Δηλαδή έχω τεκμαρτές αποδοχές 350 ευρώ και μικτές αμοιβές  400 ευρώ (λόγω νυκτερινών και αργιών)

Δεν πρέπει να τον ασφαλίσω στα 400 ευρώ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δείτε αυτά:

 

"Εάν οι κατώτατοι μισθοί ή τα κατώτατα ημερομίσθια, που προβλέπονται από τις οικείες Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας,(Γενική και Ειδικές), συμπεριλαμβανομένων και των γενικών επιδομάτων που χορηγούνται σε όλους ανεξαιρέτως τους μισθωτούς, οι οποίοι υπάγονται στην εκάστοτε ισχύουσα οικεία Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, αναπροσαρμοστούν κατά τη διάρκεια του ημερολογιακού έτους, , τότε χωρεί αυτόματη κατάταξη στις ασφαλιστικές κλάσεις που εμπίπτουν οι νόμιμοι αυτοί μισθοί ή τα ημερομίσθια (Υ.Α. αριθ.Φ.11321/15456/1077/24.7.2012- ΦΕΚ 2266/τ.Β 72012)"

 

&

"Για τους αμειβόμενους με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κ.λ.π. (π.χ. περιοδεύοντες πωλητές, πλασιέ), όταν οι σταθερές αποδοχές τους υπερβαίνουν τις τεκμαρτές, της κλάσης κατάταξης τους. Σ' αυτήν την περίπτωση, ασφαλίζονται επί των σταθερών αποδοχών τους (άρθρο 18 παρ. 6 του ΚΑ. Ι.Κ.Α. -Ε.Τ.Α.Μ.)."

 

Για νυκτερινά και αργίες δεν νομίζω πως πρέπει να αναπροσαρμόσετε την α.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δείτε αυτά:

 

"Εάν οι κατώτατοι μισθοί ή τα κατώτατα ημερομίσθια, που προβλέπονται από τις οικείες Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας,(Γενική και Ειδικές), συμπεριλαμβανομένων και των γενικών επιδομάτων που χορηγούνται σε όλους ανεξαιρέτως τους μισθωτούς, οι οποίοι υπάγονται στην εκάστοτε ισχύουσα οικεία Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, αναπροσαρμοστούν κατά τη διάρκεια του ημερολογιακού έτους, , τότε χωρεί αυτόματη κατάταξη στις ασφαλιστικές κλάσεις που εμπίπτουν οι νόμιμοι αυτοί μισθοί ή τα ημερομίσθια (Υ.Α. αριθ.Φ.11321/15456/1077/24.7.2012- ΦΕΚ 2266/τ.Β 72012)"

 

&

"Για τους αμειβόμενους με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κ.λ.π. (π.χ. περιοδεύοντες πωλητές, πλασιέ), όταν οι σταθερές αποδοχές τους υπερβαίνουν τις τεκμαρτές, της κλάσης κατάταξης τους. Σ' αυτήν την περίπτωση, ασφαλίζονται επί των σταθερών αποδοχών τους (άρθρο 18 παρ. 6 του ΚΑ. Ι.Κ.Α. -Ε.Τ.Α.Μ.)."

 

Για νυκτερινά και αργίες δεν νομίζω πως πρέπει να αναπροσαρμόσετε την α.κ.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...